Назад
Внутрішньоособистісний конфлікт: що це таке, його види і причини.

Навигация по разделу
внутриличностный конфликт

Що таке внутрішньоособистісний конфлікт і чому виникає?

Що таке внутрішньоособистісний конфлікт і як його можна розпізнати? Чому він найчастіше виникає через неприйняття себе і як подолати цю проблему?

Люди бояться конфліктів, асоціюючи їх з дискомфортом, стресом, страхом. В результаті ми вчимося їх уникати, придушувати або навіть діяти так, ніби їх не існує. Але необхідно усвідомити той факт, що конфлікт неминучий як всередині нас, так і у відносинах з іншими людьми − на роботі або вдома. Але також людина іноді переживає внутрішньоособистісний конфлікт, що передбачає внутрішні протиріччя. Вони не завжди усвідомлені, найчастіше виникають при необхідності зробити тяжкий вибір між тим, що, на думку людини, він повинен зробити, і тим, що йому хочеться.

Що таке внутрішньоособистісний конфлікт?

Внутрішньоособистісний конфлікт — це стан, при якому всередині людини є два співіснуючих, але конфліктуючих бажання, мотиву, мети, що утрудняють йому вибір лінії поведінки. З нього можна отримати користь, використовувати як призму для дослідження внутрішніх проблем, пошуку нетрадиційних рішень. Він може стати поштовхом до змін − особистісних, професійних або соціальних.

Внутрішньоособистісний конфлікт створює відчуття тупика, трясовини, ускладнює пошук рішення. Однак це протиріччя часто є просто неправильним розумінням потреб і легко вирішується.

Види внутрішньоособистісних конфліктів.

Ось 8 різних типів внутрішніх конфліктів, відповідальних за різні аспекти найглибших емоційних переживань.

 1. Моральний . Це суперечливі уявлення про етичну поведінку. Це те, що відбувається, коли ви відчуваєте, що Вам слід вибирати між двома протилежними типами поведінки.
 2. Сексуальний . Виникає, коли люди мають протилежне своїм принципам бажання . Наприклад, коли хтось хоче спробувати новий для себе вид сексу, але вважає це аморальним.
 3. Релігійний . Виникає, коли особистість не може узгодити догми своєї віри з тим, що відбувається навколо. Наприклад, бажання вірити у вселюбящего Бога і нерозуміння, чому різні жахливі, несправедливі речі трапляються в світі.
 4. Політичний . Виникає, коли наші цінності не збігаються з цінностями партії чи суспільства. Це особливо складно, якщо не збігаються переконання членів сім'ї, так як призводять до ізоляції.
 5. Любов . любов − одна з найпоширеніших причин внутрішніх конфліктів. Романтичні стосунки роблять людей більш вразливими та чутливими. Це може стати причиною розвитку страху і опору, які створюють напругу у відносинах.
 6. Конфлікт самовизначення . Виявляється, коли наша поведінка не відповідає нашим уявленням про себе. Наприклад, ми можемо вважати себе «добрими», і все ж, коли хтось засмучує нас, говорити про них погано. Така поведінка недоброзичлива, але ми дотримуємося попереднього уявлення про себе і ігноруємо протиріччя.
 7. Соціальний . Трапляється, коли ми змушені поводитися інакше, ніж насправді думаємо чи відчуваємо, щоб підтримувати добрі стосунки з конкретною людиною. Наприклад, нам не подобається директор, але ми ввічливі і погоджуємося з ним, адже це впливає на нашу роботу. Або ми можемо не любити пити, але регулярно ходити в бар, тому що це «круто» в нашому колі.
 8. Екзистенційний . Схожий на екзистенційну кризу, в якій особистість відчуває себе повністю розгубленою перед "великими питаннями" про сенсі життя . Наприклад, хтось із екзистенційним конфліктом може вирішити, що життя − це насолоджуватися кожним днем, але в той же час відчувати внутрішнє протиріччя через необхідність піклуватися про майбутнє.

Пройти тест на самооцінку

Відмінні моделі поведінки.

