Назад
Когнітивна психологія: що це таке і основи когнітивної терапії

Навигация по разделу
когнитивная психология

Що таке когнітивна психологія та когнітивно-поведінкова психотерапія?

що вивчає когнітивна психологія і які проблеми досліджує? Як проходить сеанс когнітивно-поведінкової терапії і які можуть бути результати?

За півтора століття свого існування психологія стала не тільки дійсною, але дієвою наукою про людину. Вона має безліч напрямків зі своїм підходом до аналізу аспектів свідомості і поведінки. Когнітивна психологія зібрала кращі наукові ідеї і упакувала їх в принципово нове революційне вчення. Вона розглядає людське пізнання за аналогією з комп'ютером і пропонує описувати пізнавальні процеси комп'ютерними термінами.

Ця стаття розповідає про питання, якими займається даний психологічний напрямок, а також про техніках і прийомах когнітивної психотерапії.

Що таке когнітивна психологія?

Когнітивна психологія — розділ психологічної науки, що вивчає ті процеси, за допомогою яких ми отримуємо, обробляємо, зберігаємо і використовуємо знання про навколишній світ. Одне із знакових досягнень цього психологічного напрямку-виявлення взаємозв'язку між розумовим процесом і нейрофізіологічної активністю. По суті, когнітивна психологія – це наукове дослідження мислячого розуму, звернене до питань:

 • Як людина виділяє, відбирає відомості про навколишній світ.
 • Як вибудовує в свідомості цілісний образ того чи іншого об'єкта.
 • Як переробляє інформацію в знання, формує поняття, створює асоціації.
 • Як запам'ятовує, в якому вигляді зберігає отримані дані.
 • Як думає, міркує, якими словами висловлює свої думки.
 • Як узагальнює, вибудовує категорії, приймає рішення.
 • Як аналізує зв'язки і відносини між об'єктами дійсності.

Назва цього розділу походить від англійської « Cognitive Psychology » і буквально перекладається «Психологія пізнавальних процесів». Розрізняють дві групи процесів. перша - поставляє нам відомості з навколишнього світу (сенсорні якості). другий - переробляє, організовує, архівує інформацію (мозок і свідомість).

У центрі когнітивного підходу знаходяться дослідження структури та організації пам'яті , уваги, уяви , сприйняття , відчуттів, мислення. Тобто повністю охоплюється весь спектр психічних процесів і сфер поведінки. Дослідити всі завдання одними знаннями з психології складно. Тому психологія пізнавальних процесів є частиною великої дослідницької області, де задіяні ще п'ять дисциплін: філософія, антропологія, лінгвістика, нейронаука, комп'ютерні науки.

Пройти тест на тип сприйняття

Історія.

Кардинальна зміна підходу до людської свідомості відбулася в 30-і роки XX століття. До цього психологія була умовно розділена між двома течіями: біхевіоризмом, сконцентрованому на поведінці, і психоаналізом, що займаються несвідомим. У 1948 році американський необіхевіорист Едвард Толмен ввів поняття «когнітивна карта». Це якийсь цілісний образ, який формується на підставі попереднього досвіду і впливає на подальшу поведінку людини.

Когнітивна наукова (контр)революція має офіційну дату народження - 11 вересня 1956 року. Це дата симпозіуму, на якому вчені представили першу модель штучного інтелекту. Завдяки цьому революційному прориву когнітивна психологія зійшла зі сторінок наукових книг і стала міждисциплінарним напрямком, застосовним в реальному житті. На її розвиток вплинули три фактори:

 • Під час Другої світової війни необхідно було навчати військових використовувати складну техніку, вирішувати проблему порушеної концентрації.
 • При розробці штучного інтелекту (ШІ) потрібно було змусити його вести себе осмислено.
 • Необхідно було розпочати Лінгвістичні дослідження та розробити новий спосіб аналізу структури мови.

Вирішити ці проблеми за допомогою формулювань біхевіоризму або позитивізму виявилося неможливим. Зате знакову роль в становленні нової психологічної науки зіграла гештальтпсихологія. Принципи системності і цілісності образу поширили на всі рівні пізнання: від сприйняття і мислення до мотивації і спілкування.

Когнітивний підхід в психології ґрунтується на комп'ютерній метафорі пізнання. Тобто пізнавальний феномен людського сприйняття і мислення порівнюється з комп'ютером, у якого є пристрій введення-виведення, короткочасна і довготривала пам'ять, центральний процесор, здатний обробити обмежену кількість інформації. Із запропонованої моделі випливає теорія про те, що психіка обробляє інформацію поетапно. Тобто інформація із зовнішнього світу стає знанням після складного ланцюжка перетворень.

Когнітивна терапія: Прикладна робота з думками та поведінкою.

У 60-ті роки американський професор психіатрії Аарон Бек опублікував монографію, де описав принципово новий напрямок, заснований на досвіді, відмінному від підходу традиційних шкіл. До цього представники класичної психіатрії, психоаналізу і поведінкової терапії відстоювали твердження про те, що першопричина психологічних проблем пацієнта знаходиться поза його свідомості. Когнітивна психотерапія початок психоемоційних клієнтських проблем знаходить саме в його свідомості.

Когнітивно-біхевіоральна терапія поєднала знання біхевіористів і методів психоаналізу в загальну концепцію про те, що всупереч тиску психологічних травм людина здатна змінити свою поведінку в кращу сторону. А всі проблеми пояснює схильністю робити невірні умовиводи , передумови та припущення, що спотворюють реальну інформацію про подію. Зрозумівши те, як людина сприймає і обробляє інформацію можна зрозуміти причини конкретних психологічних проблем.

Пройти тест на тип особистості

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ):

 • Дає очікуваний ефект за 5-7 сесій і економить річний бюджет для відвідування психотерапевта.
 • Працює з конкретними запитами клієнта: стрес, тривожність , депресії , фобічна симптоматика, розлади харчової поведінки, труднощі у відносинах, в спілкуванні.
 • Показує більшу ефективність, ніж медикаментозне лікування при роботі з обсесивно-компульсивним психозом.
 • Дає запас на майбутнє: допомагає змінити поведінку, стати більш гнучкими в сприйнятті оточуючих і самих себе.
 • Визнається найбільш доведеним з науково-практичної точки зору підходом.
 • Єдиний вид психотерапії, оплачуваний за медичною страховкою в країнах ЄС. А в деяких країнах має статус державної програми.
 • Використовується в клінічній практиці, психологічному консультуванні, педагогіці, роботі з персоналом, криміналістиці.
 • Підійде рішуче налаштованим на вирішення проблеми клієнтам, а також тим, хто звик до активного подолання складнощів, здатний проаналізувати помилки минулого, контролювати сьогодення, робити реалістичні прогнози на майбутнє.

КПТ не єдиний глобальний метод, вона не заперечує і не заміщає інші терапевтичні підходи. Швидше, вона ефективно поєднує вдалі прийоми інших методів, використовуючи для кожного розладу свої техніки.

Як проходить консультація у когнітивно-поведінкового психолога?

З назви стає зрозуміло, що когнітивно-поведінкова психотерапія будується біля двох тим: що думає і як діє клієнт. Психотерапевт фокусується не на глибинному аналізі відчуттів клієнта, а на тому, щоб навчити його усвідомленості , зробити щоденну поведінку більш результативною. Одне з основних полів роботи в рамках терапії-Когнітивна вразливість, яка призводить до стресу. Тому під час сеансів психотерапевт намагається відловити і змінити одну або кілька "поломок" мислення:

 • Автоматичні думки (когніції), які залишаються непоміченими, поки пацієнт не зосередиться на них.
 • Необгрунтовані висновки, зроблені без підтверджуючих фактів.
 • Катастрофізація, яка настає після одного негативного досвіду.
 • Сверхобобщенія, виведені на підставі декількох випадків або вчинків однієї людини.
 • Виборчі Узагальнення, зроблені на підставі вирваних із загального контексту деталей.
 • Перебільшення/заниження або спотворена оцінка події (схильність звинувачувати себе в поразках, а успіх пояснювати простим везінням).
 • Егоцентричне мислення зі схильністю бачити в будь-яких словах або вчинках оточуючих критику на свою адресу.
 • Чорно-біле мислення з зарахуванням подій або до абсолютно поганим, або до абсолютно хорошим.
 • Тиранія повинності, яка проявляється переконаннями «мені всі зобов'язані», «все повинно бути по-моєму», «мені зобов'язаний весь світ».
 • Зосередженість на передбачуваної втрати – смерті близьких, краху надій, розриві відносин.

