Назад
Девіантна поведінка: що це таке, його причини і форми

Навигация по разделу
девиантное поведение

Що таке девіантна поведінка і чому це майже норма?

Що таке девіантна поведінка і які можуть бути її причини? Які є форми, види і пом'якшувальні фактори? Чим відрізняється просто від «поганих» вчинків?

Якщо згадати яскраві приклади з літератури або кіно, то визначити в персонажі «лиходія» або «героя» зазвичай можна з першої хвилини. В реальності все складніше. Те, що одні називають протестом, інші вважають хамством. А засуджуваний суспільством дивак виявляється геніальним винахідником. Зрозуміти нерозуміння допомагає наука девіантологія, а термін «девіантна поведінка» описує будь-які прояви від проституції до епатажного перфомансу, від ігроманії до геніальності.

У статті розповідаємо про форми і передбачувані причини відхиляється поведінки, розбираємо, чи можна когось вважати справжнім лиходієм на підставі «неправильних» вчинків. А ще намагаємося зрозуміти головне: девіантність-це добре чи погано?

Що таке девіантна поведінка?

Девіантна поведінка-це будь-які дії, що суперечать фактично сформованим в конкретному співтоваристві нормам, стандартам, стереотипам , а також не вписуються межі толерантної поведінки. У строгому сенсі характеристика феномена «нормальна/не нормальна поведінка» неоднозначна, а межі між цими поняттями досить розмиті. Тому девіантна поведінка розглядається з точки зору культури того чи іншого суспільства, а його оцінка завжди відносна.

Термін є похідним від латинського поняття « Deviatio " - " відхилення ». Хоча частіше наводяться негативні приклади девіантної поведінки, відхилення може бути в одну або іншу сторону:

 • Негативний - дисфункціональна, підриває систему соціальна патологія, яка руйнує особистість. Це алкоголізм, азартні ігри, бродяжництво, проституція, злочинність.
 • Позитивне - нововведення, спрямовані на розвиток суспільства, боротьбу з патріархальними або віджилими стандартами. Це науково-технічна, суспільно-політична творчість, аскетизм , новаторство, геніальність .
 • Демонстративне - відкрита непокора, ігнорування прийнятих в суспільстві цінностей і стандартів. Це екстремізм, революційний тероризм, релігійний фанатизм.

Результат у всіх прикладів девіантної поведінки – нездатність або небажання людини пристосуватися до життя в конкретному співтоваристві. Більше того, будь-яка «аномальність» регулюється одним і тим же геном. Але в одному випадку людина стає геніальним вченим (Альберт Ейнштейн, Григорій Перельман), художником (Сальвадор Далі) або винахідником (Білл Гейтс, Стів Джобс), а в іншому руйнує своє життя.

Пройти тест на психіку

Причини девіантної поведінки.

Соціально-зухвалі вчинки завжди цікавили релігійних діячів. Адже з точки зору релігії переступити Божественну заборону, значить, згрішити. Так, згідно біблійної історії про Адама і Єву вперше були порушені суспільні норми, а винні отримали покарання. Складна проблема соціального контролю, профілактики та попередження неналежної поведінки також цікавила філософів і державних діячів. Вивченню цього питання присвячували свої роботи Діоген, Аристотель, Сократ, Ніцше, Ларошфуко.

В Росії «Психологія девіантної поведінки» виникла в 70-х роках XIX століття. Першими педагогічними дослідженнями займалися л.Виготський, а. Макаренко, Ю. Клейберг, а більшість наукових робіт було присвячено проблемам дитячої безпритульності і злочинності. Поступово утворилася девіантологія-наукова дисципліна, яка комплексно підходить до вивчення порушень морально-релігійних, морально-етичних, політичних, організаційно-правових норм.

Проблему девіації досліджують соціологи, психологи, філософи, педагоги, медики, юристи і пояснюють її цілим набором взаємопов'язаних і взаємовпливових обставин. першопричинами таких відхилень можуть бути :

 • Біологічна схильність: генетика, несприятливі психофізіологічні особливості дитини, що заважають соціальній адаптації.
 • Психологічні особливості: наявність у дитини психопатії або надмірне посилення окремих рис характеру .
 • Соціально-педагогічні дефекти : неправильне сімейне, шкільне або суспільне виховання, жорстоке поводження.
 • Неправильне виховання в підлітковому періоді: психологічні проблеми з соціалізацією, адаптацією, інтеграцією в суспільство, кримінальне середовище вільного часу.
 • Соціально-економічні: соціальна нерівність, соціальна криза з руйнуванням старих цінностей, неможливість працювати і заробляти.
 • Людські пороки та недосконалості: егоїзм, заздрість , прагнення виділитися, надмірна тяга до задоволень.

Форми девіантної поведінки.

Поступово норма стає девіацією(відхиленням), а девіація нормою. Більше того, відхилення та протест стають частиною моди. Тому девіантність може розглядатися не в загальному, а в рамках тієї чи іншої соціокультурної групи.

Умовно розмежовують поведінку:

 • Делінквентне - протиправні вчинки, що завдають шкоди окремим людям, суспільству в цілому: шахрайство, злодійство, кіберзлочинність.
 • Звикання - нав'язлива згубна залежність від хімічних препаратів або психологічна залежність: Ігроманія, шопоголізм, переїдання, сексоголізм.
 • Дезадаптивне - відмова від пристосування до життя суспільства, причому необов'язково зі злим умислом (може статися на тлі невиправданої самовпевненості).
 • Асоціальне - неусвідомлені або свідомі вчинки або дії, що не вписуються в норми моралі.
 • Акцентуйоване - виділення будь-якої риси характеру на тлі інших і її особливий розвиток (істеричність, фамільярність, плаксивість, примхливість).
 • Деструктивне - словесні або практичні дії, спрямовані на руйнування чого-небудь у фізичному або психологічному сенсі (руйнування миру, спокою, здоров'я, домовленостей, настрої ).
 • Конфліктне - прагнення словами, позами, діями, жестами спровокувати конфлікт , а також здатність бачити в будь-якій нейтральній ситуації загрозу для свого життя.

Але подібні розмежування не дають відповіді на головне питання: Як відрізнити девіантну поведінку від просто»поганого"? Зайняті цією проблемою вчені стверджують, що кожен випадок потрібно розглядати в певному контексті:

 • Встановлені норми, які порушує девіантна поведінка, в різних суспільствах і в різний час носять нестабільний і часто суперечливий характер.
 • Важливо розуміти обставини і мотиви, які керують вчинками особистості. Наприклад, неадекватно може вести себе людина, якщо його сім'ї або йому самому загрожує небезпека.
 • Не можна ототожнювати відхилення в поведінці з порушенням психіки.

Тому часто девіантним називають поведінку, яке приносить шкоду людині або суспільству. А "поганим" вважають поведінку, що не збігається з нашими особистими уявленнями з приводу того, як інша людина могла б вчинити.

Девіантна поведінка по суті є умовно і суперечливою. Більш того, в ситуації гіперконтролю, коли людина емоційно виснажений або сильно пригнічений, у нього більше шансів зробити неадекватний вчинок і виглядати «ненормальним» в очах суспільства. Можливо, тому сьогодні відхилення стає нормою. А вчорашніх хуліганів все частіше називають геніями епатажу.

Пройти тест на психічні розлади

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео