Назад
Табу: що це таке, як з'явилися і як їх розпізнати у себе??

Навигация по разделу
табу

Що таке табу і чи потрібні вони нам?

Що таке табу в сучасному суспільстві? Які є заборони: культурні, поведінкові та моральні. Внутрішні бар'єри, що заважають нам жити.

Поняття табу вже втратило своє страхітливо-релігійне значення. Все ж ми не віримо, що небо розверзнеться, і божество на вогненній колісниці покарає нас за бутерброд під час посту. Але примудряємося ставити бар'єри у себе в голові, навіть забуваючи, звідки вони взялися. Потрібні нам обмеження або це пережиток минулого суспільства? Чому безглузді заборони тільки посилюють бажання їх порушити? Як позбутися від комплексів в сексуальній сфері? Нерозумно коли ми самі собі ставимо перешкоди. Але саме цим і займаються дорослі люди.

Що таке табу?

Табу — це абсолютна неможливість здійснення певної дії. Це як прокляття назавжди. Воно непохитно і не допускає можливості переступити ту межу, яку заборонено переступати. Значення його кілька двоїсте: з одного боку – це щось священне , недоступне для простої людини, з іншого – моторошний, страшний і жорстокий . Спочатку поняття було зведенням релігійних заборон, сьогодні воно перенесено в площину внутрішніх моральних обмежень. Інше, буденне значення цього поняття-Священний.

Саме слово «табу» має полінезійське Походження, де воно означає заборону сакрального значення. жорсткі обмеження , які транслюють служителі культу, часто не обґрунтовані , але є чимось природним для всіх, хто знаходиться в їх владі. До того, як слово потрапило в нашу мову, поняття жорстких обмежень існувало у всіх релігіях світу.

Власне, релігія – це і є кодекс заборон для всіх людей незалежно від походження, соціального статусу матеріального становища. Але за порушення одних можна було отримати словесну мораль, а за зневажання інших моментально слід було жорстоке покарання вищих сил. Чому така різниця? Тому що табу і моральні моралі – різні речі. Моральні моралі можна обійти, схитрувати, купити індульгенцію. Табу-ні.

Пройти тест на характер людини

Табу в релігії.

Табу вводили релігійні служителі з кількох причин. Перше-це проведення кордону між людьми і сакральними предметами , які здатні відокремити священне від буденного і буденне від священного. Друге-це можливість підтримати порядок у громаді. Так, наприклад, під найсуворішою забороною були сексуальні зв'язки між близькими родичами. Без знання генетики пояснити заборону було складно, тому табу описувалося коротко: «не можна. І крапка. Інакше кара небесна"» Причому служителі культу часто виконували покарання задовго до вищих сил, щоб іншим було неповадно.

Сьогодні релігійні заборони збереглися, перш за все, щодо їжі. Власне, Біблійне оповідання починається саме з заборони з'їсти плід з дерева добра і зла. З його порушення І сталося гріхопадіння людства, за яке ми розплачуємося досі. Харчові релігійні обмеження-це суворі поняття посту в християнстві, кошерна їжа в іудейській релігії, халяльна в мусульманстві. Інші обмеження стосуються поведінки взагалі або в певні дні, одягу, зображення живих істот та інші.

Перші наукові дослідження.

Першим дослідником, який класифікував тему табуювання був шотландський етнограф, антрополог і релігієзнавець Джеймс Джон Фрейзер (01.01.1854-07.05.1941). Він першим описав табу з точки зору двох протилежних понять – магічних ритуалів і здорового глузду. У своїй книзі численні заборони різних народів він розділив за сферами життя:

 • На заборонені дії - спілкування з представниками інших племен, прийняття їжі і їжі, оголення обличчя, вихід за межі певної території.
 • На людей або заняття - для правителів і представників королівських династій, для носять траур, вагітних жінок, воїнів, вбивць, мисливців і рибалок.
 • На предмети або частини людського тіла - гострі предмети, волосся (ритуали під час стрижки) або кров, голову як вмістилище душі людської, вузли і кільця.
 • На Імена небіжчиків, правителів, божеств .

Висновок з цього дослідження був цікавим: людям завжди потрібен був зразок, до якого вони прагнули. Люди бачили бездоганну модель життя і мріяли жити так само. Але для того, щоб досягти захмарних висот їм доводилося підкорятися тому самому ідеалу .

