Назад
Навички: що це таке і як їх можна розвинути??

Навигация по разделу
навык

Що таке навички, як їх визначити та розвинути?

Що таке навички людини і чи можна їх визначити? Яка є система формування навичок і навіщо вона потрібна?

Про навички ми часто чуємо. Але чи означає Це, що ми розуміємо, про що йдеться? Що таке навички? Як визначити, чи є вони у нас? Наскільки поширене це поняття? В яких видах діяльності з'являються навички? Наскільки тривалим може бути цей процес? Чи можна розвивати свої навички? Що для цього необхідно? Почнемо виробляти навички разом.

Що таке навички?

Навички - це вміння, доведені до автоматизму шляхом повторень і практики. Це пристосувальний механізм, що допомагає адаптуватися до виконання певної діяльності, значущою для людини. Тобто, у кожної професії є свої необхідні навички, які виробляються у людини через місяці тренувань. У будівельників-одні, у військових – Інші, у спортсменів – треті.

Вони допомагають збільшити швидкість і якість роботи, тим самим підвищуючи її продуктивність. Наприклад, недосвідчений сінокосець за один день очистить територію поля в кілька разів менше, ніж бувалий. Коли ж його навички зростуть, він за той же самий час виконає більше роботи, швидше впоратися з поставленим завданням. Навіщо це йому? Якщо у нього» рахунок в рублях, а не добі", то, чим більше зробить, тим більше заробить.

Класифікація навичок.

Прийнято виділяти чотири основні групи навичок:

  • Мислення;
  • Рухові;
  • Перцептивні;
  • Поведінкові.

Мислення допомагають в розумовій роботі людини. Вони пов'язані з сприйняттям і відтворенням інформації, її аналізом, розподілом і систематизацією. Наприклад, більш досвідчені юристи або слідчі значно швидше знаходять потрібну інформацію.

Пройти тест на тип сприйняття

Рухові знадобляться в будь-якій праці, пов'язаній із взаємодією із зовнішнім світом. Це не тільки важка фізична діяльність. Наприклад, медичні лабораторні дослідження часто вимагають від виконавців вміння працювати з мікропіпеткою, яке дозволяє дозовано розносити крапельки рідини в пробірки. Слід розуміти скільки зусиль докласти для натискання піпетки, інакше можна додати більше розчину, ніж це необхідно, порушивши чистоту експерименту. Ще більш витончена робота притаманна ювелірам, стоматологам і т. п.

Перцептивні (сенсорні) навички полягають в сприйнятті людиною навколишнього світу, в умінні користуватися своїми рецепторами. Наприклад, вгадувати знайомі звуки, запахи або дотики. Без перцептивних навичок не обійдуться дегустатори, сомельє, музиканти та ін.

Поведінкові навички - це данина соціуму. Оскільки людина живе серед інших людей, йому необхідно навчитися правильно себе вести. Ця навичка допомагає впевненіше себе почувати в компанії, швидше знаходити пару, а також працювати в сфері послуг.

З класифікацією навичок розібралися, тепер перейдемо до можливості їх визначення та виявлення.

Як визначити навички?

Оскільки навички не є вродженими таланти , а вміння, які виробляються тільки в процесі практики, то шукати їх слід там, де найбільше досвіду. Якщо хтось займається плаванням, значить у нього розвинений навик пересування в воді. Інший танцює, відповідно його навички укладені в координації рухів і почутті ритму. Третій працює офіціантом, значить його навички пов'язані зі спілкуванням.

Важче визначити наявність навичок у іншої людини . Не менш складно приховати свої, особливо, якщо мова йде про рухові навички, оскільки вони доведені до автоматизму. Наприклад, боксер, в разі конфліктної ситуації, автоматично буде приймати позицію, вигідну для нанесення удару або блокування зустрічного.

За стародавніми японськими легендами відомий приклад, коли через свої навички попалася група диверсантів-ніндзя. Вони переодяглися селянами, легко обдуривши міську варту, але коли рухалися по ринковій площі, волею долі, викрили себе. Відв'язалася візок з кіньми, помчавши в їх сторону. Добре натреновані ніндзя, перестрибнули через цю перешкоду, видавши себе.

Формування навичок.

Розвиток навичок – процес тривалий. Умовно можна виділити чотири етапи на шляху їх формування:

  • Попередній - пов'язаний з першими спробами і відповідно надлишком інформації;
  • Аналітичний - під час нього людина аналізує і намагається зрозуміти, як краще виконати те, що від нього вимагається;
  • Синтетичний - характеризується об'єднанням теорії та практики;
  • Автоматичний - людина доводить свій навик до досконалості, не акцентуючи на його виконанні великої уваги.

Ці етапи підказують, яким чином слід вибудовувати розвиток навичок. В першу чергу, необхідно спробувати, налаштовуючи себе на майбутню роботу. Наприклад, хтось хоче навчитися сильно бити. Відразу починає молотити грушу як вийде. Відбувається його ознайомлення з цим спортивним інвентарем. Далі, дивиться тематичні відео, читає книги, можливо бере пару тренувань у досвідченого боксера. В процесі цього він аналізує свої дії і зіставляє їх з отриманою інформацією.

В голові цієї людини відбувається синтез теорії і практичних умінь. Пробує бити грушу правильно, починаючи рух від ноги, вкручуючи таз, правильно направляючи кулак в ціль. Поступово виробляється необхідний навик. Йому вже не складає труднощів виконувати технічно правильний удар, навіть не замислюючись про це. Це і є доведене до автоматизму вміння.

Щоб людина задумався про розвиток навички, необхідна мотивація . Дуже часто мотивуючим фактором стає зовнішній подразник, наприклад старшокласник, через якого наш герой вирішив навчитися сильно бити.

Навички – це плоди практики і численних повторень одних і тих же дій. Вони з'являються у відповідь на зовнішній стимул , або внутрішнє прагнення людини. Не правильно думати, що розвиваються навички швидко. Від початку практики до появи автоматизму може пройти не один місяць або навіть рік. Але воно того варте, адже будь-який навик в обраному виді діяльності дозволяє домогтися кращих результатів за менший проміжок часу. А це висока продуктивність роботи, в сукупності з істотною економією сил і енергії.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Як кардинально змінитися? 7 ідей
Як кардинально змінитися? 7 ідей
Як кардинально змінитися і чи допоможе це наблизитися до успіху? Чому ва ...
Чим зайнятися в житті? 10 перевірених способів дізнатися
Чим зайнятися в житті? 10 перевірених способів дізнатися
Як зрозуміти, чим займатися в житті, щоб це приносило радість? 10 практи ...
Позитивні емоції і негативні емоції: що це і як з'являються??
Позитивні емоції і негативні емоції: що це і як з'являються??
Що таке позитивні емоції і чи можна їх викликати? Чим корисні негативні ...
Самоконтроль: що це таке і 7 способів його розвинути
Самоконтроль: що це таке і 7 способів його розвинути
Що таке самоконтроль і які є способи поліпшення цієї навички? Що таке що ...
Внутрішня сила: що це таке і в чому її секрети??
Внутрішня сила: що це таке і в чому її секрети??
Що таке внутрішня сила людини і звідки вона береться? Суть цього поняття ...
Каверзні питання хлопцеві: 10 способів застати його зненацька
Каверзні питання хлопцеві: 10 способів застати його зненацька
Каверзні питання хлопцеві змушують його задуматися, а дівчині говорять б ...
Питання другу або подрузі: які можна задавати? 8 тим з прикладами
Питання другу або подрузі: які можна задавати? 8 тим з прикладами
Які задати питання одному, щоб перевірити, міцні стосунки з ним на етапі ...
Новое youtube видео