Назад
Когнітивні порушення: що це таке і види когнітивних розладів

Навигация по разделу
когнитивные нарушения

Що таке когнітивні порушення і як вони ускладнюють життя?

Що таке когнітивні порушення? Як вони спрощують життя, але позбавляють раціонального мислення і дозволяють нами маніпулювати?

Наш мозок – це унікальний суперкомп'ютер і в той же час великий обманщик. Він допомагає нам вижити, але робить це так, як йому зручно. У ситуаціях, коли потрібно прийняти миттєве рішення або добудувати картину при нестачі інформації, на допомогу мозку приходять готові шаблони – когнітивні порушення. Але шаблонне мислення рідко допомагає домогтися в житті більшого. Тому в статті розповідаємо про найпопулярніші пастки свідомості, які заважають мислити раціонально і виважено.

Що таке когнітивні порушення?

Когнітивні порушення — це «системні помилки» мозку, які виникають в результаті шаблонного мислення і заважають мислити раціонально. З одного боку вони виконують захисну функцію: запобігають перевантаження мозку, допомагають виділити головне і прискорити прийняття рішень. Але з іншого-призводять до того, що ми сприймаємо дійсність в спотвореному вигляді, невірно інтерпретуємо події, ігноруємо здоровий глузд, піддаємося ірраціональним страхам. І навіть не здогадуємося про це. Тому що мозок віртуозно нас обманює, переконуючи в тому, що ми все зробили правильно.

Всі когнітивні розлади ділять на три групи: важкі, помірні та легкі. До перших двох відносять відхилення, при яких людина позбавляється самостійності або декількох когнітивних здібностей. До цих груп належать хворі з деменцією різного ступеня, клінічними проявами хвороби Альцгеймера. Легкі когнітивні порушення не порушують повсякденну діяльність, але погіршують якість життя. Вони проявляються зниженням концентрації, забудькуватістю, погіршенням працездатності мозку.

У середовищі психологів немає однозначного визначення когнітивних порушень. Сам термін виник відносно недавно-в 1972 році Ізраїльський психолог Даніель Канеман досліджував збій в мисленні і назвав його «помилка кон'юнкції». Разом зі своїм колегою Амосом Тверським він довів, що людськими вчинками керує не стільки логіка , скільки ірраціональність. А також те, що схильність помилятися не залежить від рівня інтелекту.

Пройти тест на тип сприйняття

Звичайно, одночасно всі когнітивні порушення одній людині не властиві , але в різному ступені характерні для кожного. Це даність, обумовлена специфікою нашого мислення, виробленої в процесі еволюції. Ми регулярно стикаємося з обмеженнями свого тіла (не вміємо літати) або з обмеженнями органів сприйняття (не чуємо ультразвук). Точно так само не можемо обійти всі пастки свого мозку. Зате за допомогою психотерапії можемо відстежити найбільш травмуючі і значно поліпшити психоемоційну сферу життя. А заодно-вберегтися від маніпуляцій нашим свідомістю .

Когнітивні спотворення, якими користуються маркетологи та екстрасенси.

Люди не завжди мислять раціонально. Але вважають за краще думати, що приймають рішення після різнобічного аналізу всіх даних. В результаті купують чергове пальто « тому що модно " або беруть кредит на новий айфон « для престижу ». Протистояти натиску маркетологів складно, адже маркетинг і психологія переплітаються все тісніше. Зате можна помітно заощадити бюджет або пояснити собі, куди знову пішла зарплата.

Аспект когнітивних спотворень детально вивчили і взяли на озброєння в поведінковій економіці. Розповідаємо про найпопулярніші пастки мислення, які змушують нас витрачати гроші незрозуміло на що.

 • Ефект наслідування. у народі такий прийом називається «стадне почуття». Коли більшість людей схвалюють якийсь продукт, його цінність в очах інших зростає.
 • Ефект рими. виявляється, що римовані торгові пропозиції викликають більше довіри. Такий результат пояснюється простотою запам'ятовування ритмічного тексту.
 • Ефект якоря. багато людей запам'ятовують початкові Дані і роблять висновки тільки на їх основі. Це пояснює привабливість цінників з перекресленою старою ціною: покупець розуміє, що товар спочатку мав велику цінність і отримує задоволення від вигідної угоди.
 • Ефект авторитету. це вплив загального враження на сприйняття інших особливостей. Тому в рекламі часто використовують схвальні висловлювання знаменитостей, згадка про історичних особистостей, героїв.
 • Раціоналізація після угоди. це схильність заднім числом приписувати покупці, від якої неможливо відмовитися, велику цінність і позитивні якості. В результаті покупець виправдовує покупку дорогого товару, навіть якщо той не виправдав його очікувань.

