Назад
Фрустрація: що це таке, визначення, причини і як впоратися??

Навигация по разделу
фрустрация

Що таке фрустрація і як з нею справлятися?

Що таке фрустрація і як вона проявляється? Чи може призводити до депресії? Які тести можна провести самостійно, а коли звернутися до терапевта?

В ідеалі хочеться навчитися дивитися на невдачі з оптимізмом, а з поразок витягувати тільки корисний досвід. Але тут, в цій реальності нездійснені очікування залишають зовсім інші емоції: розчарування, роздратування, злість. Психологи називають цей стан красивим, але незрозумілим словом – фрустрація. А ми розповідаємо: як проявляється фрустрація і що з цим робити.

Що таке фрустрація?

Фрустрація — це емоційний стан, який виникає в зв'язку з реальною або уявною неможливістю задовольнити власні бажання і характеризується переживанням цілого ряду негативних емоцій. Це абсолютно нормальна реакція на ситуацію, коли щось йде всупереч нашим очікуванням. У ній немає нічого поганого. Проблеми починаються там, де первинні емоції роздратування, агресії, злості поступово змінюються страхом, панікою, знеціненням і призводять до надмірного внутрішнього напруження, занепокоєння, заниженої самооцінки .

Фрустрація в психології відноситься до емоційно травматичних станів. Воно не обмежується однією-двома негативними емоціями – людина переживає весь спектр негативу. Тривале перебування в цьому стані викликає дискомфорт, невдоволення собою. Затяжна фрустрація може привести до серйозних особистісних проблем: депресії , неврозу, переїдання, зміни характеру , а також спровокувати агресивну або девіантну поведінку.

Про те, що людина знаходиться в фрустрирующей ситуації, говорять дві головні ознаки: сильна мотивованість досягти мети і заважають цьому перешкоди. З фрустрацією стикався кожен, хто хоч раз в житті переживав з приводу " марних очікувань "(так перекладається з латинської слово « Frustratio »). Неважливо, відносяться труднощі до категорії реальних або вигаданих, переборних або непереборних, головне – навчитися грамотно справлятися з цим станом.

Пройти тест на психіку

Психологія поняття, причини і класифікація.

Довгий час термін використовувався в повсякденній мові для позначення самих різних явищ. Філософи і психологи не могли прийти до єдиної думки: фрустрація – що це? незалежний предмет вивчення або частина загальної теорії поведінки? серйозний інтерес до фрустрації як однієї зі складних життєвих проблем виник після публікацій робіт з.Фрейда. Для Фрейда поняття "невиправданих очікувань», "обману" ставилися, перш за все, до неможливості отримати задоволення в сексі. Пізніше з'явилося кілька теорій про природу цього стану, а термін почали застосовувати до всім сферам життя .

На думку більшості дослідників, фрустрація повинні вивчатися в контексті більш широкої проблеми: психологічної витривалості по відношенню до проблемних ситуацій. Ще одна неясність стосувалася того, до чого відносити термін «фрустрація» – до зовнішніх перешкод або внутрішньоособистісного конфлікту. У деяких публікаціях зовнішні бар'єри називають фрустраторами і поділяють:

 • Психологічні (страх, невпевненість, некомпетентність).
 • Біологічні (хвороба, старість).
 • Фізичні (арешт, недостатня кількість грошей).
 • Соціологічні (закони, норми моралі).

Фрустраційні стани розрізняються за своїм психологічним змістом і по тривалості. Фрустрація як психічний стан буває:

 • Типовий для конкретної людини характеристика особистості.
 • Нетипова , але провокує зміну характеру.
 • Ситуаційна або епізодична (конфлікт, втрата, втрата Близького).

На силу фрустрації помітно впливає значимість мети. Одна справа-розчаруватися після покупки бракованої речі, інша – впасти у відчай після відмови в прийомі на роботу. Але руйнівні наслідки затяжної фрустрації не проявляються одномоментно. Зазвичай їм передують кілька показових етапів:

 1. Накопичене незадоволення після низки невдач.
 2. Емоційна збудливість як особливість особистості.
 3. Особливості особистості (завищена самооцінка , високий рівень претензій), звичка отримувати все і відразу.
 4. Етап на шляху до мети (чим ближче до фіналу, тим сильніше розчарування).

Теорія фрустрації має кілька академічних трактувань. Найбільш цитованими авторитетами визнані н.Д. Левітов, л. Майер, Дж. Доллард. Найбільш завершеною і всебічною вважається «евристична» теорія Розенцвейга.

Визначення толерантності за тестом Розенцвейга.

Можна сказати, що фрустрація проявляється тоді, коли людина не отримує, чого хоче. Але в подібних ситуаціях одні люди вибирають мобілізацію та прорив, інші – смирення з поразкою. Подібна реакція залежить від ступеня фрустрації, темпераменту , особистих якостей і досвіду людини, рівня домагань, згоди/незгоди з нормами або законами, внутрішньою ідеологією.

Велике значення також мають внутрішні ресурси (психологічні, емоційні, інтелектуальні), які дають сили пережити ситуацію, що склалася, перемикатися на інші справи. мудрий , психологічно гнучкі люди здатні проаналізувати ситуацію, винести напругу, але не відмовлятися від наміченої мети. Навіть в безвихідних ситуаціях люди з високим рівнем ресурсів вміють адаптуватися до нових обставин, не скочуючись в агресію і знецінення.

Люди з низьким рівнем ресурсів фанатично прагнуть до досягнення мети, через що часто впадають в залежність від своїх бажань або амбіцій. Вони не вміють перебудовуватися на шляху до мети, а, найчастіше, забувають, заради чого взагалі ставилася мета. Найцікавіше, що вони навіть не завжди чітко усвідомлюють свої бажання . Але в будь-якій ситуації занадто гостро реагують на неможливість отримати те, чого очікували, переживають більш неприємні емоції, ніж агресія (страх, тривожність , апатія).

Щоб описати ступінь стійкості (ресурсності) людини в обставинах, коли він готовий погодитися не менше, американський психотерапевт Саул Розенцвейг ввів поняття толерантності до фрустрації.

Фрустраційна толерантність - це якась порогова величина напруги, після якої людина перестає чинити опір обставинам і опускає руки. Толерантність порівнюється з м'язом, сила якого складається з двох компонентів:

 • Перший - це механізм самозаспокоєння, який запускається в мозку при стресі і не дозволяє людині впасти в афект.
 • Другий - це здатність стримувати імпульс роздратування, який виникає при бажанні отримати все і відразу, і в разі невдачі переростає в агресію або лють.

При врегульованій роботі двох компонентів фрустрація не досягає травматичного рівня, а толерантність підвищується. Одне із завдань психотерапевта-якраз "накачати" м'яз толерантності: підвищити ресурсність клієнта і, як наслідок, підвищити його психологічну витривалість.

Пройти тест на тип особистості

Тест Розенцвейга.

Щоб визначити рівень фрустраційної толерантності психотерапевти використовують спеціальну методику тестування Розенцвейга. Рисунковий тест призначений для дослідження реакцій клієнта на невдачу. Зображення досить одноманітні за характером і розраховані на короткі і максимально чіткі відповіді. Розроблено дитячі варіанти методики (до 15 років). Доросла версія використовується з віку старше 15 років.

Тест складається з 24 ілюстрацій: на 16 зображені ситуації з перешкодами, на 8 відображені ситуації, в яких тестованого в чомусь звинувачують. Всі зображення пов'язані між собою тематично і показуються в певній послідовності. На кожній картинці є кілька персонажів: над одним описується суть проблемної ситуації, над іншим намальований порожній квадрат. Тестований повинен озвучити реакцію персонажа під порожнім квадратом.

Коли тестування закінчено, терапевт аналізує відповіді, визначає спрямованість і силу агресії. За результатами обробки тесту у клієнта визначається один з трьох типів реагування:

 • Екстрапунітивний (захисний, зовні звинувачуючий) супроводжується бажанням звинуватити в невдачах зовнішні перешкоди або інших людей.
 • Інтрапунітивний (самозвинувачення) супроводжується самозвинуваченням, докорами сумління, почуттям одноосібної провини.
 • Імпунітивний нікого не звинувачує, не висловлює невдоволення собі або іншим, а те, що трапилося сприймає як отриманий досвід.

Типи фрустраційної поведінки.

Розрізняють позитивні і негативні реакції на фрустрацію. Позитивна супроводжує найбільш "здорове" і доцільне психічний стан, коли людина не падає духом, а аналізує причини, знаходить конструктивні шляхи вирішення ситуації, пробує застосувати їх у справі. Позитивно реагує людина розглядає те, що трапилося як можливість, а виникає енергію агресії направляє на подолання перешкод, наукові або творчі відкриття.

