Назад
Психотерапевт: хто це такий, як вибрати і не помилитися??

Навигация по разделу
психотерапевт

Хто такий психотерапевт і як його вибрати?

Хто такий психотерапевт і як зрозуміти, що він не порушує етику в роботі з клієнтом? 8 речей і 5 спростованих міфів, які допоможуть зважитися на перший похід до терапевта.

Запити «як зважитися на похід до психотерапевта» і «як зважитися на похід до стоматолога» в пошуковику Google стоять поруч. Ще б пак, адже душевний біль приносити не менше страждань, ніж фізична. Але зважитися лікувати душу набагато складніше. Які стереотипи посилюють внутрішній опір? Що таке психотерапевтична етика? Як після перших сеансів зрозуміти, що " мій " психотерапевт знайшовся і можна починати терапію? Розповідаємо в статті.

Хто такий психотерапевт?

Психотерапевт-це фахівець з медичною або психологічною освітою і додатковою психотерапевтичною підготовкою, який за допомогою спеціальних технік лікує психіку . Але у випадку психотерапії лікування проходить не таблетками, а методами психотерапевтичного впливу: бесідою, роз'ясненням, з'ясуванням внутрішніх конфліктів , гіпнозом, тілесними практиками, творчістю, аутотренінгом, тлумаченням сновидінь.

Психотерапія існує трохи більше ста років . Особливий інтерес до її практичного застосування почався з публікації робіт з.Фрейда. Але незважаючи на доведену ефективність наукової психології, одна тільки згадка слова «психотерапевт» викликає неприємні асоціації або страх. Можливо, тому що всі поняття з приставкою "псих -" автоматично співвідносять до клінічної психіатрія . Часто люди бояться, що після відвідування психотерапевта їх внесуть до списку душевнохворих, звільнять з роботи або не дадуть права на водіння автомобіля. Нічого подібного не станеться.

Отже, психотерапевт:

 • Працює тільки з психічними здоровими людьми - своїми клієнтами (клієнти психіатра називаються пацієнтами). Спеціаліст з медичною освітою має право виписувати ліки, але основний упор в роботі робить на розмовні техніки.
 • Має обов'язковий пакет документів : вища психологічна або медична освіта, додатково терапевтичну підготовку, сертифікати про перепідготовку. Загальний термін навчання триває від 3-4 до 12 років.
 • Сам регулярно проходить психотерапію . Це необхідно, щоб опрацювати і не проектувати свої проблеми на клієнта, не втягуватися в чужі емоції, не заробити емоційне вигорання або серйозні фізіологічні захворювання.
 • Працює з керівником . Супервізія-це робота практикуючого психотерапевта з більш досвідченим наставником (супервізором), який розбирає роботу з клієнтом, відловлює спірні моменти, оцінює етичні моменти. Після достатньої кількості годин супервізії видається сертифікат.
 • Не повідомляє «куди треба» про можливі проблеми клієнта. він може припустити у клієнта відхилення, розлад особистості або фізіологічне захворювання. Все, що може зробити психотерапевт – направити клієнта на додаткову консультацію до психіатра або порадити пройти обстеження в поліклініці (здати аналізи на гормони або зробити ЕКГ, наприклад). Робити це чи ні, клієнт вирішує сам.

Взагалі розбиратися в собі – це важко і боляче. Але і захоплююче одночасно. Так, іноді клієнт після сеансу виходить в шоці, іноді збирає себе по шматочках весь тиждень, що залишився. Але це частина шляху, де біль часом і є головна ознака одужання. Психотерапевт це знає, а клієнту тільки належить дізнатися.

Пройти тест на тип особистості

Прийом у психотерапевта: що потрібно знати?

Зважитися на похід до психотерапевта – це вже подвиг, майже революція. Як правило, людина пишається собою і лякається одночасно, не знає, куди рухатися далі. Ось поради, які додадуть рішучості і допоможуть прояснити ситуацію.

