Назад
Повага: що це таке і як його отримати??

Навигация по разделу
уважение

Що таке повага і в чому вона проявляється?

Що таке повага і які його види бувають? Як розпізнати неповагу і що з цим робити? Чим важлива самоповага і увага до цінностей іншого?

Рене Декарт говорив «Повага інших дає привід до поваги самого себе». І він мав рацію: ці два прояви поваги підтримують гармонію, що вберігає нас від виснажливих конфліктів і нерозуміння. Хто (або що) ще вимагає шанобливого ставлення?  Як бути, якщо буквально відчуваєш чуже неповагу? Якими вчинками підкреслити цінність іншої людини? І чому аванс можна отримати не тільки грошима? Відповіді - в статті.

Що таке повага?

Повага — це здатність рахуватися з кордонами і інтересами інших людей, бачити і визнавати їх гідності, помічати індивідуальність, дотримуватися соціально-допустимий формат спілкування, взаємодіяти, не завдаючи моральної або фізичної шкоди. Це вміння прийняти без осуду вчинки, поведінку, висловлювання іншої людини, навіть якщо ми не поділяємо або не розуміємо його мотивів. Повага-це константа у формулі людських стосунків та власної ідентичності.

Чому повага настільки значуща:

 • Допомагає помічати і дотримуватися особисті кордону іншої людини, утримувати свої.
 • Служить базою для високої самооцінки , почуття власної гідності, відчуття особистої значущості, самоефективності, психологічного та психічного здоров'я .
 • Допомагає витримувати чуже осуд, критику, неприязнь.
 • Дає можливість проявити кращі якості: доброта , співчуття, турботу.

Що станеться, якщо ми перестаємо поважати один одного? Люди – не машини, вони відразу відчувають фальш в Показному уваги. Та й грати «в повагу» довго не виходить.  Неможливо змусити когось поважати. Повага не купується, не виробляється заборонами, страхом, батогом або заохоченням. Воно виникає тоді, коли людина помічає в інших якості і гідності, які вважає значущими і важливими, до чого прагне сам.

Слова «повага» немає в текстах античності, але міркування про поняття «respectus»-«увага, повага» зустрічаються в працях Аристотеля, Сократа, Демокріта. Слово "повага" запозичене з кількох європейських мов. Так, наприклад, в німецькому є слово "Wage»-«важливий», а в польському«uwazny»-«бути уважним»,«uwaga» - "увага". Однокореневе слово "waga» - "вага" додатково розкриває сенс поняття. Адже про людину, яка користується повагою, впливом, має гідну репутацію так і кажуть «має вагу в суспільстві».

Існує ще одна теорія про походження слова: повага-від слова»важливо" . Це означає навчитися робити те, що важливо для іншої людини, намагатися поважати його і свої інтереси. Щоб мирно співіснувати або щось отримати, потрібно рахуватися з бажаннями іншого, інакше конфлікт уникнути не вдасться.

Пройти тест на впевненість у собі

Види поваги.

У працях античних філософів, а пізніше в роботах Р.Декарта, і. Канта, б. Паскаля йшлося саме про повагу до закону, прав людини, інституті громадянства. Повага прав людини вважалася основою правової держави, в центрі якої була «шанована особистість». Поступово сенс поняття розширився і поширився на інші сфери життя .

Якою може бути повага?

 • До свого «я». у світі, де кожен намагається образити або обдурити, зміцнити самоповага надзвичайно важко. Але необхідно. Самоповага означає точне знання, на що ти здатний, а на що – ні. Це здатність приймати себе цілком і не залежати від думки оточуючих. Самооцінка-це внутрішня цінність і важливість особистості для самої себе.
 • До оточуючих. ця здатність проявляється на всіх рівнях: спілкуванні зі старшими, з рівними, з молодшими. Наприклад, це уважне ставлення до батьків, до партнера, дітям, співробітникам, знайомим і малознайомим, розумово відсталим і літнім людям. Це толерантний ставлення до релігійних вірувань інших, до людей іншої сексуальної орієнтації.
 • До природи. у Ведах є прекрасне визначення поваги: це врахування інтересів інших живих істот. Сучасна екофілософія доповнює: поважати природу куди важливіше, ніж любити її. Це означає зберігати будь-які форми життя, обережно і дбайливо ставитися до природних ресурсів, розуміти свою відповідальність перед майбутніми поколіннями.
 • K соціальним нормам. це ввічливість, прихильність традиціям, дотримання ділової етики, корпоративних норм, правил хорошого тону і вимог до зовнішнього вигляду. Це внутрішня культура, пов'язана з правилами пристойності і вмінням дотримуватися розумну дистанцію по відношенню до людей.
 • До патріотичних символів . Це здатність поважати державну символіку: герб, прапор, гімн. Це шанобливе ставлення до державних свят, історичних цінностей.