Негативні реакції завжди руйнівні, але більш різноманітні:

 • Агресія спрямована на іншу людину або об'єкт. Цей найпоширеніший вид реакції часто починається з конфліктної ситуації, що грає роль зовнішнього стимулу. Виявляється словесними або фізичними нападками, недоброзичливістю, озлобленістю. Як правило, супроводжується афективним переживанням гніву , втратою самоконтролю.
 • Аутоагресія завжди спрямована всередину себе. У подібному стані людина звинувачує себе у всіх проблемах, викликаючи почуття провини. Результатом можуть бути почуття пригніченості, тривожності або саморуйнівна поведінка, яке не обов'язково проявляється в нанесенні собі каліцтв. Несвідомо воно може проявлятися в необережному водінні, відмову від медичного лікування, нездорових звичках.
 • Відступ або відхід від неприємної ситуації зазвичай супроводжуються якоюсь компенсацією. Це може бути придушення своїх бажань, виправдання своєї поведінки або відхід в фантазії з приводу неможливого. Деякі йдуть в знецінення, умовляючи себе фразами на кшталт « не дуже-то й хотілося ». Активна форма відступу супроводжується відходом в діяльність, яка допомагає відволіктися, забутися.
 • Регресія супроводжується поверненням до примітивних або інфантильних форм поведінки. Тобто це протилежність прогресу, відкат до більш ранньої стадії психологічного розвитку. Повернення відбувається на рівні мислення, емоційних реакцій, поведінки та структури відносин. Регресивна реакція зустрічається і в дорослому житті, але частіше спостерігається у маленьких дітей, підлітків. Наприклад, після невдалої спроби пожити окремо, підліток приймає рішення знову жити разом з батьками.
 • Фіксація настає тоді, коли людина втрачає мету в житті. Поведінка стає безцільним, стереотипним, а вчинки – повторюваними.
 • Рухове збудження проявляється безладними рухами, надмірною безглуздою активністю.
 • Апатія характеризується байдужістю, пасивністю, відсутністю інтересу до життя. Досить часто апатія вважається ознакою інших нервових розладів: депресії, захворювань вегетативної нервової системи.

Пройти тест на характер людини

Як впоратися з фрустрацією?

Уникнути фрустрації неможливо – це генетично закладена в психіці реакція. Але можна підготуватися заздалегідь, щоб вихід з цього стану виявився не таким болючим.

1. З'ясувати особистий рівень фрустрированности.

Іноді щоб позначити для себе проблему досить знайти і прочитати кілька джерел по темі. Щоб зрозуміти, чи не вийшло стан за рамки допустимих кордонів, можна задати собі кілька додаткових питань:

 1. Я часто дратуюся.
 2. Я постійно шкодую про свої вчинки або про свою бездіяльність.
 3. Зі мною постійно відбуваються неприємності.
 4. Винуватцем своїх невдач я вважаю обставини або інших людей.
 5. У мене є шкідливі звички (я курю, п'ю занадто багато алкоголю, переїдаю).
 6. Я часто втрачаю контроль на роботі, вдома, а розмовах з рідними.
 7. Я вважаю, що нікому не потрібен.
 8. Я впевнений у власній марності.
 9. У мене занадто мало (або взагалі немає) друзів.
 10. У мене довгий час немає постійного партнера.
 11. Мої стосунки мене не задовольняють.
 12. Мене нічого не цікавить.
 13. Я відмовився від саморозвитку.
 14. Я занадто агресивно реагую на критику.
 15. Я заздрю успіхам інших людей.
 16. Я звик відмовлятися від того, чого сильно хочу.

Чим більше відповідей «так» ви назвете, тим вище рівень фрустрованості.

2. Визначити тригери фрустрації.

Витратьте деякий час на спостереження та роздуми про можливі джерела свого стану. Згадайте неприємні ситуації, слова рідних або колег, які здавалися вам несправедливими, образливими. Постарайтеся зрозуміти, де знаходиться основне джерело фрустрації:

 • Основні потреби: невміння скласти режим дня і правильне харчування , нездатність заробити достатньо грошей, невдоволення своєю фігурою.
 • Соціальні потреби : невміння дружити, взаємодіяти з соціумом, сильна критика з боку оточуючих, відсутність кар'єрного росту.
 • Потреби в любові та стосунках : брак любові і уваги партнера, невміння заводити довірчі відносини, звичка міняти партнерів або жити на самоті.
 • Сексуальні потреби: недолік сексуального задоволення, скутість, невміння позначити свої бажання і зрозуміти бажання партнера.
 • Потреби в саморозвитку : неможливість реалізуватися на роботі або в творчості, збіднена духовна сфера.

Так ви зможете визначити ту сферу життя , яку належить опрацювати в першу чергу.

3. Виявити свої ірраціональні переконання.

Ірраціональні переконання не просто псують настрій, але позбавляють життєвих сил. Вони з'являються внаслідок негативної інтерпретації подій і зазвичай починаються словами:

 • Я повинен.
 • Я зобов'язаний/вони зобов'язані.
 • Я знаю як краще.
 • Це нестерпно.
 • Я ненавиджу/не терплю/не можу/не витримую.
 • Я завжди правий.
 • Це жахливо.
 • Я завжди/я ніколи.

Для діагностики наявності і вираженості ірраціональних переконань розроблені різні тести і методики. Вони допомагають оцінити рівень стійкості до бар'єрів-фрустраторам, показники катастрофізації і повинності.

4. Підвищити фрустраційну толерантність.

Фрустрація трапляється кожен раз, коли наші очікування не збігаються з дійсністю. Звичайно, відмовитися від мрії неможливо. Зате можна культивувати і розвивати ту субособистість, яку Ерік Берн називав « внутрішнім дорослим ».

Відмовитися від завищених очікувань . Люди часто розчаровуються, коли чекають занадто багато від себе чи інших. В результаті відчувають себе обдуреними або обділеними. Щоб цього не сталося, не варто захоплюватися глобальними планами або жити ілюзіями. І не зациклюватися на своєму розчаруванні, щоб не погіршити стан. Адже іноді реальність набагато цікавіше фантазій.

Практикуйте прийняття. це не шлях пасивної покірності, не спосіб змиритися з будь-якими невдачами. Практика усвідомленості передбачає роботу над собою, самовдосконалення, посилення віри в свої сили. Вона допомагає прийняти реальність такою, яка вона є, не розчаровуючись з приводу невідповідності нашим очікуванням.

Додати самоіронії. самоіронія завжди рятує в ситуаціях, коли хтось наступає на хвору мозоль або невтішно відгукується про наші досягнення. Але найкраще вона допомагає, коли ми критикуємо самі себе. Так що в порядку самодопомоги для зміцнення віри в себе можна додати здорового скепсису. Але без самознищення. Воно так само неприємно.

5. Зрозумійте, коли звертатися до психотерапевта.

Якщо є сумніви – сходити або не сходити, краще сходити. Психотерапевт допоможе розвіяти сумніви або підкаже метод самоаналізу, який можна буде застосувати самостійно. Ставлення до психотерапії останнім часом змінилося. Багато хто все частіше (і все легше) записуються на прийом, якщо вважають, що можуть отримати користь від роботи з психотерапевтом. Якщо є можливість виговоритися, виплакатися, почути працюючу пораду-чому ні?

При всіх нерадісних наслідки фрустрація вважається ознакою високого інтелекту, тому що допомагає гарненько розлютитися і все-таки дістатися до мети. Тому наступного разу спробуйте використовувати його як інструмент для отримання нового досвіду. Звичайно, передбачити все наперед неможливо. Але, принаймні, ми знаємо, коли починати справлятися з фрустрацією самому, а коли звертатися за допомогою до психотерапевта.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Зараз читають
Внутрішній конфлікт: що це таке і 9 способів вирішення
Внутрішній конфлікт: що це таке і 9 способів вирішення
Що таке внутрішній конфлікт і чому він трапляється, коли бажання людини ...
Ранкова медитація: як проводити та її переваги.
Ранкова медитація: як проводити та її переваги.
Чому ранкова медитація вважається найкориснішою? Які у неї переваги? 7 п ...
Особистий щоденник: що це таке і в чому його користь??
Особистий щоденник: що це таке і в чому його користь??
Що таке особистий щоденник і як він допомагає пізнати себе, проаналізува ...
Кайрос-менеджмент і креативність
Кайрос-менеджмент і креативність
Креативність – це творчий потенціал людини, що дозволяє йому генерувати ...
Як знайти підробіток: 8 універсальних способів
Як знайти підробіток: 8 універсальних способів
Як знайти підробіток? Додатковий заробіток ще нікому не завадив. Про те, ...
Галюцинації: що це таке, їх види та причини виникнення??
Галюцинації: що це таке, їх види та причини виникнення??
Що таке галюцинації? Як виникають слухові галюцинації? Як розрізняти гол ...
Ксенофобія: що це таке, яка буває і як боротися??
Ксенофобія: що це таке, яка буває і як боротися??
Що таке ксенофобія і чому це ненависть до всього чужого? Види ксенофобії ...
Новое youtube видео