Назад
Сфери життя людини: які бувають і як їх розвивати??

Навигация по разделу
сферы жизни

головні сфери життя людини і їх розвиток

Що таке сфери життя людини і що вони з себе представляють? Чому кожна з них є частиною особистості і не може бути обділена?

Сфери життя як кімнати в будинку. Чи можна відмовитися від кухні? А від Вбиральні? Наскільки буде зручно, якщо прибрати всі стіни в квартирі. Життєві сфери відокремлені, але в рівній мірі важливі. Дотримання балансу між ними часом перетворюється в недосяжний ідеал. Є прості рекомендації, які допоможуть розвивати всі області життя.

Що таке сфери життя?

Сфери життя — це певні її частини, представлені сукупністю однотипних цілей, соціальних зв'язків. У різних джерелах виділяється різне їх кількість. Вони тісно взаємопов'язані між собою, але більшість людей, вважає за краще їх розділяти. Це доцільно, так як існують складності у визначенні пріоритетів і концентрації одночасно на декількох областях життя.

Наприклад, існує думка, що людині спочатку потрібно отримати вищу освіту і побудувати кар'єру, а тільки потім приділяти увагу сім'ї. Такий стиль поведінки прищеплюється батьками або суспільством. Але це не означає, що не можна одночасно створити міцні відносини і домогтися кар'єрних висот. Головне, правильно розставити межі і розподілити час.

Основні сфери життя людини.

1. Особистісний і духовне зростання.

Внутрішній світ людини-багата гамма емоцій , почуттів, страхів, думок. Не вміючи розібратися в собі , не любити себе , людина ніколи не зможе налагодити відносини з оточуючими і домогтися інших цілей. Проблеми в цій галузі призводять до самітництва, залежностей від шкідливих звичок, телевізора, Інтернету.

Ця сфера показує:

 • Яким людини бачать оточуючими;
 • Чи вміє він себе правильно демонструвати;
 • Чи є у нього лідерські задатки;
 • Яка його самооцінка .

Деякі автори поділяють духовне та особистісне зростання. Перший передбачає "виховання" моральних і емоційних якостей. Вони допомагають правильно реагувати на невдачі, оцінювати, на що людина готова піти заради досягнення успіху. Другий зачіпає сферу творчості , ділових, комунікаційних навичок .

Пройти тест на самооцінку

2. Друзі та дозвілля.

Це сфера інтересів. Сюди відноситься все те, що підпадає під визначення « хобі ». Людей це слово часто вводить в глухий кут, адже сучасний життєвий ритм часто не залишає часу на себе і свої інтереси, тому вони обмежуються переглядом серіалів і сном. Це перетворює життя на»День бабака".

Ця область показує:

 • Товариськість і відкритість людини ( інтроверт , екстраверт );
 • Наскільки широкий кругозір;
 • Як людина позиціонує себе в суспільстві;
 • Інтереси.

Необов'язково мати багато друзів або інтересів, досить кількох дійсно близьких і коханих.

3. Кар'єра та фінанси.

Це одна з найголовніших областей життя. Людина приділяє їй багато часу, часто ставить її вище інших. Мова йде не просто про заробіток грошей, а про завоювання поваги серед колег, прояві лідерських якостей.

По даній сфері можна зрозуміти:

 • Амбіції людини;
 • Його ставлення до грошей;
 • Мотивацію ;
 • Активність;
 • Вміння будувати здорові стосунки.

Нестача грошей викликає стрес. Невдачі на роботі заважають створити сім'ю. Для чоловіка це означає, що він не зможе утримувати дружину і дітей. Жінка, навпаки, може компенсувати кар'єрні невдачі, намагаючись цілком зануритися у відносини, але так вона ставить себе в позицію залежною.

Заняття нелюбимою справою перетворює життя в рутину. Людина стає нещасний, що призводить його до компенсації через Інші сфери життя. Але часто нездатність домогтися успіхів в кар'єрі шкодить сфері особистісного зростання, заважає побудувати відносини через невпевненості в собі .

4. Здоров'я і активний спосіб життя.

