Назад
Роздвоєння особистості: що це таке, ознаки і лікування

Навигация по разделу
раздвоение личности

Що таке роздвоєння особистості, її причини та терапія?

Що таке роздвоєння особистості і чому воно рідко діагностується? Як розпізнати і лікувати розлад, доглядати за людиною з ДРІ?

Іноді ми зустрічаємо давнього знайомого і вигукуємо: « так тебе просто не впізнати!». у побуті це звучить як комплімент. Але для людей з дисоціативним розладом-це діагноз. Як проявляється і діагностується роздвоєння особистості? Наскільки воно поширене і хто в групі ризику? Коли дитячі фантазії виходять з-під контролю і потребують лікування? Ділимося інформацією про цей рідкісний психічний феномен.

Що таке роздвоєння особистості?

Роздвоєння особистості — це сукупність психічних порушень, що призводять до того, що в одному людському тілі крім основної уживаються як мінімум дві автономні альтер-особистості, які самостійно функціонують, змінюючи один одного з різною частотою і послідовністю. Це складне психічний стан супроводжується провалами в пам'яті , втратою відчуття часу, відсутності зв'язків в думках, почуттях і діях. Через це здається, ніби один і той же чоловік поєднує кілька персонажів різної статі, віку, соціального статусу, характеру , інтелекту, які при «зміні варти» наділяють тіло новими особливостями.

Роздвоєння особистості, як правило, викликається важкою психологічною травмою, найчастіше жорстоким психологічним, фізичним або сексуальним насильством. У спробі впоратися з травмуючим досвідом психіка створює собі друге " я " і переконує людину, що це жахлива подія сталася з кимось іншим. Психологічний захист, який допомагає відокремити себе від травматичної події, називається "дисоціація", а офіційна назва захворювання – дисоціативне (або множинне) розладі ідентичності( ДРІ, в англійській абревіатурі - DID ).

Розлад включено в офіційний список Міжнародну класифікацію хвороб, але в деяких країнах лікарі і вчені як і раніше заперечують його існування. З цієї причини статистика досліджень явища DID вважається неповною.
Пройти тест на роздвоєння особистості

Факти про дисоціативний розлад ідентичності:

 • У 80-97% випадків розлад пов'язаний з психологічною травмою, яка припадає на вік менше 9 років.
 • Жінки в 10 разів частіше піддаються насильству, тому складають більшість пацієнтів з розладом.
 • Середня кількість альтер-особистостей, які «підселює» психіка від 8 до 13, але в окремих випадках було зареєстровано майже 100.
 • Роздвоєння особистості спостерігається у 17% пацієнтів, які зловживають психотропними речовинами.
 • Майже 70% хворих з DID робили спроби самогубства.

Роздвоєння особистості &8212; це застаріла непрофесійна назва захворювання. Але ще раніше, до появи психіатричної науки це розлад називали одержимістю дияволом. Вважалося, що в людину вселяються злі дуги, говорять різними голосами, роблять жахливі речі. хворих не лікували, а позбавляли від бісів жорстокими методами .

У XVI столітті швейцарський лікар Парацельс першим описав випадок дисоціативного розладу. Але класифікували і офіційно зареєстрували цей стан тільки в 1975 році на судовому процесі Біллі Міллігана. В ході розслідування з'ясували, що підсудний скоював злочини під контролем однієї з безлічі особистостей. Миллиган замість в'язниці помістили в психіатричну лікарню. Але скептики ще довго сумнівалися в існуванні цього захворювання, вважаючи підсудного геніальним актором.  Як би там не було множинне розлад офіційно визнано захворюванням і потребує лікування.

Причини та діагностика дисоціативного розладу.

Щодо походження цього захворювання думки вчених так само розходяться. Доведено, що в 80% випадків воно провокується стресовими і постстрессовимі переживаннями. Важке дитинство, повторні психологічні травми, руйнівні для психіки події змушують психіку будувати захисні механізми. В результаті мозок спрощує людині життя-блокує доступ основний особистості до окремих спогадів, а утворилися порожнечі заповнює новими его-станами. Так що одна частина пам'ятає про травму, інша спить, а третя грає з друзями.

Пройти тест на психіку

Дисоціація-це нормально, це закладено в нас еволюцією для виживання . Але не кожна людина саме так реагує на насильство. Вчені називають додаткові причини, які діють в комплексі і з великою ймовірністю провокують роздвоєння особистості:

 • Істеричний або демонстративний тип особистості – як правило, це легковнушаемие люди, які люблять бути в центрі уваги.
 • Біологічні порушення або неповноцінність нервової системи, яка призводить до особливостей в роботі мозку.
 • Експерименти з психотропними або психоделічними речовинами. Іноді розлад провокується після наркозу.
 • Тривалий і інтенсивний рівень стресу, який буває в епіцентрі стихійних лих, катастроф, під час війни.

Примітно, що при першому медичному обстеженні лікарі часто не знаходять у пацієнта ніяких психічних відхилень. єдиним виявленим симптомом, найчастіше, виявляється короткочасна або тривала амнезія , яка відбувається при перемиканні свідомості. Тому діагноз ДРІ лікарі озвучують вкрай неохоче.

Основне захворювання, з яким в більшості випадків плутають роздвоєння особистості – шизофренія. Насправді це різні діагнози. Шизофренія в першу чергу характеризується галюцинаціями і безпідставною вірою в що-небудь. Це більш глибока патологія, яка руйнує особистість, але не створює внутрішніх «двійників».

Іноді діагноз ДРІ виявляється лише грою фантазії. людина вигукує: « у мене роздвоєна особистість! », коли не може втриматися від нічних походів до холодильника або веде в соцмережах сторінки від різних персонажів. Але це, скоріше, жарт. Множинне розлад особистості діагностується після довгих клінічних спостережень, тестування, гіпнозу. Для уточнення діагнозу проводиться медикаментозне занурення в особливий стан, коли розгальмовуються глибинні структури мозку.

Роздвоєння особистості: ознаки, які можна розглянути самостійно.

Практично кожна людина відчуває легку дисоціацію, коли фантазує, веде внутрішні діалоги або як кажуть «витає в хмарах». Багато дітей граються з уявними друзями, вигадують історії та вірять у них. У цьому немає нічого особливого. Але хворий з діагнозом DID не вміє переключитися і позбутися від іншої реальності самостійно. перемикання між особистостями відбувається раптово і непередбачувано . Послідовності або закономірності такого перемикання вчені ще не виявили.

Поки описані прояви хвороби, які можна спостерігати з боку. при переході з однієї особистості на іншу :

 • Змінюється характер , жести, міміка, почерк, тембр голосу, харчові звички і сама історія життя, яку розповідає хворий. Часто альтернативні особистості мають характер, протилежний рисам основної особистості.
 • Людина не може керувати своїми рухами , контролювати поведінку, висловлювання, вчинки. Він може сумувати, плакати, а через хвилину засміятися і все без видимих причин.
 • Іноді трапляється розлад мови - людина видає незв'язні слова, окремі звуки, іноді заїкається або надовго замовкає.
 • Спостерігаються провали в пам'яті, які стирають спогади, події давнього і недавнього минулого, звички. Людина забуває занадто багато інформації, щоб це можна було списати на звичайну забудькуватість.
 • В один момент часу в свідомості "живе" тільки одна ідентичність, всі інші відключаються . Альтернативні особистості інтегруються спонтанно, але не знають про існування один одного. Тому при повторному обстеженні у лікаря пацієнт може розповідати про себе суперечливу інформацію.
 • Погіршується загальне самопочуття і основні показники здоров'я. Це можуть бути безпричинні болі в животі, порушення травлення, мігрені.
 • При ПЕТ-скануванні мозку в різних станах спостерігається активність різних частин гіпокампу – центру пам'яті про різні події в житті.

Але навіть при прояві більшості симптомів у хворих частіше діагностується депресія , тривожний розлад або апатія . Все це ще більше ускладнює підбір правильної схеми лікування.

Пройти тест на депресію

Як лікувати роздвоєння особистості?

У порівнянні з іншими розладами роздвоєння особистості визнається найбільш хронічним і важким. Ліки призначають тільки для згладжування симптомів.  Основним методом лікування визнається психотерапія.

Основна мета лікування пацієнта з DID – відновити зв'язок з минулим і об'єднати всі «відщеплені» ідентичності в одну концепцію «справжнього себе». Зібрати інформацію про всіх «сусідів по тілу» можна за допомогою тривалих бесід, гіпнозу і розгальмовують препаратів. Проте такий складний комплексний підхід може однаково допомогти і нашкодити. тому робота психіатра і психотерапевта повинна бути воістину ювелірною.

Психотерапія зводиться до того, щоб познайомити пацієнта з його захворюванням, навчити відстежувати свій стан і розуміти, що відбувається. Це дає пацієнтові контроль над своїми станами, допомагає зібрати розщеплені частини особистості в одне ціле. Найпродуктивнішими вважаються Когнітивна і раціональна психотерапія, які допомагають виробити критичне ставлення до свого розладу. Є ще тривала Інсайт-орієнтована психотерапія, націлена на примирення різних его-особистостей.

Лікарі кажуть, що успішне лікування дисоціативного розладу можливе. Але на нього йдуть роки, а одужання не буває остаточним.

Як жити з людиною з діагнозом ДРІ?

Дисоціативний розлад впливає на життя хворого, його рідних і всіх хто про нього піклується. Ось кілька порад для тих, хто хоче зробити відносини з такою людиною більш керованими:

 • Зніміть рожеві окуляри. це захворювання лікується роками, іноді всю життя .
 • Будьте терплячі . Хворий цей діагноз не вибирав, він пережив жахливу ситуацію.
 • Шукайте інформацію у професіоналів. точну інформацію дасть практикуючий психіатр, а не мудрі сусідки.
 • Не панікуйте. коли ваш коханий переходить на іншу особистість, він переживає неймовірно складну ситуацію. Не посилюйте його страждання своєї істерикою .
 • Створіть для нього безпечне оточення . Чим менше стресу він відчуває, тим рідше трапляються напади.
 • Пильнуйте. переконайтеся, що у хворого є всі ліки, щоб зняти прояви тривожності або депресії. Слідкуйте, щоб він не пропускав психотерапію.
 • Спостерігайте. простежте, які стани передують «перемиканню». Це може бути заціпеніння, сильна смуток , агресія.
 • Не приймайте все близько до серця. якщо почуєте від людини образливі слова або образи, не приймайте їх за правду. Просто пам'ятайте, що ваша кохана людина не контролює свою поведінку і навіть не пам'ятає, що сказала під час нападу.
 • Подбайте про себе. турбота про людину з ДРІ буває неймовірно виснажливою. Важливо стежити і за собою теж: зайнятися спортом, вчасно відпочивати, зустрічатися з друзями.

Сучасні фільми про людей з дисоціативним розладом не просто розповідають про їх внутрішній світ, але демонізують це захворювання. В реальності все інакше. Роздвоєння особистості-це цілий комплекс симптомів, які не гарантують перетворення хворого в небезпечного лиходія. Більшість хворих з ДРІ не є небезпечними, вони нормальні люди. Звичайно, звести всіх альтер-особистостей в одну вдається не всім. Але можна домовитися з ними і жити в гармонії. При правильній психотерапії так воно і трапляється.

Пройти тест на психічні розлади

Зараз читають
Че робити з цим життям? 7 різних шляхів для розвитку
Че робити з цим життям? 7 різних шляхів для розвитку
Че робити зі своїм життям, якщо здається що все не так? Як вийти з цього ...
Самореалізація особистості: що це таке і які види бувають??
Самореалізація особистості: що це таке і які види бувають??
Що таке самореалізація людини і які є її види? Які основні ознаки, за як ...
Психологічний портрет: що це таке і з чого складається??
Психологічний портрет: що це таке і з чого складається??
Що таке психологічний портрет і які пункти обов'язково включає в себе? В ...
Ніжні слова і як їх говорити коханим: + 40 прикладів
Ніжні слова і як їх говорити коханим: + 40 прикладів
Як говорити ніжні слова правильно? Чи однакові вони для чоловіків і жіно ...
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Як мотивувати себе на досягнення своїх цілей, особливо довгострокових. А ...
Садист: хто це такий, причини агресії і як протистояти??
Садист: хто це такий, причини агресії і як протистояти??
Хто такий садист і як розпізнати побутового садиста? Як справлятися зі с ...
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Що таке когнітивний дисонанс і як наш мозок зменшує психологічну напругу ...
Новое youtube видео