Назад
Прийняття рішень: як це робити і основні алгоритми??

Навигация по разделу
принятие решений

Як прийняти рішення і чи існує якась система?

Як приймати рішення і чому від цього залежить можливість людини стати успішним і самодостатнім? Яка є система прийняття рішень?

Щоб людина не робила, від неї регулярно вимагається прийняття рішень. Це потрібно скрізь, від побутових питань, до глобальних завдань державного масштабу. Чим швидше вдається знайти вихід з будь-якої ситуації, тим більше шансів досягти успіху. Але чому вибрати іноді буває так складно? Що робити, коли опинився «в ступорі»? Чи є прості, але ефективні прийоми, які допомагають знайти відповіді? Можливо, розроблена ціла система, що спрощує вибір? Чи можна говорити про універсальні алгоритмах, однаково працюють в різних ситуаціях?

Як прийняти рішення?

Психологія прийняття рішень пов'язана з вибором конкретного плану дій або думки серед кількох. Це когнітивний процес, пов'язаний з пізнавальними функціями психіки . Складнощі виникають, коли варіанти рівноцінні, або такими здаються. Наприклад, легко вибрати між профілактичним походом до стоматолога і раптовою поїздкою на море. Але, в разі, якщо зуби вже болять, то вибір стає вже не таким очевидним. Якщо до того ж щоку «рознесло», то море відразу втрачає всі свої емоційні переваги.

Чим морально старше стає людина, тим менше у нього виникає внутрішніх протиріч. Йому простіше правильно розставляти пріоритети, на відміну від дітей або інфантильних людей. Але навіть наймудріші з нас часом не можуть прийняти рішення, оскільки на кону врівноважуються практично рівносильні ставки.

Зустрічається інформаційне перевантаження, яка пов'язана з невідповідністю між кількістю одержуваної інформації і способами її засвоєння. У динамічному суспільстві, яке стрімко розвивається, щодня породжуючи інновації у всіх сферах життя, інформаційне перевантаження стає головною причиною, що утрудняє прийняття рішень.

Що ж робити? Якими алгоритмами керуватися? Про все це далі.

Пройти тест на характер людини

Система прийняття рішень.

Дії людини, що опинилася на роздоріжжі, описуються наступною послідовністю:

 • Аналіз та оцінка ситуації;
 • Огляд можливих варіантів;
 • Зіставлення альтернатив;
 • Вибір відповідної стратегії;
 • Подальша реалізація.

Збій може статися на будь-якому з перерахованих етапів. Людині набагато складніше вибрати, якщо він не розбирається в ситуації, не встиг провести її ретельний аналіз, або взагалі не в змозі це зробити. Складно прийняти рішення, якщо невідомі можливі альтернативи, або їх неможливо порівняти. Вибір стає швидше інтуїтивним , ніж усвідомленим.

Чим важливіша справа, тим менше хочеться ризикувати. Тому починається відкладання активних дій, що загрожує втратою можливості що-небудь зробити взагалі. Поки хто-небудь буде "розриватися" між полуничним або ванільним морозивом, він ризикує залишитися взагалі без десерту. Є алгоритм, що допомагає спростити процес прийняття рішень. Про нього зараз і поговоримо.

Алгоритм прийняття рішень.

Щоб знати, яку дію вжити, слід розуміти, куди рухатися. Для цього важливо займатися цілепокладанням і планування . коучі і наставники не дарма радять ставити перед собою конкретні цілі, розробляти докладні плани по їх досягненню. Стосується це побутових, особистих і робочих питань.

Коли є глобальна мета, набагато легше дається вибір в конкретній ситуації . Припустимо, хтось вирішив відкрити свій бізнес. Для цього йому потрібні гроші. Раптом він отримує велику спадщину. Відразу ж виникають рівносильні варіанти, від покупки заміського будинку, до банківського депозиту. Без розуміння глобальної цілі вибрати буває дуже важко. Але плани побудувати бізнес допомагають зробити вибір. Необхідний крок-зіставити варіанти з глобальною метою. Для цього бажано проаналізувати саму ситуацію, щоб розуміти, чи вписується вона взагалі в сферу інтересів. Наприклад, немає сенсу вибирати між різними марками сигарет людині, яка взагалі не курить.

Коли пріоритетність утруднена , можна використовувати оригінальну методику «балансування». Досить записати на листку паперу всі варіанти, а далі під ними в стовпчик виписати їх недоліки і переваги. Потім порівняти, де більше плюсів і вибрати кращий варіант. Якщо це не допомагає, варто попросити поради. Бажано, щоб його дав чоловік, що відрізняється експертністю в конкретному питанні, інакше толку від такої рекомендації буде мало. Основний критерій компетентності порадника-його особистий досвід в подібній ситуації. Наприклад, людина намагається зрозуміти, який вид підприємницької діяльності вибрати. Розумно буде проконсультуватися у чинного бізнесмена, з досвідом роботи в тому ж місті, в одній з цікавих видів діяльності.

Якщо експерт не знайшовся, або його рада не задовольняє всім запитам для прийняття рішення, можна вдатися до волі випадку. Звичайно, це самий абсурдний варіант, але підкидання монети, гадальні карти або кавову гущу, в якості «порадника», навряд чи вдасться викорінити з свідомості багатьох людей. Поки ці забобони існують, до них будуть час від часу вдаватися всі, хто заплутався в прийнятті рішень. Якщо підкинута монета-єдиний спосіб зрушити з місця, то хто знає, можливо, цей прийом не так і поганий. Адже іноді досить почати щось робити, і відповідь приходить сам собою.

Алгоритм прийняття рішень виглядає наступним чином:

 • Детальний аналіз ситуації;
 • Розуміння всіх можливих альтернатив;
 • Зіставлення кожного варіанту з глобальною метою;
 • Підбір тих можливостей, які поєднуються із загальною життєвою стратегією;
 • Оцінка за всіма мінусами і плюсами;
 • Консультація у експерта( у разі утрудненого вибору);
 • Інтуїтивна дія (якщо відповіді не знайдено).

Ця схема помітно спрощує вибір, але іноді кращим вибором виявляється – повна бездіяльність. Хоча це твердження умовно, адже будь – яке зволікання-це теж вчинок. Так що, неприйняте рішення можна теж вважати рішенням. Тому в будь-якому випадку людина, щось робить.

Життя дуже часто ставить людей перед вибором. Так що, прийняття рішень допомагає нам швидше зрушити з місця і кудись рухатися. Оскільки стояти на місці в динамічно розвивається світі на кшталт самогубства, то рух – єдиний спосіб домогтися успіху. Щоб вибрати правильний маршрут, необхідно твердо вирішити це зробити.

Пройти тест на інтуїцію

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео