Назад
Настрій: що це таке і від чого залежить??

Навигация по разделу
настроение

Що таке настрій і яким воно буває?

Що таке настрій і які фактори можуть на нього впливати? Які види настрою бувають? Як пов'язано настрій з типами темпераменту?

Ми не рідко чуємо, що хтось не в настрої. Що ж це таке, і чому люди іноді бувають не «в ньому»? Від чого залежить їх настрій? Чи можна цим процесом керувати? Чи варто приділяти цій темі стільки часу і уваги? Можливо, є сенс зосередитися на справах важливіші? Хоча, хто знає, можливо, настрій теж дуже важливо в житті людини? Яке його значення? Чим загрожує поганий настрій? Наскільки швидко слід його подолати? Чи можливо це зробити своїми силами? Як навчитися керувати емоціями? Про все по порядку.

Що таке настрій?

Настрій — це емоційний стан, який впливає на поведінку людини в певний проміжок часу. Воно визначає нашу активність, вміння взаємодіяти зі світом, загальний тонус. Цьому стану властиво змінюватися під дією різних факторів, про які піде мова в наступному розділі.

Швидкість зміни настрою багато в чому обумовлена типом темпераменту , загальним станом здоров'я. В основному, чоловікам властива врівноваженість емоційного фону, тоді як жінки сильніше схильні до перепадів настрою, через особливості у виробленні гормонів.

Продовжуючи тему темпераменту, відзначимо, що флегматики або сангвініки відрізняються стабільним настроєм, на відміну від " вибухонебезпечності» холериків або зайвої вразливості меланхоліків . Не варто думати, що перепади настрою обов'язково відносяться до недоліків особистості. Наприклад, багато творчі люди відрізняються слабкою емоційною стійкістю, при цьому створюючи неповторні твори, які викликають ажіотаж у всьому світі. Це можуть бути оригінальні дизайнерські рішення, популярні кінофільми, або революційні науково-технічні винаходи.

Крім власне настрою, існують інші, схожі поняття. До них відносяться емоції , афекти, почуття, переживання. Чим же вони відрізняються? Почнемо з емоцій. Вони характеризуються меншою тривалістю в часі і більшим ступенем вираженості. Наприклад, негативний настрій буває викликаний відразу декількома емоціями: гнівом , страхом, тривога і т. д.

Пройти тест на темперамент

Афекти - це короткочасні і інтенсивні емоційні сплески, які з'являються у відповідь на ситуацію, що виникла. Настрій може змінюватися в передчутті чогось, або взагалі без видимих причин.  Почуття відрізняються конкретною прив'язкою до людини, об'єкта або явища. Переживання-це суб'єктивна сторона психічного процесу, без конкретного фізіологічного прояву.

Настрій – більш широке поняття, що має реальне фізичне втілення. Воно впливає на здоров'я і успішність. В одні моменти люди готові "звернути гори", а в інші не можуть відірвати п'яту точку від дивана. Все це визначається їх настроєм . Відповідно, чим раніше позбутися негативу і налаштуватися на позитив, тим швидше можна мобілізувати внутрішні резерви для досягнення поставлених цілей.

Від чого залежить настрій?

Настрій залежить від багатьох обставин, що впливають на емоційний фон. Вони поділяються на три узагальнені групи, пов'язані з матеріальною, психічною та духовною сферою.

Фізіологічна природа тісно пов'язана з виробленням гормонів, що підвищують або знижують настрій. Найважливіші речовини, які безпосередньо впливають на емоції:

 • Адреналін - гормон небезпеки, що змушує організм працювати на знос;
 • Дофамін - речовина, що викликає впевненість у власних силах;
 • Кортизол - гормон стресу, емоційного та фізичного виснаження;
 • Норадреналін - шоковий гормон, пов'язаний з фізичними травмами або нервовим перенапруженням;
 • Окситоцин - гормон довіри, приємних відчуттів, розслаблення;
 • Серотонін - гормон задоволення і гарного настрою;
 • Ендорфіни - група нейропептидів, що надають оптимізм і енергію.

На вироблення цих речовин можна впливати цілеспрямовано, пригнічуючи негативні фактори і стимулюючи вироблення позитивних. Ефективними прийомами вважаються регулярний секс, правильне харчування , повноцінний сон.

Оскільки людина-істота біосоціальна, на його життєву енергію помітно впливає, крім фізичного здоров'я, ще й комунікаційна складова. Щоб виділити основні причини емоційних змін, доречно буде згадати Колесо життєвого балансу , яке налічує вісім сегментів:

 • Побутова сфера - допомагає підтримувати затишок в домі;
 • Духовний розвиток - наповнює наше життя глибинним змістом;
 • Здоров'я - визначає життєву енергію, загальний тонус;
 • Кар'єра - допомагає знайти своє місце в житті;
 • Відпочинок - відновлює сили, відволікає від турбот;
 • Відносини - дарують радість спілкування з приємними людьми;
 • Сім'я - визначає основні особистісні установки;
 • Фінанси - дають матеріальну незалежність.

Настрій залежить від багатьох компонентів, які взаємопов'язані. Сім'я важливіше роботи, але якщо не клеїться в професійному плані, це може поступово відбиватися на діалозі з родичами. Коли людина відчуває постійний психологічний дискомфорт від невдач або провалів, це накладає відбиток на його спілкуванні зі своєю сім'єю або друзями.

Для гарного настрою необхідно розвиватися у всіх сферах життя , інакше недоліки в одних поступово почнуть проявляти себе, не даючи повністю насолодитися перемогами в інших. Індикатором всього цього будуть зміни в настрої, яке може приймати різні форми. Про його різновидах поговоримо далі.

Пройти тест: оптиміст або песиміст

Яким буває настрій?

Зустрічається кілька класифікацій. Умовно їх можна розділити на дві групи: спрощену і розширену. Якщо говорити узагальнено, то настрій буває:

 • Погане - коли домінують негативні емоції;
 • Добре - позитивний настрій;
 • Нейтральний - не простежується яскраво виражений акцент.

На побутовому рівні досить такого поділу, щоб розуміти, що на душі у співрозмовника. Але вченим не властиво шукати легкі шляхи. Вивчаючи настрій, психологія значно розширює наше розуміння його різновидів. Розширена Класифікація виглядає наступним чином:

 • Піднесений - піднесене, яке підштовхує до досягненню поставлених цілей ;
 • Сумний (тужливе – - знижений, що відрізняється апатія і надмірною сприйнятливістю;
 • Діяльне - наповнює людини енергією і рішучістю, що викликає у нього відчуття азарту;
 • Робочий - схоже з нейтральним, коли немає домінуючих позитивних або негативних емоцій;
 • Дратівливий - відрізняється високою імпульсивністю і "вибухонебезпечністю", підвищеною емоційною збудливістю;
 • Синтонне - рівноважне, пов'язане з приглушенностью почуттів;
 • Споглядальне - викликає бажання бути спостерігачем, а не учасником будь-яких процесів.

Описані види настрою можуть час від часу змінюватися, або, навпаки, бути домінуючими протягом усього життя. Частково це обумовлено типами темпераментів, характерів і особистостей. Є люди, у яких переважає синтонний настрій, а У інших дратівливий, або натхнений. Стверджувати, що це добре чи погано, буде неправильним рішенням, оскільки всі випадки індивідуальні, рівняти кожного під загальну «гребінку» неприпустимо.

Слід проявляти пильність, коли, наприклад, звично позитивний і товариська людина раптом стає замкнутим. Це сигналізує про якісь зміни в його житті. Якщо ж хтось весь час відлюдний, то цілком ймовірно - це його нормальний стан або стиль життя . Намагатися нав'язати йому інший тип мислення буде, щонайменше, насильством над особистістю.

Подібно героям мультсеріалу «Sponge Bob Square Pants». Якщо губка Боб на позитиві, то восьминіг Сквидвард – класичний меланхолік. Всі спроби оточуючих його розбуркати викликають тільки зворотну реакцію. З іншого боку, Сквідвард проявляє нахили до мистецтва, можливо навіть коли-небудь стане музикантом. Цей приклад ще раз доводить неоднозначність класифікацій настрою, особливо, якщо їх проводити без урахування темпераменту.

Намагаючись описати поточний стан людини, фахівцями вводиться велика кількість його характеристик. Настрій-одне з найбільш узагальнюючих понять, яке включає в себе спектр психічних реакцій і особливостей поведінки. Недооцінювати це явище не варто, оскільки від нього залежить самопочуття людини і його прагнення до успіху.

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео