Назад
Благодійність: що це таке і яка буває??

Навигация по разделу
благотворительность

Що таке благодійність та її форми?

Що таке благодійність і чим вона відрізняється від спонсорства? Ознаки фонду-одноденки і лжеволонтерів, навіть якщо у них є свій сайт.

Щодня ми чуємо прохання про допомогу – в метро, на вулиці, по телевізору. Іноді щиро хочеться допомогти, але тут же себе обсмикуєш: незрозуміло куди і кому підуть мої гроші.  Як працює справжня благодійність і чим відрізняється від стандартних схем шахраїв? Розповідаємо, на що звернути увагу при виборі благодійної організації, щоб пожертвувані гроші дійсно принесли користь.

Що таке благодійність?

Благодійність — це добровільна, безкорислива і безоплатна допомога нужденним, яка на відміну від спонсорства не передбачає комерційної вигоди тому, хто жертвує. Благодійністю займаються окремі люди, компанії, корпорації, фонди. Способи пожертвувати кошти також бувають різними: від збору грошей на вулиці до успадкування майна конкретної людини благодійним фондом.

У Росії популярним і звичним способом допомоги вважається милостиня. Але це, скоріше, не продуманий крок, а бажання очистити совість або здатися милосердним в очах інших. У цивілізованих країнах благодійність стала нормою життя і частиною загальнолюдської культури. Хоча мотиви, що штовхають людей на добрі справи, відрізняються:

 • Душевна потреба. такі люди вважають, що в житті є настільки природні даності, що їх неможливо пояснити. Вони просто займаються тим, що подобається, що їм по-справжньому цікаво.
 • Почуття задоволення. в розумінні моралі благодійність робить нас людянішими. А в звичайному житті після здійснення добрих вчинків у нас стає добре на душі. Бажання допомогти іншому приходить з вихованням і переноситься в дорослу життя . Правда, не у всіх.
 • Модні течії. на відміну від захоплення золотими ланцюгами або татуюваннями, мода на добрі справи викликає тільки повага . Моду задають "сильні світу цього" - Білл Гейтс, Марк Цукерберг, Володимир Потанін. Їх приклад наслідують інші.
 • Релігійні мотиви. Релігія та милосердя нерозривно пов'язані тисячі років. Саме релігійні діячі займалися збором коштів і допомогою нужденним задовго до участі держави.
 • Податкові пільги . Пільги для жертвуючих на благодійність працюють за одним важливим принципом: податками не обкладаються пожертвування в організації, які працюють заради суспільного блага.

Благодійність – це не завжди відрахування коштів. Це може бути безоплатна професійна допомога тим, хто її потребує: юридичні консультації, навчання мовам, репетиторство.

Причинами, за якими люди жертвують або не жертвують кошти на благодійність, займаються соціологи і самі працівники благодійних фондів. Наприклад, досліджують можливий зв'язок між відчуттям щастя і бажання допомогти іншим людям. І з'ясувалася цікава статистика: чим щасливіша людина, тим охочіше вона займається благодійністю.

Форми благодійності.

Взагалі В до-благодійну епоху в Росії було популярно меценатство. Історія відраховується з XVIII століття, з часів промисловців Григорія Строганова і Микити Демидова. Причому це не завжди були пожертвування бідним. Меценати підтримували художників, дослідників, вчених, засновували художні училища, картинні галереї і музеї, організовували експедиції. Найвідомішими меценатами були державний діяч Павло Демидов, граф Микола Шереметьєв, Купці Гаврило Солодовников і Козьма Солдатенков.

Міжнародний День благодійності щорічно відзначають 5 вересня. Мета дня-привернути увагу до діяльності фондів та організацій, допомогти окремим державам подолати гуманітарні кризи, заохотити мобілізацію людей для допомоги нужденним. У Росії день мецената і благодійника відзначають 13 квітня.

Пройти тест: Шкала самоповаги

Розрізняють традиційні та інноваційні форми благодійності. традиційні - милосердя, милостиня, пожертви, філантропія, спонсорство, волонтерство відомі багатьом. Але є нові форми допомоги, про які варто розповісти додатково:

 • Ендаумент - цільовий фонд, створений для використання в некомерційних цілях – для фінансування закладів освіти, медицини, культури.
 • Фандрайзинг - робота по залученню коштів громадян або організацій на благодійність.
 • Спонсорство - заходи з організації спонсорської підтримки організації або проекту.
 • Венчурна філантропія - концепція, яка за допомогою фінансів і нематеріальної підтримки покликана побудувати сильні соціальні організації.
 • Соціальне служіння - Місіонерська робота, яка проводиться церквами для надання допомоги. Це милосердне служіння в лікарнях, дитячих будинках або будинках престарілих, патронажна служба, збір пожертвувань.

Сьогодні набирає популярності ще одна нова форма благодійності – онлайн-пожертвування. За статистикою останніх років 84% користувачів Інтернету хоча б раз на рік беруть участь у благодійних акціях, а для 11% людей це стадо щомісячною подією.

Як відрізнити справжню благодійність від шахрайства?

Жертвувати на добрі справи приємно. Але хочеться, щоб допомога потрапила за призначенням, а не допомагала комусь жити за чужий рахунок. Відрізнити благодійників від аферистів допоможе наступна пам'ятка:

 1. Лжеволонтери частіше працюють в громадських місцях, розповідаючи типові сюжети про «невиліковного хворого, якому терміново потрібні гроші на дорогу операцію». Це найбільш типова фейкова схема, яку практикують в електричках, на зупинках, біля великих супермаркетів. Справжні фонди допомоги так гроші не збирають.
 2. Ще один метод роботи аферистів – натиск. Людину буквально атакують, проклинаючи за жадібність і байдужість. Мета такої поведінки-зіграти на емоціях , щоб змусити людину віддати гроші. Справжні волонтери не змушують терміново зробити внесок. Натомість охоче відповідають на запитання, дають реквізити Фонду, розповідають про адресатів допомоги.
 3. Старий, але працюючий спосіб «зловити на жалість» – електронні листи або оголошення в мережі. Аферисти розсилають прохання про допомогу з фотографіями хворих дітей і ксерокопіями документів, а у виносці дають номер рахунку або розміщують прохання про репост. Справжні фонди ніколи не розсилають листи від імені батьків, не дають реквізити особистих карт. Листи можуть розсилати тільки тим, хто вже раніше жертвував гроші.

Що ще має насторожити на сайті лже-фонду:

 • Фотографії з фотостоків або з інших сайтів, не пов'язаних з пожертвуваннями.
 • Відсутність стаціонарних номерів телефонів.
 • Відсутність звітності про зібрані пожертви, перерозподіл грошей.
 • Відсутність інформації про історію утворення фонду, про його творців, про проведені заходи.
 • Вказівка мінімальної суми пожертви.
 • Відсутність коментарів або бан задають питання.
 • Щоб прочитати оголошення про допомогу, потрібно відправити СМС або заповнити форму з реквізитами.

Висновки :

 • Благодійність у будь – якій формі-це норма.
 • Жертвувати можна не тільки гроші, але свого часу і навички.
 • Благодійність вимагає відповідального підходу, а не милостині за принципом «зробив і забув».

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Що таке гнів і чи є від нього користь? Які причини і наслідки його появи ...
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним і наскільки це складно? Які прийоми можна використовува ...
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Що таке відповідальність і які є її види? Основні причини чому люди уник ...
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті щоб їх читали? Секрети ефективного заголовка і найпошир ...
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки від нас, жінок. Існує маса стереотипів, проте наспр ...
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Що таке упереджене ставлення-це результат еволюції, виховання чи нав'яза ...
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Що таке туга і чому вона з'являється? 8 перевірених способів як побороти ...
Новое youtube видео