Назад
Мотивація і мотив: що це таке і яка між ними зв'язок??

Навигация по разделу
мотивация

Що таке мотивація і якими бувають мотиви?

Що таке мотивація і чому вона змушує людину діяти? Що таке мотив і які вони бувають? 10 теорій мотивації.

Будь-які дії, що здійснюються людиною, визначає його мотивація. Від зав'язування шнурків до підкорення космосу – все це потребує стимулу. Нічого не відбувається просто так. Скрізь є свій мотив. Навіщо його шукати? Можливо, щоб розуміти, які прийоми найбільш ефективні в управлінні собою і оточуючими. Адже, якщо є завдання, повинні ж бути методи, які допомагають її вирішити. Чи відомі результативні прийоми мотивації? Як їх вибрати? Обговоримо цю тему детальніше.

Що таке мотивація?

Мотивація — це психологічний процес, який задає напрямок людській поведінці. Вона змушує діяти, приймати конкретні рішення, до чогось прагнути, дарує людині відчуття осмисленості, породжує бажання взаємодіяти зі світом і іншими людьми. У разі достатнього рівня зацікавленості, Виконавець може довго працювати без втоми і відпочинку. Якщо ж мотивації не вистачає, то найпростіша робота буде втомлювати. Чим же це викликано?

У фізіологічному плані мотивація тісно пов'язана з поняттям стимулу - фактора, який викликає відповідну реакцію. Тільки, на рівні біологічних процесів все зрозуміло і однозначно, а ось психічні реакції передбачити набагато складніше. Скажімо, подразник викликає однакову реакцію у будь-якої живої істоти. Наприклад, удар електричним струмом провокує мимовільне скорочення скелетної мускулатури, що викликає отдергивание руки, крила або хвоста.

У випадку мотивації все набагато складніше. один і той же фактор призводить до різних реакцій . Жорсткий критика для когось виявиться хорошим стимулом, а іншого вжене в глибоку депресія . Виходить так, що подразник один, а відповідна реакція діаметрально протилежна. Тому, намагаючись пояснити природу мотивації за допомогою біохімічних реакцій, варто робити поправку на індивідуальність психічних процесів. Хоча, сам алгоритм виникнення зацікавленості в чому-небудь приблизно однаковий. Він складається з трьох складових:

 • Потреба - відчуття нестачі в чомусь і бажання це заповнити;
 • Мета - чітке розуміння, до чого прагнути, щоб реалізувати потребу;
 • Мотив - зацікавленість людини в діях, що призводять до досягнення мети .

Якщо потреба і мета – поняття досить конкретні, то з мотивом все не так однозначно, оскільки, як зазначалося раніше, однакові стимули демонструють різний ефект. Розберемося в цій темі.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Що таке мотив?

Мотив — це образ, що надає діям людини осмисленість. Адже Не дарма, намагаючись розкрити злочини, слідчі шукають мотив. Будь-яке свідоме дію виконується в разі зацікавленості людини. Цим він і відрізняється від тварин, якими рухають рефлекси і стимули.

Мотиви поєднують два рівні:

 • Збереження - прагнення людини зберегти те, що він має;
 • Досягнення - бажання особистості досягти більшого, ніж має.

За Абрахамом Маслоу, який сформував відому піраміду потреб , самі базові мотиви людини – збереження життя і задоволення природних бажань. Після них з'являються інтереси, пов'язані з досягненням соціального статусу, фінансового рівня і духовного розвитку . Якщо людина не відчуває себе в безпеці, основним мотивом для нього стане збереження своєї життя і здоров'я. Все інше відійде на другий план, поки загроза не мине. Наприклад, в пустелі навіть пропащий скупердяй готовий буде відписати всі свої статки за ковток води. Коли ж він повернеться в місто, то всі його думки будуть знову зайняті збільшенням багатства.

Крім згаданої класифікації, існують і такі типи мотивів:

 • Стійкий - пов'язаний з базовими стимулами (спрага, голод, секс), тому не потребує регулярної актуалізації;
 • Нестійкий - відноситься до більш високих рівнів піраміди Маслоу, тому вимагає постійного підкріплення;
 • Зовнішній - залежить від факторів навколишнього світу, включаючи думку інших людей;
 • Внутрішній - виникає в свідомості , або підсвідомості самої людини, незалежно від зовнішніх факторів;
 • Негативний - стимул не робити конкретний вчинок ( демотивація );
 • Позитивний - зацікавленість в отриманні конкретного результату.

