Назад
Самоконтроль: що це таке і 7 способів його розвинути

Навигация по разделу
самоконтроль

Що таке самоконтроль і як його в собі виховати?

Що таке самоконтроль і які способи вдосконалення цієї навички? Що таке щоденник самоконтролю і як його правильно вести?

Будь-які процеси чи дії потребують контролю, інакше вони можуть відвести людину в неправильному напрямку. Дисциплінувати інших завжди нескладно. Ще легше, коли контролюють тебе. Але що робити, якщо функція контролю лягає на свої плечі? Що таке самоконтроль і наскільки складно оволодіти цією технікою? Чи можна навчитися цьому самостійно? У чому важливість самоконтролю? Які прийоми ефективні? Чи допомагає щоденник самоконтролю? Як його правильно заповнювати? Постараємося стати дисциплінованими разом.

Що таке самоконтроль?

Самоконтроль — це вміння брати під контроль свої думки, емоції, поведінку, застосовуючи для цього необхідні вольові зусилля. Цей майстерність забезпечує конкурентоспроможність людини, підвищує його шанси на успіх в обраному справі. Все, чим би не займалися люди, вимагає від них зосередженості і послідовності дій.

На думку лауреата Нобелівської премії, ізраїльсько-американського психолога Даніеля Канімана - самоконтроль забезпечує протікання емоційно напружених міркувань або виконання складних дій.

До слова, не варто плутати самоконтроль і витіснення емоцій . Адже контроль своїх думок або емоцій не означає їх придушення. Витіснення-це бажання просто приховати те, що відбувається на душі, без розуміння причин і можливих наслідків.

Пройти тест на тип особистості

Що впливає на самоконтроль?

Вивчення самоконтролю, психологія тісно пов'язує його з поняттям саморегуляції людини. Можливість контролювати себе обумовлена фізіологічними і психічними особливостями індивідуума. Перші закладаються генетично. Другі розвиваються в процесі виховання і соціалізації.

Якщо брати до уваги біологічну сторону явища , то за функцію самоконтролю відповідає лобова частка головного мозку. При її пошкодженнях спостерігаються проблеми в поведінці людини. Зі слабким розвитком цієї ділянки мозку пов'язують асоціальну поведінку, включаючи надмірну агресивність або криміналізацію.

З точки зору психології, самоконтроль людини залежить від взаємодії двох протилежних систем: імпульсної і рефлекторної . Система імпульсів підштовхує нас до негайного реагування на зміни навколишнього середовища, особливо ті, які обіцяють задоволення. Система рефлексів, навпаки, допомагає передбачити результати вчинків і коригувати їх.

Наприклад, якщо вирішила сісти на дієту повна дівчина, побачивши шоколадки, забуде про все і з'їсть її, то нею будуть керувати імпульси. Якщо ж вона згадає, що після солодощів попа стане ще більше, значить, в її мозку спрацює умовний рефлекс: «одна шоколадка – плюс один розмір одягу». Самоконтроль полягає в умінні боротися з імпульсивністю поведінки, підтримувати емоційний баланс на належному рівні.

Показовий в даному плані експеримент американського психолога Уолтера Мішеля, названий " зефірним тестом» . Вчений довів тісний взаємозв'язок між вольовими якостями особистості і її успішністю. В рамках дослідження групі дітей було запропоновано по шматочку зефіру. Ті, хто зміг утриматися 15 хвилин, щоб його не з'їсти, отримали добавку. Якщо ж дитина піддавався спокусі і ласував солодкістю, то другий шматочок йому не діставався.

Записавши результати тесту, Уолтер Мішель наступні 40 років спостерігав за тим, як складалося життя цих хлопців. Як з'ясувалося, ті діти, які вміли проявляти свої вольові якості, набагато менше піддавалися стресу, різного роду залежностей, емоційних проблем у дорослому житті.

Значення самоконтролю в житті людини переоцінити складно. Виникає резонне питання. Чи можна покращити цю навичку?

Пройти тест на характер людини

Як розвинути самоконтролю?

Подібно до будь-якого іншого навику, вміння контролювати себе також піддається розвитку. Щоб поліпшити самоконтроль можна скористатися нескладними прийомами:

  • Аналізувати наслідки імпульсивних вчинків;
  • Пам'ятати про самомотивацію;
  • Покроково планувати свої дії;
  • Заведіть щоденник самоконтролю;
  • Не допускати емоційного виснаження;
  • Привчити себе до дисципліни і режиму;
  • Виробити пунктуальність.

Ці поради відкривають нові вершини самоконтролю. Розберемо їх послідовно.

1. Аналіз наслідків.

