Назад
Тривожний розлад: що це таке, причини і лікування

Навигация по разделу
тревожное расстройство

Що таке тривожний розлад особистості і як проявляється?

Що таке тривожний розлад і Чому ти завжди очікуєш поганого через нього? Як проявляється, діагностується, лікується і попереджається захворювання?

Іноді внутрішнє хвилювання буває корисним. Тривога змушує нас ретельно подумати перед тим, як сказати або зробити щось важливе. Але коли переживання стають занадто інтенсивними, заважають жити і виходять за розумні межі, мова йде про патологію. Як і в яких формах проявляється тривожний розлад? Як підтримувати себе самостійно, а коли звернутися до лікаря? Як медитативні практики вчать керувати хвилюванням? Розповідаємо в статті.

Що таке тривожний розлад?

Тривожний розлад — це цілий клас захворювань і психопатологічних станів, які об'єднуються ключовим симптомом – тривогою. Подібні стани іноді проявляються у зв'язку з реальними загрозами, але частіше виникають раптово, без конкретної причини. Буває так, що начебто в житті все добре, але зсередини гризе незрозуміле почуття, заважає розслабитися, відволікає від нормального життя. Це тривога . Виходить, що з нею людина живе в безперервному стресі, але впоратися з собою не може.

Тривожні розлади не схожі на звичне занепокоєння, мова йде про сильні, іноді паралізують відчуттях. Тривожна людина хвилюється по самим дріб'язковим приводів, надає великого значення тому, що ще не відбулося і в теорії може зовсім не статися. Тобто при збереженому інтелекті і незміненою особистості він настільки не впевнений в собі, що практично випадає з соціального життя і сильно переживає з цього приводу. Тому розлад ще називають уникає.

Тривога і страх закладені в людині на рівні інстинкту самозбереження . Вони раціональні, адже допомогли людям вижити. Але в один момент пряма загроза для життя стає ілюзією. Мозок починає бачити небезпеку там, де її немає, а навздогін підкидає ще й найстрашніший сценарій того, що відбувається. Тривожні думки заволодівають свідомістю настільки, що спотворюють сприйняття дійсності. В результаті людина звикає боятися, відчуває себе безпорадним, спустошеним.

Пройти тест на психічні розлади

За статистикою Європейської психіатричної асоціації тривожні розлади визнаються найбільш поширеними серед усіх психічних захворювань. За даними з різних джерел від тривожності протягом життя страждає від 13-15% до 40% всіх жителів планети. Майже 32% підлітків колись стикалися з подібними розладами. У жінок ця цифра в два рази більше, ніж у чоловіків. Пік поширеності припадає на вік 30-44 роки.

Як проявляється тривожний розлад особистості?

Єдиної причини, по якій тривога переростає в ірраціональний розлад, поки не виявили. Швидше за все, їх кілька: генетика, хімічні процеси в мозку, якості особистості і риси характеру , життєві ситуації, травматичний досвід. Але тільки третина хворих, які страждають від синдрому тривожності, звертаються до лікаря. Можливо, тому що багато хто плутає його з особливостями характеру, недовірливістю . Особливо складно чоловікам-в силу виховання вони вважають, що повинні впоратися зі своїми нервами.

Найнеприємніше в тривозі-її неможливо виміряти і складно описати . Від цього тривожність тільки посилюється, людина вже починає переживати з приводу самої тривоги. Поступово з'являються додаткові симптоми розладу, які сигналізують, що щось не так:

 • Страх за своє життя і життя близьких.
 • Дратівливість з будь-якого незначного приводу.
 • Постійна втома , проблеми з концентрацією.
 • Низька самооцінка .
 • Гострий, постійно переживаний невпевненість у собі .
 • Передчуття біди або хвороби.
 • М'язовий біль незрозумілого походження.
 • Фізичне нездужання (пітливість, нудота, пронос, нестача повітря, «ватяна голова»).
 • Проблеми зі сном.
 • Порушення харчової поведінки.
 • Напади агресії.
 • Відсутність задоволення від життя.

Ситуаційна тривога може виникнути у відповідь на соматичні або психічні захворювання. Тому пацієнт спочатку проходить в клініці довгий шлях обстежень, звертається до різних фахівців. Коли всі передбачувані захворювання виключаються, лікар визначає групу тривожного розладу і ставить остаточний діагноз.

Які форми приймає тривожний розлад?

Вперше симптоми нападів тривожності 1621 році описав у своїй книзі Роберт Бертон. Симптоми страху (серцебиття, пітливість, тремтіння кінцівок) він спостерігав у чоловіків, які повинні були виступати публічно. З тих пір факторів стресу тільки додалося, а тривожні розлади стали більш витонченими і різноманітними.

 • Генералізований тривожний розлад проявляється безперервним, вимотує занепокоєнням, нав'язливими побоюваннями, пригніченістю. Ці симптоми заважають думати, читати, виконувати звичну роботу і погіршують якість життя в цілому.
 • Фобії мають конкретну причину страху, але від цього не менш стомлюючі. Це може бути страх висоти, заразитися невиліковною хворобою, потрапити в ДТП – їх список дуже великий.
 • Іпохондрія проявляється тривогою за своє здоров'я. Людина побоюється, що може підхопити серйозну хворобу, ходить по лікарях, витрачає на обстеження багато грошей. Навіть після того, як діагнози не підтвердилися, пошук незрозумілих симптомів триває.
 • Соціальна тривога викликає довготривалий і переважний страх перед простими повсякденними взаємодіями, публічними виступами, чужими оцінками. соціофобія помітно отруює життя людині, не дозволяючи вирішувати прості побутові питання.

Тривожний синдром часто сусідить з іншими нервовими розладами. Це може бути нарцисичний або параноїдальний розлад особистості.

Уникнути цього неприємного стану люди намагаються різними способами. Одні виправдовують свою поведінку, інші намагаються не звертати на неприємності ніякої уваги. Багато хворих намагаються притупити свої симптоми алкоголем, наркотиками, ліками, або з головою йдуть в роботу. Але будь-які уникнення не просто збіднюють життя, але призводять до виникнення важких депресій.

Пройти тест на соціофобію

Лікування та профілактика.

До недавнього часу вважалося, що особистісні розлади в лікуванні не потребують. Якщо людина народилася з тривожністю в характері, то це частина його внутрішнього «я» і нічого з цим не поробиш. Сьогодні уявлення змінилися. Тривожний розлад особистості-клінічна хвороба, яка потребує медичної допомоги.

Чарівної таблетки від тривожності немає, з цим станом доведеться працювати довго і наполегливо. Для лікування лікарі використовують певні схеми-терапії, орієнтовані на пацієнтів з різними розладами. Зазвичай це ліки та психотерапія. Додатково лікар може призначити гіпнотерапію, кінезіотерапію, когнітивно-поведінкову психотерапію. Але наступні поради можна застосувати самостійно, як доповнення до основного лікування.

1. Зайнятися улюбленою справою, навіть якщо не хочеться.

Часом тривожність вимотує настільки, сил не вистачає навіть на справи, які завжди приносили задоволення. Але іноді трапляються добрі дні, коли страх відступає. Ось тут і варто спробувати зробити те, що раніше приносило радість : прогулятися з собакою, зустрітися з другом. Це важко, але потрібно спробувати. Головне - не здаватися.

2. Висипатися за всіма правилами.

Гігієна сну є частиною лікування. Тривожність народжується в частині мозку (мигдалеподібне тіло), що відповідає за емоції. Під час сну мигдалина відпочиває, а решта мозку синхронізується. В результаті виспався людина не так емоційно реагує на те, що відбувається. Щоб висипатися як слід, потрібно привчити себе лягати і вставати в один і той же час (навіть на вихідних), а при необхідності приймати снодійне.

3. Зайнятися фізкультурою.

Психологічні проблеми тісно пов'язані з фізичним станом, а не тільки з психікою. Доведено, що півгодинна фізичне навантаження три рази в тиждень стимулює викид нейромедіаторів, що знижують почуття тривожності і стрес. Фізкультура не замінює ліків, але ефективно доповнює їх дію. Тому спортом важливо займатися навіть тоді, коли цього зовсім не хочеться.

4. Освоїти медитативну практику.

Медитації без традиційного релігійного підтексту стали популярними трохи більше сорока років тому. Це не просто набір певних технік, але сукупність принципів, які вписуються в повсякденне життя. Практика вчить звертати увагу на те, що відбувається всередині нас і в навколишньому світі, не даючи оцінки. Вона допомагає приймати будь-який досвід, не втягуючись в негативно заряджені думки. Перевага практики в тому, що вона позбавляє від миттєвої і щоденної тривоги.

5. Не сперечатися з тривогою.

Тривога закладена в нас природою для того, щоб пригнічувати здатність до самокритики і контролю. Тому сперечатися з природою або аналізувати свою поведінку під час загострення симптомів безглуздо. В цьому випадку якраз допомагають ліки. Вони приводять логічний апарат мозку в норму. У збалансованому стані можна застосовувати різні техніки для посилення самоконтролю: розглянути свій стан з хорошою порцією самоіронії, заглянути в очі своєму страху, навчитися приймати невизначеність і переводити увагу на приємні речі.

6. Проаналізувати це.

Тривожна людина не може «просто заспокоїтися», але може потренуватися в цьому. Для початку потрібно проаналізувати те, через що трапляються найсильніші переживання.

 • Згадати свій найважчий момент, коли було особливо погано.
 • Постаратися згадати, які думки були тоді. Якщо згадаються-записати.
 • Це і є «базове уявлення» – джерело більшості тривожних думок.
 • Коли причина знайдена, можна коригувати свою поведінку. Наприклад, якщо напади трапляються щоразу, коли ви носите картатий піджак, краще викинути його, щоб не викликати нових проблем.

7. Навчитися не драматизувати.

Тривожність посилюється в разі, коли в будь-якій ситуації людина передбачає тільки негативні сценарії. Ця здатність-драматизація часто супроводжує істеричний розлад особистості. Чим інтенсивніше ми драматизуємо, тим менше можемо контролювати свої емоції. Перше, про що варто пам'ятати в такій ситуації – що у неї можуть бути позитивні сценарії розвитку. Друге-запланувати дії, які допоможуть контролювати ситуацію. Але ще краще-сконцентруватися на поточному моменті. Адже це саме те, що називається справжнім життям.

Тривожний розлад – вкрай складний стан, впоратися з яким самостійно важко. Більш того, симптоми різних розладів перетинаються, тому поставити собі діагноз навряд чи вийде. А без правильного лікування воно може перейти в хронічні форми. Тож розумний вихід - звернутися за допомогою до лікаря і ніколи не здаватися.

Пройти тест на панічні атаки

Зараз читають
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Що таке гнів і чи є від нього користь? Які причини і наслідки його появи ...
Інтроверт: хто це такий і як визначити? Тест на інтроверсію
Інтроверт: хто це такий і як визначити? Тест на інтроверсію
Хто такий інтроверт і що таке інтроверсія? Як визначити інтроверта і вар ...
Чарівність: що це таке і 8 способів як стати чарівним
Чарівність: що це таке і 8 способів як стати чарівним
Що таке чарівність і чому воно так важливо в житті людини? Але що ми зна ...
Ласкаві слова для дівчини: як говорити і 50 прикладів
Ласкаві слова для дівчини: як говорити і 50 прикладів
Як говорити ласкаві слова дівчині і чому важливо це робити? Чи завжди це ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Недовірливість: що це таке і як поводитися з недовірливою людиною??
Недовірливість: що це таке і як поводитися з недовірливою людиною??
Що таке недовірливість ? Це риса характеру чи хвороба? Як спілкуватися з ...
Подяка: що це таке і як правильно дякувати??
Подяка: що це таке і як правильно дякувати??
Що таке подяка? Це чеснота чи інструмент саморозвитку? 4 секрети подяки ...
Новое youtube видео