Дивно, але багато заборон, описаних у книзі, ми пам'ятаємо і сьогодні. Причому слідуємо їм навіть не замислюючись про походження. Так, наприклад, багато хто не викидають зрізані нігті і волосся, не дарують гострі предмети, не зав'язують вузли.

Фрейд табу та амбівалентність.

Зигмунд Фрейд (06.05.1856-23.09.1939) у своїй книзі «Тотем і табу» розглядає табу породження амбівалентності. Амбівалентність-це подвійність почуттів по відношенню до чого небудь. Отримавши жорстку заборону, людина з одного боку відчуває священний трепет, з іншого-нестримне бажання його порушити .

Фрейд прив'язує поняття табу до теми психоаналізу , дослідження несвідомої частини душевного життя персональної і колективної психіки . У своїх роботах він описує людей, що самі створили собі жорсткі табу і слідують їм не гірше полінезійських дикунів. Фрейд навіть ввів поняття "хвороба табу" - нічим не обгрунтовану хворобливу нав'язливість, яка призводить до нескінченних суперечок з самим собою, нервозності і нав'язливим ритуалам.

Причому необгрунтовані заборони певною мірою заразні, вони можуть передаватися від людини до людини і захоплювати великі групи людей. Найчастішим проявом цієї хвороби є табу на дотики, і як наслідок – нав'язливий ритуал нескінченних обмивань.

У сучасному психоаналізі поняття табу більше досліджується в сексуальній сфері. Але є й інші прояви внутрішніх заборон. Наприклад, багато хто з нас несвідомо забороняють собі ті чи інші дії , думки, емоції , вчинки і навіть не здогадуються, що продиктовані вони внутрішніми табу.

Пройти тест Фрейда

Табу в наш час.

Сучасне суспільство не виробляє таких категоричних табу. Вчені стверджують, що кількість моральних заборон залежить від рівня розвитку цивілізації. Одна справа – неможливість поглянути на верховного правителя, інша – табу на вбивство. Хоча багато що також залежить і від самої людини. Якщо для одного твердження " Не кради» знаходить відгук в душі, то для іншого це, скоріше, виклик. Все ж людині властиво робити те, що йде йому на користь і шкодить оточуючим. І зупиняє його від активних дій зовсім не мораль , а страх перед громадським засудженням та Кримінальний кодекс.

Юридичні обмеження прописує держава, яка здатна покарати не гірше верховного жерця. Раніше всі табу були прописані в релігійних книгах, але сьогодні багато хто не дотримуються суворих релігійних моралей. внутрішні заборони продиктовані етикою і батьківським вихованням, а зовнішні – юридичним законом. Коли людина несвідомо або навмисно порушує порядок, завдає шкоди оточенню, оточення говорить «нам це не подобається, це ущемляє наші інтереси» і створює певні закони.

У багатьох країнах існують культурні або поведінкові заборони . За їх порушення нікого не посадять у в'язницю, але для оточуючих порушник стає ізгоєм. Тобто сам потрапляє під вплив табу. Наприклад, в Японії не можна заходити в будинок у вуличному взутті, жаліти плаче людини або звертатися до вищого начальника без його дозволу. У буддійських країнах заборонено торкатися до голови дитини, а в Швеції не можна дарувати гвоздики, які вважаються траурними квітами. І це лише деякі з великої кількості обмежень. Але щоб уникнути неприємних ситуацій, їх варто дотримуватися.

Чи потрібні нам табу?

Чи потрібні суворі заборони сьогодні? Швидше, так. Звичайно, старі моральні обмеження стосувалися суспільства, якого сьогодні вже не існує. Потрібні інші. Ті, що спрямовані на збереження життя, наприклад. При вихованні маленької дитини батьки строго забороняють йому наближатися до розеток або киплячим каструлях. Дітям зовсім не обов'язково знати закони руху електронів, щоб зрозуміти: Пальці в розетку пхати не можна. Для дорослих людей-це правила дорожнього руху, кодекс законів.

Соціологи стверджують: чим більше у людини внутрішніх культурних заборон, тим якісніше він вписується в суспільне середовище . Хоча іноді нерозумні заборони провокують численні порушення (амбівалентність почуттів). Так, під час сухого закону, кількість питущих людей різко збільшується.

Співіснувати було б набагато простіше, якби всі дотримувались внутрішніх обмежень. Практикуючі психологи відзначають в своїх роботах, що дорослим людям варто також повчитися поважати чужі внутрішні заборони. А попросту-не лізти в чуже життя з добровільними порадами або нетактовними питаннями. Навіть якщо вам здається, що обмеження іншої людини смішні і безглузді, не варто вчити їх життя , даючи поради на зразок:

 • Ви не повинні засмучуватися через це…
 • Не бійся, краще бути сміливцем…
 • Необхідно себе змусити…
 • Чому у вас в голові такі дурні думки…
 • Нерозумно хвилюватися з такого незначного приводу…

А фазу " я на твоєму місці...» взагалі слід було піддати анафемі, викреслити з пам'яті людства. Єдине, що можна зробити – поділитися власним досвідом. І то, у формі діалогу.

Як розпізнати табу?

Держава здатна табуювати далеко не всі процеси в нашому житті. Але те, що не робиться на рівні суспільства, добровільно здійснюється на рівні особистості . Ми самі собі встановлюємо внутрішні бар'єри, здатні сильно обтяжити наше існування. Ми робимо це несвідомо, але своїми «психологічними руками». При цьому не усвідомлюємо, що саме вони є перешкодою до досягнення успіху. ми забороняємо собі :

 • Відносини з великою різницею у віці.
 • Щастя в повторному шлюбі.
 • Незаплановані вчинки.
 • Кар'єрне зростання (особливо жінки).
 • Зміну нелюбимої роботи або відхід у «вільне плавання».
 • Експерименти і розкутість в сексі.
 • Відверта розмова з дітьми, батьками.

І це лише початок. Чим більше внутрішніх обмежень, які ми самі собі не в змозі пояснити, тим менше місця залишається для щастя . Заборони в одній сфері життя відображаються на інших, а бажання їх порушити веде до неузгодженості з самим собою. Яскравий приклад-наш зайву вагу. Ми часто їмо не тому, що любимо цю страву. Ми заїдаємо внутрішні заборони на красу, сексуальність , відносини, матеріальне благополуччя. І чим більше ми собі забороняємо, тим більше хочеться їсти. А якщо в цей час сідаємо на дієту, і забороняємо собі ще й улюблені продукти, пиши пропало. Набір десятка зайвих кілограмів забезпечений.

Наші внутрішні обмеження можуть завдати шкоди близьким . Наприклад, у деяких є табу на вибачення. Людина просто не може вимовити прості слова, здатні зменшити біль іншого. Є й такі, що ми переносимо на своїх дітей, чоловіка або дружину, також ускладнюючи їм життя. Мало того, що ми самі страждали, нехай тепер і вони страждають. Але ж відповіді на питання «Чому?"у нас просто немає. У кращому випадку ми згадаємо, що нам це хтось сказав. Так що якщо табуювати щось в особистому житті, так це невтручання в простір близьких людей.

Наші несвідомі табу схожі, скоріше, на мікрочіпи, імплантовані в голову в дитячому або підлітковому віці. Але люди частіше називають їх тарганами. Справитися з ментальними "тарганами" в голові допомагають психотерапевти . Вони розкручують проблеми, як клубок ниток, докопуються до першопричини безглуздого бар'єру. Психологи здатні не тільки вислухати. Вони постачають клієнтів інструментами, які допомагають їм жити і справлятися зі своїми заборонами самостійно. Але і психотерапевти потрапляють під заборону. Адже вважається, що на сеанси психотерапії ходять психопати, слабаки або повні невдахи. Так що перед тим, як відправитися на сеанс психотерапії, доведеться порушити принаймні одне внутрішнє табу, щоб впоратися з іншими.

Висновки:

 • Табу – це релігійне поняття, яке сьогодні перейшло в площину етичної та психологічної моралі.
 • Сексопатологи сформулювали основне правило заборон в сексі: якщо ваша поведінка не шкодить оточуючим, немає причин для його засудження.
 • Амбівалентність – суперечливе бажання слідувати забороні і одночасно його порушити.
 • Чим більше необгрунтованих заборон, тим більше бажання їх порушити.
 • Наші обмеження захищають нас, але забирають щастя.

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео