Назад
Любов: що це таке, її види і все що потрібно про неї знати

Навигация по разделу
любовь

Що таке любов і яка вона буває?

Що таке любов і в яких якостях вона проявляється? Якою вона може бути і чим відрізняється від закоханості? Як впустити її в своє життя?

Любов і її визначення можна розглядати з різних точок зору &8212; філософської, релігійної, психологічної, навіть медичної. Нею захоплюються, надихаються, її обожнюють, підносять, їй присвячують вірші, картини, музику, життя. Однак чи можна сказати, що кожен розуміє любов по-своєму? Якою вона буває, з чого складається, чим відрізняється від інших почуттів, чи може завдавати шкоди? І головне &8212; як же її знайти?

Що таке любов?

Любов — це глибока, тривала, стійка прихильність в сукупності з відповідними їй доброзичливими діями. Зв'язка» почуття-вчинки " нероздільна. Любов без емоційної складової(почуття симпатії) &8212; це послуга з вигоди або людяності, а без зовнішніх проявів(вчинків) &8212; це пристрасть або закоханість.

Якщо перехожий вирішить подати руку впав незнайомцеві, це покаже його як людину жалісливого, небайдужого, доброго. Але вчинок не буде свідчити про любов. Якщо один з пари відчуває теплі почуття, але не хоче висловлювати це зовні (допомагати, піклуватися і т. д.), то тут теж фігурує інша емоція .

Чіткого єдиного визначення для даного поняття не існує, так як різні вчення трактують любов по-своєму. Наприклад:

 • Релігія (християнство) & 8212; жертовність, терпіння, прощення;
 • Філософія & 8212; вища форма взаємозв'язку між людьми;
 • Наука & 8212; хіміко-фізичні процеси та стани, що впливають на психіку ;
 • Психологія & 8212; прояв соціалізації, прагнення до продовження роду;
 • Соціум & 8212; об'єднуюча категорія в сім'ї (кровної, придбаної) ;
 • Мистецтво & 8212; одне з найпотужніших джерел натхнення , стимул;
 • Езотерика &8212; зумовлена вищими силами енергетичний зв'язок.

Саме поняття любові &8212; ідеально, а ось її прояви в людській поведінці &8212; немає. І це нормально. Можна уявити в уяві бездоганну перлину, але в реальності навіть у найкрасивішого перлів є мікроскопічні тріщини, відколи, потертості.

Можна сприймати це почуття як морально-емоційну категорію, пов'язувати тільки з психологією або духовністю . Але все одно складно заперечувати той факт, що воно впливає на фізіологічний стан, самопочуття.

Пройти тест: Чи Люблю я його?

Любов — це:

1. Піклування.

Бажання опікати, оберігати від будь-яких проблем, негативних емоцій &8212; вірна ознака серйозного почуття. Виявляється в уважності до коханої людини і його потреб.

Приклади : догляд за прихворілим, допомога з домашніми обов'язками, забезпечення комфорту (укутати пледом, зробити масаж).

2. Повага.

Любляча людина намагається рахуватися зі світоглядом, поглядами, інтересами свого об'єкта любові. Він приймає, поважає навіть ті сторони, які йому не до кінця зрозумілі.

Приклади: вміння слухати співрозмовника, інтерес до нього як до особистості , толерантне ставлення.

3. Відповідальність.

Ключове слово &8212; добровільна відповідальність . Це особисте рішення закоханого, а не нав'язаний обов'язок. Людина розуміє, що його поведінка впливає не тільки на нього самого, але також на репутацію, почуття, життя того, кому ця любов адресована.

Приклади: планування спільного майбутнього, прагнення вирішувати, а не придушувати або ігнорувати конфлікти , робота над покращенням відносин.

4. Свобода.

Здавалося б, протилежне відповідальності поняття. Але воно нарівні з нею присутній в здорових відносинах. Якщо зобов'язання &8212; це "ми", то свобода &8212; це «я». Точніше готовність дозволити іншому нікуди це «я» не закопувати, не жертвувати їм на користь " ми " або партнерського его.

Приклади: відсутність погроз, маніпуляцій, категоричних необґрунтованих заборон; надання вибору, можливості бути собою.

5. Близькість.

Це тісне спілкування, розуміння один одного на інтелектуальному, емоційному, фізичному рівнях. Кохана людина стає невіддільною частиною життя, а його звичайні звички, характер вивчені майже досконально.

Приклади: спільні традиції, вільний тактильний контакт без скутості або незручності ( поцілунки , обійми, торкання), вибудуване взаєморозуміння.

6. Безкорисливість.

Любов вільна від егоїзму. Вона також не має нічого спільного з угодою. Даруючи свої почуття, допомогу, турботу, закоханий робить це безоплатно. Ставлення "ти & 8212; мені, а я & 8212; тобі" &8212; ознака несерйозності почуттів або невміння любити .

Приклади: бажання зробити приємне без очікування чогось натомість, щедрість (в тому числі &8212; в компліменти ), ініціативність.

7. Довіра.

Відкритість в думках і вчинках, щирість, впевненість в об'єкті обожнювання теж дуже важливі. Вони складають основу здорових відносин, дозволяючи розвиватися іншим складовим любові.

Приклади: вірність, особисті розмови, відкриття таємниць, вміння покластися на іншого, віра на слово.

8. Розвиток.

Любов змушує людей змінюватися, розвиватися разом. Причому це не тільки схема «знайомство-співжиття-шлюб-діти». Сюди ж відноситься робота над відносинами і собою, поліпшення спільного життя.

Приклади: пошук і розвиток спільних інтересів, занять, робота з сімейним психологом, вдосконалення «я» для комфорту «ми».

9. Тверезість.

Усвідомленість &8212; невід'ємна грань любові, яка супроводжує всі її описані частини. Турбота, увага, довіра без розуміння, добровільного прийняття на себе &8212; це одержимість, пристрасть, швидкоплинне захоплення.

Приклади: чітке усвідомлення мінусів коханої людини, помірні сварки (їх повна відсутність говорить про ідеалізацію, ілюзорності), ясне розуміння труднощів у відносинах.

Пройти тест: чи любить він мене?

Фізіологія любові.

В організмі люблячої людини відбувається справжній гормональний бум. Причому види гормонів, їх пропорції на різних етапах відносин помітно відрізняються. Цікаво, що кількість деяких таких речовин залежить від статі закоханого. До основних відносять 6 гормонів.

 • Дофамін . Виробляється в момент, коли людина вирішує здійснити дію, що приносить йому радість (побачити свою пару). Стимулює азарт, приємне хвилювання, емоційне збудження, передчуття.
 • Адреналін . Створює ефект "позитивного стресу". Він активізує всі ресурси організму, в тому числі & 8212; нервову систему. Саме через нього виникає відчуття «всемогутності», бажання згортати гори.
 • Серотонін . Це запорука гарного настрою. Його дефіцит викликає депресію . Парадокс в тому, що його рівень падає, якщо в крові з'являється адреналін. Ось чому на перших етапах відносин закохані схильні іноді сумувати , перебільшувати, страждати на порожньому місці.
 • Ендорфіни . Викликають задоволеність, ейфорію . Особливо активно виробляються при тактильному контакті з об'єктом симпатії. З часом їх вироблення знижується. Однак шоколад, спорт і секс відновлюють баланс.
 • Окситоцин . Пробуджує прихильність, підсилює близькість, довіру. Знижує кількість всіх попередніх речовин. На зміну пристрасті приходить приємний спокій, відчуття надійності, стабільності.
 • Вазопресин . Надає ту ж дію, що і окситоцин. Однак в більшій концентрації проявляється саме у чоловіків. Це "запорука моногамності" хлопця.

У сукупності такий гормональний мікс покращує імунітет, обмін речовин, настрій , стан серцево-судинної системи, пам'ять , увага, стимулює творчу роботу мозку.

Види любові.