Конфлікт означає, що розум заплутаний між безліччю точок зору і схильностей і не здатний вибрати вірну. Людина зазвичай демонструє наступну поведінку:

 • Легко потрапляє під вплив думок і точок зору інших;
 • Відчуває провину чи сором за деякі природні спонукання;
 • Важко приймає рішення і завжди сумнівається в них;
 • Вступає в нездорові стосунки;
 • Не відчуває почуття стабільності і дуже мінливий, коли стикається з проблемою;
 • Шукає підтримки інших через невпевненості в собі ;
 • Відчуває раптові зміни настрої ;
 • Абсолютно не впевнений у тому, чого насправді хоче;
 • Зазвичай намагається відвернути себе від необхідності стикатися з внутрішніми конфліктами за допомогою розваг, наркотичних речовин, що викликають тимчасове полегшення (алкоголь, наркотики).

Причини внутрішніх конфліктів.

Ось деякі з основних причин, чому виникають внутрішньоособистісні конфлікти:

Опір.

Стан, коли людина знає, що чогось хоче або потребує, а потім підсвідомо утримує себе від насолоди, переживання або початку дії. Опір є механізмом самооборони. Як тільки з'являється усвідомлення бажання, приходить розуміння, що спроби його виконати приведуть до стану вразливості. Причин може бути безліч: старі переконання, глибоко вкорінені страхи, про які людина не підозрює, почуття сорому через те, що подумає сім'я або друзі. Опір виникає, коли думки, дії та переконання не повністю збігаються.

Психологічні установки.

У кожному сценарії є щось, що ми хочемо або повинні вибрати, або зробити, і є якась інша, більш глибока, Стара установка, яка заважає це здійснити. У багатьох випадках це страх відторгнення з боку сім'ї та друзів. В інших випадках це бажання залишатися "в безпеці" або уявної впевненості в тому, що станеться.

Як подолати?

Щоб подолати кризовий момент, необхідно зрозуміти, хто ми, чого хочемо, що нам потрібно, і які наші пріоритети. Це вимагає трьох речей, які часто відсутні, коли хтось перебуває в стані внутрішньоособистісного конфлікту:

1. Розуміння.

Яке власне бачення Вашого життя? Якщо не позначити свої довгострокові цілі, навіть смутно, можна застрягти, відчуваючи себе повністю втраченими і перебуваючи під впливом оточуючих.

2. Виразність.

Пов'язана з недостатнім знанням власних цінностей, пріоритетів і того, що дійсно хочеться для себе в сьогоденні. Ясність-це розуміння того, де цінності та пріоритети збігаються.

3. Самопізнання.

Відсутність знання себе також сприяє сильному внутрішньому розладу. Коли людина не знає, хто він, у що вірить, то не розуміє, як себе вести.

Досягти цих висновків непросто. Буде потрібно багато роздумів, а також готовність бути чесним із собою: вести щоденник , складати списки, думати, просити поради у друзів, працювати з психологом. Це вкрай важливо для подолання внутрішньоособистісного конфлікту. Як тільки людина прийме правду про себе, він зможете діяти і всі страхи підуть на другий план.

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
Самовпевненість: що це і хто така самовпевнена людина??
Самовпевненість: що це і хто така самовпевнена людина??
Що таке самовпевненість і коли вона буває зайвою? Хто такий самовпевнена ...
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Як стримувати емоції і чи може бути шкідливо для психічного здоров'я? Як ...
Вправи на розвиток уваги: 5 технік концентрації
Вправи на розвиток уваги: 5 технік концентрації
Які є вправи на розвиток уваги і наскільки вони складні? 5 перевірених і ...
Лайф коуч: хто це такий і для чого потрібен лайф коучинг??
Лайф коуч: хто це такий і для чого потрібен лайф коучинг??
Хто такий лайф коуч і навіщо до нього звертатися? Що таке лайф коучинг і ...
Зрада: що це таке і чому люди зраджують??
Зрада: що це таке і чому люди зраджують??
Що таке зрада і чому вона відбувається? Як визначити потенційного зрадни ...
Соціофоб: хто це такий і в чому виражається соціофобія??
Соціофоб: хто це такий і в чому виражається соціофобія??
Хто такий соціофоб і які причини виникнення соціофобії? 9 питань для сам ...
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Що таке іпохондрія і чому це хвороба розуму, а не тіла? Чим іпохондрик в ...
Новое youtube видео