Назад
Апатія: що це таке, симптоми, причини та лікування.

Навигация по разделу
апатия

Що таке апатія і як її подолати?

Що таке апатія і чому вона з'являється? Симптоми і ознаки. Як позбутися від апатії: психологічний і фізіологічний аспекти, лікування медикаментами.

Ні сумно, ні весело, загалом – ніяк. Абсолютно відсутній ентузіазм і бажання що-небудь робити. Знайоме? Це апатія в повному її прояві. Вона зазвичай застає зненацька-коли потрібно діяти, а страшенно не хочеться. Супутниця апатії-депресія. Спочатку ми лінуємося зробити домашні справи або зайнятися роботою, а потім і зовсім не бачимо Сенс в тому, щоб щось робити. Як повернути інтерес до життя? Що робити, коли апатія заважає жити?

Що таке апатія?

Апатія – це синдром, який проявляється в байдужості і небажанні брати участь в навколишньому житті, відсутність мотивації або прагнення до будь-якої діяльності. В античному світі апатії піддавалися мудреці, які таким способом «позбувалися» від земних пристрастей. Тоді і з'явився сам термін, який позначав «безпристрасність», тобто відчужене філософське світогляд. Зараз нам апатія тільки ускладнює життя, породжуючи повну до неї байдужість.

З фізіологічної точки зору апатія свідчить про пошкодження головного мозку. Часто проявляється як симптом неврологічних захворювань або після прийому нейролептиків/антидепресантів.

Чи варто хвилюватися?

Як і інші психологічні розлади, апатія сигналізує про якусь проблему. Якщо від болю ми позбавляємося відразу, то тут все відбувається по-іншому.

Симптоми та ознаки.

Визначити апатію можна за такими ознаками:

 • Відсутність інтересу до звичайної життя , рідкісні зустрічі з друзями, «ледачий» спосіб життя ;
 • Часте погане самопочуття, млявість, втома , сонливість;
 • Запізніла або дивна реакція на запитання інших, повільна монотонна мова;
 • Байдужість до подій різного спектру життя. Часто однаково байдужа реакція на сумні і радісні звістки;
 • Байдужість до оточуючих позначається і на собі: неохайний вигляд, ігнорування правил гігієни і т. п.
 • Поява нервових звичок: клацання пальцями, посмикування або погойдування ногою, метушливе перебирання в руках різних предметів і т. п.

Пройти тест на стрес

Причини апатії.

Якщо визначити апатію майже завжди не викликає праці, то про її причини знають не багато. Назвемо основні.

 • Відсутність відпочинку. чим більше ми працюємо без перерви, тим гірше це відбивається на нашому здоров'ї. Коли життя перетворюється на суцільну рутинну роботу, то сил на «нормальне» життя не залишається.
 • Високий рівень тривожності . вчені дотримуються думки, що апатія-це захисний механізм психіки . Таким способом вона намагається нейтралізувати переживання, що перетворюється в постійний стан.
 • Тиск оточуючих. відсутність мотивації до життя може бути спровоковано критикою і тиском з боку. Коли не хочеться нічого - ні боротися, ні догоджати.
 • Нервові потрясіння. стрес, різкі зміни режиму життя або обстановки – багато що провокує апатію. Часто це проходить з адаптацією.
 • Хвороби. апатія проявляється після хвороб, коли організм дуже ослаблений і відчуває себе знеможеним. Вона може свідчити про розвиток шизофренії або Альцгеймера. Також в групі ризику ті, хто часто приймає антибіотики, антидепресанти, снодійні.
 • Побічні ефекти окремої групи препаратів загальмовують реакції, сприйняття, як наслідок викликають подібні стани.
 • Одна з найпоширеніших причин – синдром емоційного згоряння. це поняття використовується психологами для позначення процесу накопичення розумового, фізичного, емоційного виснаження. У міру посилення подібного стану можуть проявлятися різні хвороби психічної системи, аж до появи стійких когнітивних розладів. Основна причина такого синдрому полягає в безперервному навантаженні (наприклад, ритм роботи, при якому ми не робимо паузи), одноманітною або складної діяльності, а також, коли наша праця не винагороджується.

У деяких випадках причини можуть бути іншими, повністю залежати від характеру або виникати на підсвідомому рівні. Іноді знайти причину допомагає метод гіпнозу.

Що потрібно знати, перш ніж діяти?

 • Апатія-це втрата інтересу і сил для подальшої життєдіяльності . Важливо не плутати апатію зі звичайною втомою, перевтомою або слабкістю при захворюваннях. Якщо поспішити з діагнозом, можна накликати біду своїм упередженням, адже силу думки ніхто не відміняв. Тому, якщо день або навіть тиждень вдалися важкими, краще рішення – хороший відпочинок і здоровий сон. Підозри повинні виникати, коли втома знаходить постійний характер, а виконання звичних справ ставати тяжким і нестерпним заняттям.
 • Захист організму від постійного стресу . Тривала фізичне навантаження або психологічне напруження провокує організм на відповідну реакцію. Апатія виступає як своєрідний захист, коли ми не здатні справлятися з усіма ситуаціями, що викликають стрес.
 • Апатія може пройти сама собою . Після тривалого відпочинку або зміни обстановки вона самоусувається. Головне: не турбуватися завчасно і завжди піклуватися про своє хороше самопочуття.
 • Чим більше ми змушуємо себе робити те, що не хочеться, тим сильніше наше небажання.
 • Якщо не позбавлятися від апатії в правильній формі, вона може перерости в хронічний стан.
 • Постійна апатія змушує відчувати себе порожнім.

Пройти тест: шкала депресії Бека

Як лікувати апатію?

Підхід до лікування потрібно починати з аналізу власних відчуттів і пошуку причини стану. Але важливо звернути увагу на той факт, що короткочасна апатія до всього може пройти сама собою. Вона часто трапляється після важкого робочого тижня, наприклад, коли ще навалилися домашні справи або щось на зразок того. Після довгих зусиль, організм найбільше потребує емоційного і фізичного розвантаження. Хороший варіант-оговтатися на прогулянку до річки або в ліс, більше спати на вихідних, а ще краще – взяти відгул.

Найголовніше при лікуванні апатії – це діяти поступово і послідовно . Такий стан не лікуватися "чарівними" таблетками. Повна апатія до життя вимагає ретельного і акуратного лікування, часто необхідна професійна допомога психолога. Але якщо підійти з часткою серйозності і завзятості, то можна впоратися без звернення до фахівця. Головне-пробувати різні методи (може навіть все), про які ми розповімо далі.

Суть лікування подібних станів базується на трьох основних аспектах:

 • Міцний здоровий регулярний сон (не менше 8 годин на добу).
 • Усунення зовнішніх подразників, уникнути, по можливості, ситуацій, які викликають сильний стрес.
 • Правильне розподілу робочого часу і часу для відпочинку.

Якщо порушувати або не дотримуватися хоча б один з цих факторів, лікування може відмовитися зовсім марним. Здоровий сон і спокійна обстановка – запорука правильного способу життя, а робочий режим потрібно скорегувати більш розумно.

Психологічний похід.

1. Не звертати увагу.

З чого почати? А почати варто з того, що не акцентувати на своєму стані. Якщо прокручувати в голові постійне «У мене апатія», то відволіктися буде набагато складніше. Перемикаючи свою увагу в зворотну сторону від апатичного стану, можна і зовсім забути про його існування (мова, природно про апатії). Так що думати слід тільки в позитивну сторону, адже головне жити щасливо і вільно.

2. Знайдіть причини.

Загострення починається після приходу на нелюбиму роботу? Або, може, пора виходити з відносин, які давно себе вижили? Пора знайти причини розладу і усунути їх. Хоча б спробувати. Все, що викликає у нас стрес, потрібно прибирати геть зі свого життя.

3. Змінити оточення.

Є люди, які буквально інфікують негативом, переконують в такому способі мислення, буквально «заражають» сумними сумними думками. Переконати їх вкрай складно, краще вже змінити компанію. Позитивно впливають активні, цілеспрямовані люди з оптимістичними поглядами на життя.

4. Планувавши.

Ось головний порятунок. Важливо правильно планувати свої будні і дозвілля. Найкраще в цій справі допоможе щоденник . Розписувати справи по годинах, не забуваючи про місця на перерву – головна умова. Так що пора в магазин за красивим блокнотом.

5. Придумати хобі.

Ніщо так не допомагає позбутися від нудьги до життя, як улюблена справа. Деякі вважають, що апатія з'являється, коли ми довгий час виконуємо небажану монотонну роботу або зовсім нічим не зайняті. З'являтися нудьга і понеслося... якщо залучити себе в цікавий процес, відкриється «друге дихання».

6. Відпочивши.

Якщо склалося, що зайнятися улюбленою справою не виходить, то можна просто відпочити. Але відпочинок-це не просто валяння на дивані, а зміна діяльності. Можна, наприклад, половити рибу, прочитати книгу або піти в баню.

Пройти тест на психіку

Фізичний підхід.

