Назад
Патерн: що це таке і основні види патернів поведінки.

Навигация по разделу
паттерн

Що таке патерн і які вони бувають?

Що таке патерн і чому вивчаючи їх ми можемо сформувати звичку самоконтролю? Чому важливо відстежувати моделі поведінки?

Людина не може контролювати себе 24 години на добу: частина реакцій і дій мають свої спускові механізми і спрацьовують автоматично. Однаковій поведінці, мовним зворотам, емоційним реакціям і жестам вчені давно дали назви. Це патерни. У статті піде мова про загальні характеристики психологічних патернів, видах і способах корекції в дитячому віці. Знання про механізм дії патерної поведінки допоможе краще зрозуміти себе і оточуючих.

Що таке шаблон?

Патерн — це доведена до автоматизму схема або модель поведінки, яку людина використовує в звичайному житті. Про моделі можна говорити в будь-якій області, де використовуються моделі поведінки: щоденне чищення зубів, ранкова чашка кави, рукостискання при зустрічі, спосіб нарізки овочів для супу або знайомства з новим співробітником.

Етимологічно поняття походить від англійського слова pattern - шаблон, зразок. Крім психології шаблони зустрічаються в фізиці, математиці, програмуванні, дизайні, музиці, будівництві, філософії . З фізіологічної точки зору моделі утворюються в нашому мозку за тією ж схемою, що і звички. Але психологічна модель поведінки-більш об'ємне і складне поняття, ніж рефлекс або інстинкт. Це ціла програма в нашому мозку, за якою ми живемо і взаємодіємо з оточуючими людьми.

Пройти тест на тип особистості

Ще одна цікава особливість патерну – активізація повного шаблону поведінки при активізації будь-якої його частини. Наприклад, відчувши аромат кави з кав'ярні, ми купуємо до напою печиво. Або занурюємося в радісні спогади при згадці слова «ялинка». Таким чином, частина шаблону – це курок, який запускає його цілком. Фахівці називають це кодом. Але психологічні моделі-це не бездумні послідовності дій, а наповнені змістом поведінкові реакції. Наприклад, нескінченне миття рук-це невроз. Зате миття рук після прогулянки – це патерн.

Види патерної поведінки.

Патерна поведінка – зручний механізм, який дістався нам від предків. Воно пояснюється принципом раціональності-якщо реакція виручила кілька разів, вона виручить і надалі. Адже набагато простіше користуватися готову модель, ніж кожен раз придумувати нову.

Насправді ми використовуємо набагато більше моделей, ніж можемо собі уявити. Тому поведінкові моделі мають досить розгалужену класифікацію:

 • Соціальні та індивідуальні . Соціальні шаблони - це рукостискання, помах рукою або уклін при зустрічі, звичка притримувати за собою двері або пропускати іншу людину. Можна назвати це культурою. Індивідуальні шаблони - це особисті звички людини: манера їжі або водіння, послідовність дій під час ранкових зборів на роботу.
 • Вроджені та набуті . Вроджені шаблони-це наша генетика на рівні інстинктів: крик як реакція на біль, відпочинок після активності, посмішка при вигляді рідної людини. Придбані шаблони з'являються в результаті виховання, під впливом батьків і оточення.
 • Позитивні та негативні . Позитивні шаблони допомагають нам гармонійно спілкуватися, розвиватися, стежити за своїм здоров'ям, долати перешкоди. Це все корисні звички від чищення зубів до посмішки при зустрічі. Негативні заважають жити, накопичують болючий досвід, але вирішуються після візиту до психотерапевту .

Розрізняють патерни:

 • Комунікативні або соціальні: міміка, жести, голос і інтонації, які людина використовує при знайомстві, зустрічі або спілкуванні.
 • Мислення: думки, висновки, узагальнення, логічні висновки в результаті дій оточуючих людей або після подій.
 • Рухові: захисні реакції в разі небезпеки, пози, міміка і жести під час спілкування, пересування в просторі.
 • Емоційні: діапазон реакцій на роздратування, образу, гумор, компліменти, чужу агресію.
 • Мовні або лінгвістичні: певні словосполучення, мовні форми, діалоги, репліки або повтори, які ми використовуємо в повсякденному мовленні.
 • Культурні: культурні зразки, цінності, ідеї, характерні для окремої громади чи племені.

Навіщо коригувати дитячі моделі?

При народженні дитина отримує основні моделі поведінки. У міру дорослішання на вроджені шаблони нашаровуються звички, стереотипи , виховання. Всі разом вони формують характер людини . Дитяча психіка дуже гнучка. Якщо батьки уважно стежать за поведінкою дитини, вони зможуть вловити і прибрати потенційно шкідливі психологічні моделі. Для початку з дитиною можна провести «зефірний тест».

Пройти тест на характер людини

Вперше « експеримент з зефіру " або маршмеллоу-тест провів професор соціальної психології Вальтер Мішель . Дітей 4-6 років ставили перед столом, на якому стояла тарілка з однією зефіркою. Ведучий пояснював малюкові: якщо він просидить наодинці з ласощами 15 хвилин і не з'їсть, то потім отримає дві зефірки. Діти залишалися в кімнаті. Хтось чекав до кінця експерименту, але більшість здавалися на першій хвилині. Вчені простежили долю дітей надалі. Виявилося, що терплячі діти надалі досягали в житті більше за інших.

Якщо батьки захочуть виховати дитину так, щоб він вибирав «ласощі потім», починати варто з перших років життя: зі звичайного чищення зубів, прибирання іграшок, подарунків або інших заохочень. Наполегливість і терпіння батьків допоможуть створити дитині патерн самоконтролю і не спокушатися сьогоднішнім зефіром. Правда, зовсім недавно, чистоту цього експерименту поставили під сумнів , так як виявилося, що є велика залежність між тим, в наскільки багатій родині ріс дитина і його здатністю протистояти спокусам. І не дивно, що діти з багатих сімей надалі мали більше шансів домогтися успіху, так як могли отримати кращу освіту і мати більш впливові зв'язки.

Як використовувати шаблони для вивчення інших людей?

Спостерігаючи за патерною поведінкою інших людей, можна передбачати їх вчинки. Прості приклади з життя: якщо знайомий постійно бере в борг і не віддає, то і вам Він грошей не поверне. Якщо подруга критикує всіх підряд, то і про вас вона погано відгукується при сторонніх. Про цю особливість психіки знали наші предки. Не дарма нареченому радили подивитися на майбутню тещу, щоб дізнатися, якою буде дружина.

Інший спосіб використання чужих шаблонів – провокація або маніпуляція поведінкою іншої людини . Багато способів відомі нам з дитинства: взяти жертву «на слабО», полестити або захопитися, спровокувати конфлікт або скандал, викликати почуття провини або сорому. Знаючи поведінкові моделі знайомої людини, можна отримати від нього потрібну інформацію або змусити зробити бажане дію. Знання власних патернів допоможе розпізнати провокатора і виробити проти них стійкий імунітет.

За шаблонами поведінки покупців уважно стежать маркетологи. Адже знання поведінкових патернів-це як розвідка перед боєм, дає 85% результату. Знання того,» як люди купують", допомагає маркетологам впливати на покупців надалі. Це викладка дорогого товару на рівні очей, прикасові стенди з іграшками, швидке оформлення замовлення, доставка габаритних вантажів.

Відстеження шаблонів.

Поведінкові моделі є основою людини. Наш мозок влаштований таким чином, що повторені кілька разів дії, автоматично переходять в розряд неусвідомлюваних. З одного боку, доведені до автоматизму шаблони поведінки, економлять енергію. З іншого-заважають діяти усвідомлено, гнучко перемикатися в різних ситуаціях, реалізувати себе як особистість . Негативні шаблони поведінки призводять до стресів, тривожності, неврозів і фізичних хвороб:

 • Звичка гортати соцмережі перед сном призводить до недосипу, а звичка їсти на ходу, пропускати сніданок і обід – до стрибків рівня цукру в крові, тремору, запаморочення.
 • Звичка узагальнювати всі події» мені не пощастило сьогодні, значить я невдаха " провокує поганий настрій , депресію .
 • Звичка грубити опоненту призводить до проблем на роботі і в особистому житті.

Змінити їх складно, позбутися ще складніше. Змінюючи шаблони поведінки, можна скопіювати патерни успішних людей і домогтися успіху. Але змінити модель не так просто. Деякі моделі поведінки стають продовженням нашої особистості та нас самих.

Висновки:

 • Психологічні патерни – застиглі схеми дій, наявні в нашому життєвому досвіді.
 • Формування психологічних шаблонів запускається в дитинстві і в ранньому віці їх можна коригувати.
 • Наші шаблони поведінки оберігають і обмежують одночасно.
 • Прибрати негативні патерни складно, простіше замінити їх позитивними.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Зараз читають
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Що таке психічні захворювання і як визначити їх наявність? Яке ставлення ...
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Що таке конфлікт поколінь і в чому його прояв? Особливості різних поколі ...
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Що таке планування і які його види і інструменти бувають? Відмінності мі ...
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок і наскільки це складно? Які бувають? 9 ...
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Екскурсію по основних віхах і етапах розвитку тайм-менеджменту для нас р ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Що таке уява і які види бувають? 7 відмінних методик як розвивати уяву в ...
Новое youtube видео