Назад
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??

Навигация по разделу
ответственность

Що таке відповідальність і чому її бояться?

Що таке відповідальність і які є її види? Основні причини чому люди уникають відповідальності і як з ними боротися?

З дитинства нас привчають до відповідальності. Навіщо це взагалі робити? Чому важливо бути відповідальним? Наскільки це складно? Навіщо сковувати себе зобов'язаннями і обіцянками? Чи не протистоять свобода і відповідальність? Може краще бути вільним і морально не обтяженим? Що важливіше? Як розпізнати боязнь відповідальності? Що робити в разі її появи? Чи варто взагалі щось робити? Беремо на себе відповідальність якомога глибше вивчити ці питання і знайти відповіді на них.

Що таке відповідальність?

Відповідальність — це суб'єктивна особливість людського мислення брати на себе зобов'язання і неухильно їх виконувати. Ключове слово - » суб'єктивна", адже біологічних наслідків для здоров'я від невиконання домовленостей не існує. Тобто, якщо людина навіть кого-небудь зрадить або підведе, то за це не піде покарання біологічної природи. Наприклад, ніс не відпаде і серце не зупиниться.

Але чому ж тоді люди так популяризують цю якість, розвивають її в собі та навчають інших? Причини цього приховані в нашій біосоціальній природі. Можна говорити про декількох рівнях відповідальності. найбільш глибинна відповідальність – батьків перед дітьми. Необхідність продовження роду настільки міцно сидить в наших генах, що будь-який психічно нормальний батько буде до останнього піклуватися про своє потомство. Дана відповідальність притаманна не тільки людям, а й більшості інших істот. Вона є запорукою існування біологічних видів, без якого вони були б приречені на вимирання.

Наступний рівень — моральна відповідальність, яка з'явилася вже під впливом соціуму. Біологічних передумов вона не має, а виникає під впливом виховання. В даному випадку відповідальність – це один з механізмів регуляції соціальних взаємин. Прийнято виділяти такі її види, як покликання, пов'язане зі статусом, і обов'язок, отриману шляхом угоди. Найвищим рівнем можна вважати борг. Причому, він несе не завжди моральний, а й правовий аспект, якщо говорити про борговому зобов'язанні. Наприклад, борг перед кредитором. Можна говорити про борг перед Батьківщиною. З одного боку, він як би і моральний , але з іншого боку, спробуйте це пояснити працівникам військкомату.

Пройти тест на характер людини

Чому виникає страх перед відповідальністю?

Існує ряд причин, що викликають страх відповідальності:

  • Нерозуміння того, навіщо це потрібно;
  • Невпевненість у своїх силах;
  • Відповідальність обрана не свідомо, а нав'язана іншими;
  • Егоїзм, лінь або апатія ;
  • Обмеження своїх особистих прав і свобод.

Розберемо ці причини і проаналізуємо, як можна перемогти кожну з них.

1. Відповідальність, навіщо вона потрібна?

У цьому випадку мова йде не про страх, а про нерозуміння сенсу. Дійсно, А навіщо? Зайва морока в завантаженому графіку. Кому то щось обіцяти, бути належним. Але чомусь більш відповідальні співробітники отримують премії і кар'єрне зростання. Надійні юнаки зустрічаються з класними дівчатами. Взагалі такі люди по-іншому сприймаються суспільством, частіше знаходять друзів і союзників. Можливо відповідальність-це не тягар, а привілей? Якщо стати надійною людиною, то і жити буде легше? Погляд егоїстичний, але всі люди по-своєму егоїсти.

2. А раптом не вийде бути відповідальним?

Це вже явна боязнь відповідальності. Страх не впоратися з покладеними надіями. Побоювання підвести кого-небудь. Причина цього не в тому, що людина погана, а в тому, що вона просто не впевнений у собі . Щоб його перевиховати, слід вводити доручення поступово, від більш простих до складних. Себе перевчити складніше, але і це реально. Головне почати жити за принципом " хто, якщо не я?»

3. Відповідальність з примусу.

Часом необхідність дій продиктована кимось іншим. Суспільство нав'язує нам обов'язки перед своєю країною, перед іншими членами соціуму. Наприклад, дитина не хоче вчити уроки, але йому доводиться це робити, оскільки вимагають батьки і вчителі.

В даному випадку доречно використовувати таке психологічне поняття, як локус контролю – розподіл відповідальності між собою і зовнішніми факторами. Якщо локус контролю зовнішній (екстернальний), то людина схильна перекладати відповідальність на інших. Якщо внутрішній (інтернальний) – на себе. У першому випадку, він буде сприймати обов'язок, як насильство, а в другому – з готовністю її прийме.

4. Лінь бути відповідальним.

Ще одна поширена причина відмови від відповідальності – лінь і апатія. Сюди можна віднести і егоїзм, через якого стає лінь бути комусь чимось зобов'язаним. Єдиним ефективним способом розворушити таку людину стане підняття його загального тонусу, поповнення запасів життєвої енергії . Поки він не змінить свою життєву позицію на проактивну, чекати надійності не варто.

5. Відповідальність обмежує права людини.

Описуючи цей пункт, в думках відразу з'являється капітан, що йде на дно разом зі своїм потопаючим кораблем. Він би теж міг поплисти, але борг не дає йому цього зробити. В цьому випадку, свобода і відповідальність протиставляються один одному. Не дивно, якщо виникне страх. Хто захоче крабів годувати, знаючи, що міг легко змитися? Припустимо, капітан добровільно вибрав цю роботу, зарплату велику отримував, дітей в Гарварді вивчив. А що говорити про людину, якій нав'язали обов'язки взагалі без будь-яких «бонусів» від цього. Така особиста відповідальність його точно не порадує. До слова, буває ще й колективна, яка з'являється в групах людей, взаємопов'язаних між собою. Яскравий приклад - » честь мундира «або приказка, що» не буває чужих дітей " і будь-який дорослий у відповіді за дитину, що знаходиться поруч.

Загалом, Якщо шановний читач проявив відповідальність і уважно прочитав цей матеріал, йому вже не складно буде зрозуміти сенс і значення цього слова. Також, ставати зрозумілим і чому виникає боязнь відповідальності. Щоб її уникнути, необхідно, щоб були чітко розділені свобода і відповідальність. Важливо розуміти, що будь-яке рішення має бути прийнято добровільно. Тільки в такому випадку відповідальність буде сприйматися як вибір, а не примус.

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
Хронічна втома: що це таке, її причини і як боротися??
Хронічна втома: що це таке, її причини і як боротися??
Що таке хронічна втома і як вона проявляється? Які причини такого стану ...
Тренінг особистісного зростання: що це таке і як вибрати??
Тренінг особистісного зростання: що це таке і як вибрати??
Що таке тренінг особистісного зростання і чому це пошуки власної мотивац ...
Швидкочитання: що це таке і як навчиться??
Швидкочитання: що це таке і як навчиться??
Що таке швидкочитання і чи ефективно воно? Як швидко читати книги, витяг ...
Знайомство з чоловіком: 10 головних помилок
Знайомство з чоловіком: 10 головних помилок
Яких помилок краще уникати, щоб знайомство з чоловіком виявилося успішни ...
Як зацікавити хлопця? 7 необхідних умов
Як зацікавити хлопця? 7 необхідних умов
Як зробити перший крок і зацікавити хлопця? Які є психологічні хитрощі? ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Новое youtube видео