Назад
Самовиховання: що це таке і які існують методи??

Навигация по разделу
самовоспитание

Що таке самовиховання і навіщо приділяти йому час?

Що таке самовиховання і самовдосконалення? З яких елементів воно складається? 7 основних прийомів і методів Самовиховання.

Популярне нині саморозвиток відомо багатьом. Самостійним навчанням теж нікого не здивуєш. Але що таке Самовиховання? Одна справа виховувати інших, займатися моралями, пояснювати, що таке добре, а що таке погано. А як виховувати себе? Сам же себе в кут не поставиш, по м'якому місцю не шльопнешь ... можливо, самовиховання особистості – всього лише красиве слово, за яким нічого немає? Але чому тоді часто-густо говорять про його необхідність? Чи варто займатися самовихованням, і як це робити?

Що таке Самовиховання?

Самовиховання — це усвідомлені дії, спрямовані на повноцінне розкриття особистості. У дитинстві вихованням людини займаються батьки, шкільні вчителі, потім в деякій мірі викладачі університету. Але, після закінчення навчання, коли людина переходить у доросле життя, втручання ззовні поступово припиняється. При цьому питання подальшого розвитку особистості своєї актуальності не втрачає.

Як же бути в цьому випадку? Хто повинен продовжити виховний процес? Друзі, чоловіки або дружини, можливо роботодавці? Швидше за все, все це буде неправильним. Доросла людина тим і відрізняється від дитини, що йому не потрібні зовнішні стимули для розвитку. Подальше своє самовдосконалення він здатний здійснювати і сам.

Його види.

Самовдосконалення – це процес комплексний і всебічний. Не можна постійно розвиватися в якомусь одному напрямку. Все одно життя буде коригувати рух. Наприклад, хтось вирішив стати першокласним фахівцем. Він всього себе присвятив обраній професії. Але ця людина абсолютно не вміє поводитися в суспільстві. Навіть будучи професіоналом, він з тріском провалює співбесіди і, навіть в разі працевлаштування, довго на одному місці не затримується. Значить одні тільки робочі вміння або навички не є запорукою успіху.

Пройти тест на тип особистості

Доречно говорити, що бувають такі види Самовиховання:

 • Інтелектуальне;
 • Фізичний;
 • Естетичне;
 • Психологічне;
 • Соціально-орієнтоване.

Перше полягає в прагненні здобувати нові знання, розширювати свій світогляд. Друге підтримує на хорошому рівні фізичну форму, вміння поводитися зі своїм тілом. Третє допомагає бачити прекрасне, радіти навколишнього світу. Четверте виробляє вольові якості. П'яте допомагає налагоджувати зв'язки, підтримувати комунікацію у суспільстві.

Елементи Самовиховання.

Самовиховання особистості стає можливим тільки при наявності таких чотирьох основних компонентів:

 • Самоаналіз-вміння бачити свої сильні і слабкі сторони;
 • Самозвіт-взяття на себе відповідальності за своє життя;
 • Самомотивація-здатність налаштовувати себе на роботу;
 • Самоконтроль-звірка особистого прогресу з прогнозованим;
 • Самооцінка – адекватна оцінка своїх вчинків.

По суті, все це атрибути шкільного процесу, тільки в дорослому житті людина їх застосовує сам. Оцінювати інших завжди простіше, ніж самого себе. Ще складніше себе контролювати і мотивувати . Тому психологічне Самовиховання-один з найбільш важливих етапів самовдосконалення.

Методи Самовиховання.

Оволодіти технікою Самовиховання неможливо без розуміння його основних методів, які представлені нижче:

 • Самовпевненість;
 • Самонавіювання;
 • Самообов'язання;
 • Самокритика;
 • Самоприказ (самоприйняття);
 • Самопокарання;
 • Емпатія .

На перший погляд, може здатися дуже складно, а місцями навіть лякає. Але все набагато простіше, ніж можна собі уявити. Ці методи взаємно доповнюють один одного. Тому, варто спробувати і все обов'язково вийде.

1. Самовпевненість.

Самовиховання особистості починається з правильної мотивації самого себе. Наприклад, намагаючись змусити себе записатися на курси англійської мови, варто довести своєму підсвідомості їх значення. Уявити себе подорожуючим по світу, які відвідують далекі країни і знаходять там нових цікавих друзів. Для цього всього необхідно вивчити одну з міжнародних мов.

2. Самонавіювання.

Цей метод Самовиховання необхідний у випадку невпевненості . Наприклад, хтось вважає себе невдахою. Ці думки формують його життя. Якщо він почне собі вселяти, що насправді щасливий, то з часом це перетвориться на правду. Розвиток особистості неможливо без високої самооцінки і самоповаги.

Пройти тест на характер людини

3. Самообязательство.

Проблема багатьох в невмінні доводити розпочате до кінця. Люди, які зупиняються на півдорозі, поступово звикають до такої поведінки. Їм стає простіше кинути будь-яку справу, при перших же труднощах. Варто пам'ятати, що шлях до вершини тернистий. Успіху домагаються тільки ті, хто вміє долати труднощі і тримати зобов'язання, дане самому собі.

4. Самокритика.

Для ефективного Самовиховання однієї тільки похвали або мотивації мало. Слід навчитися критикувати себе. Тільки не плутати з самозниженням або самобичуванням . Критика полягає в умінні об'єктивно бачити свої слабкі сторони. Вона допомагає вчасно зрозуміти, які дії безрезультативні, щоб переорієнтувати свої зусилля в більш конструктивне русло.

5. Самоприказ (самоприношення).

Розвинена Сила волі дозволяє людині продовжувати самовдосконалення, навіть коли немає бажання цього робити. Наприклад, будь-яке бажання походити в спортзал, рано чи пізно, закінчується. Якщо не проявити вольові якості, то подальший фізичний розвиток виявиться під питанням. Якщо ж пересилити себе і продовжити тренування, то знову з'явиться бажання займатися.

6. Самонаказання.

Не варто звичайно уподібнюватися середньовічним флагеллантам, фанатично бичує себе батогами, але ввести «штрафні санкції» за порушення режиму бажано. Оскільки дорослої людини вже в кут не ставлять, його Самовиховання залежить від розвитку власних вольових якостей. Інакше, як кинути палити, Перестати лінуватися або нарешті записатися на водійські курси? Тільки, якщо поставити себе в такі жорсткі рамки, що іншого шляху не залишиться.

7. Емпатія.

Самовиховання тісно пов'язане з умінням вибудовувати соціальні зв'язки. Для цього дуже важливо навчитися ставити себе на місце іншої людини, розуміти його страхи, мотиви, бажання. Варто жити за принципом»стався до людей так, як хочеш, щоб ставилися до тебе". Якщо людина навчиться бачити і чути інших, то вони теж почнуть ставитися до нього більш шанобливо і турботливий.

Самовиховання тісно пов'язане з вдосконаленням особистості . Воно доповнює професійне зростання і розвиток. Без елементарних комунікаційних і вольових навичок людина не зможе зайняти гідне місце в суспільстві. Оскільки не завжди сім'я або вчителі здатні прищепити ці якості, доросла людина повинна сам доопрацювати всі "прогалини" дитинства, з тим, щоб стати більш ефективним і, найголовніше, щасливим .

Пройти тест на емпатію

Зараз читають
Настрій: що це таке і від чого залежить??
Настрій: що це таке і від чого залежить??
Що таке настрій і які фактори можуть на нього впливати? Які види настрою ...
Оратор: хто це такий і як ним стати??
Оратор: хто це такий і як ним стати??
Хто такий оратор і якими якостями він повинен володіти? 6 порад як підго ...
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка, якщо він холерик, флегматик, сангвінік або меланх ...
Вумбілдинг: що це таке, навіщо потрібен і основні вправи
Вумбілдинг: що це таке, навіщо потрібен і основні вправи
Що таке вумбілдинг і як він пов'язаний з різними вправами для зміцнення ...
Управління особистими фінансами: проста схема, яка допоможе стати багатшими кожному
Управління особистими фінансами: проста схема, яка допоможе стати багатшими кожному
Управління особистими фінансами завжди була дуже актуальна тема, а в нин ...
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Як мотивувати себе на досягнення своїх цілей, особливо довгострокових. А ...
Пофігізм: що це таке і 3 способи стати реальним пофігістом??
Пофігізм: що це таке і 3 способи стати реальним пофігістом??
Що таке пофігізм і чому це поняття вважають негативним? Які види пофігіз ...
Новое youtube видео