Тип суб'єкта (власника) почуттів

 • Батьківська . Найбільш жертовна. Це почуття не тільки батька-матері, але також бабусь, дідусів, дядьків, тіток, опікунів.
 • Дитяча . Сама відкрита, безпосередня, щира, але злегка примхлива.
 • Романтична . Любов в парі або між подружжям. Включає еротичний підтекст.
 • Дружня . З'являється і зміцнюється набагато довше інших видів. Рідкіший.
 • Сестринська / Братська . Має спільні риси з батьківсько-дитячою, дружньою. Ухил в сторону тієї чи іншої визначається, як правило, різницею у віці.

Класифікація Джона Алана Лі.

Соціолог-публіцист з Канади за основу своєї типології брав роздуми древніх греків про любов. Він виділяв три основні види любовних стосунків, приписуючи їм різні кольори:

 • Ерос &8212; червоний. Пристрасть, ідеалізація, обожнювання, непереборне тяжіння, явне переважання емоцій над розумом, засліпленість;
 • Сторге &8212; жовтий. Спокійні сімейні стосунки, засновані на схожих інтересах, близькості, дружбі, довірі, взаєморозумінні, ніжності .
 • Людус &8212; синій. Азартне почуття, спроба позбутися від нудьги , захоплення з метою отримання задоволення.

Лі також стверджував, що попарно змішані основні види створюють три вторинні типи :

 • Манія &8212; Ерос + людус, фіолетовий. Одержимість, фанатичність, відхилення від здорової форми взаємин. Нестабільність, непередбачуваність.
 • Прагма &8212; людус + сторге, зелений. Раціональність, переважання розуму над емоціями, вибірковість, усвідомленість, пошук вигоди, корисливість.
 • Агапе &8212; Ерос + сторге, Помаранчевий. Безкорисливість, відкритість, щедрість, добровільна жертовність, безумовність почуттів.

Соціальний статус.

Під ним мається на увазі рівень доходу, освіти, культури. Іноді також враховуються релігія, специфічні традиції окремої сім'ї або цілого народу (наприклад, касти в Індії).

 • Рівний &8212; відносини між представниками одного соціального класу. Схвалюється і заохочується суспільством.
 • Нерівна &8212; почуття, що виникають між людьми різних суспільних верств. Це любов з серйозними перешкодами.

Відношення об'єкта до суб'єкта.

 • Взаємна &8212; відповідні почуття між партнерами, рівне ставлення один до одного.
 • Нерозділене &8212; відсутність взаємності або нерівність в силі, якості емоцій.
 • Анонімна &8212; ситуація, при якій люди не знають про наявність або глибині почуттів один одного. Як правило, це перші етапи знайомства або періоди після серйозних сварок, довгої розлуки.

Симпатія, закоханість, любов.

Чи є різниця між цими поняттями? Виявляється, так. Виражається вона не тільки в яскравості, тривалості емоцій, але також у ставленні до іншої людини.

 • Симпатія &8212; стихійно виник інтерес, заснований на очевидних ознаках нового знайомого. Його тривалість і подальший розвиток можуть бути абсолютно різними. Тобто можливо як повне переривання приязні, так і її переродження в більш серйозне, глибоке почуття. Це зацікавленість в зовнішності, в позитивних якостях, які відразу кидаються в очі, в наявності спільних захоплень.
 • Закоханість &8212; стійка симпатія, що виникає після зближення, більш тісного знайомства. З'являється на етапі, коли люди непогано знають один одного. Це "незріла" форма любові, так як в ній ще присутня якась ілюзорність. Як правило, збігається з «цукерково-букетним» періодом і піком гормонального сплеску.
 • Любов &8212; усвідомлена глибока закоханість. Мінуси людини або відносин з ним сприймаються адекватно. Тут немає ігнорування, замовчування, уникнення. Відсутні залежність, афекти, фанатизм.

Пройти тест на закоханість

Приблизну градацію цих станів можна передати наступними фразами:

 • «у вас гарні очі. Також подобаються комікси? Добре. Давай поспілкуємося ще як-небудь» &8212; симпатія.
 • «як же я тебе обожнюю! Ти моє все. Не уявляю своє життя без тебе» & 8212; закоханість.
 • " хоча між нами бувають суперечки і у нас багато відмінностей, ти робиш мене кращою людиною» &8212; любов.