 1. Що обговорити перед сеансом . Перед початком бесіди потрібно проговорити вартість сеансу, його тривалість, місце і час майбутніх зустрічей. Висока ціна терапії постфактум може стати неприємним відкриттям. А незручне місце стане проблемою в майбутньому (наприклад, ходити на сеанс в безлюдний район взимку буде страшно).
 2. Клієнта ніхто не утримує проти сили . Якщо на першому сеансі відчувається сильний дискомфорт, можна встати і піти. Але таку можливість краще обговорити перед сеансом, щоб узгодити умови оплати.
 3. Перший сеанс ні до чого не зобов'язує . Це всього лише бесіда-знайомство без зайвих очікувань на довготривалу співпрацю. Якщо щось не влаштовує, краще сказати про це фахівцеві і продовжити пошуки.
 4. На першій зустрічі потрібно подбати про свій комфорт . Наприклад, призначити перший сеанс на кінець робочого тижня або на вихідних, надіти зручний одяг. Хто знає, можливо, після зустрічі знадобиться кілька годин, щоб прийти в себе і відійти від терапії.
 5. Нормально задавати терапевту багато питань. питати можна про що завгодно – про його досвід, освіту, методи терапії, досвід вирішення подібних проблем (про клієнтів питати не можна). Чим більш детальними і цікавими будуть відповіді, тим більше інформації для аналізу залишиться у клієнта.
 6. Говорити весь час самому не обов'язково . Терапевт сам знає, як заповнити незручну паузу, перевести хворобливу тему або задати наводить питання – це називається повернути енергію в розмову.
 7. Але краще записати кілька наболілих тим . Це можуть бути загальні «проблеми на роботі», «немає взаєморозуміння з дітьми» або конкретні «як піти від чоловіка тирана». Але правильний клієнтський запит терапевт допоможе сформулювати в ході терапії.
 8. Осяяння після першої зустрічі буває рідко . Більшість проблем накопичуються не один день, тому вирішити їх за раз не вдасться. Терапія-це ящик фокусника: зовні начебто маленький, а відкриваєш, і проблеми виникають ніби нізвідки.

Що потрібно неодмінно зробити після першого сеансу – проаналізувати бесіду. Виклад подій у формі розповіді допоможе прибрати зайві емоції і скласти загальне враження. А наступний чек-лист з перевірки покаже, на що додатково звернути увагу.

Як вибрати психотерапевта?

На території колишнього Союзу психотерапевтичний ринок ще не сформувався, тому легко можна наштовхнутися на шарлатана. Все тому, що немає чітких вимог до знань, рівня підготовки, кваліфікації психотерапевта. За різними даними таких новачків, які закінчили двомісячні курси і іменують себе психологами-терапевтами, сьогодні до 90%.

Некомпетентні терапевти, як правило, роблять подібні помилки. Знаючи про них, розпізнати дилетанта буде нескладно.

Пройти тест на характер людини

Неприпустимі прийоми психотерапії.

Як зрозуміти, що терапія може нашкодити? Варто насторожитися, якщо на перших сеансах психотерапевт:

1. Порушує базові етичні принципи психотерапії .

2. Конфіденційність . Не можна шукати зустрічей з клієнтом в неформальній обстановці, обговорювати або публікувати клієнтські ситуації (навіть без згадки імені) без письмової згоди клієнта.

3. Справедливість . Це зрозумілі ціни (не захмарно високі і не підозріло низькі) і зрозуміла інформація для клієнта про те, за що він платить гроші.

4. Повага до клієнта . Терапевт не може спізнюватися, забувати про зустрічі або сперечатися, нав'язувати клієнту свої цінності, допускати фамільярність, давати категоричну оцінку клієнтської ситуації, давати конкретні поради, повчати.

5. Принцип " Не нашкодь» . Іноді клієнти-новачки думають, що фахівець використовує свою авторську методику, і не помічають некоректної поведінки або відвертого хамства. Але принижувати клієнта, маніпулювати його почуттями, брати «на слабо», порівнювати з іншими пацієнтами або знайомими неприпустимо.

6. Відсутність експлуатації . Терапевт не має права схиляти клієнта до інтимного зв'язку, змушувати продовжити терапію або приводити інших клієнтів, змушувати влаштувати родичів на роботу або надати послугу безкоштовно.

7. Занадто багато говорить (не про клієнта). головний герой терапії все ж клієнт і він платить не зате, щоб послухати розумну людину. Під час сеансу психотерапевт може розповісти про схожий випадок «з життя». Але якщо весь час заповнюється історіями «був у мене такий випадок...», то це марна трата клієнтських грошей і часу.

8. Гарантує "конкретний результат". обіцянки на кшталт «після сеансу до вас повернеться невірний чоловік», «син-підліток почне вести себе так, як ви цього хочете» або «в разі невдачі ми повернемо вам гроші» – не більше, ніж спроба заманити на сеанс до терапевта-самоучки. Психотерапія дає досвід, знання про себе, розуміння своїх мотивів , внутрішню гармонію – це і є головний результат. Психотерапевт може запропонувати кілька способів вирішення проблеми і розповісти, до якого результату може привести кожен з них.

9. Розмовляє незрозумілими термінами. складні поняття професіонал може пояснити зрозумілими словами. А якщо використовує терміни – то роз'яснює клієнту їх значення. Фрази на кшталт» Ви повинні«,» ви зобов'язані«,» я наполягаю«,» я вважаю за необхідне " також неприпустимі.

10. Негативно відгукується про інших клієнтів або колег по цеху. тут все зрозуміло. Особливо якщо в розмові згадуються імена, прізвища, передаються плітки або пікантні історії.

11. Практикує всі можливі методи терапії. у XXI столітті існує близько чотирьохсот самостійних психотерапевтичних методик. І в кожній - свої інструменти, своя техніка, свої фішки, своя тривалість (від півтора місяців до 8-10 років). Знати все одній людині нереально, тому психотерапевти вибирають одну спеціалізацію, але на сеансах можуть використовувати прийоми з інших методик. Наприклад, гештальттерапевт може дати клієнту вправу з когнітивно-поведінкової психології або включити елементи в сеанс психоаналізу . Але якщо психотерапевт не називає свого основного профілю, а підлаштовується під запит клієнта – варто насторожитися.

Пройти тест на невпевненість у собі

Хороші знаки при роботі з психотерапевтом.

Будь-яка консультативна або психотерапевтична робота неефективна без повної довіри в парі клієнт-терапевт. Шанобливі, осмислені відносини дають міцну базу для зцілення, але вибудовуються не за один раз. Якщо після декількох сеансів працювати з терапевтом все так же комфортно – це хороший знак. На що ще звернути увагу, щоб зрозуміти - це» мій " терапевт і він допоможе мені змінитися:

 • Терапевт мені подобається як людина. Можливо, в «звичайному житті» ми могли б подружитися.
 • Уважно ставиться до мого стану. Якщо помічає мимовільні жести або міміку, звертає на них увагу, перепитує.
 • Доброзичливий, але без фамільярності. Може обійняти мене, коли мені погано, але спершу запитує у мене дозволу.
 • Жартує. Вміє розрядити обстановку хорошим жартом без сарказму.
 • Не ставиться до мене як до маленької дитини. Визнає мене рівним за цінністю чи правами в житті. Поводиться не як учитель або наставник , а як досвідчений друг.
 • Зупиняє терапію, якщо запропонований метод мені не подобається. Може переконувати мене, повертатися до запропонованої техніки, але ніколи жорстко не наполягає.
 • Не задає тему сам. Перед початком сеансу уточнює, що мене сьогодні турбує або яку тему для терапії я вибрав для себе.
 • Запитує про значущих людей. Цікавиться відносинами з батьками, дітьми, керівниками, колегами.
 • Допускає різницю в думках. Якщо я відмовляюся підтримувати тему, уточнює чому. Але не каже, що це всього лише мій опір або небажання працювати.
 • Пояснює. Чи не поводиться як» добра подружка", яка тільки слухає і киває. Він зупиняється на складних моментах, уточнює, пояснює тонкощі психіки.
 • Рекомендує літературу, яка може мені стати в нагоді. Але не нав'язує мені конкретні видання і нічого не продає сам.
 • Не дає оцінок правильно/неправильно. Допомагає мені розглянути ситуацію з різних сторін і самому зробити висновки.
 • Не вчить, але направляє.
 • Пробуджує моє бажання дізнатися більше про психологію.
 • Загалом, сеанси психотерапії залишають позитивне враження і надію на зміни.

5 міфів про психотерапію та психотерапевтів.

Головний стереотип , з яким живе більшість: нормальній людині в кабінеті «мозгоправа» робити нічого. Кращими "рятувальниками душі" вважаються сусіди, попутники в поїзді, друзі, подруги, але тільки не психологи з профільною освітою. Розповідаємо, які ще забобони заважають сприймати психологічну допомогу всерйоз.

Міф 1. Психотерапію можуть замінити таблетки, але краще – одна таблетка.

Здавалося б, навіщо при такій кількості заспокійливих і психіатричних медпрепаратів витрачатися на дорогу і тривалу психотерапію. Але чарівної пігулки не існує. Зовсім. Жодна таблетка не може повернути людині життєрадісність або стати щасливим . Якщо сказати метафорично, медпрепарати-це милиці. Вони можуть якийсь час підтримувати, але ходити людина повинна навчитися сам. Залишити уявні милиці і йти самому допомагає психотерапія.

