Назад
Релаксація: що це таке і які є види??

Навигация по разделу
релаксация

Що таке релаксація і яка від неї користь?

Що таке релаксація і яку користь несе для людини? Що необхідно для релаксації, які існують види і перевірені техніки?

Багато хто чув слово релакс. Але чи розуміємо ми його значення? Просто відпочинок, неробство? А що тоді релаксація? Навіщо вона потрібна, і як потрібно нею займатися? Чи необхідно для цього спеціальне обладнання або якісь пристосування? Або можна релаксувати самостійно, просто за власним бажанням? Чи може релаксація завдати шкоди? Чи корисна вона? Про все це читайте далі.

Що таке релаксація?

Релаксація — це повне розслаблення організму внаслідок зниження тонусу скелетних м'язів. Досягти її можна декількома шляхами: введенням лікарських препаратів, а також фізіотерапевтичними і психофізіологічними методами. Не варто плутати релаксацію зі звичайним відпочинком, коли людина просто нічого не робить.

Вона укладена в повноцінному розслабленні саме на анатомічному та фізіологічному рівні. Також, помиляються ті, хто думають, що релаксація - це прояв лінь . Насправді, немає нічого поганого в тому, що організм розслабляється. Щоб домогтися успіху, необхідно не тільки навчитися працювати, а й повноцінно відновлювати сили. У цьому релаксація і допомагає.

Можна провести паралель з набором м'язової маси. Багато хто вважає, що м'язи ростуть під час тренувань. Але, прозаймавшись в шаленому ритмі кілька місяців, вони розуміють всю абсурдність цієї ідеї. Крім виснаження і хронічної втоми ніяких інших результатів не спостерігається. А все тому, що м'язи ростуть в періоди відпочинку і відновлення, які повинні бути між тренуваннями. Без них навантаження тільки виснажать організм.  Аналогічно і в будь-якому іншому виді діяльності, щоб прогресувати, необхідно навчитися відновлювати сили.

Релаксація, дійсно,  відмінний спосіб підвищення працездатності людини , зняття фізичного і психічного напруження. Недарма, релаксація активно практикувалася ще мудрецями давнини, дозволяючи їм домагатися хороших результатів, як у фізичному, так і інтелектуальному плані. Вона широко застосовується в йозі та інших оздоровчих системах.

Релаксація особливо корисна для людей, які страждають від підвищеного м'язового тонусу (гіпертонусу). Таке фізіологічний стан викликано відхиленнями в нервовій системі, через які м'язи не можуть повністю розслабитися, постійно перебуваючи в стані хоч і мінімального, але напруги. Це загрожує деструктивними процесами в м'язовій тканині і зниженням працездатності, появою стресу і психосоматичних розладів. Володіння техніками релаксації дозволяє таким людям забути про багато проблем, і не допустити ще більші.

Пройти тест на характер людини

Техніки релаксації.

Як було зазначено раніше, методи релаксації поділяються на три типи:

  • Лікарська;
  • Фізіотерапевтична;
  • Психофізіологічна.

Хоча підходи їх відрізняються, але кінцева мета ідентична – повне розслаблення скелетної мускулатури. Просто досягається цей стан різними способами, або самонавіюванням, або за допомогою медичних препаратів.

Релаксація ліків.

Пов'язана з використанням міорелаксантів – препаратів, що знижують тонус скелетних м'язів з паралельним зменшенням рухової активності. Фізіологічною основою такого ефекту служить блокування нервових імпульсів до м'язів, через що вони перестають скорочуватися. Недолік такої релаксації-велика кількість протипоказань і можливих наслідків для організму. Застосовувати її варто лише в разі, коли без цього не обійтися. В інші моменти – краще застосувати менш радикальні способи.

Фізіотерапевтична релаксація.

Розслаблення м'язового тонусу під дією теплої ванни і спеціального масажу. У народі ще популярні спа-процедури. Справа в тому, що релаксація може усунути цілий ряд косметологічних проблем, в основі яких лежить стрес. Тому багато спа-салони активно застосовують фізіотерапевтичні методи в роботі зі своїми клієнтами. Також може застосовуватися лікування за допомогою м'якого лазера і ін.

Психофізіологічна релаксація.

Найбільш доступний спосіб релаксації, який можна, на відміну від попередніх методик, проробляти самостійно. Він заснований на можливостях розуму контролювати фізіологічні процеси організму. Загальний принцип психофізіологічних технік-комфортна обстановка, відсутність дратівливих факторів, вільний одяг, позитивне ставлення і бажано неповний шлунок, оскільки активне травлення заважає повноцінному розслабленню.

Напрямки психотерапевтичної релаксації.

Основний напрямок їх роботи-вплив на психіку людини , з метою поліпшення самопочуття і нормалізації всіх життєвих процесів.

1. Прогресивна релаксація.

Її автором є американський фізіолог і психіатр Едмунд Якобсон (Джекобсон), який розробив близько 200 вправ для впливу на скелетні м'язи. На даний момент, широкого поширення набули прийоми, спрямовані на 16 основних м'язових груп. Суть його методу полягає в короткочасному напрузі певної групи м'язів, слідом за чим, йде її повне розслаблення. Виконати ці вправи необхідно в спокійній обстановці, прийнявши горизонтальне положення і закривши очі.

Відповідно до цієї теорії, після напруги м'яз машинально переходить в стадію глибокого розслаблення, тим самим релаксуючи. Значить, щоб розслабитися, необхідно на час напружитися. Коли людина опанує методикою прогресивної м'язової релаксації досконало, він зможе викликати почуття розслаблення в будь-який м'язі, без необхідності її перед цим напружувати.

2. Диференціальна релаксація.

На відміну від попереднього методу не вимагає усамітнення. Досить розуміти, які м'язи в даний момент працюють, а які просто напружені. Наприклад, під час ходьби працюють ноги і спина, значить, руки повинні відпочивати. Набираючи текст на комп'ютері, можна розслабити ноги і т.д. для використання такої релаксації слід звести її в розряд автоматизму.

3. Швидка релаксація.

Здатність розслабити м'язи протягом 30 секунд. Причому, робити це треба в реальних умовах повсякденного життя. Дане вміння дозволяє швидко відновлювати сили під час найменшого «перекуру», тим самим підтримуючи працездатність цілий день. Важливий фактор швидкої релаксації-зовнішній стимул , яким може бути будь-який предмет, звук, запах і т. д. відбувається процес «якоріння» в підсвідомості , як у собачки Павлова. Наприклад, людина привчає себе до розслаблення під музику Моцарта і кожен раз, почувши його композиції, автоматично починає релаксувати.

4. Прикладна релаксація.

Більш високий рівень попередньої техніки, що дозволяє моментально розслаблятися в разі стресу. Для цього необхідно навчитися, як можна швидше виявляти перенапруження. Людина релаксує навіть не приділяючи цьому значної уваги, практично на підсвідомому рівні, доводячи це вміння до автоматизму.

5. Синтетичний метод релаксації.

Об'єднує попередні техніки, виділяючи з них найефективніші прийоми. По суті, синтетичний метод-це поетапне вивчення різних технік релаксації від прогресивної до прикладної. Зводиться до аналізу свого фізичного стану, з метою оптимізації контролю над тілом і його реакціями.

6. Дихальні вправи.

Контролюючи своє дихання, можна регулювати дуже багато фізіологічні процеси, аж до серцебиття. Особливо популярно абдомінальне дихання або як його ще називають – черевне або діафрагмальне. Необхідно задіяти в процесі вдиху/видиху черевні м'язи, в той час як грудна клітка залишається практично нерухомою. Головне пам'ятати, що видихати слід все-таки звичним способом, а не через живіт, особливо в присутності інших людей.

7. Самогіпноз.

Сила думки – в її істинному прояві. Без будь-яких дихальних вправ і напруг м'язи. Просто сказати своїй руці "розслабляйся" і процес релаксації запущений. Володіння цією технікою дозволяє відновлюватися в будь-яких умовах, без необхідності прийняття спеціальної пози або усамітнення в затишному місці. Людині навіть не потрібні зовнішні стимули. Все знаходиться в його свідомості . Він сам вирішує, коли йому бути напруженим, а коли розслаблятися.

Релаксація — надійний спосіб швидко відновити свої сили і м'язовий тонус. До неї можна вдаватися в самих різних ситуаціях, і для вирішення різноманітних завдань. Техніки релаксації застосовують у багатьох видах діяльності, від медицини до спа-процедур і йоги. Найбільш практичними є методи, які не залежать від впливу зовнішніх факторів. Найкраще, коли людина зможе релаксувати в будь-який момент, не підлаштовуючись під навколишнє оточення або наявність певного стимулу.

Пройти тест на темперамент

Зараз читають
Як пізнати себе краще? 7 ідей
Як пізнати себе краще? 7 ідей
Як пізнати себе, коли немає чітких життєвих орієнтирів? Чому легко заплу ...
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Як стримувати емоції і чи може бути шкідливо для психічного здоров'я? Як ...
Емоційний інтелект: що це таке і як його розвинути??
Емоційний інтелект: що це таке і як його розвинути??
Що таке емоційний інтелект і що входить в це поняття? Які є вправи для й ...
Як познайомитися з дівчиною в Інтернеті? 11 порад
Як познайомитися з дівчиною в Інтернеті? 11 порад
Як познайомитися з дівчиною в Інтернеті і зацікавити її? Чи так це важко ...
Як поцілувати хлопця: 20 порад на будь-який випадок
Як поцілувати хлопця: 20 порад на будь-який випадок
Як поцілувати хлопця першої і взяти ініціативу в свої руки? Як натякнути ...
Психологічний гормезис або користь помірного булінгу
Психологічний гормезис або користь помірного булінгу
Психологічний гормезис — це помірне вплив стресових факторів на психіку, ...
Кураж: що це таке і як його зловити в потрібний момент??
Кураж: що це таке і як його зловити в потрібний момент??
Що таке кураж? Чому стан куражу означає перевершити свої фізичні та емоц ...
Новое youtube видео