Назад
Цілеспрямованість: що це таке і як її розвинути??

Навигация по разделу
целеустремленность

Що таке цілеспрямованість і як її виховати в собі?

Що таке цілеспрямованість і як вона допомагає впевнено рухатися в обраному напрямку? 7 способів розвинути цілеспрямованість

Серед критеріїв успішності не останнє місце займає цілеспрямованість. Що це таке? Якими перевагами вона наділяє людину? Як можна розвинути в собі цю якість? Чому одні люди впевнено рухаються до наміченої мети, а інші не знають, чого хочуть? Як вибрати завдання і пріоритети? Перш за все, слід прочитати цю статтю.

Що таке цілеспрямованість?

Цілеспрямованість — це здатність слідувати наміченої мети, не звертаючи з обраного шляху. Часом це якість плутають з фанатизмом. Але між ними є принципові відмінності. Якщо фанатична людина ні про що інше не може думати, то цілеспрямовані люди звертають увагу на події, що відбуваються, просто пам'ятають про своє основне завдання.

Розберемо це на простому прикладі . Двоє людей ходять у спортзал. Один фанатично марить результатами, весь час проводячи біля тренажерів. Другий твердо вирішив набрати спортивну форму до літа. Він регулярно тренується, не забуваючи про навчання, роботу, стосунки і т.п. навіть в ті дні, коли на вулиці погана погода, він все одно йде на тренування. чим же вони відрізняються? Фанат обмежує себе у всьому, крім своєї пристрасті. Цілеспрямована людина також наполегливо рухається по наміченому маршруту, але зберігає розсудливість і, в разі змінених умов, може вчасно скорегувати свій маршрут.

Це якість особистості має подвійну природу. По-перше, в певній мірі воно закладається при народженні, як і темперамент . Можна припустити, що у цілеспрямованих батьків будуть аналогічні діти, але це далеко не завжди так. Тобто, їх психіка виявиться більш стійкою і сильною, ніж у інших однолітків. Але так буде, тільки в разі правильного виховання. Так що, прийшов час поговорити про «по-друге». Тут вже вирішальну роль відіграє оточення.

Щоб людина виросла цілеспрямованою і рішучою, вона повинен мати перед очима подібний приклад поведінкової моделі , інакше його схильність може не отримати розвитку. Причому саме реальний приклад, а не нотації або повчання. Якщо батьки будуть виховувати дитину в дусі цілеспрямованості, при цьому самі почнуть відступати перед першою ж складністю, то нічого не вийде. Дитина повинна не тільки знати, як правильно. Йому необхідно ще бачити практичне втілення цих знань на прикладі інших. Навіщо до цього взагалі прагнути? Розкриємо всі плюси названого якості особистості.

Пройти тест на темперамент

Переваги цілеспрямованості.

Цілеспрямованість має ряд плюсів. Ця манера поведінки вимагає від людини значних вольових зусиль, але результати перевищують досягнення менш старанних людей.

 • По-перше , такі люди значно частіше домагаються успіху. У тих випадках, коли у інших опускаються руки, і вони здаються, цілеспрямована людина повільно, але впевнено рухається до мрії. Хтось відмовиться від своєї затії після декількох невдач. Інший буде методично стукати в усі двері. Рано чи пізно йому відкриють. Так створювалися статки багатьох людей, які розбагатіли власними силами, завдяки своїм талантам і старанності.
 • По-друге , цілеспрямованість високо цінується оточуючими. Її вітають друзі або просто знайомі, захоплюються співробітники, заохочують керівники. Такі люди домагаються поваги в суспільстві, їх ставлять в приклад і намагаються їм наслідувати. Це створює ореол надійності і серйозності, заздалегідь дає велику квоту довіри з боку оточуючих.
 • По-третє , цілеспрямованість дає людині відчуття осмисленості. Його дії набувають вектор руху. Така людина вже не нагадує корабель, що збився з курсу, який безпорадно блукає океаном. Він знає, в який порт плисти, і розуміє, навіщо йому це робити. Осмисленість життя наповнює її глибоким змістом, а це благотворно впливає на фізичне і психічне здоров'я . Людина менше піддається стресам, рідше впадає в депресію і апатія . З цих позицій цілеспрямованість стає незамінною умовою душевної рівноваги.

Якщо її значення таке велике, то є сенс розібратися, як це якість можна в собі розвинути.

Як розвинути цілеспрямованість?

Цілеспрямованість залежить від ряду компонентів. Виходячи з назви, на першому місці власне мета . Щоб її досягти, необхідно навчитися планування , розстановці пріоритетів, вмінню концентруватися, мотивувати себе до роботи, розвивати вольові якості і бажання «долати» самого себе.

1. Цілепокладання.

Для розвитку цілеспрямованості важливо навчитися вибирати мету. Від цього залежить інтерес до її досягнення. Існує методика, яка допомагає зрозуміти, до чого треба прагнути. Вона називається SMART, де кожна буква відображає окрему властивість цілі:

 • Specific - конкретність (чітко сформульована);
 • Measurable - вимірність (її можна розбити на підцілі);
 • Achievable - досяжність (реально здійснити);
 • Relevant - актуальність (є сенс до неї прагнути);
 • Time-bound - кінцеві терміни (встановлений часовий проміжок).

Якщо навчитися постановці мети , що відповідають цим критеріям, набагато простіше їх домагатися. Адже чому хтось поверхнево ставиться до своїх завдань? Можливо, вони розмиті або їх важко структурувати. Цілком ймовірно, що цілі не реально досягти. Ще буває так, що вони не Актуальні, або незрозуміло, скільки часу піде на їх здійснення. Застосування SMART-підходу з самого початку виключає ці недоліки.

2. Розстановка пріоритетів.

Щоб було легше не розпорошуватися, бажано освоїти техніку вибору пріоритетів. Необхідно визначити свою головну життєву мету і неухильно рухатися до її досягнення. Завдання, які допомагають реалізувати задумане, потрапляють в список пріоритетних. Всі інші виконуються вже в другу чергу.

Кому розстановка пріоритетів дається важко, бажано ознайомитися з матрицею Ейзенхауера. Цей підхід виділяє чотири типи завдань:

 • Важливі, термінові - виконання» палаючих " важливих питань;
 • Важливі, не термінові - саморозвиток і планування;
 • Не важливі, термінові - щоденна»текучка";
 • Не важливі, не термінові - марна трата часу.

Цілеспрямованість легше виробити, коли людина приділяє більше уваги виконанню перших двох пунктів, поступово позбавляючись від «плинності» і звичок витрачати час даремно.

Пройти тест на тип особистості

3. Детальне планування.

Коли мета обрана і пріоритети розставлені, цілеспрямованість, все одно, може виявитися нелегким завданням, якщо немає конкретного плану дій. Навіть глобальні плани повинні дробитися на дрібні підзадання. Інакше людині морально набагато легше взяти таймаут і на якийсь час забути про мету. Так можна відтягувати роботу скільки завгодно і потім опинитися в ситуації студента, судорожно перечитувати книги в ніч перед іспитом. Чим масштабніше мета, тим більше спокус від неї відволіктися. Цілеспрямовані люди відрізняються від інших тим, що вони йдуть до своєї мети щодня, роблячи хоч маленький, але крок назустріч їй. Для того щоб знати які кроки необхідні, слід прописати детальний план. Це однаково актуально, як для роботи, так і досягнення особистісних цілей.

Найкраще ієрархію пріоритетів відображає Піраміда Франкліна , яка класифікує завдання за ступенем важливості:

 • Основні життєві цілі;
 • Глобальні завдання;
 • Довгострокові цілі( від 3 до 5 років);
 • Середньострокові завдання (до року);
 • Щомісячне, потижневе та щоденне планування.

Якщо будувати досягнення своїх цілей в такому порядку, набагато легше стане їх реалізовувати, як в довгостроковій, так і короткостроковій перспективі.

4. Концентрація уваги.

Тримати свою мету в голові, означає менше відволікатися на інші фактори. Це безпосередньо залежить від уміння концентруватися. Цілеспрямованість визначається, крім наполегливості, ще й зібраністю. Тут можна йти двома протилежними шляхами. Або максимально задіяти силу волі і боротися з відволікаючими факторами. Або таким чином організувати робочий простір, щоб їх виключити. Підійде методика SPACE, яка означає:

 • Sort - сортування справ і речей;
 • Purge - очищення часу і простору;
 • Assign - розставлення всього " по поличках»;
 • Containerize - визначення параметрів;
 • Equalize - переосмислення своїх справ.

Якщо організувати своє робоче місце і впорядкувати думки в голові (Sort, Purge, Assign), велика частина відволікаючих факторів відсіється автоматично. Визначення параметрів допоможе не витрачати увагу на все, що не вписується в генеральну стратегію. А регулярне переосмислення буде корисно в разі великої кількості змінних факторів, які в підсумку формують саму мету.

5. Самомотивація.

Без належної мотивації людині набагато складніше змусити себе приступити до роботи. Чим сильніше мотиви, тим менше зусиль доводиться прикладати, щоб взятися за виконання обов'язків. Цілеспрямовані люди відрізняються високим ступенем мотивації. Більше того, їм не потрібні зовнішні стимули. Вони самі можуть себе підштовхувати до виконання роботи.

Методів цього домогтися багато. Візуалізація-один з найбільш ефективних. Чим виразніше хтось представляє свою кінцеву мету, у всіх фарбах і деталях, тим простіше йому сконцентруватися на ній. У моменти, коли робити нічого не хочеться, досить в черговий раз уявити собі ті переваги, які відкриває успішно виконане завдання.

6. Розвиток сили волі.

Без твердого характеру і вольових якостей, домогтися цілеспрямованості, все-таки, складно. Адже, навіть найпривабливіші образи, часом розбиваються об необхідність прикладати зусилля. Припустимо, хтось мріє про вищу освіту. Але навчання - це не тільки цікаві предмети. Навчання включає в себе багато «підводних каменів», які змушують студента регулярно перевіряти силу волі і відданість майбутньої професії. Корупція, самодурство окремих педагогів, купа бюрократичних елементів і багато іншого, ніяк не походить на мотивацію. У таких випадках, бажано проявляти стійкість характеру.

7. Подолання своїх слабкостей.

У більшості випадків досягнення мети означає розвиток людини, його зростання і вдосконалення. Але для цього необхідно бажання вийти з «зони комфорту», прагнення підкорити нову вершину. Без цього вже не так актуальні інші рекомендації. Цілеспрямованість означає неухильне дотримання певної мети. Якщо на даний момент вона нездійсненна, вимагаючи великих ресурсів і досвіду, це означає, що людина, досягаючи її, стає краще, ніж був раніше.

Далеко не всі люди готові розвиватися. Багато хто хоче стати краще за інших. Але перемагають ті, хто вирішив перевершити самого себе. Це якість наділяє людину цілеспрямованістю і дає йому енергію для досягнення мети

Аналізуючи цілеспрямованість, стає зрозуміло, що вона складається з цілого ряду компонентів. Відповідно, щоб розвинути цей навик, необхідно вдосконалювати всі його складові. У їх числі вміння вибирати мету, ретельно організовувати свою роботу, а також знаходити в собі сили для подолання перешкод.

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Що таке психічні захворювання і як визначити їх наявність? Яке ставлення ...
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Що таке конфлікт поколінь і в чому його прояв? Особливості різних поколі ...
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Що таке планування і які його види і інструменти бувають? Відмінності мі ...
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок і наскільки це складно? Які бувають? 9 ...
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Екскурсію по основних віхах і етапах розвитку тайм-менеджменту для нас р ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Що таке уява і які види бувають? 7 відмінних методик як розвивати уяву в ...
Новое youtube видео