Назад
Стимул: що це таке і які найефективніші??

Навигация по разделу
стимул

Що таке стимул і як його підібрати?

Що таке стимул і чи відрізняється він від мотиву? Яким чином діє на людину? Як його правильно підібрати для себе і які найпоширеніші?

Стимули оточують нас всюди, подібно погоничам, направляючи в определенною сторону. Але чому люди реагують на них? Що це таке з позицій біології та психології? Яким чином вони виникають? Наскільки індивідуальні? Чи можна говорити про універсальність стимулів, або для кожної людини існує певний набір факторів, що підштовхують до дії? Як зрозуміти, що спрацює в конкретному випадку? Чи можна передбачити можливі наслідки? Відповідь на ці питання – хороший стимул до прочитання статті.

Що таке стимул?

Стимул — це певний фактор, який викликає відповідну реакцію організму. Поняття можна розглядати в двох площинах. У першому випадку, мова йде про біологічному аспекті. У другому - про психологічне.

З фізіологічної точки зору стимул стає синонімом подразника. Не дарма саме слово в перекладі з латинської означає металевий наконечник, який кріпиться на жердині і служить, щоб підганяти велику рогату худобу. У біології стимулами вважаються будь-які подразники, які змушують організм реагувати.

Вони універсальні і майже однаково впливають на будь-яку живу істоту. Наприклад, розпечена поверхня сковорідки – це потужний стимул обсмикнути руку / лапу / крило / хвіст / плавник. Вплив такого фактора можна передбачити практично зі стовідсотковою гарантією. Навряд чи хтось продемонструє іншу реакцію, торкнувшись сильно нагрітого металу.

Якщо говорити про стимул з точки зору психології , то під цим явищем мається на увазі мотив, який змушує діяти. Тут вже має місце індивідуальна чутливість. Наприклад, розставання з дівчиною, яка пішла до іншого – відчутний стимул для будь-якої людини. Тільки наслідки його будуть різними, в залежності від особистих якостей.

Один посилено займеться кар'єрою і спортом. Другий спробує її повернути, або почне шукати заміну. Третій просто зіп'ється або підсяде на наркотики. Четвертий влаштує скандал і, можливо, навіть почне розпускати руки. П'ятий просто» піде в себе", на деякий час ізолювавшись від оточуючих. Шостий тільки зрадіє, повідомивши коханці, що можна більше не ховатися. Сьомий перегляне свої життєві пріоритети і теж піде до іншого. Один і той же стимул може стати мотивом для різних вчинків, що необхідно враховувати, намагаючись впливати на поведінку інших людей.

Іноді виникає плутанина, коли говорять про стимуляцію та стимулювання. Слова практично ідентичні, але їх зміст відрізняється. Стимуляція-це вплив на біологічному рівні. Наприклад, світлові подразники, звук, запах і т. д. відомо багато речовин-стимуляторів, які впливають на пам'ять , інтелект, витривалість або інші якості людини.

Пройти тест на характер людини

Що таке стимулювання?

Стимулювання-це психологічна мотивація , яку хтось застосовує свідомо, щоб спонукати іншу людину до дій. Найчастіше, це батьки і вчителі, які намагаються зацікавити дитину навчанням, або роботодавці, які прагнуть підвищити результативність праці своїх підлеглих. Стимулювати можна двома діаметрально протилежними підходами.

У першому випадку – заохочувати за успіхи. У другому-карати за недоліки. У народі цей дуалізм називається методом»батога і пряника". Психологічні стимули бувають зовнішні і внутрішні. Наприклад, якщо шеф пропонує попрацювати позаурочно, обіцяючи за це премію, мова йде про зовнішню мотивацію. Коли людина вирішила вивчити китайську мову, тому що йому просто цікаво – то можна говорити про внутрішні мотиви.

Як підібрати стимул?

Це питання не є однозначним. Кожній людині потрібен індивідуальний підхід. Простіше підібрати стимул для себе, але в питаннях впливу на інших людей слід бути дуже обачними. Необхідно розуміти, чи готова людина взяти на себе відповідальність. Також, важливий момент-заради чого вирішено когось мотивувати.

Припустимо, батьки сприймають відповідально свою місію, пов'язану з розвитком дитини. Коли вони його ведуть в секцію або на навчання, то роблять це з благими намірами. Звичайно, їм варто проаналізувати схильності свого сина або дочки, щоб підібрати найправильніші стимули. Батьки можуть спрогнозувати, наскільки ефективним виявиться черговий мотивуючий фактор, з тим, щоб посилити його, або виключити з арсеналу методів.

Якщо ж мова йде про сторонню людину, до того ж, ще й дорослому, то будь-який стимул необхідно ретельно опрацювати, продумавши можливі варіанти розвитку подій. Адже, чим старше хтось стає, тим більше морального «вантажу» він в собі накопичує. Хороша мотивація для одного співробітника, викличе затяжну депресію у іншого, ввігнавши його в стан стресу або апатії . Тому, перш ніж підібрати стимул, бажано проаналізувати поведінку людини, хоч приблизно зрозумівши стереотипи його мислення. Інакше можна переплутати «батіг» з «пряником», стимулюючи нероби або пригнічуючи трудягу.

Щоб такого не сталося, краще мотивувати тільки тих, кого добре знаєш і точно впевнений, що їм це необхідно, коли розумієш, який ефект викличе ту чи іншу дію. Інакше може статися як у приказці про «ведмежу послугу», коли начебто хотів добра, тільки спасибі ніхто не говорить. Але якщо мета виправдана і поведінка людини передбачувана, який стимул вибрати? Чи відомі найбільш універсальні та ефективні методи, які точно не зашкодять? Як зрозуміти, що зусилля вкладені у вірному напрямку? Про все це зараз і поговоримо.

Пройти тест: дитина, дорослий, батько

Які стимули найбільш ефективні?

При невмілому використанні будь-які стимули виявляться неефективними, або навіть шкідливими. Кожне вплив має бути доречно. При цьому існують прийоми, які в більшості випадків виробляють потрібний ефект. До них відносяться такі мотиватори:

1. Особистий приклад.

Ефективний стимул – демонстрація завдяки особистому прикладу. Припустимо, бізнесмени-початківці прийшли на тренінг, щоб отримати натхнення для фінансового успіху. Якщо бізнес-тренер покаже себе багатим і успішним, це буде додатковим стимулом для його слухачів. Якщо ж Той, хто виступає перед аудиторією, не викликає у неї довіри, не може вразити своїм прикладом, то мотивація у присутніх буде значно знижена.

2. Подяка.

Просто спасибі або його матеріальний еквівалент (гроші, подарунок, Магарич) надають досить потужний стимулюючий вплив. Якщо висловити вдячність "авансом", це називається підкупом. Якщо за вже виконану роботу-то вдячністю . Умовно до неї відноситься оплата праці співробітників, або їх премії. Це теж, за великим рахунком, подяка за добре виконану роботу. У побуті "спасибі «може прозвучати, як в усній формі, так і» булькнув" на столі. Головне розуміти, що подяка виявляється хорошим аргументом для виконання роботи. Навіть якщо вона піде за вже доконаним дією, то буде мотивувати людину до більшого старанності в разі повторення прохання, або доручення.

3. Прохання.

Дивно, як багато хто недооцінює силу звичайного прохання. На це звертають увагу навіть письменники, що займаються питаннями успіху і особистої ефективності. Адже часом досить просто попросити людину про послугу, щоб стимулювати його до певних вчинків. Не варто придумувати багаторівневі алгоритми дій, винаходити «колесо» і включати режим стратега. Досить просто попросити. Все-таки виховання грає свою роль, і багато людей намагаються відповідально ставитися до тих, хто їх про щось просить.

4. Самоствердження.

За ієрархією потреб, сформульованою Абрахамом Маслоу, визнання і самоствердження знаходяться на досить високих щаблях. Вони властиві розвиненим особистостям , які змогли переступити свої природні бажання . Коли людина сита, не хоче пити і відчуває себе в безпеці, настає черга більш складних потреб, що зачіпають соціальну складову особистості.