Будь-який мотив виконує три функції:

 • Спонукання (або придушення, у разі негативної мотивації);
 • Вибір напрямку руху;
 • Підтримка та контроль Процесу.

Ці функції варто враховувати при Цілепокладання , оскільки від них залежить настрій виконавця реалізувати поставлене завдання. Мотиви можуть постійно підігрівати інтерес, допомагаючи рухатися за заздалегідь наміченим маршрутом і контролюючи якість роботи.

Сила, з якою мотив підштовхує людину до дій, залежить від кількох факторів :

 • Значимість результату для виконавця;
 • Досяжність мети доступними методами;
 • Ймовірність отримання результатів;
 • Відповідність особистим пріоритетам і цінностям.

Чим більше цих критеріїв поєднуються в стимулі, тим сильніше він впливає на людину, підігріваючи інтерес і бажання діяти. Але не варто переборщувати. Відомо поняття оптимуму мотивації. Якщо її рівень недостатній, то людині складно почати роботу. Коли мотив адекватний передбачуваним зусиллям, то працездатність досягає свого піку. У разі надмірно підігрітого інтересу Виконавцю складніше зосередиться на завданні, адже він постійно відволікається на роздуми про вигоду. Тому, намагаючись розібратися з поняттям «мотив» психологія вводить теорії, що описують це явище.

Пройти тест: оптиміст або песиміст

Теорії мотивації.

Інтерес до цієї властивості психіки проявляли багато вчених. Їх роздуми втілилися в ряд наукових праць. Сформувалося багато теорій, в яких фігурує мотивація. Що це таке, намагаються зрозуміти за допомогою різних підходів. Розглянемо найбільш відомі з них.

1. Теорія потреб.

Основна і найвідоміша теорія мотивації пов'язана з ієрархією потреб, розробленою американським вченим Абрахамом Маслоу. Він взяв за основу перехід людини від біологічної істоти до соціального явища. На перших щаблях піраміди розташовані найпримітивніші бажання, пов'язані із задоволенням природних потреб (голод, спрага, секс). Далі починається вплив суспільства, через якого виникає бажання захищеності, визнання, професійного зростання. Поступово ці мотиви відходять на другий план, наближаючи людину до духовного розвитку.

2. Теорія ERG.

Логічним продовженням попередньої теорії став ERG-підхід, запропонований Клейтоном Полом Альдерфером з Америки. Він також розділив мотиви на кілька груп, але на його думку їх всього три:

 • Існування - природні потреби, відчуття безпеки;
 • Взаємозв'язки - соціальні орієнтири, пов'язані зі взаємодією з іншими людьми;
 • Розвиток - вдосконалення людини, пізнання себе і миру.

На відміну від піраміди Абрахама Маслоу, ця теорія не виключає руху вниз ( фрустрація ). Можна не тільки підніматися по ієрархії бажань, але і повертатися на колишні рівні. Наприклад, найбільш творчо розвинені особистості почнуть відчувати потребу в безпеці, якщо раптом на них нападуть хулігани. Всі виставки та симпозіуми підуть на другий план, коли виникне реальна загроза бути побитими.

3. Моделі "X», «Y»і "Z".

Ці теорії мотивації описують різні моделі поведінки працюючих людей:

«x " - асоціюється з лінню і безініціативністю;

" Y – - припускає цілеспрямованість і амбітність;

«Z» – спирається на прагнення працівника стати частиною колективу.

Перші дві моделі розробив психолог Дуглас МакГрегор, А «Z»-теорію вивів, грунтуючись на японський досвід, Вільям Оучі. Завдяки розумінню цих поведінкових особливостей персоналу, набагато простіше приймати управлінські рішення і підбирати доречні системи мотивації.

Пройти тест на характер людини

4. Теорія рівності (справедливості).

На думку американського психолога Джона Стейсі Адамса, хороший мотив для співробітника – не очікувана винагорода, а його еквівалент аналогічному заохоченню інших виконавців. Коли людина впевнена, що з ним розраховуються справедливо, це значно підвищує його працездатність. Якщо ж заробітна плата менше платні оточуючих, бажання працювати пропадає.

Оскільки в багатьох комерційних організаціях оклад різних співробітників відрізняється пропорційно їх досвіду, віку, амбіціям, там не прийнято афішувати хто скільки отримує.

5. Теорія гедонізму.

Це вчення зародилося ще за часів стародавніх греків. Авторство належить Арістіппу, який вважав, що сенс життя людини в отриманні задоволення на фізичному рівні. Розвинув це уявлення і інший відомий філософ Епікур, який стверджував, що задоволення необхідний атрибут вдалої життя.

За цим принципом все досить просто. Людину мотивує можливість отримати задоволення і відштовхують ситуації, пов'язані з дискомфортом. Але варто враховувати наявність елемента звикання до хорошого. У зв'язку з цим, щоб відчувати себе задоволеним, людині доводиться регулярно підвищувати «дозу» позитивного фактора – заробляти більше, їздити на автомобілі дорожче, відпочивати на курорті престижніше і т. п.

6. Теорія очікувань.

На думку канадського психолога Віктора Врума, людину більше мотивує не сама нагорода, а її очікування. Чим краще буде візуалізований її образ, чим виразніше Виконавець представить плоди своєї праці, тим охочіше він почне роботу.

Фундамент теорії очікувань базується на трьох елементах:

 • Валентність - запланований рівень задоволеності нагородою;
 • Очікування - впевненість, що праці будуть винагороджені;
 • Інструментальність - усвідомлення досяжності поставленої мети.

Коли людина передчуває майбутнє заохочення, переконаний в його реальності і розуміє, що необхідно для цього зробити, виникає мотивація, надихаюча його до дій.

7. Теорія двох факторів.

Американський психолог Фредерік Герцберг запропонував розділити фактори зацікавленості працівників на матеріальні (гігієнічні) і нематеріальні (мотивуючі). Важливість цієї теорії полягає в тому, що багато роботодавців приділяють основну увагу саме матеріальному заохоченню, тоді як ентузіазм співробітників підтримується не завжди тільки зарплатами або преміями. У певний момент виникає потреба визнання, статусу, поваги, перспектив розвитку і самореалізації. Їх також необхідно враховувати, намагаючись налагодити роботу колективу на довгострокову перспективу.

8. Теорія набутих потреб.

На відміну від «статичних» підходів, можна розглядати процес виникнення мотивації в динаміці, у міру розвитку особистості. Так і вчинив вчений з Америки Девід МакКлелланд, який запропонував теорію набутих потреб. На його думку існує кілька типів бажань , які виникають із збільшенням запасу досвіду та розширенням багажу знань:

 • Співучасть - потреба стати частиною колективу;
 • Досягнення - бажання підвищити продуктивність праці;
 • Влада - прагнення контролювати навколишні події.

Ці потреби виникають поступово. Важливо навчитися їх вчасно виявляти і задовольняти.

9. Модель Портера-Лоулера.

Названа на честь розробили її американських психологів Леймана Портера і Едварда Лоулера, які проаналізували і поєднали різні психологічні теорії. На їхню думку, на поведінку людей одночасно впливають потреби, очікування і справедливість винагороди. Сукупність цих факторів і формує бажання проявляти активність. Тому, в процесі мотивації, необхідно враховувати кожен з цих компонентів, щоб максимально підвищити продуктивність праці.

10. Теорія Цілепокладання.

Американський вчений Едвін Локк припустив, що мотивованість людини пов'язана з якістю постановки мети . Чим краще обдумані завдання, тим більше відгуку вони викликають. З цих позицій виходить, що мотивація посилюється, якщо дотримуватися таких правил:

 • Чітке формулювання цілей;
 • Достатня складність завдань;
 • Усвідомлення актуальності роботи;
 • Отримання зворотного зв'язку для оцінки правильності дій;
 • Залученість виконавців в процес постановки завдань.

Наведені теорії пояснюють різні аспекти впливу мотивації. Рідко зустрічаються однозначні поняття, значить і наведені концепції краще розглядати комплексно, а не окремо, оскільки розуміння такого складного явища, як мотивація, вимагає багатогранного підходу, який виходить далеко за рамки однієї теорії. Мотивом для людських вчинків можуть служити різні причини. Слід навчитися їх виявляти і вміло використовувати, застосовуючи в тих ситуаціях, коли вони дійсно доречні.

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео