Назад
Мотивація до життя: що це таке і 5 ідей як її повернути

Навигация по разделу
мотивация к жизни

Що таке мотивація до життя і як її придбати?

Що таке мотивація до життя і в яких випадках вона буває потрібна? З яких причин пропадає? Що робити, якщо її немає? Як швидше відновити мотивацію?

Іноді навіть життєрадісним людям потрібна мотивація до життя. Так відбувається через несприятливих зовнішніх обставин, або внутрішніх особистісних протиріч. Людина усвідомлює неспроможність своїх попередніх життєвих переконань і виявляється в глухому куті. Що робити в цій ситуації? Як розпізнати кризу до її настання? Яким чином можна повернути інтерес до життя, якщо він втрачений? Чи є ефективні прийоми, які допомагають в цьому? На що слід звернути увагу, намагаючись допомогти іншому чи собі? Розглянемо цю життєво важливу тему.

Що таке мотивація до життя?

Питання життя і смерті хвилює людину з давніх-давен. Навіщо люди живуть? З якої причини вони народжуються в цьому світі? Що змушує їх долати труднощі і рухатися вперед? Одна з основних причин – мотивація до життя. З біологічної точки зору вона зароджується на генетичному рівні, формуючи прагнення до продовження роду. Це обумовлює спадкоємність поколінь і виживання біологічного виду. Але однієї цієї причини явно недостатньо. Адже людина-явище біосоціальне. Значить, на нього впливають і інші закони, крім еволюційних.

Мотивація життя залежить не тільки від бажання розмножуватися. На думку американського вченого Абрахама Маслоу, природні бажання займають найнижчий рівень в ієрархії потреб. Вище знаходяться визнання, дружба, професійні досягнення, особисте зростання і розвиток , творчі успіхи, духовне вдосконалення. Саме вони мотивують особистість до активності. Збій на будь-якому з цих рівнів призводить до зниження або втрати мотивації до життя. Про те, як це відбувається, поговоримо далі.

Причини втрати.

Це деструктивне явище може розвинутися на підставі різних причин, від вагомих до практично надуманих. Все визначає світогляд людини, його система життєвих цінностей. До основних причин, через які пропадає мотивація для життя, відносяться:

1. Неправильне виховання.

Більшість психологічних проблем, які переслідують дорослої людини, з'являються ще в дитячі роки. Всьому виною неправильне виховання, яке формує помилкові уявлення про життя . Безумовно, батьки роблять це не спеціально, а тому, що і самі колись виховувалися неправильно. Досить яскраво цю ситуацію описано в книзі Роберта Кійосакі «Багатий тато, бідний тато». Проходить час, життя вносить корективи, і людина починає розуміти, що його світогляд помилково. Це вибиває грунт з-під його ніг. Стає необхідна мотивація до життя, щоб знайти сили проаналізувати і застосувати новий досвід.

Пройти тест на характер людини

2. Завищені вимоги.

Також, поширена причина втрати життєвої мотивації – надмірно завищені вимоги до самого себе. Дуже часто вони виникають, знову ж таки, через неправильне виховання. Наприклад, юний спортсмен, який досить переконливо виграє на обласних змаганнях, в один «прекрасний» момент вирішує, що може стати першим і на міжнародному рівні. Можливо, в цій помилці «допоміг» тренер або батьки. Але золота медаль не підкоряється йому навіть на чемпіонатах країни. Поступово хлопець втрачає сенс того, що відбувається і відчуває апатію . Якби він реально оцінював свої сили, то вчасно б зрозумів межу своїх можливостей і переключився на інший вид діяльності, де, можливо, домігся більшого успіху.

3. Лінь, інертність, безініціативність.

Зайва пасивність нітрохи не краще самовпевненості . Інертні люди рідко відчувають яскраві емоції , а тому частіше схильні до відчуття «внутрішньої порожнечі». Минають роки, вони нічого не домагаються, залишаючись позаду однолітків. Згодом у цих людей виникає відчуття власної неспроможності, їх нічого не радує, мотивація до життя пропадає. Це буває обумовлено як неправильним вихованням, так і особливостями психіки , що властиво, наприклад, меланхолікам , песимістам або флегматикам .

4. Непередбачені обставини.

Навіть активні та цілеспрямовані люди можуть часом втрачати мотивацію до життя, якщо обставини виявляються сильнішими за них. Наприклад, власник готелю, все життя займається розвитком свого бізнесу, може надовго впасти в депресію , якщо внаслідок стихійного лиха будівля буде зруйнована. Звичайно, сильна особистість зможе морально відновитися і продовжити свою справу, або зайнятися чимось новим, але на це піде час і буде потрібна допомога близьких.

5. Переоцінка цінностей.

Неправильні життєві установки відводять людину з істинного шляху, піддаючи його небезпеці в один «прекрасний» момент усвідомити всю помилковість своїх суджень. Припустимо, хтось вирішив присвятити всього себе роботі і став справжнім трудоголіком. Минули роки, і ця людина почувалася самотньою, бо жертвувала стосунками заради кар'єри. Він втратив мотивацію до життя, оскільки всі його досягнення виявилися не тим, до чого він дійсно прагнув. Він хотів стати багатим, щоб його майбутня сім'я ні в чому не потребувала. Так і вийшло, тільки без сім'ї. Цей нюанс перекреслив всю радість від успішної кар'єри.

Пройти тест: оптиміст або песиміст

Як повернути мотивацію до життя?

А тепер розглянемо ефективні методи, які допомагають надихнути себе та інших людей на активну життєву позицію. Перш за все, необхідно зрозуміти, з чим пов'язана потреба мотивації до життя. Основні причини, за якими так відбувається, ми перерахували раніше. Виходячи з них, і буде будуватися система відродження особистості.

1.

Якщо апатія викликана неправильним вихованням, то краще рішення-взяти відповідальність за своє життя на самого себе. Це називається проактивністю, коли людина перестає плисти за течією. Міняти глибинні установки в психіці складно, але якщо відчувається необхідність цього, то починати все одно доведеться. Чим раніше це зробити, тим краще. Часто говорять про важливість Самовиховання , коли люди починають виховувати себе самі. Це актуально в тих випадках, коли домашнє або шкільне виховання виявилося неправильним.

2.

Коли мотивація до життя втрачена через надмірно завищеною планки, варто на час взяти паузу і «перезавантажитися». Бажано проаналізувати самого себе, зрозуміти свої сильні і слабкі сторони. Якщо мрія недосяжна, краще від неї відмовитися, змінивши вектор руху, або знизити вимоги.

Наприклад, бронзова медаль на Олімпійських іграх – серйозне досягнення для будь-якого спортсмена. Але навіть вона стане провалом, якщо людина налаштував себе виключно на «золото». Те, що для одного буде тріумфом, для іншого виявиться крахом. Все залежить від «планки» і реальних можливостей її подолати. З одного боку, завжди потрібно прагнути до кращого, але з іншого – не слід безпідставно завищувати самооцінку.

3.

Ледачі люди не так часто втрачають мотивацію до життя, через те, що їм просто лінь про це думати. Але якщо» проблиск «активності все ж проб'ється через товсту» броню " пофігізму, то наслідки для психіки можуть бути катастрофічними. Вчорашній ледар з жахом зрозуміє, що прожив багато років даремно.

Припустимо, юнак, який не відрізнявся активністю і працьовитістю, знайомиться з дівчиною, яка сповнена енергії і драйву. Він закохується, але усвідомлює, що для взаємності йому не вистачає таких же рис характеру . Хлопець розуміє, що навколо багато інших претендентів, які успішніше, ніж він. Ще гірше, якщо це розуміє дівчина, вибираючи інших. Звичайно, його мотивація до життя знижується.

Що ж робити в цій ситуації? Змінювати своє мислення і починати активне життя. Можливо, це станеться пізніше, ніж у оточуючих, зате станеться. Все одно, потрібно коли-небудь почати. Можливо, побачивши позитивні зміни, дівчина перегляне свої погляди і дасть шанс цьому юнакові домогтися її розташування.

4.

Непередбачені обставини трапляються регулярно. Варто до цього звикнути. Щоб не втрачати мотивацію до життя через них, завжди слід розташовувати альтернативним варіантом, або достатнім резервом внутрішніх сил, щоб мати можливість «перезавантажитися».

Наприклад, через травму перспективний борець не може продовжувати змагальну кар'єру. Коли у нього немає інших інтересів, крім спорту, це може стати причиною затяжної депресії. Якщо ж людина має й інші захоплення, то такий розвиток подій просто підштовхне його до зміни роду діяльності.

У стосунках ситуація схожа. Припустимо, дівчину кинув хлопець. Якщо вона» зациклена " на цю людину, то розставання виявиться для неї душевною травмою. При більшій самодостатності, ситуація також буде неприємною, але не викличе апатії і стресу.

Не виняток і бізнес. Не дарма існує приказка»Не можна зберігати всі яйця в одному кошику". Якщо підприємець вкладає всі свої заощадження в один напрямок, то, в разі провалу, він виявляється банкрутом. Звичайно, це може підірвати життєву мотивацію . Якщо ж бізнесмен продумував і паралельні варіанти, то невдача в одному напрямку стане для нього стимулом активніше розвивати інше.

5.

Ще один «підводний камінь», який підстерігає практично кожної людини – переоцінка життєвих цінностей. Світ розвивається і вчорашня правда не завжди виявляється прийнятною в нових умовах. Паралельно змінюються самі люди, починаючи по-новому сприймати звичні речі. Тільки відкрите сприйняття і незаангажоване мислення допомагають зберігати мотивацію до життя. Кращий союзник в цьому-допитливість. Досить одну годину в день по священати саморозвитку і вивчення чогось нового, щоб легко приймати необхідність змін. Адже, тільки те, що здається актуальним, не викликає внутрішніх протиріч.

Мотивація до життя – важливий стимул для активності людини. Чим вона могутніше, тим простіше долати труднощі і досягати успіху. Але з цілого ряду причин може виникати апатія, яка негативно відображається на особистості. Головний інструмент в боротьбі з цим руйнівним явищем-ретельний самоаналіз і детальний розбір ситуації, який пов'язаний з розумінням обставин, прийняттям вольових рішень і подальшої коригуванням поведінки.

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Що таке психічні захворювання і як визначити їх наявність? Яке ставлення ...
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Що таке конфлікт поколінь і в чому його прояв? Особливості різних поколі ...
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Що таке планування і які його види і інструменти бувають? Відмінності мі ...
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок і наскільки це складно? Які бувають? 9 ...
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Екскурсію по основних віхах і етапах розвитку тайм-менеджменту для нас р ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Що таке уява і які види бувають? 7 відмінних методик як розвивати уяву в ...
Новое youtube видео