Назад
Пристрасть: що це таке, як проявляється і чи є від неї користь??

Навигация по разделу
это страсть

Що таке пристрасть і яка користь від цього почуття?

Що таке пристрасть і на що вона схожа? Як її відрізнити і як вона проявляється? Які ризики і переваги вона відкриває для людини?

Вогненна, неконтрольована, сліпа, всепоглинаюча, раптова, гостра, бурхлива &8212; як тільки не називають пристрасть. Такий опис нагадує скоріше стихійне лихо, ніж емоцію, яку людина здатна винести. Дійсно, багато хто описує її, як тайфун, цунамі, ураган та інші природні катаклізми, різко і несподівано виникли в душі. Однак чи так вона фатальна, якою її звикли бачити? Або, можливо, пристрасть все ж має свої "світлі сторони"?

Що таке пристрасть?

Пристрасть — це сильне імпульсивне почуття, яке супроводжується непереборним потягом до чогось або когось. В міжособистісних відносинах вона збігається зі стадією закоханості, проте протиставляється любові , серйозним тривалим почуттям в цілому.

Це скоріше егоїстичне переживання, так як в центрі всього &8212; бажання самої особистості без урахування чужої думки. Навіть раніше альтруїстична людина через пристрасть змінюється до невпізнання, сам не помічаючи при цьому змін в собі. Саме тому таке почуття відноситься скоріше до ірраціональних явищ. Воно немов "оголює" тваринні інстинкти, виносячи їх на передній план. Коли воно вщухає, особистість , як правило, повертається до звичайної моделі поведінки.

Всупереч стереотипу , пристрасним можна назвати навіть ту людину, яка зовні поводиться стримано, а не стає ходячим уособленням розпусти. Тобто це зовсім не обов'язково скуйовджений, неврівноважений тип з червоними очима і тремтячими пальцями. Пристрасть може переживатися глибоко всередині, не знаходячи виходу назовні. Правда, в таких випадках, все може закінчитися придбаним неврозом на грунті придушення своїх емоцій .

Пройти тест на темперамент

Як проявляється пристрасть у стосунках?

1. Яскраві емоції.

Пристрасть зсередини &8212; це цілий коктейль з гормонів на зразок адреналіну, серотоніну, дофаміну і т. п. разом вони утворюють своєрідний «наркотик», який викликає ейфорію , напруження емоцій. При цьому подібна реакція простежується не тільки поруч з об'єктом переживань, але також далеко від нього. Відстань посилює "симптоми", змушуючи людину відчувати гостру нестачу партнера.

Коли люди поруч фізично, торкаються один до одного, то починають відчувати в основному позитивні емоції, щастя . Однак навіть в такому випадку залишається відчуття «голоду» &8212; від партнера хочеться все більшого і більшого, очікування, бажання постійно підвищуються. Тому повністю заповнити вимоги цього» голоду " не вийде. Якщо ж пара з будь-якої причини не разом, з'являються негативні переживання & 8212; туга , нудьга, біль, підозрілість, ревнощі . Остання проявляється найяскравіше саме в пристрасних відносинах.

2. Фізичний потяг.

На початку партнери хочуть мінімального тактильного контакту на кшталт тримання за руки або обійми . Здається, що, отримавши його, їм стане легше. Але, як уже згадувалося, «голод» пристрасті не задовольняється малим, постійно зростає, збільшуючи свої масштаби. Тому дуже скоро пара почне відчувати сексуальне тяжіння. Воно буде яскравим, майже затьмарює інші емоції , бажання.

Якщо закохані вирішуються на секс, Він їм швидше за все здасться мало не кращим в житті. Виною тому знову гормони. Якщо пристрасть трапляється не вперше, то насправді поточна статеве життя може бути цілком звичайною, хоча все одно буде здаватися казковою.

Коли пелена гострого почуття спадає, змінюється ставлення до сексу, відчуття під час нього, лібідо знижується до звичайного рівня. Через це партнерам здається, що відносинам приходить кінець, хоча таке відчуття продиктовано в цілому просто зменшенням кількості гормонів. Якщо спочатку все грунтувалося не тільки на них, у пари буде можливість перейти на новий етап. В іншому випадку настає розрив. Якщо при цьому пристрасть вщухла тільки у одного, для іншого розставання виявиться дуже болючим.

3. Зацикленість.

Думки про об'єкт пристрасті стають майже нав'язливими, їх важко відігнати. Зовні людина немов стає більш задумливим, неуважним, часто не може довго всидіти на одному місці. Поки є якесь важливе заняття, його контроль з боку, почуття відповідальності за нього, то все ще терпимо, проте в періоди перепочинку зацикленість посилюється. ще кілька прийме:

 • Частішають сни про партнера, зазвичай вони яскраві, добре запам'ятовуються;
 • Частота перегляду, оновлення своїх соціальних мереж, пошти, телефону збільшується;
 • Звістка про те, що об'єкт закоханості скоро опиниться поруч, або будь-яка можливість вплинути на це змушують відсувати зазвичай важливі речі на другий план;
 • З'являється легка дратівливість, або, навпаки, повна байдужість по відношенню до інших людей;
 • Обранець ідеалізується, його вчинки виправдовуються, навіть якщо негатив був спрямований проти самого закоханого.

Речі, які асоціюються з пасією, набувають нового значення, стають важливими. Це може бути деталь одягу, будь-який предмет, просочений парфумом обранця або обраниці, її\ \ його фотографія або спільний кадр.

Пройти тест на сумісність

4. Прихильність.

Партнери, які відчувають один до одного пристрасть, практично не уявляють своє життя в цілому, а іноді навіть кожен день один без іншого. Міцна гормональна зв'язок з емоційною прив'язкою змушують шукати зустрічей, шляхів до максимально можливого зближення на фізичному рівні.

Ця залежність сприймається серйозно, а будь-які спроби з боку її зруйнувати або послабити викликають активний протест, часом навіть агресію. далі &8212; кілька прикладів .

 • Мати неповнолітньої дівчини забороняє їй бачитися з 25-річним хлопцем заради її ж безпеки. Дочка, незважаючи на ризики, логічні доводи матері, швидше втече на побачення , ніж прислухається до неї.
 • Чоловік, якому кращий друг радить придивитися до нової обраниці через підозри в її невірності, буде шукати виправдання для цієї жінки.
 • Подруги сваряться, тому що одна в адекватній манері висловлює свої побоювання щодо нового хлопця другий.

Після вщухання пристрасті закохані швидше за все подивляться на ці ситуації з іншого боку. Вони будуть дивуватися, як не помічали таких очевидних речей.

5. Скороминущість.

Незважаючи на те, що пристрасть &8212; це сильне почуття, а не хвилинна емоція, вона все ж недовговічна. Найчастіше вона проходить ближче до 3 років знайомства або відносин. Однак трапляється, що все відбувається набагато раніше. Пов'язано це з тим, що:

 • Знижується рівень дофаміну & 8212; гормону «радісного передчуття»;
 • Люди перестають проявляти свої найкращі сторони, показують мінуси;
 • Починається побут, рутина, а новизни, різноманітності залишається все менше.

Однак пристрасть до однієї людини &8212; не завжди є одноразовим явищем. Навіть в дуже тривалих відносинах її можна відроджувати, якщо партнери готові за це братися.

Крім того, є категорія особистостей, у яких пристрасність &8212; це постійна риса характеру . Вони часто шукають таких же партнерів, як вони самі, тому що з менш «велелюбними» починають нудьгувати, швидко розлучаються. Це дуже емоційний типаж, що не виносить нудьгу, сірість. Буває інфантильним, легковажним, хоча зустрічаються винятки. Побут, стандартні моделі сім'ї & 8212; зазвичай не для нього.

Пройти тест на характер людини

Пристрасть до предметів і явищ.

Такі переживання виникають не тільки до людей, але також до речей або занять. При цьому ознаки пристрасті будуть відрізнятися. Наприклад, не завжди є властива людським відносинам швидкоплинність, а зацикленість не настільки яскраво виражена. На що конкретно може поширюватися це почуття:

 • Робота, прагнення до кар'єрного росту;
 • Будь-які хобі , захоплення;
 • Значущі подарунки з приємними асоціаціями;
 • Саморозвиток, супутні йому заняття;
 • Благодійність, волонтерство, допомога іншим;
 • Шкідливі звички, залежності;
 • Життя з усіма її дрібницями в цілому і т. п.

Протягом життя об'єкти пристрасті змінюються . У підлітковому або юному віці їх найбільше, так як людина прагнути спробувати все нове, у нього менше страхів, але більше енергії. Люди старшого віку, навпаки, працюють в сторону поглиблення своїх уподобань, не звертаючи уваги на кількість. Як розпізнати, що у особистості є пристрасть до чогось? Вона:

 • З радістю приділяє предмету або заняттю свій вільний час;
 • Відчуває приємні емоції, хвилювання тільки від думки про них;
 • Не втрачає інтересу до них навіть при невдачах;
 • Проявляє б о більшу активність, коли справа стосується цих речей / справ;
 • Хоче розповідати про них, навіть якщо людина зазвичай замкнутий, небагатослівний;
 • Захоплена ними протягом довгого часу (більше 3 місяців);
 • Вкрай рідко і швидше змушене робить довгі перерви в таких заняттях.

Під час виконання цих справ або при отриманні бажаного предмета людина немов «розквітає», що не залишається непоміченим для оточуючих. Відсутність або втрата пристрасті до хобі або роботі провокує розвиток депресії, служить одним з її найбільш очевидних симптомів.

Чому пристрасть може бути небезпечною?

Запаморочлива пристрасна прихильність іноді може нашкодити, якщо не знати, як з нею поводитися. Особливо це виражено в тих випадках, коли об'єкт такого почуття всього один, а вся увага спрямована тільки на нього. Якщо з будь-яких причин симпатизує людина, предмет або заняття зникають з життя суб'єкта, його охоплюють паніка, депресія , відчай або повна байдужість до себе, всього, що оточує. Типові приклади:

 • Завзятий спортсмен, який не може продовжувати свою справу через серйозну травму;
 • Розлучена жінка, для якої чоловік був центром її всесвіту;
 • Фанатичний патріот, який змушений емігрувати;
 • Колекціонер з великим стажем, який став жертвою крадіжки його експонатів;
 • Звільнений (особливо якщо несправедливо) кар'єрист.

Втрата об'єкта свого тяжіння здається трагедією, завдає серйозної травми, вимагає професійної допомоги.

1. Ілюзорність.

Людина, до якої виникає потяг, не завжди сприймається об'єктивно. Навпаки, набагато частіше його мінуси залишаються "невидимими", навіть якщо він їх при цьому взагалі не приховує. Закоханий створює в голові образ, а потім вперто намагається приписати його риси реальної особистості. Недоліків знаходиться виправдання:

 • Не нахабний, а рішучий;
 • Не меркантильна, а практична;
 • Не грубий, а прямолінійний;
 • Не вульгарна, а розкута;
 • Не боягузливий, а обережний і т. п.

Те саме стосується занять. Перспективи, пов'язані з ними, здаються перебільшеними, занадто оптимістичними. Не беруться до уваги ризики провалу, перешкоди, небезпеки, нестача чогось важливого для успіху.

Пройти тест Фрейда

2. Афективність.

Під впливом гормонів людина стає більш рішучим, частіше ризикує, але також робить необдумані вчинки. В такому стані легше допустити навіть очевидні помилки, потрапити в неприємності. Саме афективність штовхає людей на небезпечні дії, порушення закону, навіть заподіяння фізичної шкоди собі або оточуючим. А пристрасть &8212; одна з причин подібного стану.

Однак піддаються такому негативу не всі. Зазвичай це емоційні від природи люди, у яких навіть в спокійній обстановці або через дрібниці проявляються запальність, нетерпимість, непосидючість. Вони схильні до афективної пристрасті більше, ніж спокійні по натурі особистості.

3. Залежність.

У пристрасних стосунках дуже легко втратити себе, свій зв'язок з реальністю. Жити в ідеальному, вигаданому світі легко, безпечно. Однак це все ж відносна безпека. Людина розчиняється в партнері, занятті, зв'язку з якоюсь річчю. Через це він:

 • Не помічає реальних загроз ззовні;
 • Припиняє свій розвиток , часом деградує;
 • Закривається від зовнішнього світу, в тому числі від близьких;
 • Втрачає інтерес до звичайних захоплень, обмежує себе;
 • Пов'язує своє щастя тільки з об'єктом пристрасних почуттів.

А будь-які спроби розірвати фанатичну зв'язок виявляються дуже болючими. У чомусь цю залежність можна порівняти з наркотичною, яка пригнічує волю , забирає контроль над власним життям.

4. Стрес.

Всі переживання, які викликає сильне пристрасний потяг, дуже вимотують організм, нервову систему зокрема. Особистість піддається хандре , роздратування або апатії , змінює свої звички, стає відчуженою для родичів, друзів. В результаті все відбивається на фізичному стані:

 • Різка втрата (рідше набір) маси;
 • Тахікардія, тремор, проблеми з тиском;
 • Запаморочення, нудота, слабкість, млявість;
 • Безсоння, кошмари;
 • Проблеми зі шкірою, волоссям, нігтями, зубами;
 • Тривожність, нервові тики, судоми, спазми і т. п.

Якщо не намагатися нормалізувати своє життя , зменшувати вплив пристрасті на неї, можна в підсумку сильно постраждати фізично і психологічно.

Чи може пристрасть бути корисною?

Які плюси при таких відчутних мінусах можуть бути у цього почуття? Попередні недоліки &8212; це ознаки нездорової, сильної, фанатичної захопленості. Але що якщо "дозувати" її, проявляти в розумній мірі? Звичайно, так переваги з'являться, але виникне нове питання. Як контролювати це пекуче, імпульсивне переживання?

 • Порівнювати свою поведінку до і після зустрічі з людиною, появи хобі.
 • Аналізувати емоції, будучи далеко від об'єкта пристрасті.
 • Намагайся пам'ятати про інших сферах життя , не ігнорувати їх важливість.
 • Прислухатися до тих близьких, які зазвичай дають слушні поради, вміють бути хорошими аналітиками.
 • Вести щоденник , записувати найменші сумніви, не замикатися в собі.
 • Перестати виправдовувати свої підозри, дискомфорт, жертви, страхи.
 • При серйозних душевних переживаннях звертатися до психотерапевту .

Якщо дотримуватися цих правил, у пристрасних емоцій з'являться світлі сторони. Але які ж саме?

1. Гормональний допінг.

Пристрасні переживання в помірній кількості, з розумним підходом заряджають людини енергією . Гормони, особливо адреналін, активізують всі системи організму. В результаті у людини поліпшується зовнішність. З'являється свіжий здоровий рум'янець, волосся стає блискучим, очі «горять», ХОДА набуває бадьорість.

У такі періоди виходить навіть нормалізувати вагу, а заняття спортом здаються більш легкими, при цьому не менш ефективними. Серотонін, ендорфіни, дофамін разом забезпечують піднесене настрій , добре самопочуття в цілому. Є користь для здоров'я & 8212; зміцнюється імунітет.

2. Емоційний сплеск.

Пристрасть дозволяє переживати багато позитивних емоцій & 8212; радість , приємне передчуття, азарт, захват, наснагу та інші. Всі разом вони надають життю нових фарб, навіть здатні на час «пристрасного періоду» перетворити песиміста в безжурного оптиміста .

У тривалих відносинах відновлена пристрасть підкреслює любов, незважаючи на те, що їй же протиставляється. Вона розганяє нудьга , дарує різноманітність, веселощі, нову хвилю захоплень. З нею поліпшити настрій виходить швидше і на більш тривалий відрізок часу.

3. Рішучість.

Той же цукерково-букетний період з закоханістю стає прекрасним стартом для будь-яких позитивних починань. З'являється бажання ставати краще, робити своє життя більш різноманітною, якісною. Якщо не ігнорувати такі прагнення, можна вигідно ними скористатися.

По початку все робиться тільки для того, щоб вразити людину, поліпшити свої показники, досягнення в якомусь занятті або отримати доступ до цікавить предмету. Однак з часом дії входять в звичку і, навіть коли пристрасть згасає, їх позитивний ефект ще надовго залишається з їх виконавцем.

4. Досвід.

Пристрасні стосунки вчать пару того, на що краще орієнтуватися при створенні чогось серйозного, а також в чому полягають наслідки швидкоплинних зв'язків. Як і інші види союзів, вони формують новий досвід, який може бути використаний в подальшому житті. До того ж, зазвичай закоханість з властивими їй яскравими емоціями передує любові, позначаючи різницю між цими видами переживань. Це важливо, тому що дуже часто їх змішують, після чого ще довго намагаються вирішити особисті проблеми, що виникли в результаті такої плутанини.

Пристрасть &8212; це важливе, повноцінне почуття. У неї є свої типові ознаки, ризики, складності, проте місце для користі теж залишається. Незважаючи на ставлення до неї, практично кожен підпорядковується їй, впускає в своє життя, тому що вона дарує азарт, нову хвилю вражень. І, якщо вона з'явилася на порозі, можливо, немає сенсу боятися, ігнорувати її або закривати перед нею двері. Її уроки не менш цінні, ніж вчення любові чи болю. А сама пристрасть часто знаходиться рівно посередині між ними.

Пройти тест на психологічний вік

Зараз читають
Настрій: що це таке і від чого залежить??
Настрій: що це таке і від чого залежить??
Що таке настрій і які фактори можуть на нього впливати? Які види настрою ...
Оратор: хто це такий і як ним стати??
Оратор: хто це такий і як ним стати??
Хто такий оратор і якими якостями він повинен володіти? 6 порад як підго ...
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка, якщо він холерик, флегматик, сангвінік або меланх ...
Вумбілдинг: що це таке, навіщо потрібен і основні вправи
Вумбілдинг: що це таке, навіщо потрібен і основні вправи
Що таке вумбілдинг і як він пов'язаний з різними вправами для зміцнення ...
Управління особистими фінансами: проста схема, яка допоможе стати багатшими кожному
Управління особистими фінансами: проста схема, яка допоможе стати багатшими кожному
Управління особистими фінансами завжди була дуже актуальна тема, а в нин ...
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Як мотивувати себе на досягнення своїх цілей, особливо довгострокових. А ...
Пофігізм: що це таке і 3 способи стати реальним пофігістом??
Пофігізм: що це таке і 3 способи стати реальним пофігістом??
Що таке пофігізм і чому це поняття вважають негативним? Які види пофігіз ...
Новое youtube видео