Назад
Прикордонний розлад особистості: що це таке і як проявляється??

Навигация по разделу
пограничное расстройство личности

Що таке прикордонний розлад особистості і чому виникає?

Що таке прикордонний розлад особистості? Які причини його виникнення? Як проявляється у дітей, а як у дорослих? Чи можна самому діагностувати у себе?

Прикордонний розлад особистості часто плутають із поганим характером. Воно й не дивно, адже так звані «прикордонники» поводяться непередбачувано: зізнаються партнеру в коханні, а через хвилину вважають його ворогом номер один, щиро співчувають і можуть вдарити. Як ще проявляється «прикордонність»? У чому специфіка розладу і діагностики? Чому люди з Блд татуюють і лякають своїх терапевтів? Розповідаємо про тих, кого в побуті називають бордерлайнерами.

Що таке прикордонний розлад особистості?

Прикордонний розлад особистості-це емоційно нестійкий психічний стан, який базується на тому, що у людини недостатньо сформована самоідентичність: уявлення про своє "я" , свою думку, коло інтересів, особливості характеру і взаємодії з навколишнім світом. Слово "прикордонний" в конкретному випадку означає життя на межі між «психічною хворобою» (психозом) та «психічним здоров'ям». У російській мові для людей з цим розладом застосовують сленгову назву « бордерлайнери " » з англійської border light - кордон ) або просто називають « прикордонниками ».

Прикордонний розлад ( ПРЛ ) мало вивчений і набагато менш популярний, ніж інші психічні розлади (шизофренія або біполярний розлад , наприклад). існуюча статистика виглядає так:

 • Від ПРЛ страждає 2,5-3% (а за деякими даними до 9%) населення планети. Начебто трохи, але це більше, ніж все населення Росії.
 • Розлад зазвичай проявляється в підлітковому віці і в 50% випадків інтенсивність симптомів з віком знижується.
 • Жінки складають 75% хворих, оскільки агресія у чоловіків вважається звичним проявом характеру.
 • Майже 90% прикордонників замислюється про самогубство, а 10% здійснюють задумане.
 • Кожен п'ятий пацієнт психіатричного стаціонару має діагноз Блд.
 • За прогнозами психіатрів Блд спостерігається у 80% людей, у яких є татуювання.

Для багатьох діагноз «прикордонний розлад» згадується у зв'язку з іменами актриси Мерилін Монро та принцеси Діани. Але це не чергова «модна» хвороба. На жаль, в житті діагноз зустрічається все частіше, а в сприйнятті психіатрів це захворювання виділяється особливою тяжкістю і складністю через високий ризик самогубства.

Але є у розлади і позитивні сторони-люди з Блд часто дуже обдаровані, творчі , допитливі і товариські. Вони чуйно вловлюють чужі емоції, буквально «вбирають» переживання інших людей і готові вкладатися у відносини, тому що занадто бояться самотності.

Пройти тест на психічні розлади

Звідки береться прикордонний розлад?

У разі Блд мова йде, скоріше, не про причини, а про фактори ризику. Є дані, що в підлітковому віці захворювання провокують психічні травми (розлучення батьків, смерть близької), фізичне, сексуальне або емоційне насильство. Велике значення має атмосфера в сім'ї, де росла дитина. Порушення частіше є наслідком розбалансованих, нестабільних сімейних відносин. В особливій групі ризику знаходяться:

 • Сім'ї з низьким соціальним статусом.
 • Сім'ї, де не приділяють уваги освіті.
 • Дитячі будинки.
 • Так звані «важкі» діти (виховуються на вулиці, без долі батьків).

Але є хворі з Блд, які виросли в благополучних, люблячих сім'ях і не переживали в дитинстві травмуючих подій. У таких випадках лікарі говорять про генетичну схильність до надмірного емоційного реагування, коли відповідь на стрес система збудження в мозку активізується, а режим гальмування не включається. В результаті дитина настільки залежить від своїх і чужих емоційних сплесків, що не розуміє, чого дійсно хоче, що любить або ненавидить.

Якщо батьки занадто емоційного дитини самі не вміють справлятися з інтенсивними емоціями, вони не вміють вибудувати відносини з «прикордонником». В результаті дитина виростає з почуттям безперервної провини, знецінення своїх переживань, а власні емоції направляє в ризиковану поведінку, навмисний пошук небезпеки, аутоагресію, спроби суїциду.

Спадковість має велике значення. Уразливість окремих біологічних структур мозку передається від батьків і призводить до довгострокових психологічних проблем, включаючи адреналінову залежність, наркоманію, насильство. За результатами дослідження більшість хворих з діагнозом ПРЛ мають прикордонних матерів, які в свою чергу так само отримали розлад у спадок.

Діагноз Блд включили в офіційний список клінічних захворювань в 1980 році, але єдиного загальноприйнятого опису розладу поки немає. Більш того, через специфіку перекладу слова «прикордонний», плутанина в діагностиці посилюється ще більше.

Ознаки Блд у дітей.

Прикордонне розлад важко діагностується, особливо в дитячому віці, коли всі незрозумілі прояви списуються на важкий характер. Але перші симптоми проявляються вже у віці 4-5 років. Діти з прикордонними порушеннями, як правило:

 • Не вміють спілкуватися з однолітками і дорослими.
 • Домагаються свого виключно криком.
 • Конфліктують завжди і з усіма.
 • Вміло маніпулюють оточуючими.

Поки дитина маленька, допомогти йому управлятися зі своєю емоційністю простіше. У підлітковому віці первинні симптоми можуть посилитися додатковими проявами:

 • Непереносимість критики.
 • Недоліки в міркуваннях, невміння зробити висновки.
 • Небажання приймати рішення .
 • Труднощі в навчанні.
 • Екстремальний, невиправданий страх відмови.
 • Нестабільне вираження емоційної прихильності.
 • Ідеалізація нових друзів і швидке розчарування в них.

На перший погляд здається, що описані ознаки ніяк не співвідносяться один з одним. Але насправді вони хитромудро переплітаються, доповнюючи і посилюючи вплив інших симптомів.

Пройти тест на невроз

Ознаки Блд у дорослих.

Поки лікарі говорять щонайменше про сім ознак, які свідчать про те, що людина страждає на прикордонний розлад:

1. Дефект ідентичності.

Це основна ознака розладу, що провокує більшість проблем. Людина усвідомлює, що у нього немає власних звичок , емоцій, бажань і такий недолік особистої ідентичності і саморозуміння призводить до спотвореного сприйняття самих себе. Іноді у важкій стресовій ситуації виникає відчуття нереальності того, що відбувається – власне життя бачиться як картинка з фільму, змінити яку неможливо. Це досить неприємне відчуття, яке посилює інші симптоми.

2. Нестабільні відносини з партнером.

Недолік опори у власному «я» ускладнює взаємини з оточуючими. Такі люди легко зав'язують нові відносини, швидко закохуються, підлаштовуються під партнера і очікують від нього того ж. Але неправильне слово або незначний конфлікт з партнером здатні повернути емоційні гойдалки в іншу сторону, де хворий з ПРЛ починає відчувати себе нікчемою і болісно страждає. Партнер, якого хвилину тому ідеалізували, раптом знецінюється. Не кожен може витримати таку нестабільність, тому відносини в парі швидко згасають.

3. Страх самотності.

Самотність для бордерлайнерів – нестерпний, майже фізичний біль, тому страх розставання викликає напади паніки, агресії або депресії. Наодинці з собою прикордонники відчувають нудьгу, спустошеність, панічний страх. Стан внутрішнього хаосу змушує» причепитися " до когось, щоб знайти зовнішню опору. Щоб уникнути реальної або вигаданої можливості бути покинутими, вони маніпулюють близькими, можуть навіть фізично перешкодити їм вийти з дому. У ситуаціях, коли вони повністю втрачають контроль над партнером, починають думати про самогубство.

4. Хронічне відчуття порожнечі або нудьги.

Це не просто порожнеча, а порожнеча внутрішня, схожа на чорну діру. Своїх емоцій у прикордонника немає, тому дірку всередині він намагається заповнити чим попало: адреналіном, випадковими знайомствами, різними справами. Дискомфорт від внутрішньої порожнечі часто супроводжується фізичним болем. Прикордонники скаржаться на біль в серці, в животі або в грудях, але частіше називають це переживання душевними стражданнями.

5. Імпульсивна, саморуйнівна поведінка.

Власні переживання для прикордонника просто нестерпні, і, намагаючись з ними впоратися, він завдає собі ушкодження. І це не обов'язково порізи. Це можуть бути численні татуювання на тему зла або смерті, ризикована манера водіння, переїдання. Можуть з'являтися інші руйнівні звички: алкоголізм, наркоманія, незахищений секс, мазохізм у відносинах.

Пройти тест на психіку

6. Невміння контролювати свої вчинки.

Не дивно, що при такому наборі факторів нестабільності прикордонні особистісні розлади провокують вкрай нестійкий настрій. При цьому періоди ейфорії змінюються безпричинною агресією, спалахами гніву, параною. Труднощі з контролем поганого настрою призводять до адиктивного поведінки: бійок, нападу на інших людей або тварин, правопорушень.

7. Перепади настрою.

Настрій – одна з найболючіших тим в Блд. Прикордонник може прокинутися з депресією, до обіду знайти приводи для радості , а ввечері хоче лягти і дивитися в одну точку. Просто лежати овочем і чекати, поки відпустить. Такі емоційні гойдалки часто супроводжуються болем, вимотують морально і фізично.

Зрозуміти, як виглядає світ бордерлайнера зсередини досить складно. Але за описаними проявами розладу дійсно ховаються настільки сильні муки, що глибина болю людей з ПРЛ лякає самих лікарів. Через схожість симптомів з іншими ментальними порушеннями або соматичними проявами діагностика і пошук правильної схеми терапії часто затягується на роки.

Терапія прикордонного розладу.

У середовищі психоаналітиків ходить анекдот: «День прикордонника – це професійне свято психолога». Начебто жарт, але насправді Блд вважається одним з найскладніших в лікуванні розладів. Фармакологія призначається, але допомагає зняти тільки зовнішні симптоми. Головна роль в лікуванні залишається за компенсуючою психотерапією.

Прикордонні клієнти схильні до суїциду, до зловживання алкоголем або наркотиками і, найчастіше, намагаються маніпулювати терапевтом. Вони погрожують самогубством прямо в кабінеті, іноді роблять спроби самоушкодження, показують терапевту відкриті рани. Вони вміло маніпулюють іншими і намагаються так само маніпулювати терапевтом, вимагаючи постійних розрад або допомоги у прийнятті рішення. Прикордонники відмінні емпати , вони раз по раз відчувають межі психотерапевта.

Завдання лікаря – допомогти клієнту сформулювати чіткий терапевтичний запит, навчити відстежувати свій стан, надати підтримку і розмовляти, розмовляти. Кажуть, що до першого видимого результату проходять місяці терапії. Найбільш ефективними методами терапії для пацієнтів з Блд вважаються когнітивно-поведінкова терапія , гештальттерапія , системні сімейні розстановки субособистостей.

Прикордонний розлад особистості певним чином-це спосіб дослідити внутрішній світ емоцій не за детальною картою, а за чорно – білим ескізом. Щоб компенсувати брак інформації про самого себе «прикордонник» чіпляється за людей, і одночасно відштовхують їх від себе. Але ПРЛ не є вироком, жити з ним важко, але можна. Головне-знайти хорошого психотерапевта і налаштуватися на довгу роботу.

Пройти тест на депресію

Зараз читають
Посттравматичний синдром: що це таке, симптоми і лікування
Посттравматичний синдром: що це таке, симптоми і лікування
Що таке посттравматичний синдром і що робити людині, яка пережила його? ...
Лідер: хто це такий, які вони бувають і їх основні ознаки??
Лідер: хто це такий, які вони бувають і їх основні ознаки??
Хто такий лідер і чому він необхідний будь-якій групі людей? Як завдяки ...
Немає настрою: 5 способів його виправити, якщо воно погане
Немає настрою: 5 способів його виправити, якщо воно погане
Що робити, коли немає настрою і чому воно пропадає? Чи можна цьому запоб ...
Як читати книги і навіщо? 5 порад правильного читання
Як читати книги і навіщо? 5 порад правильного читання
Як читати книги і робити це правильно? Навіщо читати книги і в чому кори ...
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Складно уявити людину, яка хоче опинитися в позиції жертви. Що таке синд ...
Ентузіазм: що це таке і як його розвинути??
Ентузіазм: що це таке і як його розвинути??
Що таке ентузіазм? Він є несподіваним натхненням або контрольованим стан ...
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Що таке іпохондрія і чому це хвороба розуму, а не тіла? Чим іпохондрик в ...
Новое youtube видео