Є й інші причини для застосування розмовних технік:

 • Вони не формують залежності, не залишають побічних ефектів.
 • Вони допомагають докопатися до самої суті проблеми (до першопричини), а медикаменти тільки знімають симптоми.
 • Вони дають можливість «не наступати на ті ж граблі» або контролювати свій стан.

Реальність. є випадки, коли обійтися без медикаментів неможливо. Але відчутний і довготривалий результат може дати тільки комплексне лікування фармакологією і терапією.

Пройти тест на самооцінку

Міф 2. Психотерапевт бачить клієнта наскрізь.

Реальність. не бачить. Більш того, він не екстрасенс, не фокусник, не машина з видачі готових рецептів, не провісник і не може сам зрозуміти «де у клієнта болить». Він не матуся, яка візьме за ручку і відразу «все пройде». Психотерапевт може запитувати, Слухати, уточнювати, припускати і робити висновки, використовуючи свої знання і досвід. Але не одноосібно, а тільки при спільній роботі в парі клієнт-терапевт.

Міф 3. Психотерапевт неодмінно затягне клієнта в секту.

Реальність. цей міф активно підтримують оточуючі. А все тому, що після опрацювання внутрішніх проблем людина починає діяти в своїх інтересах. Тобто перестає бути зручним для інших. Наприклад,» слухняний син " тридцяти років, раптом, відмовляється їхати з батьками на дачу, а йде на побачення . Або працівник, який завжди залишався позаурочним «просто так», починає запитувати про оплату. А якщо ще говорять незрозумілими словами «прислухатися до себе», «мій особистий простір», «це моє рішення» – ну точно, сектанти, хто ж ще.

Міф 4. Психотерапія приносить тільки задоволення.

Реальність. психотерапія допомагає познайомитися з собою і це знайомство не завжди буває приємним. На сеансі може статися все, що завгодно: плач, істерика , гнів , злість, агресія. Іноді після поліпшення настає період «відкату» – все погане повертається, стає гірше. Крім цього деякі поради і прийоми психотерапії виглядають відверто дурними або марними: дитячі малюнки, ліплення з пластиліну, особисті похорони – здається, що все це марна трата часу. Але насправді все це працює. Іноді ефект відчувається відразу, іноді через місяць або рік. Але він є.

Міф 5. Довга психотерапія - це викачування грошей з клієнтів.

Реальність. так, психотерапія – суто індивідуальна і тривала річ. Це як вагітність-можна виконувати всі рекомендації, займатися собою, але народити здорову дитину швидше не вийде. Інша справа, що тривала терапія показана не кожному. Є різні техніки: одні дають ефект через 3-4 місяці, інші тривають роками. Все це обговорюється з терапевтом, але рішення приймає сам клієнт.

Психотерапевт – лікар, якому клієнти довіряють найцінніше – свою душу. Тому принцип " сім разів відміряй, один відріж» в цьому випадку особливо актуальний. Але зважитися на пошук і відвідування психотерапевта все ж варто. Тому що робота з ним-це одна з найвигідніших інвестицій в самого себе.

Пройти тест на психіку

Зараз читають
Як навчитися любити себе? 6 головних кроків
Як навчитися любити себе? 6 головних кроків
Як навчитися любити себе, забути про комплекси і почати повноцінно жити? ...
Біхевіоризм: що це таке, необіхевіоризм і соціобіхевіоризм
Біхевіоризм: що це таке, необіхевіоризм і соціобіхевіоризм
Що таке біхевіоризм, звідки він походить і що вивчає? Як допомагає дослі ...
Як закохати в себе жінку? Психологія і фізіологія процесу
Як закохати в себе жінку? Психологія і фізіологія процесу
Як закохати в себе жінку за допомогою всебічного підходу? Які психологіч ...
Мораль: що це таке, моральні принципи і моральність.
Мораль: що це таке, моральні принципи і моральність.
Що таке мораль? Чому вона буває внутрішньої і соціальної? Моральний прин ...
Толерантність: що це таке, її історія і навіщо вона потрібна??
Толерантність: що це таке, її історія і навіщо вона потрібна??
Що таке толерантність? Які є відмінності її визначення в різних словника ...
Рефлексія: що це таке, походження та визначення.
Рефлексія: що це таке, походження та визначення.
Що таке рефлексія як філософське, теологічне, наукове та психологічне яв ...
Мандраж: що це таке і 7 порад як з ним впорається??
Мандраж: що це таке і 7 порад як з ним впорається??
Що таке мандраж і коли він виникає? 7 отлтічних порад, які допоможуть вп ...
Новое youtube видео