Назад
Ейфорія: що це таке і як випробувати цей стан??

Навигация по разделу
эйфория

Що таке ейфорія і від чого вона залежить?

Що таке ейфорія та екстаз? Які гормони беруть участь у цьому процесі і чому важливо чергувати здорові способи задоволення?

З точки зору хімії ейфорія – це гормональний сплеск. Невже все так банально? А як же «метелики в животі» під час закоханості? Або неймовірний кайф після класної пробіжки? Або відчуття легкого сп'яніння після нової перемоги? Так, це теж гормони – наші природні наркотики. Потреба в щасливих переживаннях іноді грає злий жарт: відчувши емоційний підйом одного разу, багато людей прагнуть продовжити його штучно. Але є чимало здорових способів отримати довгоочікуваний екстаз. Про них і піде мова в нашій статті.

Що таке ейфорія?

Ейфорія — це короткочасне емоційний стан душевного підйому, яке дає людині відчуття благополуччя, безпечності, безпричинного щастя. З грецької мови ейфорія перекладається як» давати хороший урожай «або»плодючість". Але в реальності ця емоція підвищення продуктивності не несе. Ейфоричні відчуття супроводжується прискореним протіканням думок, метушливістю, мімічним пожвавленням, багатослів'ям і пасивним поведінкою.

В медицині ейфорія - це форма прояв болісно-підвищеного збудження, яке виникає під впливом деяких наркотиків, алкогольних напоїв, курильних сумішей, галюциногенних грибів. На зміну таким станам швидко приходить депресія , зневіра. Якщо людина довгий час перебуває» на підйомі " без стимуляторів, то лікарі підозрюють серйозні психічні захворювання або ураження головного мозку. Це може бути біполярний розлад , дефіцит кисню або хвороба Альцгеймера.

Пройти тест на психіку

Випробуваний в ейфорії емоційний підйом дуже короткочасний, тому що вимагає великих енергетичних витрат організму. Але мозок запам'ятовує це відчуття щастя, тужить за ним і шукає нові способи повернути цей стан. Можливо, тому вживання наркотиків або інших стимуляторів було поширене ще у первісних народів. Але при використанні стимуляторів спочатку виникає психічна залежність, а потім – хімічна. Це веде до зворотного ефекту – депресії і руйнування особистості.

Але відчуття безпричинного щастя не завжди викликається стимуляторами або хворобами. Є у неї і здорові прояви. Наприклад, музична ейфорія, що виникає при слуханні ритмічних музичних композицій. Це можуть бути звуки бубна, барабана або тріскачки, за допомогою яких шамани входять в транс. Або схожа на легке сп'яніння ейфорія бігуна, яка виникає після тривалої фізичної активності у марафонців, лижників, веслярів, велосипедистів.

Гормони щастя: 4 вершники ейфорії.

З точки зору хімії стан закоханості, задоволення від виконаної роботи та інші потужні емоції – результат сплеску активності чотирьох гормонів. Це особливі гормони щастя: ендорфін, дофамін, серотонін, окситоцин. Залежно від концентрації вони викликають відчуття різної емоційної інтенсивності: від приємного душевного підйому до абсолютного щастя .

Вища ступінь задоволення при ейфорії – екстаз . Екстаз відноситься до позитивно забарвленим афектам і проявляється максимальним емоційним хвилюванням, яке за ефектом схоже з алкогольним сп'янінням. Тому багато людей намагаються будь-якими методами знову повернути це божественно-приємний стан. Але не все так просто. Коли ми робимо екстаз самоціллю, ми зношуємо свій організм.

Один з головних законів природи звучить так: енергія не береться нізвідки і нікуди не зникає. Енергія просто переходить з одного стану в інший. Тому постійна стимуляція ейфоричного збудження шкодить організму:

  • Причина 1 . Гормони виробляються в різних частинах мозку та нервової системи. Наприклад, дофамін (очікування задоволення) виробляється наднирковими залозами. А ендорфін (зменшення болю) виробляється в мозку. У кожного органу є свій ресурс. Якщо ми постійно провокуємо посилену роботу органу, то ресурс виробляється набагато швидше. На зміну безперервному порушення приходить повна байдужість. Радості не викликають ні перемоги на любовному фронті, ні гроші, ні інші звичні задоволення.
  • Причина 2 . Гонитва за гормональними сплесками викликає певну залежність. Звичайно, вона не така руйнівна, як залежність від хімічних стимуляторів. Багато що також залежить від особистості людини . Якщо для трудоголіка найвищим екстазом стає вчасно закінчений проект, то для спортсмена бажаним енергетиком буде медаль. Але залежність від одного джерела задоволення підриває гормональну рівновагу в організмі. Згодом його концентрацію хочеться збільшити, адже попередні радості вже не радують.

Щоб зберегти баланс гормонів в організмі, варто чергувати безпечні способи отримання щастя.

Пройти тест на тип особистості

Як досягти стану ейфорії?

На відміну від хімічних стимуляторів натуральні нейрохімічні речовини не викликають залежності, не руйнують психіку . Але позитивні ефект від них не менш приємний. Тому дослідники регулярно розробляють нові техніки, що дозволяють випробувати переживання щастя без сторонніх хімічних речовин.

1. Дихальні вправи.

Домогтися особливого або трансового стану допомагає техніка холотропного дихання. Холотропне дихання-це поєднання інтенсивного дихання зі спеціальними фізичними вправами, музикою. У 70-х роках ХХ століття цю техніку розробив лікар-психіатр Станіслав Гроф. Холотропне дихання використовується на сеансах психотерапії : допомагає людині зануритися в своє несвідоме, прожити хворобливі спогади, висловити емоції. Ця дихальна техніка прийшла на зміну забороненому наркотику ЛСД, і за ефектом повинна була повністю його замінити.