1. Гуляти.

Що потрібно організму під час стресу? Він обов'язково потребує кисню, а ще-зміні обстановки. Тому вечірні прогулянки-обов'язковий пункт в щоденному розкладі. Виходжувати по колу годинами не варто, 15-30 хвилин на свіжому повітрі або дорога пішки з роботи додому відмінно підійдуть. В результаті покращиться фізичний стан всього організму, сон стане спокійніше, навантаження спаде.

Сюди ж можна віднести заняття будь-яким видом спорту. Загальновідомий факт: при виконанні фізичних вправ виділяються потрібні для організму гормони, які піднімають настрій . Ще краще, якщо заняття спортом поєднуються з хобі , наприклад танці або пілатес. Якщо спорт не підходить, можна спробувати розслабляючий масаж.

2. Змінити спосіб життя.

Це стосується не тільки зміни графіка роботи, а й корисних звичок . Що на рахунок вставати раніше і вирушати на пробіжку або записатися на мовні курси, які давно планували? Активно вживати корисні продукти або готувати "здорову" їжу?. Зміна способу життя, інший раціон харчування і нові корисні звички надовго виженуть нудьгу і сірість звичайних днів. А де немає рутини, там апатія до життя з'являється рідко.

3. Частіше радувати себе.

Отримувати подарунки люблять всі незалежно від віку або статі. Але якщо Новий рік вже пройшов, а до дня народження ще далеко, чому б не зробити собі приємно і купити те, чого давно дуже хотілося.

Лікування медикаментами.

Основа лікування фармакологічними препаратами полягає в прийомі наступних компонентів:

 • Вітаміни групи В (вітаміни групи В природного походження в більшій кількості міститися в: крупах (гречаної, вівсяної), молочних продуктах, яйцях, капусті всіх видів, горіхах, бобових, м'ясі птиці, фруктових кісточках, меді, дріжджах).
 • Нейрометаболічні речовини (препарати, які надають специфічний вплив на психічні функції: підвищують концентрацію, пам'ять, покращують мозкову активність і т.п.).
 • Психостимулятори (речовини, спрямовані на активізацію психічної/фізичної активності, наприклад, кофеїн. Також містяться в таких продуктах як чай, деякі газовані напої на кшталт Кока-Коли, плодах/коренях женьшеню і т.п.).
 • Адаптогени (група речовин, що підвищують опір організму до різних зовнішніх негативних впливів).

Перш ніж вдатися до саме медикаментозного лікування, потрібно ОБОВ'ЯЗКОВО проконсультуватися з лікарем, адже самолікування небезпечно для здоров'я.

Апатія до життя – складний і багатоплановий розлад. Іноді його складно впізнати, але ще складніше воно піддається лікуванню. Щоб позбутися від постійної лінь і знайти в собі сили жити далі, потрібно діяти. Найрозумніше рішення-змінити ритм робочих буднів, доглядати за собою, вести здоровий спосіб життя, знайти захоплення. Якщо вірити в себе і прагнути до щасливого життя, апатія не посміє перешкоджати.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Як кардинально змінитися? 7 ідей
Як кардинально змінитися? 7 ідей
Як кардинально змінитися і чи допоможе це наблизитися до успіху? Чому ва ...
Чим зайнятися в житті? 10 перевірених способів дізнатися
Чим зайнятися в житті? 10 перевірених способів дізнатися
Як зрозуміти, чим займатися в житті, щоб це приносило радість? 10 практи ...
Позитивні емоції і негативні емоції: що це і як з'являються??
Позитивні емоції і негативні емоції: що це і як з'являються??
Що таке позитивні емоції і чи можна їх викликати? Чим корисні негативні ...
Самоконтроль: що це таке і 7 способів його розвинути
Самоконтроль: що це таке і 7 способів його розвинути
Що таке самоконтроль і які є способи поліпшення цієї навички? Що таке що ...
Внутрішня сила: що це таке і в чому її секрети??
Внутрішня сила: що це таке і в чому її секрети??
Що таке внутрішня сила людини і звідки вона береться? Суть цього поняття ...
Каверзні питання хлопцеві: 10 способів застати його зненацька
Каверзні питання хлопцеві: 10 способів застати його зненацька
Каверзні питання хлопцеві змушують його задуматися, а дівчині говорять б ...
Питання другу або подрузі: які можна задавати? 8 тим з прикладами
Питання другу або подрузі: які можна задавати? 8 тим з прикладами
Які задати питання одному, щоб перевірити, міцні стосунки з ним на етапі ...
Новое youtube видео