Назад
Біполярний розлад особистості: що це таке, причини і діагностика

Навигация по разделу
биполярное расстройство

Що таке біполярний розлад (БАР): причини, діагностика, лікування

Що таке біполярний розлад і які його ознаки? Які бувають методи лікування? Як себе вести родичам? Поради щодо вибору психотерапевта.

За словами доктора з фільму «Формула любові»: «голова об'єкт Темний, дослідженню не підлягає». Але це не так. Біполярний розлад-одне із захворювань, яке при грамотному поєднанні медикаментів, психотерапії та профілактики дозволяє хворому проживати свою, нехай не зовсім звичайну, життя.

Що відчувають хворі з біполярним синдромом? Як лікуються і якої допомоги очікують від близьких? Розповідаємо в статті.

Що таке біполярний розлад?

Біполярний розлад — це психічне захворювання, що протікає з яскраво вираженими перепадами настрою: звичайний стан непередбачувано змінюється або періодом крайньої збудженості і енергійності, або періодом пригніченості, очікування смерті. Це мультисистемне порушення, яке не просто змінює характер , але змушує хворого жити з відчуттям втрати контролю над власним життям. Ця хвороба діє на енергетичному і фізичному рівні. Часто призводить до соматичних захворювань: проблем з серцем, ендокринною системою, цукрового діабету.

У кожного хворого фази манії (максимуму) і депресії (мінімуму) чергуються по-різному і виражені в різному ступені. У фазі енергетичного максимуму людина відчуває себе» на висоті " – він гіперактивний, сповнений сил і впевненості в своїй всемогутності. У протилежній фазі настрій скочується до граничного мінімуму: людина не може займатися звичними справами, відчуває моторошну втома , роздратування, в гіршому випадку може покінчити з собою.

Пройти тест на психічні розлади

Оригінальна назва " маніакально-депресивний психоз» медицина XXI століття визнає некоректним, оскільки дане захворювання не завжди супроводжується психозом. У медичних статтях зустрічається назва "уніполярна депресія"» але повне клінічне назва в довідниках: біполярний афективний розлад (БАР).

Види БАР

 • БАР I типу не помітити неможливо. У хворого проявляються яскраво виражені періоди маніакального зльоту настрої , які зазвичай змінюються важкими депресіями. У фазі крайнього нервового збудження людина схильна до галюцинацій, надмірної релігійності: він може призначити себе пророком або рятівником людства. Періоди тривають від декількох днів до двох-трьох місяців, але деякі хворі можуть відчувати весь спектр станів протягом дня. Іноді епізоди протікають настільки важко, що хворого госпіталізують.
 • БАР II типу - більш м'який тип захворювання. У хворого переважають депресивно-хворобливі періоди. Манії не прогресують, зате бувають нетривалі періоди гіпоманії – ейфорично-піднесеного самопочуття. Біполярний розлад другого типу вкрай важливо діагностувати на ранній стадії, щоб вчасно почати терапію.
 • Циклотимія - відносно легка форма розладу. Характеризується численними фазами нестабільного настрою. Перепади чергуються тривалими періодами інтермісії (звичайного настрою) і списуються на особливості характеру. Циклотимія проявляється в ранньому підлітковому віці, але діагностується рідко.

Статистика біполярного афективного розладу в Росії практично не ведеться, говорять про нього мало і неохоче. за статистикою National Institute of Mental Health в США біполярний розлад особистості:

 • Трапляється у 2-6% жителів планети, але проходить регулярне лікування тільки половина хворих.
 • Розлад першого типу однаково часто спостерігається серед жінок і чоловіків, другого типу частіше спостерігається у жіночого населення.
 • Спостерігається у 0,7-1,5% підлітків у віці 14-18 років, але віковий пік захворювання припадає на вік 18-29 років.
 • Має найбільший відсоток серйозних погіршень стану хворих (майже 83%) серед усіх психічних розладів.
 • В основному діагностується через 5-10 років після прояву перших симптомів.
 • Скорочує життя в середньому на 9-10 років, а майже 20% хворих закінчують життя самогубством.
 • Входить в десятку захворювань, найбільш часто викликають інвалідність.
 • Характерно сезонними патернами : в осінньо-зимові місяці пацієнти частіше впадають в депресію, а в весняний період – в маніакальний стан.

Але є і хороша новина: біполярний синдром не відноситься до захворювань, які руйнують мозок. На відміну від хвороби Альцгеймера або Паркінсона, воно не супроводжується руйнуванням і зменшенням клітин мозку. БАР не змінює особистість людини , зате кардинально змінює життя його самого і всіх, хто живе поруч.

Причини та діагностика.

Певного гена, що викликає хворобу, не існує. Швидше за все, це цілий комплекс генів, які самі по собі розлади не викликають, але при наборі «критичної маси» визначають його ймовірність і ступінь тяжкості. Біполярні розлади запускаються на тлі психологічного або фізіологічного стресу. Сильними стресовими факторами вважаються насильство в дитинстві, розлучення, післяпологова депресія. Менш стресовими, але провокуючими – критика або ігнорування з боку батьків. Крім того прояв хвороби стимулюють наркотики, психоактивні речовини.

На біологічному рівні хвороба пояснюють дисбалансом «збуджуючих» і «гальмують» нейромедіаторів – речовин, що керують настроєм (серотонін, адреналін, дофамін). Подібна активність мозку пов'язана з творчістю . Прямого взаємозв'язку немає, але серед творчих людей концентрація біполярників вища . Дослідники кажуть, що з біполярним розладом жили і творили Олександр Пушкін, Вінсент Ван Гог, Микола Гоголь, Людвіг Ван Бетховен, Сергій Єсенін. У тому, що переживають цей психоз, зізнаються Мерайя Кері, Стівен Фрай, Бен Стіллер.

Завдяки гучним визнанням відомих людей біполярний розлад набуває романтичного забарвлення. Але в дійсності людина з таким захворюванням не здатний контролювати свій настрій – воно схоже не американські гірки. Тільки ніколи не знаєш – куди воно піде: вгору або вниз. У деяких випадках уніполярна депресія поєднується з панічними атаками , істерією . Все це призводить до сексуальних аномалій, розлучення, соціофобія , втрати роботи.

Діагностувати БАР може тільки психіатр. Але розпізнати ранні симптоми можна без медичної освіти.

Пройти тест на невроз

Що можна зробити самостійно?

Інформації про БАР в інтернеті дуже багато, але вона досить суперечлива. Тому перше місце, куди звертаються люди з підозрою на біполярний розлад – форуми. Але цього недостатньо, адже симптоми у всіх проявляються по-різному, двох однакових випадків не буває. Через нестачу інформації хворий не розуміє, що з ним діється, відчуває себе ізгоєм. А йти до психіатра не може – соромно.

Як відрізнити справжнє захворювання від пошуку проблеми на порожньому місці? Для початку з'ясувати, чи бувають у вас «пікові» стану.

ознаки манії:

 1. Думки моментально перескакують з однієї на іншу, тому важко зосередитися на чомусь одному.
 2. Суперечливі бажання буквально роздирають на частини.
 3. Занадто швидка мова, в якій відчувається нервозність, заважає співрозмовнику зрозуміти сенс сказаного.
 4. Щоб виспатися досить 3-4 годин на добу або не спати зовсім по кілька діб.
 5. Після 12 годинного робочого дня залишаються сили на те, щоб ходити на вечірки.
 6. Піднесений настрій відчувається настільки сильно, що людина відчуває себе невразливим або всемогутнім, практично божеством.
 7. Всі відчуття і почуття загострюються.
 8. Необережна сексуальна поведінка: секс з незнайомою людиною, ризиковані експерименти, гіперсексуальність.
 9. Тяга до азартних ігор, необережного водіння, радикальної зміни іміджу .
 10. Відсутність втоми – енергія надходить буквально з повітря.

У маніакальній фазі діє афективна тріада: неприродно радісний настрій, підвищена м'язова і інтелектуальна активність, яка поширюється на все сфери життя . Людина здатна без міри вживати алкоголь, їсти все підряд, скуповувати в магазинах речі, міняти місце проживання. Загальний стан відчувається як життя під наркотиками. І як наркотичне сп'яніння воно різко змінюється депресією.

ознаки депресії:

 1. Здатність відчувати пропадає позитивні емоції (від їжі, спілкування, сексу).
 2. Кожна подія розглядається з позиції «що тут є поганого».
 3. Безпричинна смуток до сліз або думок про суїцид.
 4. Безперервна тривога , неможливість розслабитися.
 5. Нетерпимість до думки інших людей.
 6. Відчуття, що пригнічений стан ніколи не закінчиться.
 7. Сон по 18-20 годин на добу не дає відпочинку, не додає сил.
 8. Відчуття власної непотрібності, безглуздості життя .
 9. Небажання спілкуватися навіть з рідними людьми.
 10. Проблеми з пам'яттю , концентрацією, прийняттям рішень .

Пройти тест на депресію

При біполярному синдромі депресія виникає без зовнішніх причин. Більш того, людина переживає не просто спад настрою, а й фізичні відчуття: прискорений пульс, млявість, проблеми з травленням. Зрідка спостерігаються галюцинації, бачення.

Якщо ви помітили у себе, родича або партнера часті перепади настрою і непередбачувані, нетипові вчинки – це перше, на що рекомендують звернути увагу. Якщо відзначили три і більше ознаки манії і більше трьох ознак депресії, ймовірність БАР підвищується. крім первинних ознак є додаткові «дзвіночки»:

 • Як правило, препарати від клінічної депресії не допомагають.
 • Іноді розлад не погіршує працездатність.
 • Алкоголь, психоактивні речовини не дають очікуваного ефекту, а можуть навпаки погіршити ситуацію.
 • Проявляється амбівалентність: різне ставлення до одного і того ж людині.

Але самодіагностика допомагає лише в одному випадку – коли людина з підозрілими симптомами вирішує записатися на прийом до терапевта.

Коли звернутися до лікаря?

Емоційні «гойдалки» частіше списують на втому або авітаміноз, ніж на психоемоційні порушення. Але при синдромі біполярного розладу хворі частіше йдуть на самогубство, ніж при інших психічних зривах. Зневага до свого стану може доставити неприємності самому хворому і його близьким не тільки при спробах суїциду. Всі родичі також знаходяться в групі ризику. Причому чим ближче спорідненість, тим вище ризик.

Більше того, хворі часто вміло прикидаються , заперечують те, що у них є серйозні проблеми. Вони не вірять психіатрам, їм соромно за свою поведінку. Тому багато хто починає методично обстежувати здоров'я у різних фахівців, звертаються до екстрасенсів, нетрадиційної медицини. Вони шукають відповіді в церкві або на прийомі у травника, але ніяк не у психіатра.

На щастя, так роблять не всі. Люди, які зіткнулися з розладом у себе або в своїй родині радять дізнатися про хворобу якомога більше і відразу звернутися до лікаря.

Що очікувати від інтерв'ю з психіатром?

БАР не діагностується за показаннями датчиків. Діагноз ставить лікар-психіатр після тривалої бесіди – так званого клінічного інтерв'ю, в ході якого відтворюється історія, загальна картина симптомів, прояснюються поточні проблеми. У складних випадках збирається консиліум з декількох фахівців.

Сеанси будуть більш результативними, якщо знати, що від них очікувати і заздалегідь підготуватися. під час розмови лікар:

 • Розпитує, які симптоми спостерігалися навесні або восени.
 • Уточнює, чи не зловживає клієнт алкоголем, наркотиками, медикаментами.
 • Використовує спеціальні опитувальники для самооцінки .
 • Уточнює діагноз за допомогою патопсихологічного дослідження.
 • Розмовляє з рідними і близькими, які можуть вказати додаткові симптоми, сімейний анамнез.

БАР часто поєднується з іншими захворюваннями, тому важко поставити точний діагноз. Для більш точного діагнозу краще звертатися до психіатра. Якщо йти в диспансер за місцем проживання страшно, можна анонімно звернутися в приватну клініку. Приватні послуги коштують недешево. Але коли є напрацьований досвід, лікування підбирається швидше.

Пройти тест на роздвоєння особистості

Лікування, профілактика та психотерапія.

Розлад вважається хронічним, тому одного методу, здатного повністю вилікувати пацієнта, поки не існує. Щоб вирівняти настрій обов'язково прописується медикаментозне лікування. Контроль настрою подібний до відстеження показників глюкози при діабеті. Завдання лікаря-підібрати схему поєднання медикаментів, щоб прибрати одні симптоми, але не посилити інші. Грамотно підібрана схема стабілізує стан на довгі роки. Але комплексне лікування вимагає компетенції терапевта, довіри пацієнта і настрою на спільну роботу.

Коли скачки настрою прибираються медикаментами, лікарі радять почати психотерапію . Крім освіти психотерапевт повинен мати сертифікат з психіатрії, спеціалізацію, досвід роботи по супроводу БАР. І головне-викликати довіру і демонструвати свою готовність слухати. На сеансах психотерапевт розповідає клієнту про саму хворобу, вчить відстежувати ранні ознаки загострення, допомагає роз'яснити оточуючим суть свого захворювання і знайти в хаосі, що відбувається хоч якийсь сенс.

Загальновизнаним стандартом вважається когнітивно-поведінкова терапія . Також клієнту з БАР можуть порекомендувати сімейну або міжособистісну терапію. У країнах Європи і США є спеціальні анонімні групи (як зборів анонімних алкоголіків), де хворих підтримують, навчають, направляють до психоаналітиків.

У справі лікування БАР приказка «порятунок потопаючого – справа рук самого потопаючого», актуальна, як ніколи. Тому крім ліків і терапії триматися на плаву допомагає профілактика, яка мало відрізняється від здорового способу життя:

 • Сон і харчування за розкладом.
 • Легке, але регулярне фізичне навантаження.
 • Дихальні вправи, йога.
 • Медитація .
 • Відмова від алкоголю, наркотиків, кофеїну, різких змін у житті.
 • Прогулянки, хороша музика, книги, фільми.

Дуже важливо підтримувати постійний контакт з лікарем. При тривалому прийомі препаратів може знадобитися корекція схеми лікування, додаткові аналізи крові.

Як поводитися близьким?

Лікарі кажуть, що відбиток, який біполярний розлад накладає на родичів, по силі негативного впливу можна порівняти з онкологічним захворюванням. ця хвороба змінює життя всієї родини. саме тому підтримка близьких так важлива для людини з біполярним синдромом. Перш за все, рідні повинні розуміти: він не ледар, що не істеричка, що не симулянт – він хворий і потребує лікування. Але він не інвалід, просто людина з особливостями психіки. Тому не можна постійно нагадувати хворому про те, що він хворий.

Що ще можуть зробити родичі? фахівці радять озброїтися кількома дієвими порадами, які допоможуть повернути життя в звичне русло.

 • Дізнайтеся про хворобу все, що тільки можливо – ворога потрібно знати в обличчя.
 • Зніміть табу з теми захворювання, не бійтеся обговорювати з хворим його відчуття.
 • Не бійтеся запитувати, буквально підштовхуйте хворого до обговорення теми.
 • Пройдіть спеціальний курс у психотерапевта.
 • Припиніть засуджувати, навіть подумки.
 • Наперед домовтеся з хворим, що робити в кризовій ситуації.
 • Заздалегідь підготуйтеся до фази манії або депресії.
 • Навчіться правильно спілкуватися з хворим у кожній фазі.
 • Вчіться розпізнавати тригери , що призводять до кризових моментів.
 • Пошкодуйте себе, якщо випробування стало для вас занадто важким.
 • Додайте у стосунки трохи іронії, добродушного гумору.
 • Залишайтеся друзями, не станьте наглядачем або суворим критиком для хворого.
 • Слідкуйте, щоб хворий приймав ліки незалежно від самопочуття.
 • Не піддавайтеся ілюзіям і безпідставним надіям – це серйозне захворювання.
 • Приймайте і підтримуйте.

Кажуть, що біполярний розлад – хвороба талановитих людей. Це дійсно так. У списку хворих багато відомих акторів, ведучих, письменників, музикантів, вчених. Всі вони адаптувалися в житті і навчилися використовувати свої особливості. Так що знайти своє покликання вийде і у звичайних людей. Головне-знайти» свого " психіатра і психотерапевта, з якими буде комфортно працювати довгий час.

Пройти тест на психіку

Зараз читають
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Що таке психотипи особистості? Класичне розподіл по Юнгу та інші. Коли д ...
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Хто така темпераментна людина і в чому це проявляється? Переваги, недолі ...
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Що таке цілі SMART і чому вони набули широкого поширення в менеджменті? ...
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
5 прийомів як притягнути до себе удачу на різні випадки життя. Ефективні ...
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник і чому це допомагає впорядкувати своє життя? Як вибрат ...
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Питання хлопцеві про його хобі або роботі можливо багато про нього не ск ...
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Що таке розчарування і яку користь можна отримати від цього стану? 7 пор ...
Новое youtube видео