Незважаючи на відсутність фізіологічної залежності, техніку не можна практикувати без підготовки самостійно. Це повинні бути групові або парні заняття, які проводяться під наглядом інструктора. Його завдання-надати допомогу при необхідності. Наприклад, змінене свідомість може викликати у людини хворобливе спогад, яке пережити самостійно дуже важко. Інструктор допомагає пережити хворобливу ситуацію, осмислити пережите. Практика протипоказана тим, хто страждає серцево-судинними захворюваннями, перебуває на обліку у психіатра.

2. Інтенсивне тренування або пробіжка.

Приємна ейфорія бігуна виникає після тривалого бігу або інтервального тренування. Цього піднесеного відчуття може домогтися навіть новачок, а заодно поліпшити свою фізичну форму. При бігу підтюпцем відчуття радісного підйому настає після 30-45 хвилинної пробіжки. Починати рекомендують в повільному темпі, а після хорошого розігріву – зробити різкий ривок і пробігтися в максимальному темпі 2-3 хвилини. Для інтенсивного тренування рекомендують чергувати силові (віджимання, підйом штанги) і кардионагрузки (їзда на велотренажері, скакалка).

Щоб відчути емоційний підйом під час фізичного навантаження, потрібно працювати на знос і постійно прислухатися до відчуттів в тілі. Кайф приходить під час надзусилля, коли спортсмен долає власне «не можу». Приємне стан описують по-різному: один відчуває себе непереможним, радісним, інший відзначає помітне поліпшення настрої . Але самовідчуття радісного сп'яніння під час навантажень не повинно бути самоціллю. Тому варто починати тренування або забіг під наглядом досвідченого тренера.

3. Музика.

Доведено, що музичні композиції діють на ті ж «центри задоволення» в мозку, що і наркотики. Ось чому від прослуховування улюбленої мелодії виникають мурашки на шкірі, озноб або легке тремтіння. Для досягнення почуття польоту існують спеціальні мелодії, особливі техніки. Наприклад, музика для медитації допомагає розслабитися і зосередитися одночасно, увійти в стан трансу. Переживання щастя можна домогтися також при прослуховуванні " білий шум» .

При прослуховуванні музики велике значення має особистість слухача, його спогади. Одна і та ж мелодія у двох осіб здатна викликати протилежні реакції. Більш того, тривале прослуховування медитативної музики або білого шуму може викликати галюцинації з неприємними фізичними відчуттями: нудотою, слабкістю, запамороченням, головним болем. Щоб уникнути неприємностей перед початком тренувань варто порадитися з лікарем. При перших неприємних відчуттях доведеться негайно припинити експерименти над власною психікою.

4. Закоханість.

Досить закохатися, щоб організм почав з шаленою швидкістю виробляти гормони радості. Основним ефектом всіх цих речовин є стан ейфорії: світ навколо стає райдужним, майбутнє бачиться безхмарним, будь-які починання здаються здійсненними. А ще-це «метелики в животі», сяючі очі, відчуття легкого сп'яніння.

5. Творчість.

Творчі люди називають ейфорію станом потоку. У стані потоку людина довго сконцентрований на своїй роботі і практично втрачає відчуття часу. Але при цьому він сконцентрований і націлений на успіх. Стан потоку дано випробувати не тільки обраним. Відчути його може кожен, хто займається улюбленою справою.

6. Молитва.

Стан ейфорії під час молитви в християнстві називається «благодаттю». Впливом молитви на мозок займаються нейрофізіологи. Вчені з'ясували, що особливе ейфоричний стан молиться або медитирующего людини викликано специфічним відгуком клітин головного мозку. Крім того пари ладану надають психоактивну дію і підсилюють ефект від щирої молитви.

Є й інші здорові методи викликати дивовижний стан «польоту»: екстремальні види спорту, секс, смачна їжа, виконана робота, спонтанні подарунки і навіть голкотерапія. Наша ємність для емоцій обмежена. Постійна гонитва за гормонами задоволення може викликати таку ж залежність, як і хімічні стимулятори. Щоб не підривати гормональну рівновагу в організмі, варто дозволити собі отримувати задоволення від різних джерел. Головне-не чекати, поки вас ощасливить хтось інший або складеться те саме, вдалий збіг обставин.

Висновки

  • Ейфорія в психології – це стан радісного збудження. У медицині-це хворобливий стан, пов'язаний з пошкодженням мозку.
  • Життя в рожевому кольорі, метелики в животі, рожеві окуляри – все це про ейфорію.
  • Ейфорія забирає занадто багато енергії, тому часто закінчується втомою, апатією або депресією.
  • Постійний ейфоричний стан забирає занадто багато енергії, тому проходить дуже швидко.
  • Найвищий прояв ейфоричного задоволення – екстаз. Погоня за ним може викликати звикання.
  • Є багато здорових способів отримати радість. Якщо навчитися їх чергувати, можна відчувати щастя постійно.

Пройти тест на тип сприйняття

Зараз читають
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Що робити, якщо погано на душі і все навколо перестає радувати? Чи можна ...
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе в цьому житті і що в цьому може допомогти? 7 ефективних с ...
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час і які є ефективні прийоми, що полегшують управління часом? ...
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант і дізнатися його? Хоча кожен талановитий по своєму ...
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні, щоб гарантовано піти на друге? Як вз ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Новое youtube видео