Іноді грань буває дуже тонкою, тому закоханість легко сплутати з любов'ю. Але остання триває довше і набагато менш схильна до егоїзму, капризам, імпульсам.

Чи існує любов з першого погляду?

Загалом люди поділяються на дві категорії:

 • Ті, хто шукає ідеальну пару (»другу половинку", судженого/суджену, долю) ;
 • Ті, хто сам створює ідеальні стосунки з будь-яким відповідним партнером.

Перші більше сподіваються на сумісність &8212; психологічну, фізичну, побутову, навіть зодіакальну. Другі & 8212; практики, які вважають, що ідеали не знаходяться, А створюються. Але хто ж правий?

Частково і ті, і інші. З одного боку, є тисячі ситуацій, коли люди вже при першій зустрічі відчувають «хімію», а потім щасливо живуть в любові та злагоді. З іншого &8212; незважаючи на силу емоцій при першому знайомстві, любов приходить пізніше. Люблячі люди добре знають своїх близьких. Глибокого пізнання неможливо домогтися після перших розмов. Тобто для серйозного почуття все ж потрібен час і спілкування.

Чи може любов завдати шкоди?

Виявляється, так. Причому мова йде не про афективному, нездоровому стані, а про цілком адекватної версії почуттів.

Американські вчені провели експеримент за участю 50-80-річних людей, які втратили своїх партнерів. В ході дослідження було встановлено, що у випробовуваних збільшений ризик серцево-судинних захворювань і запальних процесів. Загроза смерті у таких людей виявилася підвищена на 41% .

А на пацієнтів зі слабким здоров'ям сильні, навіть позитивні емоційні сплески (постійні) діють так само, як хронічний стрес.

Щоб зменшити ризик, досить звернутися до психотерапевту , почати практикувати йогу або медитації , вчитися приділяти час собі. А більш молодим & 8212; вірити в те, що любов не така вже й рідкість, як її описують в романах. Серйозно закохатися можна кілька разів за життя.

Любов живе 3 роки?

Назва однойменної книги популярного письменника Фредеріка Бегбедера стало чи не крилатою фразою. Причому воно збиває з пантелику, так як в самому романі дана фраза &8212; це самонавіювання головного героя, а не психологічний факт.

Однак статистичні дані показують, що віха в три роки часто стає фатальною, непереборною для багатьох пар. Чому ж так трапляється? Причина &8212; в гормонах і ставленні до труднощів.

Зміна гормонального фону.

Перші етапи спілкування між закоханими викликають у них вироблення серотоніну, адреналіну, норадреналіну, ендорфінів, дофаміну. Вони ж викликають відчуття "метеликів в животі", приємну тремтіння, емоційний підйом аж до безсоння, запаморочення.

Однак дія цих гормонів не вічна. Згодом їх вироблення починає явно знижуватися. І хоча на зміну приходять окситоцин і вазопресин, таких яскравих сплесків емоцій, як раніше, вже не трапляється. Цей спад сприймається закоханими як відхід почуттів, тому вони іноді приймають рішення розлучитися.

Робота над відносинами.

На початку знайомства люди, як правило, намагаються показати себе з кращого боку, приховати мінуси характеру, погані звички. Але незабаром маски починають спадати, а негативні риси &8212; проявлятися все сильніше. Здається, ніби людина кардинально змінюється в гіршу сторону. Однак це лише ознака, що він більше розслабляється і відкриває свою справжню натуру.

Коли відбувається зіткнення двох «я», які звикли жити тільки за своїми правилами, починаються конфлікти. До третього року відносин пари часто з'їжджаються, і в побуті цей стик відчувається гостріше. Різко збільшилася кількість сварок сприймається як привід для розриву.

Насправді любов як результат постійної роботи партнерів триває набагато довше. Досить сприймати важкий етап як тимчасову трудність. Якщо намагатися вирішувати спільні проблеми, а не йти від них, світле почуття стане постійним супутником.

Пройти тест на сумісність

Як залучити любов у своє життя?

Мова піде не про конкретний різновид, а про любов як навколишню атмосферу. Як можна наповнити своє життя позитивними вібраціями, поліпшити відносини з близькими і навіть залучити дружбу або романтичні відносини?

1. Бути вдячним за те, що вже є.

Вміння цінувати реальні досягнення, вже наявні подарунки долі &8212; досить важлива риса. І навпаки &8212; постійне бурчання відштовхує будь-який позитив і людей. Насолоджуючись тим, що має, людина покращує свій настрій, стає щасливішим, частіше посміхається, магнітом притягує до себе все хороше.

Досить раз в день подумки подякувати долі/Бога/Всесвіт/себе за те, що є здоров'я, дах над головою, радісні моменти, близькі, друзі. Навіть можливість просто ходити, дихати, насолоджуватися природою, дізнаватися нове &8212; це вже привід бути вдячним.

2. Вийти із зони комфорту.

Люди, які звикли жити за одним сценарієм, вкрай рідко досягають значних успіхів. Та й як їх отримати, якщо змінити життя хочеться, а зусилля при цьому не додаються?

Вихід із зони комфорту &8212; не означає стрибнути з парашутом або змінити країну проживання. Можна, звичайно, зробити ще й це, але насправді є купа інших способів розбавити рутину:

 • Записатися на курси, в гурток, секцію, навіть на разовий семінар або тренінг ;
 • Купити новий одяг, не схожий за стилем на буденну, зробити нову зачіску, перефарбуватися;
 • Виробити хорошу звичку (планувати день, пити багато води, лягати спати, вставати одночасно, наприклад);
 • Змінити звичайні маршрути до роботи, магазину, перукаря;
 • Сходити на концерт, швидкі побачення , виставку, в театр, кіно, клуб.

Ще одна важлива особливість: важливо частіше бувати на вулиці або в закладах серед нових людей.

3. Полюбити себе.

Ніхто не буде любити/поважати/цінувати того, хто не любить/поважає/цінує себе. Це факт. Людина із заниженою самооцінкою притягує або таких же «проблемних» партнерів, або тих, хто не проти поживитися чужим «добром» &8212; грошима, енергією, почуттями. А возитися з дорослим-дитиною або паразитом навряд чи захочеться.

Тому перший крок для тих, хто шукає любов, &8212; звернути увагу на себе. Як поліпшити зарозумілість? Зайнятися власною зовнішністю, внутрішнім (духовним, психологічним, інтелектуальним) розвитком .

Пройти тест на самооцінку

4. Дарувати добро.

Як би не були суворі життя і уїдливі скептики, але «правило бумеранга» все ж діє. Хороші вчинки, навіть просто слова повертаються, приносячи користь. Але не завжди очікуваним чином.

Люди можуть не відповідати добротою на позитив. А ось мозок і самооцінка &8212; 100%. Зробивши щось хороше, людина відчуває підйом настрою, ентузіазм . Справа не тільки в самонавіюванні, але і в гормонах радості, задоволення, який виробляються в організмі після добрих вчинків або позитивних фраз.

5. Відпустити минуле.

Тримаючись за минулі помилки, образи , зациклюючись на людях, події з минулого, особистість позбавляє себе майбутнього. Більш того, виникають проблеми з сьогоденням. Ситуацію можна порівняти із записами в щоденнику :

 • Минуле &8212; це вже заповнені сторінки,
 • Поточний час &8212; порожній рядок,
 • Майбутнє & 8212; наступні аркуші.

Якщо весь час тільки перечитувати списані сторінки, до нових не вийде дістатися. А чистий рядок так і залишиться незаповненою. Тому закривати старі гештальти , залишати минуле позаду &8212; необхідність. Тоді життя подарує приємні зміни.

На перший погляд, любов здається цілком зрозумілим, знайомим всім почуттям. Але варто копнути глибше &8212; і відкриваються таємні грані, складні частини, глибокий сенс її існування. Вона вимагає усвідомленості, не терпить фальші, зате дарує у відповідь неземне щастя. Для когось вона &8212; це ідеал, для інших &8212; плід старанної праці. Але навряд чи хтось стане заперечувати її важливість і незамінність.

Пройти тест Фрейда

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео