Назад
Психологія життя: що це таке і з чого почати вивчення??

Навигация по разделу
психология жизни

Що таке психологія життя і як почати її вивчення?

Що таке психологія життя? Які поради та шляхи вирішення проблем дає? З чого почати вивчення? Поради щодо вибору літератури і методу психотерапії.

Усвідомлено чи ні, але з психічними явищами ми стикаємося щодня: сваримося через дрібниці, спостерігаємо за зміною характеру своїх дітей, ігноруємо свої відчуття. Здається, щоб знайти вихід з подібних ситуацій спеціальних знань не потрібно. Але це не так. Щоб стати щасливим знадобиться вся життєва мудрість і психологія життя – наука, яка допомагає пізнати і захистити територію свого внутрішнього світу.

У статті розповідаємо з чого почати вивчення психологічної науки, які книги читати новачкові, порівнюємо популярні психотерапевтичні методи для вибору «свого» терапевта.

Що таке психологія життя?

Психологія життя — це набір прикладних навичок і знань, які допомагають пізнати свій внутрішній світ, підтримувати психічне і фізичне здоров'я, будувати сімейні, дружні і робочі відносини. Психологія потрібна людині для того, щоб пригальмуватися і усвідомити, що у кожного своя історія і свій погляд на життя. Що кожна людина хоче спілкуватися, розвиватися, стати більш відкритим для себе і оточуючих. По суті, психологія життя-це керівництво користувача самого себе.

З так званої життєвої психологією знайомі багато. Це Кухонні розмови по душам, дружні бесіди, мудрі поради людей з багатим життєвим досвідом. Подібна інформація приносить практичну користь і не суперечить науковим теоріям. Але життєва мудрість все ж суб'єктивна: вона спирається виключно на особистий досвід або інтуїцію , дає ситуативні рекомендації або поради.

Пройти тест на темперамент

Наукова психологія життя робить нас більш грамотними, компетентними. Вона дає розуміння того, як влаштована психіка, допомагає усунути глибинні проблеми, а не їх наслідки. Вона розвиває і підсилює людське в людині. Можливо, тому психологічна наука так міцно увійшла в культуру освічених людей.

Психологія містить достатньо технік, методів і прийомів, щоб навчити:

 1. Знаходити опору в самому собі, а не в інших людях.
 2. Взяти на себе відповідальність за своє життя .
 3. Приймати свої негативні і позитивні емоції .
 4. Розуміти свою цінність без оцінок з боку.
 5. Проживати старі проблеми, позбавлятися від них.
 6. Розуміти мотиви своїх вчинків, вчинків оточуючих.
 7. Позбавлятися від шкідливих або непотрібних пристрастей.
 8. Відокремлювати важливе від неважливого, щоб присвячувати час тільки корисним речам.
 9. Переживати складні періоди в житті з найменшими втратами.
 10. Підвищувати мотивацію, ставити здійсненні цілі.
 11. Отримати те, чого хочеться по-справжньому – гармонії з собою.
 12. Жити добре, красиво, цікаво.

Це лише загальні питання. Після першого знайомства з "вченням про душу" можна буде перейти до глибокого вивчення конфліктології , психосоматики , педагогічної, управлінської або вікової психології.

З чого почати вивчення психології?

Розібратися в книжковому розмаїтті психологічної літератури складно. Поради знайомих можуть заплутати ще більше – у кожного є свої переваги, свій особистий досвід у справі вивчення психологічних законів. Читати все підряд – теж не вихід. Наткнувшись через недосвідченість на неякісну літературу, можна назавжди відбити бажання розібратися в самому собі .

Крок 1. Мотив.

Першим кроком перед самостійним зануренням в психологічну науку стане розуміння того, для чого потрібні ці знання. Так що спершу потрібно розібратися в своїх мотивах.

Запитайте себе: « що я хочу отримати?»:

 • Розібратися в самому собі.
 • Налагодити спілкування з батьками, дітьми, родичами, колегами.
 • Побудувати гармонійні відносини в сім'ї.
 • Поліпшити комунікативні навички.
 • Досягти успіху в діловій сфері.
 • Змінити роботу, отримати нову професію.
 • Навчитися виховувати дітей.

Для початку з усіх пунктів бажано вибрати один, найактуальніший. Після цього можна переходить до підбору тематичної літератури.

Крок 2. Базові знання.

Другим кроком стане вивчення основ психології. У цьому випадку підручники не підходять – вони розраховані на студентів психологічних факультетів. Наукові книги пишуться важкою для сприйняття науковою мовою з незрозумілими для новачка термінами. Тому для початкової самоосвіти буде досить прочитати книги корифеїв психологічної науки:

 • Зигмунда Фрейда.
 • Еріка Берна.
 • Еріха Фромма.
 • Карла Густава Юнга.
 • Карен Хорні.

Або авторів, які пишуть про практичну психологію в більш зрозумілому, полегшеному стилі:

 • Юлія Гіппенрейтер.
 • Пол Клейнман.
 • Дейл Карнегі.
 • Стівен Кові.
 • Валерій Синельников.

Якщо немає бажання відразу витрачатися на дорогу літературу, можна підписатися на безкоштовну email-розсилку або ютуб-канал:

 • Практикуючого психолога.
 • Книжкового видавництва, що випускає на літературу з саморозвитку.
 • Спеціалізованого електронного видання.
 • Мотиваційного тренера.

Перевага розсилок і відеоматеріалів – вони розповідають про свіжі тренди в науці.

Крок 3. Вибір методу психотерапії.

Якщо наступна мета – робота з психотерапевтом, потрібно вибрати для себе відповідний метод терапії.

Гештальттерапія - відкритий новим віянням, рухливий метод психотерапії, який допомагає клієнту налагодити контакт з внутрішнім «я». Контакт з психотерапевтом будується на активному діалозі, а терапія-на емпатії , проживанні старих ситуацій і несподіваних вправах, які новачкові можуть здатися дуже дивними. Головна мета терапевта-навчити клієнта відчувати і усвідомлювати. Мінімальний термін терапії - від півроку.

Пройти тест на емпатію

Когнітивна терапія - перевірений і науково доведений метод, заснований на поведінковій роботі. Він дозволяє чітко сформулювати проблему, створити короткострокову і ефективну стратегію, провести терапію в кабінеті або «на виїзді». Головна мета терапії-навчити клієнта відстежувати автоматичні негативні думки. Один клієнтський запит може вирішитися за 3-5 сеансів. Правда, глибинні проблеми залишаться непроробленими.

Психоаналіз - розмовний метод психотерапії, який допомагає клієнту відповісти на питання: що відбувається? Чому це відбувається зі мною? Що робити? це перевірений часом метод роботи з несвідомим, що допомагає опрацювати давні проблеми. Правда, вся терапія займе від двох до семи років.

Сімейно-системні розстановки - терапія, більше схожа Не уявлення. В процесі «постановки» учасники розігрують сценки з сімейного життя, а клієнт спостерігає за ними (і за собою) з боку. Терапія допомагає побачити проблеми в сімейній системі: непрожиті сценарії, невисловлені почуття, незакінчені відносини. Іноді клієнтський запит вирішується протягом одного сеансу. Правда, знайти грамотного терапевта-розстановника непросто.

Позитивна психологія - особливий напрямок, який фокусується не на проблемах, а на способах досягнення щастя. Терапія орієнтується на три напрямки: позитивні емоції , позитивні риси характеру людські та соціальні інститути, які сприяють людському щастю. Терапевтичні техніки - це позитивні афірмації, позитивні візуалізації, перемикання з негативних думок на позитивні.

Звичайно, життєва мудрість є у кожної людини. Але якщо говорити про психологію, важливо розуміти: всі знання людей, звички, поведінку ми більшою мірою отримуємо завдяки чужому досвіду. Але одна справа-досвід сусідської бабусі і зовсім інше – науковий досвід, помножений на допомогу психотерапевта.

Самостійно вивчити психологію життя може кожен. Але сформувати повноцінне уявлення про науку після однієї-двох книг не вийде. На те, щоб освоїти науку психологію піде не один рік. А, можливо, все життя. Зате можна вивчати те, що потрібно саме для вас і Вашого життя, щодня розвиватися і вдосконалюватися. І завдяки новим навичкам робити своє життя хоч трохи, але краще.

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
Самовпевненість: що це і хто така самовпевнена людина??
Самовпевненість: що це і хто така самовпевнена людина??
Що таке самовпевненість і коли вона буває зайвою? Хто такий самовпевнена ...
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Як стримувати емоції і чи може бути шкідливо для психічного здоров'я? Як ...
Вправи на розвиток уваги: 5 технік концентрації
Вправи на розвиток уваги: 5 технік концентрації
Які є вправи на розвиток уваги і наскільки вони складні? 5 перевірених і ...
Лайф коуч: хто це такий і для чого потрібен лайф коучинг??
Лайф коуч: хто це такий і для чого потрібен лайф коучинг??
Хто такий лайф коуч і навіщо до нього звертатися? Що таке лайф коучинг і ...
Зрада: що це таке і чому люди зраджують??
Зрада: що це таке і чому люди зраджують??
Що таке зрада і чому вона відбувається? Як визначити потенційного зрадни ...
Соціофоб: хто це такий і в чому виражається соціофобія??
Соціофоб: хто це такий і в чому виражається соціофобія??
Хто такий соціофоб і які причини виникнення соціофобії? 9 питань для сам ...
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Що таке іпохондрія і чому це хвороба розуму, а не тіла? Чим іпохондрик в ...
Новое youtube видео