Це все приклади нераціонального мислення, з яким буде працювати когнітивний терапевт.

Як проходить сеанс КПТ?

Коли мова заходить про сеанси психотерапії, більшість представляє картину: Клієнт на кушетці розповідає про проблеми, а мудрий психотерапевт слухає, час від часу записує щось в блокноті. Але на сеансі КПТ все відбувається інакше. Після пошуків терапевта, укладення контракту, узгодження робочої теми, обговорення кількості сеансів починається основна робота.

Психотерапевт-це терплячий, дружньо налаштований партнер, не позбавлений емпатії . Він не просто досліджує проблему, але вірить, що кожна людина після відповідної підготовки зуміє поглянути на проблему інакше. Тому під час сеансів психотерапевт:

 • Буде багато і детально пояснювати, звідки беруться проблеми, як вони влаштовані, які дії їх провокують.
 • Буде давати завдання додому, які доведеться виконувати між сесіями (наприклад, вести щоденник самоспостереження).
 • Буде підбирати індивідуальні методи корекції, експерименти, тренування.
 • Навчить пацієнта самоконтролю, технікам м'язового, дихального розслаблення.
 • Може змусити клієнта кардинально поміняти свою поведінку (наприклад, клієнта з акрофобією після попередньої підготовки поведе на сходи висотного будинку, щоб разом з ним подолати всі поверхи).
 • Може виходити з клієнтом в місто, щоб допомогти клієнту впоратися з тривожною або негативною ситуацією (поведінковий експеримент).
 • Може поєднувати техніки, запозичені з інших терапевтичних напрямків ( гештальт - підхід, транзактний аналіз).

Пройти тест на емпатію

Чого не робитиме психотерапевт, так це розповідати про те, як влаштована психіка насправді або висловлюватися малозрозумілими науковими термінами. Також грамотний терапевт не візьметься за корекцію важких психічних порушень без попередньої консультації клієнта з психіатром.

Що отримує клієнт після сеансів CBT?

 • Натренує мозок виявляти свої деструктивні думки, замінювати їх більш адекватними, конструктивними.
 • Навчиться частіше спілкуватися з фактами, перевіряти отриману інформацію, спиратися на свою логіку.
 • Навчиться змінювати ставлення до проблемних ситуацій, щоб виправити неадаптивну поведінку.
 • Зрозуміє, як навчити мозок вчитися: витягувати корисну інформацію із зовнішнього світу (а не тільки з інтернету), фільтрувати непотрібну.
 • Отримає впевненість в тому, що з переживаннями і фобіями можна справлятися в більш відповідній формі.
 • Поліпшить взаємини з родичами, друзями, колегами.
 • Покращить свій психоемоційний стан.
 • Зможе застосовувати отримані знання самостійно.

Когнітивна психологія не обмежується відпрацьованими техніками, продовжує рік від року зростати. Критиків у такого підходу чимало, але в 90% випадків для швидкого вирішення проблеми клієнту порекомендують саме когнітивно-поведінкового терапевта.

Пройти тест на темперамент

Зараз читають
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Що таке гнів і чи є від нього користь? Які причини і наслідки його появи ...
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним і наскільки це складно? Які прийоми можна використовува ...
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Що таке відповідальність і які є її види? Основні причини чому люди уник ...
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті щоб їх читали? Секрети ефективного заголовка і найпошир ...
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки від нас, жінок. Існує маса стереотипів, проте наспр ...
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Що таке упереджене ставлення-це результат еволюції, виховання чи нав'яза ...
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Що таке туга і чому вона з'являється? 8 перевірених способів як побороти ...
Новое youtube видео