Як в прикладі з повною дівчиною, яка виявила зв'язок між шоколадкою і зайвими кілограмами, кожен з нас може передбачити результати необдуманих дій. Якщо навчитися вибудовувати в голові ланцюжка закономірностей, то набагато простіше стане контролювати свої вчинки.

2. Правильна мотивація.

Самоконтроль тісно пов'язаний з розумінням його необхідності. У разі зацікавленості людини, не потрібні надмірні вольові зусилля. Адже те, що викликає бажання , не вимагає примусу. Припустимо, хтось вирішив почати вивчення англійської мови. Без належної мотивації йому це нецікаво. А якщо він знайде варіант хорошого працевлаштування з високою заробітною платою? В такому випадку, процес навчання вже не буде настільки нудним.

3. План дій.

Контролювати дії набагато простіше, якщо вони структуровані. Без конкретних цілей і поетапного планування неможливо зрозуміти ефективність роботи. Самоконтроль теж потребує часових рамках, які обмежують певні етапи. Інакше можна до самої пенсії кидати палити, записуватися в спортзал або здавати на водійські права.

4. Щоденник самоконтролю.

Досить хитрий прийом, що допомагає ретельно відстежувати свій прогрес. Найчастіше щоденник самоконтролю демонструють на прикладі занять спортом. Використовують звичайну зошит, в якій роблять розмітку по датах і показниками самоконтролю. Далі методично реєструють два типи даних: об'єктивні (пульс, вага, навантаження) і суб'єктивні (апетит, сон, самопочуття і т.д.). Згодом виходить графік, який показує зміну показників, ефективність роботи.

5. Турбота про емоційне здоров'я.

Самоконтроль не повинен перетворюватися на знущання над собою. Час від часу, варто робити "розвантажувальні дні", інакше може з'явитися депресія і хронічна втома . Тут доречно згадати приказку про не зовсім розумну людину, яка під час молитви собі лоб розбив. Щоб не повторити його "подвиг", бажано час від часу відпочивати.

6. Дисципліна і режим.

Дисциплінованість ще нікому не зашкодила. Чіткий розпорядок дня , акуратне робоче місце, зрозумілі записи в блокноті тільки допомагають в самоконтролі. Незібраність забирає занадто багато часу і енергії, які краще перерозподілити в більш конструктивне русло. Привчивши себе до дисципліни, людина починає виконувати багато справ автоматично, тим самим звільняючи голову для більш важливих роздумів.

7. Пунктуальність.

Пунктуальність – привілей королів. Самоконтроль неможливий без поваги свого і чужого часу. Запізнення, якщо вони стають методичними, псують думку оточуючих, при цьому занижуючи самооцінку непунктуальної людини. Слід навчитися ставити чіткі часові терміни, намагатися все зробити, поки вони не минули. Привчивши себе до пунктуальності, стане набагато простіше контролювати виконання запланованих завдань, не зупинятися на півдорозі.

Самоконтроль є важливим компонентом саморозвитку людини. Цей навик необхідний людям, які ставлять перед собою масштабні цілі. Так чи інакше, в будь-якому виді діяльності наступають моменти, коли пропадає інтерес і бажання працювати. Якщо навчитися контролювати себе і наполегливо рухатися в обраному напрямку, то перешкоди зникають, відкриваючи людині шлях до успіху і благополуччя.

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
Реверсивна психологія: що це таке і як вона працює??
Реверсивна психологія: що це таке і як вона працює??
Що таке реверсивна психологія і чому вона побудована на феномені опору і ...
Стимул: що це таке і які найефективніші??
Стимул: що це таке і які найефективніші??
Що таке стимул і чи відрізняється він від мотиву? Яким чином діє на люди ...
Свобода волі: що це таке і чому все не так просто??
Свобода волі: що це таке і чому все не так просто??
Що таке свобода волі і як пов'язана зі свободою вибору? Як на свободу во ...
Навички: що це таке і як їх можна розвинути??
Навички: що це таке і як їх можна розвинути??
Що таке навички людини і чи можна їх визначити? Яка є система формування ...
Щоденник подяки: що це таке і як його вести??
Щоденник подяки: що це таке і як його вести??
Що таке щоденник подяки і як він здатний підняти самооцінку? Як його вес ...
Як поліпшити мова і розвинути її? 8 порад
Як поліпшити мова і розвинути її? 8 порад
Як поліпшити мова і що цьому сприяє? Як пов'язані технічна і художня скл ...
Універсальний лідер: хто це такий і як ним стати??
Універсальний лідер: хто це такий і як ним стати??
Фундаментальне питання успіху та лідерства — універсальні вони, або кожн ...
Новое youtube видео