Назад
Розлад вегетативної нервової системи: що це таке??

Навигация по разделу
расстройство ВНС

Що таке розлад вегетативної нервової системи?

Що таке розлад вегетативної нервової системи і як він діагностується? Як проявляються симптоми розладу ВНР?

Якщо ви постійно турбуєтеся, мало рухаєтеся, відчуваєте занепад сил і незрозумілі болі у всьому тілі, не відмахуйтеся від проблем. Це означає, що» внутрішній регулювальник " організму працює з подвоєною мобілізацією або навіть на межі своїх можливостей. Так що дивні симптоми не пройдуть самі собою. Лікарі в таких випадках підозрюють розлад вегетативної нервової системи і радять всебічно обстежитися.

Поговоримо про причини збою в системах саморегуляції, методах терапії та профілактики.

Що таке розлад вегетативної нервової системи?

Розлад вегетативної нервової системи — це комплексне порушення вегетативної ланки центральної нервової системи, яке проявляється погіршенням загального самопочуття і симптоматикою, схожою з соматичними захворюваннями: мігренню, тахікардією, інфарктом, статевою дисфункцією, остеохондрозом. Даний розлад не визнано офіційною медициною як окреме захворювання, але за статистикою вегетативними порушеннями страждає 65-75% дорослих. Віковий пік припадає на 25-40 років, а в 40% випадків хвороба помітно знижує працездатність. Тому при перших симптомах дисфункції потрібно виявити її причину і почати лікування.

Вегетативна нервова система (ВНС) допомагає людині гнучко пристосовуватися до мінливих зовнішніх умов . Саме вона спонукає серце битися швидше у відповідь на страх або фізичне навантаження, змушує нас потіти в спеку, дає «команду» зіницям розширитися, а сечового міхура скоротитися... проте вимушена адаптація до негативних впливів ззовні виснажує систему і може вивести її з ладу. І в якийсь момент природні настройки дають збій.

Вегетативна нервова система – складна структура, відповідальна за життєдіяльність кожного органу і всього організму в цілому. Відповідно сигнали про» заворушеннях " можуть направлятися в будь-які органи, включаючи шкіру. Вегетативна дисфункція відноситься до великої групи нервових розладів, тому її прояви можуть бути самими непередбачуваними:

 • Порушення в роботі органів або систем: проблеми з серцем, легенями, синдром роздратованого кишечника, прискорене сечовипускання, пітливість.
 • Різкі короткочасні скачки тиску, температури.
 • Неглибокий сон.
 • Ломота в тілі.
 • Підвищена тривожність , напруженість.
 • Раптова непритомність.
 • Знижена працездатність.
 • Проблеми з концентрацією уваги.
 • Млявість, дратівливість.
 • Хронічна втома .
 • Раптові болі неясного походження.

Пройти тест на психіку

До синдрому вегетативної дисфункції( СВД ) призводять цілком реальні захворювання. Часто це ендокринні проблеми, хвороби нирок, серця, сечостатевої та травної системи. Пацієнти з різноманітними, але неясними симптомами обходять кабінети лікарів, проводячи «капітальну ревізію» свого організму. Якщо після всіх аналізів, ЕКГ, МРТ, електроенцефалографії, добового моніторингу артеріального тиску патологій органів не виявляється, пацієнтів направляють до лікаря-невролога. Саме він після діагностичних процедур уточнює причину страждань, а потім призначає адекватне лікування.

Причини розладу.

Єдиної причини дисфункції ВНС поки не виявили. Але небезпека її заробити просто величезна. Щоб зрозуміти, чому діагноз "розлад нервової системи" сьогодні ставиться все частіше, досить прочитати список можливих першопричин:

 • Генетична схильність, спадковість.
 • Важка вагітність, родові травми.
 • Неправильне харчування, переїдання.
 • Малорухливий спосіб життя.
 • Трудоголізм, хронічний стрес.
 • Занижена самооцінка , синдром відмінника.
 • Гормональний збій, вікові порушення.
 • Шкідливі звички (куріння, алкоголізм).
 • Травми голови.
 • Самолікування, зловживання ліками.
 • Алергія, хронічна інфекція.
 • Психічне, фізичне, психічне перенапруження.

За статистикою прояви вегетативної дисфункції дають про себе знати вже в підлітковому віці і зустрічаються набагато частіше, ніж застуда. У чоловіків захворювання діагностується в два рази рідше, ніж у жінок. Але це тільки тому, що жінки ретельніше стежать за здоров'ям і частіше звертаються за медичною допомогою.

Терапія СВД.

Незалежно від причин захворювання мета лікування-зниження рівня тривоги , боротьба зі стресом. Тому нервовий розлад лікується комплексно: фармакологією і немедикаментозними методами. Це можуть бути фітопрепарати, БАДи, вітаміни, антидепресанти, Серцеві препарати. Ліки призначає лікар, але від пацієнта потрібно не тільки регулярний прийом медикаментів, а й бажання працювати над собою.

Що потрібно зробити при розладі ВНС?

 1. Змінити спосіб життя та харчування. одне з важливих правил людини, яка зацікавлена в одужанні – не вганяти організм в стресовий стан. Тому від звичок засиджуватися вечорами за комп'ютером, харчуватися на ходу, працювати у вихідні доведеться відмовитися. Тим приємніше буде обзавестися новими звичками: лягати вчасно, висипатися, присвячувати час спілкуванню з сім'єю, активному хобі .
 2. Освоїти техніки релаксації. розвантажити психіку можна різними методами. Головне, вибрати для себе той, що приносить більше задоволення: Фітнес (аеробіка, зумба), спорт (плавання, велосипед, тренажери), скандинавська ходьба, танці. Контролювати себе в стресових ситуаціях добре допомагають дихальні методики. Ароматерапія, гаряча ванна з аромамаслами або розслабляючий масаж надовго закріплюють розслаблення і позитивний настрій.
 3. Записатися на психотерапію. індивідуальні або групові заняття з психотерапевтом допомагають опрацювати внутрішні причини стресу, які призводять до збоїв ВНС. На сеансах психотерапії клієнт вчиться правильно поводитися під час конфліктів, змінювати своє ставлення до негативних подій, висловлювати почуття, емоції. Психотерапевт не просто розмовляє з клієнтом, але допомагає знайти першопричину розлади, позбутися від емоційної занози безболісно і назавжди.
 4. Проводити профілактику. для закріплення результатів терапії необхідно переглянути свої звички, режим роботи і відпочинку, харчування, уподобання, смаки. Обов'язково приймати вітаміни, регулярно здавати аналізи, відмовитися від кофеїну, сигарет, алкоголю. Доведеться привчити себе до фізкультури, нехай спочатку це будуть прості прогулянки. Але головне-не нервувати через дрібниці. Адже всі хвороби»від нервів".

Розлад вегетативної нервової системи – небезпечний стан для хворого і його близьких. Тому лікарі не радять відстежувати незрозумілі симптоми на самому початку, щоб не доводити себе до критичного стану. Почати можна з приємних методів: відвідування СПА, розслабляючого масажу, відпустки біля моря. Якщо стан не нормалізується, все ж варто звернутися до лікаря.

Пройти тест на стрес

Зараз читають
Самовпевненість: що це і хто така самовпевнена людина??
Самовпевненість: що це і хто така самовпевнена людина??
Що таке самовпевненість і коли вона буває зайвою? Хто такий самовпевнена ...
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Як стримувати емоції і чи може бути шкідливо для психічного здоров'я? Як ...
Вправи на розвиток уваги: 5 технік концентрації
Вправи на розвиток уваги: 5 технік концентрації
Які є вправи на розвиток уваги і наскільки вони складні? 5 перевірених і ...
Лайф коуч: хто це такий і для чого потрібен лайф коучинг??
Лайф коуч: хто це такий і для чого потрібен лайф коучинг??
Хто такий лайф коуч і навіщо до нього звертатися? Що таке лайф коучинг і ...
Зрада: що це таке і чому люди зраджують??
Зрада: що це таке і чому люди зраджують??
Що таке зрада і чому вона відбувається? Як визначити потенційного зрадни ...
Соціофоб: хто це такий і в чому виражається соціофобія??
Соціофоб: хто це такий і в чому виражається соціофобія??
Хто такий соціофоб і які причини виникнення соціофобії? 9 питань для сам ...
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Що таке іпохондрія і чому це хвороба розуму, а не тіла? Чим іпохондрик в ...
Новое youtube видео