Назад
Самобичування: що це таке і 5 ідей як від нього позбутися

Навигация по разделу
самобичевание

Що таке самобичування і що з цим робити?

Що таке самобичування і які причини його виникнення? Які основні ознаки і види? Що таке комплекс неповноцінності і 5 способів від нього позбудеться.

Мати критику до себе – це позитивна якість, яку навчають з дитинства. Але іноді її занадто багато, люди починають себе карати за найменші дрібниці. Таке самобичування занурює людину в постійне депресивний стан, почуття провини, осуд. Може бути проявом комплексу неповноцінності, що виникають на тлі дефекту зовнішності або рис особистості, статусу в соціумі. Таке мислення не дає нормально розвиватися, домагатися цілей, тому від цього має сенс позбавлятися.

Що таке самобичування?

Самобичування — це підвищена самокритичність, яка виражається в звинуваченні, каятті, засудженні як своїх вчинків, так і особистості зокрема. Іноді приписується чужа вина або швидке угоду на підозри інших. У суспільстві також називають»самоїдством".

Ідеалістичне сприйняття світу людей приводить у стан відчаю. Оскільки порівнюється з собою, і найменша розбіжність з високими стандартами жахає, призводить до знецінення себе. Невміння розглянути позитивні сторони викликає роздратування.

Гіпертрофована критика часто робиться напоказ. Щоб навколо повірили, що людина кається в скоєному, бажає поліпшуватися. Таким чином отримати підтримку, прощення, похвалу. З чого випливає, що всередині себе немає таких гучних слів, сліз. Тому часто є просто маніпуляцією.

Причини самобичування.

Фактори, які вплинули на виникнення самобичування:

 1. Генетична схильність . Якщо батьки, або один з них, схильні себе сильно критикувати, то велика ймовірність того, що дитині перейде ця риса.
 2. Виховання . Мама з татом постійно карали дітей, засуджували їх. Коли в чомусь завинили, говорили не тільки, що так робити не можна. А додавали, що дитина погана. Оскільки це ранній вік, вся критика приймається несвідомо.
 3. Низька самооцінка . Може бути через вищеописаного фактора, зовнішніх дефектів, відсутності досягнень, негативних висловлювань з боку інших.
 4. Песимістичний погляд на навколишній світ .
 5. Бажання зняти з себе відповідальність . Виявляється в інфантильних людей, які не хочуть відповідати за своє життя.

За теорією Еріка Берна у кожній особистості є 3 складові его:

 • Дитина (через цей компонент виражаються мрії, фантазії, бажання) ;
 • Батько (відповідає за самодисципліну, самокритику);
 • Дорослий (втілення об'єктивної точки зору на світ).

У нормі вони повинні гармонійно поєднуватися. Якщо батьківського аспекту набагато більше, то людина буде надмірно самокритичним.

Пройти тест: дитина, дорослий, батько

Основні ознаки.

Схильні до самоїдства завжди перебувають у невдоволенні собою, ситуацією, що склалася, життям в цілому. Відчуває себе безпорадним, що ще сильніше пригнічує, занижує самооцінку . Такий стан заважає знайти вихід, позбудеться від постійних негативних емоцій .

Помітив свій проступок і обіцяє собі, що так більше ніколи не повториться. Потім випадково знову потрапляє в подібну ситуацію, карає себе, докоряє в скоєному. Як поганими словами, так і може здійснювати фізичну розправу – бити, наприклад. Або ж придумувати покарання.

Оскільки така зацикленість на емоціях вимикає раціональне мислення, то складно подивитися на себе з боку. Здається, ніби рухаєшся в правильному напрямку самовдосконалення. Хоча, насправді, навпаки віддаляєшся.

Часто неможливо витримати постійне докори сумління, і щоб її заспокоїти, вдаються до алкоголізму, наркоманії. Але з огляду на специфіку особистості, вона просто почне картати себе за привнесення шкоди здоров'ю. Іноді така негативна зацикленість може виливатися в психосоматичні захворювання .

Види самобичування.

Класифікація ґрунтується на ступені, прояві критики до себе:

 1. М'яка . Демонстративна версія покарання. На людях активно себе засуджує для того, щоб таким чином зняти з себе провину. За типом: "подивіться, як я страждаю. Дуже шкодую!». Хоча насправді всередині спокійно.
 2. Жорсткий . Самобичування вже проявляється деструктивно. Не показується на людях, направлено всередину себе. Дійсно вважає себе винуватим, критикує, карає.
 3. Невротична . Переходить допустимі межі, стає нав'язливою формою за типом обсесивно-компульсивного розладу. Самоїдство з будь-якого приводу, навіть самого незначного. Наприклад, з рук впала ложка. Це може затягнуться на цілу тираду про неуважність, незручності, що так все життя пройде, ніякі цілі не будуть досягнуті.

Що таке комплекс неповноцінності?

Комплекс неповноцінності – це відчуття, що набагато гірше за всіх навколо, нічого, ніколи не досягти. Завжди знаходиться в постійному стресі, тривозі . Чужі зауваження приймаються дуже близько до серця.

Формується на основі дефекту зовнішності: справжнього або надуманого. Через конкретні якості або умови життя (наприклад, низька зарплата). низька самооцінка , як правило, завжди характерна. Саме вона не дає можливості поміняти щось у своєму житті.

Комплекс незалежності може проявляється пригніченням, постійним почуттям тривоги. Може розвиватися депресивний розлад. Самобичування-ще один можливий варіант прояву.

Пройти тест на самооцінку

Як позбутися самоїдства?

Для того, щоб поміняти якість свого життя, варто саморозвиватися: коригуватися риси характеру , світогляд:

 1. Прийняти себе таким, як є . Це не означає, що не варто щось міняти, якщо сильно не влаштовує. Але не ставити за мету високий, недоступний ідеал . Таким чином, залишаться якості, які можна спокійно протягом часу усунути, вдосконалити. Але нинішній стан речей не буде дратувати.
 2. Не порівнювати з іншими . Навіть якщо хтось здається у всьому успішним, красивим, то це ще не означає, що у нього немає недоліків. Він просто добре їх ховає. Тому не варто засмучуватися, що хтось краще. Адже всі прекрасні в своїй індивідуальності.
 3. Виробити звичку втішати себе . Замість того, щоб звинувачувати, можна спробувати говорити, що не все так погано. Що в якійсь сумнівній ситуації не були винні. Але це потрібно контролювати, щоб не стати людиною, яка все спускає з рук.
 4. Бути тут і зараз . Концентрування уваги на вчинках, які вже пройшли, не дозволяє жити сьогоднішнім моментом. Потрібно повертати себе з негативного мислення в реальний світ.
 5. Діяти . Замість того, щоб сидіти, звинувачувати себе, варто починати активно виправляти ситуацію: вибачаться, розібратися з кимось в причині.

Самобичування з'їдає людину, його життя наповнюється виключно негативними емоціями і виною, за що повинен понести покарання. Але така позиція не завжди правдива, варта покарання. Тому, чим раніше почати міняти щось в голові, психіці, тим швидше будуть результати, відчуття легкості.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Що робити, якщо погано на душі і все навколо перестає радувати? Чи можна ...
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе в цьому житті і що в цьому може допомогти? 7 ефективних с ...
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час і які є ефективні прийоми, що полегшують управління часом? ...
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант і дізнатися його? Хоча кожен талановитий по своєму ...
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні, щоб гарантовано піти на друге? Як вз ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Новое youtube видео