Назад
Психічні розлади: що це таке, види, як розпізнати??

Навигация по разделу
психические расстройства

Що таке психічні розлади особистості і які бувають?

Що таке психічні розлади? Які у них прояви, причини і методи діагностики? Чотири найактуальніших ментальних порушення і їх ознаки.

Багато хто вважає, що люди з психопатологією виглядають як герої фільмів: божевільний погляд, зловісна посмішка, демонічний сміх. Але наша психіка - річ тендітна і за звичайними дивацтвами характеру можуть ховатися серйозні психічні розлади. Де грань між патологією і нормою? Як розпізнати у себе і дитини перші ознаки порушень? Куди звертатися, якщо підозри виявилися виправданими? Розповідаємо в статті.

Що таке психічні розлади?

Психічні розлади — це комплекс пов'язаних з порушенням функцій мозку захворювань, які проявляються по-різному, але в цілому характеризуються поєднанням аномальних думок, нетипових поведінкових реакцій і труднощами у відносинах з оточуючими. Психічний розлад-поняття, протилежне психічному здоров'ю. Це сукупність психічних станів, що мають крім медичної (психіатрія) взаємозв'язок з іншими сферами життя : правової, соціологічної, педагогічної, психологічної.

Більшість психічно здорових людей живуть з упевненістю, що розлади особистості їм не загрожують. Але відсоток хворих з ментальними порушеннями зростає і забирає значну частину бюджету системи охорони здоров'я. За даними ЮНЕСКО в більшості європейських країн пацієнти з психопатологією займають в клініках більше ліжок, ніж хворі з туберкульозом та інфарктом разом узяті.

У дослідженнях, опублікованих британською організацією Mental Health Foundation наведені дані:

 • Щотижня кожен шостий дорослий стикається з психічними проблемами.
 • Кожен п'ятий дорослий стверджує, що стикався з розладом протягом життя.
 • При розладі ризик суїциду в 20 разів вище, ніж у психічно здорових людей.
 • Найвищий відсоток хворих в США (трохи більше 20%), найнижчий – в Східній Азії (13-14%).
 • Розлади частіше зустрічаються у жінок.
 • Психічне нездоров'я безпосередньо пов'язане з освітою і зайнятістю – серед людей з вищою освітою і постійною роботою відсоток хворих нижче.
 • ТОП-3 професій, представникам яких найчастіше діагностують розлади: керівники, юристи, журналісти.
 • За прогнозами до 2020 року психічні розлади увійдуть до п'ятірки найпоширеніших захворювань, за частотою випередять навіть серцево-судинні хвороби.
 • При своєчасному лікуванні 60-80% хворих повністю відновлюються і живуть без рецидивів.

Але потрібно пам'ятати: статистика психопатологій досить розмита, оскільки більшість захворювань не діагностуються. Майже третина країн не підтримують політику охорони психічного здоров'я , а в чверті країн відсутнє законодавство з цього питання.

Пройти тест на психічні розлади

Розлади психіки: від античності до сьогодення.

У донауковий період історії люди ставилися до божевілля з певною часткою поваги. Якщо хтось із одноплемінників чув голоси, розповідав про видіння або впадав в афективний стан – це означало, що людина вміє спілкуватися з духами. Вважалося, що агресивних хворих відвідують злі духи, а тихих і спокійних – добрі. Перших виганяли зі спільноти, за другими залицялися, найпереконливіших призначали верховними жерцями або шаманами.

За часів античності вважалося, що психічні розлади посилаються богами в порядку особистої помсти або для виконання якогось хитромудрого плану. Філософи і лікарі в свою чергу намагалися пояснити походження цього феномена . Гіппократ стверджував, що душевні захворювання нітрохи не священнее тілесних. У X столітті лікар Авіценна припустив зв'язок душевних захворювань з мозком. в XIX-початку XX століття філософська школа «психіків» пов'язувала душевні захворювання з відсутністю моральності, гріховністю, порочністю душі. А "соматики" вважали, що душа здатна комфортно існувати тільки в здоровому тілі.

Сучасна психіатрія базується на працях і.Павлова, в. Кандинського, ч. Ломброзо, Е. Блейлера, П. Кащенка, в. Бехтерева. існує ряд підходів до визначення того, де знаходиться межа між патологією та нормою, але жоден не дає вичерпної відповіді.

У XXI столітті психічне нездоров'я все так же оточене забобонами і стереотипами . Щоб звернути увагу спільноти на проблему діагностики та лікування розладів психіки щорічно 10 жовтня відзначається Всесвітній День психічного Здоров'я. Він проводиться за підтримки ВООЗ і змушує задуматися про проблему цих важких захворювань, які доставляють страждання самим хворим і їх сім'ям.

Звідки береться психологічний розлад?

Будь-який психологічний розлад провокується зовнішніми або внутрішніми причинами. зовнішні причини - травми голови, родові травми, інфекції, радіація, особистісні та міжособистісні конфлікти , негативний соціальний вплив на особистість. внутрішні - генетика, психічні порушення в дитинстві, соматичні захворювання, що порушують роботу мозку. Але поділ це досить умовне, оскільки причини часто взаємопов'язані.

У медичній спільноті немає однієї загальноприйнятої відповіді на головне питання: чому одні люди отримують психічний розлад після незначного стресу, а інші виживають у важких умовах без натяку на захворювання? Існує кілька моделей, що пояснюють причини психопатології:

1. Біомедична (органічна) модель.

Заснована на елементарних твердженнях про те, що розлади пов'язані з біохімією мозку, а соціальні, психологічні та поведінкові фактори ігноруються. Згідно моделі всіх хворих потрібно іменувати пацієнтами, лікувати в клініках, при необхідності застосовувати примусове лікування. Органічна модель стала базою, на якій почалося формування психіатричної науки, і залишалася популярною до початку XX століття.

2. Психосоціальна модель.

Об'єднує кілька концепцій (соціологічну, гуманістичну, діяльнісну), але головною причиною порушень називає психологічну. Будь-які розлади вона пояснює травматичними подіями, які трапилися з людиною в ранньому дитинстві: конфліктами, блокуванням природних потреб, порушеною комунікацією.

3. Морально-Виховна модель.

Пояснює порушення особливостями виховання, яке дитина отримує в сім'ї. Коли занадто опікують і контролюючі батьки не дозволяють дитині проявляти самостійність, він психічно не розвивається. Тобто біологічний вік збільшується, а психологічний «застряє» десь на рівні молодшої школи. В результаті психологічно незріла людина не вміє справлятися зі стресами і отримує розлад психіки.

4. Біопсихосоціальна модель.

Основна на сьогодні теорія походження психопатологій, згідно з якою за прояв захворювання відповідальні біологічні (спадкові, нейрофізіологічних), психологічні, соціальні фактори. Заснована в 70-х роках XX століття системна теорія пояснює розлад спільним впливом взаємопроникних негативних факторів, які взаємодіють, доповнюють і підсилюють один одного.

Пройти тест на психіку

Психічні розлади: список та короткий опис.

Безперервний потік інформації, високий ритм життя, багатозадачність і світові кризи буквально зношують психіку, змушують мозок захищатися різними способами. Зростає не тільки кількість хворих, але і список, в який включаються все нові види психічних розладів.

Біполярний афективний розлад традиційно очолює списки ментальних порушень. Більш того, завдяки заявам зірок кіно і телебачення це захворювання вже стало «модним». Але є й інші, що доставляють не менше незручностей хворим і їх сім'ям.

Ось 4 найактуальніші:

1. Депресія.

Цей комплекс психічних порушень, пов'язаних з емоційною сферою, не завжди проявляється очевидними симптомами: загальмованістю, безпричинним плачем, злістю.

Головні ознаки та особливості депресії :

 • Поганий настрій не змінюється протягом дня, триває більше двох тижнів.
 • Замість звичного активного відпочинку вибирається пасивне проведення часу: Перегляд телевізора, сон.
 • Хронічна втома навіть після повноцінного сну.
 • Труднощі з концентрацією, проблеми з пам'яттю .
 • Емоційна відстороненість, нездатність відчувати позитивні та негативні емоції .

Симптоми проявляються комплексно, але у кожного по-різному. Буває, що настрій залишається в нормі, зате з'являються головні болі або проблеми з потенцією. Позбутися від депресії без допомоги лікарів і психотерапії практично неможливо. Але правильна схема лікування покращує стан і надовго закріплює результат.

Пройти тест на депресію

2. Тривожно-фобічні розлади.

Основна ознака фобії – стійке уникнення певних об'єктів або ситуацій. Тобто страх перед стоматологом, який можливо подолати логічними доводами, це не фобія. А боязнь замкнутого або відкритого простору, патологічна замкнутість-це прояви фобії.

Додаткові симптоми тривожно-фобічного розладу:

 • Ірраціональний неконтрольований страх без об'єктивних зовнішніх причин.
 • Страх передчуття (паніка виникає від однієї думки про можливу ситуацію).
 • Вегетативно-гормональна реакція тіла (прискорений пульс, слабкість, тремор).

Наука пояснює виникнення фобій генетичними, біологічними, соціальними і психологічними причинами, – які взаємодіють між собою, посилюючи вплив один одного. Позбутися від ірраціонального страху одними умовляннями неможливо. Лікування проводиться комплексно: ліками, психотерапією, гіпнозом, медитацією .

3. Розлади харчової поведінки (РПП).

З подібними порушеннями стикаються люди, зациклені на своїй вазі. Причому прояви розладу не обов'язково відображаються на зовнішності – на вигляд людина виглядає цілком здоровим. РПП-серйозна проблема поведінки і психіки, при якій спотворюється образ власного тіла. найвідоміші прояви :

 • Анорексія пов'язана зі страхом людини не стати досить худим, який не проходить навіть коли маса тіла стає критично низькою. У хід йдуть будь-які методи: повна відмова від їжі, викликана блювота, надмірні фізичні вправи.
 • Булімія характерна циклами патологічного переїдання і подальшого очищення будь-якими діями: викликанням блювоти, прийомом проносного. Самооцінка хворого безпосередньо пов'язана з його вагою і з відчуттям втрати контролю над вживанням їжі.
 • Психогенне переїдання, як правило, є реакцією на пережитий стрес (смерть близької, розставання). Характеризується споживанням великого обсягу їжі в малі проміжки часу, часто без жодного апетиту і відчуття насичення. Почуття провини і пригнічений настрій після чергового зриву не допомагають зупинитися, а тільки погіршують стан.
 • Орторексія характеризується нав'язливим бажанням харчуватися правильно . Людина в таких випадках вибирає їжу не за своїми уподобаннями, а за уявленнями про здорове харчування . Страхи поширюються і на способи приготування страв, а паралельно проявляється тривожність , перфекціонізм , маніакальне бажання підрахувати кожну калорію.

Проблеми з їжею виникають незалежно від статі, національності, місця проживання. У більшості випадків РПП вперше проявляється в підлітковому віці і набагато частіше зустрічається серед жіночого населення. Головні ролі в розвитку РПП грають генетична схильність і соціальний фактор, який представляє худорлявість єдиним критерієм краси.

Розлад харчової поведінки відноситься до небезпечних зон психіатрії, що межує зі смертю. Лікується медикаментами і психотерапією, але безпосередньо залежить від зацікавленості пацієнта виправити свої звички і спосіб мислення.

4. Обсесивно-компульсивний розлад.

ОКР раніше діагностували як тривожний розлад, але сьогодні все частіше відносять до окремих захворювань. Для нього характерні такі симптоми:

 • Обсесії - зухвало тривогу нав'язливі переживання, сумніви, образи. Це може бути страх спілкування, боязнь заразитися якоюсь смертельною хворобою або нав'язливі думки сексуального або релігійного характеру.
 • Компульсії - нав'язливі дії, які з точки зору хворого допомагають не зустрітися з лякаючим стимулом. Іноді дії перетворюються в незрозумілі для оточуючих ритуали, іноді стають своєрідним спектаклем, розіграним сім'єю для спокою хворого.

Незалежно від причин ОКР включає три обов'язкових стадії: а) нав'язливі думки( обсесії), б) викликана ними тривога , в) дії для зниження тривоги.

Є дослідження, що підтверджують генетичну схильність до розвитку ОКР. Але єдиного» запускає " гена поки не знайшли. Але доведено, що такі люди мають більш тривожний мозок і порушені емоційні реакції на незвичні ситуації. У лікуванні використовують кілька підходів: медикаментозний, психотерапевтичний.

Пройти тест на невроз

Як розпізнати у себе або рідних розлади психіки?

Діагноз ставити тільки лікар. Ніяка самодіагностика, поради досвідчених родичів або колег не внесуть ясність в цьому питанні. Але є головні ознаки, які можуть вказувати на ймовірні розлади психіки:

 • Поганий настрій або апатія без видимих зовнішніх причин.
 • Відсутність сили волі, коли навіть не можеш змусити себе почистити зуби.
 • Тривала безсоння (більше двох тижнів), неглибокий чуйний сон.
 • Постійне очікування «чогось жахливого», що має статися найближчим часом.
 • Звичайні радості не радують, знайомі дратують.
 • Біль в тілі, причини якої не знаходяться після аналізів і обстеження в поліклініці.
 • Здається, що всі раптом поміняли про вас думку, стали погано ставитися.
 • Різке зниження працездатності, неуважність, неможливість зосередитися або вирішувати звичайні завдання.
 • Бажання вдарити співрозмовника, якщо він не погоджується з вашою думкою.

Але ці симптоми також не обов'язково вказують на божевілля. Банальними причинами поганого самопочуття можуть бути постійна завантаженість на роботі, авітаміноз, нездатність відволіктися від вирішення завдань. Тому перш, ніж підозрювати у себе серйозні порушення психіки, варто:

 • Виспатися і гарненько відпочити.
 • Виключити всі можливі соматичні причини нездужання.
 • Переглянути режим дня .

Але головне – не займатися самолікуванням. Таблетки знімуть тільки частина симптомом і то ненадовго. З іншими доведеться розбиратися самостійно або за допомогою терапевта.

Дитячі психічні розлади: види і способи діагностики.

Психологи кажуть, що психологічні розлади у дітей та підлітків діагностуються все частіше. За останні 15 років Підліткова депресія зросла на 35-37%, а частота самогубств серед підлітків 11-14 років збільшилася в 3 рази. Найпоширеніші психічні розлади у дітей: депресія, синдром дефіциту уваги, синдром Аспергера, прикордонний розлад. Іноді порушення проходять зі зрілістю, але в більшості випадків ігнорування проблем посилює розлад.

Дитячі психологи розповідають про те, які вчинки дитини вказують на можливу нестабільність психіки :

 • Безконтрольна туга , смуток , відсутність бажання вставати з ліжка, грати, займатися звичними справами.
 • Спроби самопошкодження, суїцидальні думки або висловлювання на цю тему.
 • Безконтрольно ризикована поведінка.
 • Безпричинно-різкі перепади настрою.
 • Підвищена тривожність, надмірні страхи перед випробуваннями (контрольними або публічними виступами ).
 • Надмірні емоційні реакції: істерики , агресія, уникнення людей.
 • Безпричинні страхи, які супроводжуються тілесними реакціями.
 • Проблеми з соціалізацією, адаптацією в суспільстві.
 • Проблеми з концентрацією, сном.

Чим раніше батьки помітять незрозумілі симптоми, тим раніше можна звернутися за допомогою до психолога або психіатра. Одного універсального способу лікування не існує, є різні методи терапії (амбулаторна або стаціонарна, сімейна, Когнітивна ). Але проходити її батьки і діти будуть разом.

І ще одна порада психотерапевта: якщо ви підозрюєте у себе або своєї дитини ті чи інші психічні розлади, не лякайтеся, а просто зберіть інформацію. Для перших консультацій краще вибрати психотерапевта з медичною освітою і досвідом роботи в клініці. І пам'ятати, що багато психіатричних пацієнтів були геніальними художниками, письменниками, музикантами. Хвороба дає можливість переосмислити свої цілі і дати волю таланту.

Пройти тест на психологічний вік

Зараз читають
Як позбутися від душевного болю? 8 ідей
Як позбутися від душевного болю? 8 ідей
Як позбутися від душевного болю і вилікувати душу? 8 різних універсальни ...
Як стати щасливим? 7 основних правил
Як стати щасливим? 7 основних правил
Як стати щасливим і що в цьому може допомогти? 7 дієвих способів знайти ...
Шкала самооцінки: низька самооцінка, занижена, адекватна, висока і завищена
Шкала самооцінки: низька самооцінка, занижена, адекватна, висока і завищена
Що таке шкала самооцінки? Що таке низька самооцінка, занижена, адекватна ...
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Стан що робити, коли все погано, не приходить раптом. 9 простих порад, я ...
Смуток: що це таке і що робити якщо сумно??
Смуток: що це таке і що робити якщо сумно??
Що таке смуток і чому нам буває сумно? Як позбутися від смутку: кращі сп ...
Егоїст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути??
Егоїст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути??
Хто такий егоїст і його види. Позитивні і негативні сторони егоїстів. Як ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Новое youtube видео