Самоствердження переймає «левову частку» життєвої мотивації, оскільки дає відчуття особистої значущості. Після задоволення базових потреб, людина починає замислюватися про те, яке місце в суспільстві він займає. З'являється бажання самореалізуватися, досягти більшого, довести щось самому собі або оточуючим. Цей стимул іноді перевищує всі інші, змушуючи людину забути навіть про їжу і питво, поки він не відчує задоволення від добре виконаної роботи.

5. Конкуренція.

Змагання – хороший стимул для всіх азартних людей. На суперечку вони іноді здатні на таке, про що в інший час і подумати не вирішуються. Звичайно, від дурних або небезпечних парі краще відмовлятися, але в разі корисного завдання, можна застосувати і такий прийом. Наприклад, нічого поганого в тому, щоб підтримувати здорову конкуренцію в спортивних, учнівських або трудових колективах. Тільки бажано це робити без фанатизму. Інакше можна» заганяти " спортсменів до напівнепритомного стану, або пересварити між собою учнів або співробітників. У всьому потрібно знати міру, тоді будь-який прийом виявиться корисним.

6. Інтерес.

Кращий спосіб мотивувати до дій – зацікавити. Коли виникає захопленість, не потрібні ніякі інші мотиватори. Припустимо, батьки намагаються змусити свого сина записатися на секцію боксу. Він впирається, не бажаючи туди ходити. У певний момент цей хлопчина отримує» по вухах " на дискотеці, і ситуація кардинально змінюється. Він розуміє, що навички самооборони корисні, і починає відвідувати тренування без подальших умовлянь. Виникає інтерес, який служить потужним стимулом до занять.

7. Візуалізація.

Ще один ефективний спосіб збільшити продуктивність праці – візуалізувати майбутній результат. Наприклад, хтось вирішив назбирати грошей на машину. Якщо він чітко представить свою мета , продумає найменші деталі, то цей образ стане хорошим стимулом для старанної роботи. Чим виразніше буде виглядати ця "картинка", тим сильніше вона зможе мотивувати. Візуалізація впливає на емоції , які набагато швидше задіють підсвідомість . Чим глибше проникнути в психіку , тим більше внутрішніх резервів організму можна активувати, тим самим наближаючи досягнення результатів.

Людина здатна на багато що. Все визначає мотивація. Якщо її досить, то практично не існує нерозв'язних завдань. Навчання, кар'єра, наука, спорт, творчість - у всьому цьому можна домогтися великих висот, було б бажання. Люди кидають шкідливі звички , виграють змагання, стрибають з парашутом і роблять багато інших вчинків, якщо для цього є стимул. Якщо навчитися мотивувати самого себе, можна домогтися успіху і надихнути до цього оточуючих.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Зараз читають
Чоловіче щастя: що це таке і які у нього умови??
Чоловіче щастя: що це таке і які у нього умови??
Що таке чоловіче щастя і в чому воно полягає? 8 основних ролей для його ...
Психоаналіз: що це таке, ключові постулати і базові ідеї
Психоаналіз: що це таке, ключові постулати і базові ідеї
Що таке психоаналіз Фрейда і чому він однаково активно критикується і зв ...
Прикордонний розлад особистості: що це таке і як проявляється??
Прикордонний розлад особистості: що це таке і як проявляється??
Що таке прикордонний розлад особистості? Які причини його виникнення? Як ...
Як навчитися медитувати: 7 простих рекомендацій
Як навчитися медитувати: 7 простих рекомендацій
Як навчитися медитувати, якщо самостійно не все виходить? У чому полягаю ...
Як заговорити з дівчиною? 7 способів почати бесіду
Як заговорити з дівчиною? 7 способів почати бесіду
Як заговорити з дівчиною, якщо звичне " а можна познайомитися?"набридло ...
Як полюбити людину і чи варто це робити??
Як полюбити людину і чи варто це робити??
Як полюбити нову людину або колишнього партнера, якщо раптом почуття охо ...
Як закохати в себе кого завгодно? Науковий підхід
Як закохати в себе кого завгодно? Науковий підхід
Як закохати в себе людину, знаючи кілька психологічних трюків? Чи варто ...
Новое youtube видео