Важлива сфера, про яку часто згадують, коли в ній трапляються збої. Доцільніше піклуватися про здоров'я постійно. Сюди ж відноситься догляд за собою, заняття спортом. Лікарі радять проходити обстеження раз на рік, щоб оцінити загальний стан організму і виявити хвороби на ранній стадії. Але люди до такого вдаються рідко.

По даній сфері можна зрозуміти:

 • Наскільки людина піклується про себе;
 • Активність і легкість на підйом;
 • Чи є прихильність до здорового способу життя, чи не перетворюється вона на культ.

Останнім часом у світі стався бум здорового способу життя. Збільшилася кількість веганів, пропагується цінність занять спортом. Це прекрасно! Але часто бажання вести правильний спосіб життя мотивовано прагненням «бути як усі» або бути модним. Такий підхід рятує тіло, але згубно позначається на особистісному зростанні, так як вбиває індивідуальність і робить самооцінку залежною від думки оточуючих.

Пройти тест на характер людини

5. Сім'я і відносини.

Цю сферу можна розділити на дві частини: наявна у людини сім'я, в якій він виріс і відносини, які він буде вибудовувати для створення власної нової осередку суспільства. Взаємини з батьками визначають поведінку людини з протилежною статтю.

Потреба у створенні сім'ї повинна бути індивідуальною, а не навіяною суспільством. Часто бажання вийти заміж або одружитися будується на тому, що «вже пора», «всі друзі давно одружені/заміжня». Також може спрацьовувати страх самотності . Це невірні мотиватори, які частіше призводять до нещасливого сімейного життя і розлучень. Щасливі відносини вибудовуються виключно на взаємному бажанні бути разом, треті особи в них втручатися не повинні.

По даній сфері можна визначити:

Останній пункт дуже важливий, оскільки багато жертвують стосунками заради кар'єри, занадто поглинені особистісним зростанням або вважають за краще проводити більше часу з друзями. Коли це свідомий вибір, у цьому немає нічого поганого, але причини можуть бути психологічними.

Розвиток сфер життя.

1. Важливість основних сфер життя.

Всі сфери життя людини важливі. Людина, у якого проблеми з особистісним зростанням, не зможе домогтися успіхів на роботі і в особистому житті, швидше за все буде відчувати проблеми з психологічним здоров'ям . Кар'єрист і трудоголік покладе на фінансовий п'єдестал сім'ю, зіткнеться з перевтомою, труднощами спілкування з друзями поза сферою його діяльності.

Люди, що віддалися сім'ї і закинули кар'єру, з часом можуть пригадати подружжю, ніж вони заради них пожертвували, відчувати невдоволення з цього приводу і зруйнувати шлюб. Кожна сфера-це шматочок життя. Не можна жертвувати жодною з них.

2. Досягнення гармонії.

Зміни починаються зі зміни себе. Часом людині не вдається самостійно налагодити цю сферу, тому він звертається до психологів. Розвиток гармонійної особистості передбачає:

 • Позбавлення від заборон, обмежень, помилкових переконань;
 • Знищення стереотипів ;
 • Розуміння бажань і постановку цілей ;
 • Розвиток сильних сторін і талантів ;
 • Пошук і розкриття «сплячих» здібностей;
 • Тренування щедрості, рішучості, чесності.

На практиці це виглядає, як запис на курси іноземної мови, уроки танців, допомога в притулку для тварин. Допомагає прослуховування афірмацій, медитації, заняття спортом. Особистісний ріст допоможе в побудові кар'єри, духовний – прямий шлях до побудови гармонійних відносин і сім'ї.

Пройти тест на півкулі мозку

3. Нові знайомства і способи розширення інтересів.

Для розвитку цієї області потрібно хоча б раз на тиждень присвячувати час улюбленому заняттю. Краще, якщо воно буде проводитися поза домом, щоб був контакт з однодумцями. Час з друзями безцінне, варто залучити їх в свої інтереси або перейняти те, чим вони займаються. Непогано було б спробувати нове разом. Відвідуйте тренінги та курси, майстер-класи та виставки. Можна ходити в Нові заклади, які відкриваються в місті.

Важливо те, які люди оточують людину. Слід триматися подалі від песимістів , постійно скаржаться на життя. Це заразно, як і оптимізм. Тому краще заряджатися позитивом , отримувати натхнення .

4. (Не) в грошах щастя.

Як би не хотілося сказати, гроші – це не головне, але багато в житті залежить саме від їх наявності. Купівля одягу, житла, їжі, щоденні витрати на розваги – часто якість життя оцінюється саме грошима.

Якщо коштів недостатньо, можна пошукати додаткові джерела або змінити роботу. Це ж стосується і випадків, коли наявне місце не влаштовує морально. Якщо поки що немає можливості поміняти роботу, можна спробувати поліпшити мікроклімат: подружитися з колегами, обставити робоче місце по-своєму (якщо це дозволяється або доцільно).

Наприклад, змінити заставку на комп'ютері на більш приємну, поставити фото з сім'єю або друзями на робочий стіл. Не потрібно боятися шукати нову роботу, проявляти ініціативу або просити про збільшення, якщо вважаєте це виправданим.

5. Здорове тіло-щаслива душа.

Приділяти час здоров'ю важливо. Навіть якщо немає бажання проходити обстеження, можна скорегувати життя так, щоб в даній сфері все було в порядку. Зробити це можна декількома способами:

 • Походи в фітнес-клуб або самостійні пробіжки;
 • Правильне харчування ;
 • Дотримання правил гігієни;
 • Уважність до тіла (боротьба із зайвою вагою, тримання постави, оптимальна відстань від очей до монітора і т. д.);
 • Відвідування оздоровчих і розслаблюючих процедур (масаж, спа, ароматерапія, сауна)

Красиве і здорове тіло буде надихати і радувати.

6. Відносини, як живий організм.

Розвиток в цій області життя стосується як пошуку нового партнера, так і налагодження відносин з наявним. В обох випадках важливо:

 • Шукати точки дотику з партнером, спільні інтереси;
 • Вести соціальне життя (одиноким людям це допоможе знайти пару, а сім'янинам розвивати і інші сфери життя);
 • Вміти слухати та ділитися;
 • Розуміти свою роль у відносинах, виконувати тільки її, не звалюючи на себе обов'язки партнера;
 • Періодично ділитися цілями, щоб розуміти чи збігаються вони.

Людина знаходить час на все, чого хоче. Якщо відсутність відносин призводить до відчуття нещастя, слід подумати, про те, які сфери заважають їх побудові і виправити дисбаланс.

Щасливий та людина, сфери життя якого наповнені, і немає почуття нестачі в емоціях, любові , грошах, здоров'я. Періодично потрібно проводити самодіагностику, виявляти перекоси і прислухатися до внутрішнього голосу, який підкаже, куди потрібно вкладати більше, а де перебір.

Пройти тест на темперамент

Зараз читають
Як навчитися любити себе? 6 головних кроків
Як навчитися любити себе? 6 головних кроків
Як навчитися любити себе, забути про комплекси і почати повноцінно жити? ...
Біхевіоризм: що це таке, необіхевіоризм і соціобіхевіоризм
Біхевіоризм: що це таке, необіхевіоризм і соціобіхевіоризм
Що таке біхевіоризм, звідки він походить і що вивчає? Як допомагає дослі ...
Як закохати в себе жінку? Психологія і фізіологія процесу
Як закохати в себе жінку? Психологія і фізіологія процесу
Як закохати в себе жінку за допомогою всебічного підходу? Які психологіч ...
Мораль: що це таке, моральні принципи і моральність.
Мораль: що це таке, моральні принципи і моральність.
Що таке мораль? Чому вона буває внутрішньої і соціальної? Моральний прин ...
Толерантність: що це таке, її історія і навіщо вона потрібна??
Толерантність: що це таке, її історія і навіщо вона потрібна??
Що таке толерантність? Які є відмінності її визначення в різних словника ...
Рефлексія: що це таке, походження та визначення.
Рефлексія: що це таке, походження та визначення.
Що таке рефлексія як філософське, теологічне, наукове та психологічне яв ...
Мандраж: що це таке і 7 порад як з ним впорається??
Мандраж: що це таке і 7 порад як з ним впорається??
Що таке мандраж і коли він виникає? 7 отлтічних порад, які допоможуть вп ...
Новое youtube видео