Знайомий вислів «повагу треба заслужити» – це тупиковий шлях. Право на шанобливе ставлення кожна людина отримує від народження, просто тому, що живе на світі. Воно дається як аванс і людині належить зробити щось «погане», щоб переконати в цьому оточуючих.

Що робити, якщо не поважають?

Неповага проявляється різними способами. Воно може бути демонстративним або небезпечно тихим. Можливо, спочатку неповага не буде занадто турбувати, але з часом вона перетвориться на проблему. Щоб не доводити до критичної точки, потрібно навчитися вчасно розпізнавати сигнали.

Можна вже починати турбуватися, якщо:

 • Ви стаєте улюбленим об'єктом для образливих жартів, зауважень, пліток, обговорення.
 • Про вас згадують лише тоді, коли комусь потрібна допомога.
 • Вас перебивають, не слухають, демонстративно ігнорують.
 • Ваші слова, висновки, зауваження ставлять під сумнів.
 • Ваш час не цінують – спізнюються на зустрічі, не передзвонюють, не відповідають на повідомлення.
 • Про вас «забувають», коли мова заходить про дружні посиденьки.
 • Ваші зусилля не враховуються.
 • Перед вами не вибачаються.
 • Вас пильно оцінюють.
 • Під час спілкування ви помічаєте презирливі посмішки, зневажливі жести співрозмовника.
 • І найприкріше: ви стали тією людиною, про якого прийнято «витирати ноги».

Щоб повернути повагу, знадобиться чимало сил. Але результат того вартий. Даємо кілька порад, щоб боротися з неповагою.

Крок 1. Не намагатися виправдовуватися.

Неважливо, з якої причини виникла неповага, виправдання тільки заберуть сили, але ситуації не виправлять. Більш того, вони будуть постійно нагадувати про дурну ситуацію. Тому найкраще, що можна зробити – сконцентруватися на наступних кроках.

Крок 2. Запитати у близьких.

Розмова з тими, хто знає вас найкраще і доброзичливо налаштований, допоможе по-новому поглянути на свою поведінку. Можна звернутися до близького друга, родича, досвідченого колеги, щоб отримати адекватну зворотний зв'язок. Розмова по душам допоможе виявити огріхи в діях, позначити проблемні сторони в спілкуванні, намітити програму само-перевиховання.

Крок 3. Контролювати себе.

Оточуючі вже звикли до стандартного набору ваших реакцій – потрібно зламати цю схему. Наприклад, не відповідати грубістю на грубість, зберігати спокій в моменти відкритого зневаги, не плакати, почувши грубу жарт.

Крок 4. Захищати себе.

Коли самоконтроль досягне високого рівня, можна приступати до активного захисту. Наприклад, вивчити стандартні жарти кривдників і придумати до них зухвалі відповіді. Або змусити нахабу вибачитися. А в решту часу-працювати над собою, працюйте над своєю самооцінкою .

Крок 5. Не приймати все близько до серця.

Іноді хамство, зневага, що викликає поведінку – не демонстрація неповаги до вас особисто, а манера поведінки співрозмовника. Варто навчитися розпізнавати таких людей і просто уникати спілкування з ними. Ще краще-виключити з життя енергетичних вампірів, скигліїв, підлабузників, хамів. А енергію спілкування направити на адекватних, вихованих співрозмовників.

Крок 6. Вчитися проявляти повагу до інших.

Іноді неповагу виявляють до тих, хто не визнає цінності інших людей. Варто простежити за собою і зрозуміти, які помилки допускаються під час спілкування. Наприклад, це можуть бути двозначні слівця або фамільярні жести, яким ви не звикли надавати значення. А для інших вони можуть бути образливими.

Пройти тест на самооцінку

Приклади шанобливого ставлення до інших.

Саме слово «повага» християни використовують нечасто. Зате роздуми про шанобливість, прийняття, гостинність, правила пристойності, здатності рахуватися з інтересами чоловіка/дружини в християнських текстах зустрічаються набагато частіше. У самій миролюбної релігії-буддизмі-говориться приблизно наступне:»суспільство без шанобливого ставлення до старших, без турботи про жінок, дітей, духовних людей, приречене на страждання".

Шанобливе ставлення до всього виховується з дитинства особистим прикладом батьків. Дитина навчиться піклуватися про інтереси інших, якщо батьки:

 • Ввічливо вітаються, прощаються, дякують кожному, хто зробив послугу або допоміг.
 • Просять вибачення за вчинені помилки.
 • Зберігати спокій у суперечці .
 • Притримують за собою двері.
 • Зберігають чужі секрети.
 • Запитують дозволу взяти чужі речі.
 • Стукають, перед тим як увійти в кімнату дітей, батьків.
 • Підтримують чистоту на природі, в громадських місцях.
 • Поважайте особистий простір та межі іншої людини незалежно від віку.
 • Допомагають іншим, якщо дійсно можуть допомогти.
 • Шанобливо відгукуються про чужу думку, погляди, пристрасті.
 • Захищають свої права виховано, без агресії.
 • Не перебивають, щоб висловити свою точку зору.
 • Вчинками і словами показують повагу до батьків, друзів, товаришів по службі знайомим і незнайомим людям.

Про самоповагу та її важливість.

Здорова самооцінка – це важливість людини для себе. Не для інших, а для себе. Як тільки бажання стати важливим для інших стає занадто сильним, самоповага виснажується. Людина робить те, чого не хоче, відчуває себе жертвою і, як наслідок, несвідомо злиться на того, кого «повинен поважати».

Самоповага складається з трьох речей:

 • Адекватна самооцінка. це особиста думка про самого себе, своїх талантах, сильних і слабких сторонах, своєї зовнішності, незалежне від оцінок оточуючих. Це схвалення самого себе без додаткових умов, просто так. Це визнання права на помилку і здатність забезпечити внутрішню стабільність незалежно від зовнішніх умов.
 • Знання власної компетентності. це не загальне визнання, а внутрішнє знання: я найкращий, неважливо в чому. Це здорові амбіції, бажання показати кращий результат.
 • Гармонійні стосунки. це не любов з першого погляду і не лотерея. Це вибудовування чітких меж з розумінням, де закінчується моє і починається чуже. Це реалістичні очікування від любові, відповідальність , довіра, турбота. Це взаємна домовленість, де дві людини беруть зобов'язання працювати над собою.

Тут немає важливих чи другорядних – усі рівні. Наприклад, просіла самооцінка позначається на відносинах. У свою чергу дискомфорт у відносинах забирає стільки сил, що на розвиток компетентності вже не залишається сил і часу.

Висновки :

 • Повага – це не добровільне підпорядкування, не визнання статусу, а усвідомлення цінності кожної людини.
 • Особистий приклад – основа виховання шанобливого ставлення до оточуючих.
 • Самоповага це той самий стрижень, той центр, на якому тримається особистість.
 • Самооцінка, компетенції, гармонія у відносинах – три точки опори самоповаги працюють тільки в поєднанні.
 • Якщо почати відкрито і гордо поважати себе – є шанс, що інші теж стануть.

Пройти тест: Шкала самоповаги

Зараз читають
Афірмації Луїзи Хей на здоров'я, любов і успіх
Афірмації Луїзи Хей на здоров'я, любов і успіх
Хто така Луїза Хей і чому її афірмації такі особливі? Приклади позитивни ...
Дисципліна: що це таке і 5 способів її в собі розвинути
Дисципліна: що це таке і 5 способів її в собі розвинути
Що таке дисципліна і які є її види? Навіщо потрібна дисципліна? 5 надійн ...
Як цілуватися в перший раз: 5 видів поцілунків і загальні правила
Як цілуватися в перший раз: 5 видів поцілунків і загальні правила
Якими бувають поцілунки? Чим відрізняються їх техніки? Як цілуватися в п ...
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Складно уявити людину, яка хоче опинитися в позиції жертви. Що таке синд ...
Ефективна мультифункціональність і Кайрос-менеджмент
Ефективна мультифункціональність і Кайрос-менеджмент
Тема даної публікації під назвою «ефективна мультифункціональність» тіль ...
Скептицизм: що це таке і як пов'язаний з критичним мисленням??
Скептицизм: що це таке і як пов'язаний з критичним мисленням??
Що таке скептицизм? Як використовується у філософії, науці та характерис ...
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Що таке відчуття і чому їх важливо практикувати? Як продовжити відчуття ...
Новое youtube видео