Назад
Медитація: що це таке і чи всім вона підходить??

Навигация по разделу
медитация

Що таке медитація, яка від неї користь і протипоказання?

Що таке медитація і чи правильно розуміється її суть? Які плюси і мінуси медитацій? Чи є у них побічний ефект?

У тисячах книг, відео та навіть у спа-центрах медитація подається як найкращий метод релаксації. Але що якщо у цієї методики є "побічні ефекти"? Чи Правильно в принципі середньостатистична людина розуміє сенс цього слова? Порівнявши уявлення європейських і східних народів про цю техніку, можна зустріти масу невідповідностей. Так хто ж правий? У чому полягають переваги і недоліки такого відпочинку?

Що таке медитація?

Медитація — це вправа, яка супроводжується високою концентрацією, абстрагуванням від навколишньої суєти. Однак це не єдине визначення. Медитаціями називають не тільки самі практики, але також стану, при яких людина досягає піку своєї зосередженості.

Медитативне мистецтво служить для трьох цілей:

 1. Просвітлення з точки зору духовності ;
 2. Тілесне оздоровлення;
 3. Обидва перераховані завдання.

Медитувати прийнято сидячи, закривши очі. Однак це не єдиний спосіб. В окремих практиках людина спрямовує погляд на реальний предмет, лежить, стоїть, ходить або навіть працює. При стандартному вигляді вправи особистість фокусується на фізичних відчуттях, уявних образах, зрідка &8212; на своїх емоціях . Ще кілька фактів про медитації :

 • Іноді застосовуються допоміжні предмети &8212; чотки, інші атрибути віри;
 • Дотримується методика глибокого дихання;
 • Існують різні техніки;
 • Нерідко процес супроводжується повтором одного руху;
 • Практикується повторення сакральних звуків & 8212; мантр (відоме «Ом» або «Аум»).

У чому ж полягають переваги медитацій? Яку вигоду можна від них отримати?

Пройти тест на тип сприйняття

Користь медитацій.

1. Замість психотерапевта.

Медитативні практики благотворно впливають на психологічний стан. Причому ефект від занять настільки очевидний, що навіть психотерапевти рекомендують таке дозвілля всім, хто страждає від невротичних розладів. Цей метод:

 • Знімає хронічну тривогу ;
 • Сприяє самопізнання ;
 • Мінімізує стрес, його негативні наслідки;
 • Підвищує вироблення серотоніну, відповідального за хороше настрій ;
 • Зміцнює внутрішню стійкість.

Людина, яка регулярно медитує, справляється не тільки з поточними поганими емоціями, але і з тими, які можуть виникнути в майбутньому. Дослідження доводять, що такі люди починають реагувати на неприємності легше, ніж до того, як стали проводити тренування систематично.

Для тих, хто обирає цю діяльність, відкривається нова можливість &8212; черпати енергію зі свого внутрішнього резерву. Він стає додатковим запасом бадьорості . Люди, які час від часу розслабляються в Асані (йогической позі), відзначають, що у них проходять млявість, втома , сонливість. Натомість з'являється відчуття "другого дихання" в роботі, відносинах, здоров'я, інших сферах.

2. Сильне серце.

Під час медитацій при правильному диханні, зручній позі знижується тиск на найголовнішу і велику артерію &8212; аорту. У той же час забезпечується хороший кровотік по всьому тілу. Кров, збагачена киснем, вільніше циркулює по судинах. Ще кілька переваг для серцево-судинної системи:

 • Зниження, стабілізація кров'яного тиску;
 • Зменшення ризику інфаркту або інфаркту;
 • Нормалізація пульсу;
 • Усунення ефекту німіючих, холодних кінцівок;
 • Зникнення задишки.

Медитативні методики не замінюють занять спортом, але вони також позитивно впливають на організм. Багатьом пацієнтам із захворюваннями серця або судин протипоказані фізичні навантаження. Медитація для них &8212; оптимальний вихід.

3. Інтелект і концентрація.

Раз багата на кисень кров добре підживлює клітини, значить мозок, який отримує достатню кількість корисних речовин, починає працювати активніше. З віком сіра речовина втрачає свою щільність. Медитації помітно гальмують цей процес.

Гарвардський науковий експеримент 2011 року показав, що подібний вид відпочинку відновлює мозкові клітини. Він явно підвищує концентрацію, пам'ять , здатність до навчання, а також покращує:

 • Творчі здібності;
 • Інтуїцію ;
 • Сприйняття складних тим, загадок;
 • Самоорганізацію;
 • Продуктивність.

Ні, після пари занять людина не перетвориться раптом в генія. Однак він помітить, що зможе довше працювати над розумовими завданнями, менше втомлюватися. Потрібні відповіді стануть приходити в голову набагато швидше. Розум поповниться такими якостями, як ясність, гострота, тонкість.

Пройти тест на інтуїцію

4. Чутливість.

Мова йде не про вразливості або слабкості. Доречніше говорити про якесь «прозріння». Сліпі люди відчувають предмети на дотик набагато краще, ніж володарі хорошого зору. Медитативні заняття допоможуть досягти такої ж тактильної чутливості.

Систематична практика також позитивно впливає на слух, нюх, відчуття себе в просторі. Поліпшується робота, стан вестибулярного апарату.

Але є один парадокс . Хоч він дуже приємний. Таке розслаблення допомагає знизити болю:

 • Головні, мігрені;
 • М'язові;
 • Шлункові;
 • Суглобові.

Цю теорію довів Фадель Зейдан &8212; нейробіолог з США. Його лаборанти за допомогою томографа зафіксували у випробовуваних активність мозкових ділянок під час больових відчуттів. Потім учасників експерименту відправили на чотири сеанси 20-хвилинної медитації. Після цього дослідження повторили.

Цього разу томограф взагалі не зафіксував змін у відповідних зонах мозку. Самі випробовувані зізналися, що біль під час другого сеансу зменшилася майже вдвічі.

5. Міцний сон.

Медитативні вправи не компенсують відсутність нічного відпочинку. Вони також не можуть повноцінно або навіть частково замінити його. Однак при регулярних заняттях:

 • Знизиться необхідну кількість годин для сну;
 • Прокидатися вранці стане легше;
 • Ранкове пробудження буде супроводжуватися бадьорістю, здоровим апетитом;
 • Безсоння зникне;
 • Налагодити режим дня стане легше;
 • Припиняться нічні пробудження.

При цьому такий ефект спостерігається чи не з перших тренінгів. Відзначається менша сонливість протягом всього дня, відсутність потреби в післяобідній дрімоті.

6. Хороший імунітет.

Ще одне дослідження Гарвардського університету показало, що у людей, які часто практикують йогу або медитації, в мітохондріях спостерігається поліпшене вироблення енергії. Така реакція забезпечує міцний імунітет, підвищену стійкість до стресів.

Має сенс згадати відомий народний вислів «всі хвороби &8212; від нервів». Частково воно правдиво. Негативні переживання, якщо і не створюють нові захворювання, то точно посилюють їх. Правильні медитації запобігають негативний ефект тривоги, розбирають вже наявний «внутрішній бардак».

Обмеження та протипоказання.

Є категорія людей, яким краще шукати інші види релаксації & 8212; це пацієнти з депресією або психічними відхиленнями. Навіть якщо використовувати методику тільки в оздоровчих цілях, зіткнутися зі своїм внутрішнім станом все ж доведеться. Реакція людей з перерахованими діагнозами може бути несподіваною, небезпечною для них самих або для оточуючих.

Як і будь-які техніки роботи над тілом і розумом, медитації краще обговорювати з лікарем. Особливо це стосується тих, у кого спостерігаються проблеми з:

 • Опорно-руховим апаратом (підійдуть не всі пози);
 • Остеохондрозом( та ж причина, що і в попередньому пункті);
 • Непритомність або помутніння свідомості ;
 • Різкими, несподіваними, сильними спазмами судин.

Медитація дійсно добре впливає на фізичне, психологічне здоров'я . Однак такий ефект спостерігається тільки у тих, хто осмислено і з толком береться за це заняття. В іншому випадку або прогрес не проявляється зовсім, або, що ще гірше, метод починає діяти на шкоду. Щоб уникнути можливих помилок, неприємних наслідків, краще ще перед початком занять запастися профільною літературою, рекомендаціями свого лікаря.

Пройти тест: Шкала самоповаги

Зараз читають
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Що таке психічні захворювання і як визначити їх наявність? Яке ставлення ...
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Що таке конфлікт поколінь і в чому його прояв? Особливості різних поколі ...
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Що таке планування і які його види і інструменти бувають? Відмінності мі ...
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок і наскільки це складно? Які бувають? 9 ...
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Екскурсію по основних віхах і етапах розвитку тайм-менеджменту для нас р ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Що таке уява і які види бувають? 7 відмінних методик як розвивати уяву в ...
Новое youtube видео