Нашу схильність помилятися також активно використовують люди, які називають себе цілителями, екстрасенсами, астрологами, магами, біоенергетиками. Наприклад, гороскопи дають тільки приблизні описи і узагальнені характеристики людини. Але тут спрацьовує ефект суб'єктивного спотворення - коли людина довіряє таким описам особистості, які на його думку складалися виключно для нього, а в дійсності є туманними і неоднозначними.

Такі ж пастки мислення чекають клієнтів екстрасенсів. Є ймовірність, що проблема вирішиться незалежно від втручання потойбічних сил. Але тут спрацьовує помилка гравця - схильність бачити причинно-наслідкові зв'язки в випадкових, безладних даних.

Пройти тест на характер людини

Десять когнітивних спотворень, які ускладнюють наше життя.

На жаль, мозок частіше використовує когнітивні хитрощі для посилення негативу. Наприклад, ми дорікаємо себе « у мене ніколи нічого не виходить ». Це приклад чорно-білого роздуми - при такому збої ми мислимо категоріями крайнощів «завжди» або «ніколи». Або думаємо « я виглядаю так погано, що всі озираються на мене ». Це приклад надмірного Узагальнення - такий когнітивний розлад узагальнює дії однієї людини на всіх.

Відомих науці когнітивних спотворень існує чимало, в практиці будь-якого психотерапевта є достатньо прикладів. При цьому деякі ефекти перетинаються один з одним, а єдиної загальноприйнятої класифікації поки не існує. Перебрати все неможливо. Але можна розглянути 10 найпопулярніших. Про них варто пам'ятати і практикуватися, відловлюючи системні помилки мозку.

 1. Упереджене підтвердження . Ми тяжіємо тільки до тієї інформації, що доводить наші переконання, а не до тієї, що їх спростовує. В результаті продовжуємо пошуки в одному напрямку, приходимо до помилкових висновків.
 2. Фільтрація. ми підкреслюємо негативні і одночасно ігноруємо позитивні сторони ситуації. В результаті» зависаємо " на неприємній деталі, перестаємо міркувати неупереджено.
 3. Помилка вцілілого. ми зосереджуємось лише на історіях людей, які досягли успіху. В результаті опиняємося не готовими до помилок і поразок, втрачаємо віру в себе.
 4. Поспішні висновки. ми переконані, що вміємо читати чужі думки, тому додумуємо за іншого, приписуємо неіснуючі якості, робимо висновки, пояснюємо його вчинки. В результаті отримуємо несподівану реакцію. Зворотне спотворення-ілюзія прозорості-коли ми переоцінюємо здатність інших людей розуміти нас.
 5. Звинувачення. ми запевняємо, що інша людина здатна бути відповідальним за наші переживання, хворобливі відчуття або негативні емоції. Ми говоримо « ти змушуєш мене вважати себе нікчемою ». В результаті перекладаємо відповідальність за свої вчинки на іншу людину, позбавляємо себе ініціативи.
 6. Нагнітання. ми живемо в очікуванні катастрофи, яка має статися в найближчий момент. При цьому настільки занурюємося в свої переживання, що не помічаємо об'єктивну реальність. В результаті зациклюємося на своїх проблемах, хворобах, страхах і втрачаємо можливості.
 7. Збереження зусиль. ми вважаємо за краще завершувати розпочате, якщо вже вклали в нього зусилля, гроші, час. В результаті тримаємося за безперспективні проекти, відносини, роботу. Навіть якщо знаходимо достатньо причин, щоб цього не робити.
 8. Доповнення пробілів. маючи тільки частину необхідної інформації, ми доповнюємо прогалини здогадками, припущеннями на підставі своїх стереотипів і минулого досвіду. Потім вже самі не пам'ятаємо, які частини пазла були реальними, а які ми придумали самі.
 9. Ефект неоднозначності. ми вважаємо за краще прості і зрозумілі варіанти вибору більш складним і невизначеним. Через це страждає прийняття рішення, яке при нестачі інформації може виявитися невірним.
 10. Ілюзія контролю. ми віримо в те, що можемо вплинути на події, які об'єктивно від нас не залежать. Це пояснює наше захоплення лотерейними квитками, азартними іграми, вірою в прикмети.

Когнітивні порушення – це лише інструмент нашого мозку, який може бути використаний з користю або на шкоду нам самим. Але без них мозок обходитися не вміє. Щоб вижити він повинен засвоїти і пов'язати отриману інформацію з наявним багажем. Правда, об'єктивність сприйняття від цього постраждає.

Пройти тест на тип особистості

Чим небезпечні когнітивні розлади?

Головна причина когнітивних порушень – прагнення мозку заощадити енергію. Без таких хитрощів наш мозок би не впорався з надлишком інформації. Можливо, в ході еволюції ці хитрощі допомагали нашим предкам вижити – об'єднували людей в соціальні групи, зміцнювали відносини. Наприклад, спрацьовував ефект захоплення , коли людина робить і вірить у щось лише тому, що так роблять більшість членів групи.

Але разом з цим корисно пам'ятати про п'ять проблемних наслідків, до яких призводить шаблонне мислення:

 • Ми нехтуємо частиною інформації, яка в кінцевому підсумку є корисною та важливою.
 • Ми придумуємо неіснуючі деталі, яких не було в реальності, а також живемо ілюзіями і домислами.
 • Ми роздмухуємо придумані проблеми до розмірів величезного мильної бульбашки, через що випадаємо з дійсності, зациклюємося, панікуємо.
 • Ми приймаємо швидкі рішення, які в кінцевому підсумку можуть бути невірними, нечесними або непродуктивними.
 • Ми запам'ятовуємо окремі деталі, які ще більше посилюють когнітивні помилки, спотворюючи пізнавальний процес.

Порушене сприйняття – досить сильний ворог. Але він може стати союзником, якщо навчитися розпізнавати ситуації з помилками мислення і намагатися уникати подібних помилок.

Корекція помилок мислення.

За замовчуванням у нас немає внутрішнього перемикача, щоб переключити свідомість з автоматичного, але помилкового мислення на логічне. Перемикач у кожного свій, вихований протягом усього життя. У одних він не спрацьовує через вплив соціуму, У інших-від звички жити «на автоматі» і не турбуватися з цього приводу.

Когнітивні помилки можна коригувати та модифікувати за допомогою терапії CBMT. Терапія може застосовуватися для терапії клієнтів з усіх груп когнітивних спотворень. Потенціал цього методу - у використанні комп'ютерних технологій, навіть без участі психотерапевта.

Щоб щохвилини відстежувати і контролювати когнітивні порушення, потрібно бути як мінімум надлюдиною. Однак нічого не заважає дізнатися про них якомога більше. Це знання дасть можливість бути пильним на кожному кроці. Адже життя розставляє подібні пастки спритно і непомітно.

Пройти тест на темперамент

Зараз читають
Панічний розлад: що це таке, його лікування і профілактика
Панічний розлад: що це таке, його лікування і профілактика
Що таке панічний розлад, як з цим жити? Як розпізнати, проводити профіла ...
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним і наскільки це складно? Які прийоми можна використовува ...
Риторичне питання: що це таке і як його використовувати??
Риторичне питання: що це таке і як його використовувати??
Що таке риторичне питання і коли воно доречне? Яку функцію в собі несе і ...
Колесо життя: що це таке, як скласти і заповнити його правильно??
Колесо життя: що це таке, як скласти і заповнити його правильно??
Що таке колесо балансу життя? Як його намалювати, з яких сфер складаєтьс ...
Як навчитися цілуватися і робити це правильно??
Як навчитися цілуватися і робити це правильно??
Як навчитися цілуватися і чому перший поцілунок так лякає і що з цим роб ...
Презирство: що це таке, звідки береться і чим небезпечно??
Презирство: що це таке, звідки береться і чим небезпечно??
Що таке презирство? Чому вираз презирства може бути маскуванням нелюбові ...
Альтруїст: хто це такий, добре це чи погано і як розпізнати
Альтруїст: хто це такий, добре це чи погано і як розпізнати
Хто такий альтруїст і чи легко їм стати. Як розпізнати альтруїста і які ...
Новое youtube видео