Назад
Доброта: що це таке і як її в собі виховати??

Навигация по разделу
доброта

Що таке доброта і як стати добрішими?

Що таке доброта? Коли доброта буває зайвою? Як розвинути доброту в собі і дитині? З чого почати робити добрі справи?

Доброта корисна для душевного і фізичного здоров'я, запевняють вчені. І дійсно, коли ми робимо добрі вчинки, стаємо щасливішими. На жаль, добро частіше робиться заради чогось, ніж просто саме по собі. Чи вважається справа доброю, якщо відбувається з корисливих мотивів? Доброта-це прояв слабкості чи сили? І коли нав'язана допомога обертається злом? Скільки людей, стільки відповідей. У статті зібрали висловлювання відомих людей, поради психологів, педагогів про те, як виховати доброту в будь-якому віці.

Що таке доброта?

Доброта - це душевна якість людини, яка проявляється в альтруїзмі, толерантності, чуйності, милосердя , прагненні зробити приємне людям: здійснювати вчинки, що викликають радість, подяку та інші позитивні емоції. Але при уявній простоті це поняття вважається трудноопределімим. ДОБРОТА-набагато більш ємне слово, що вміщає стільки легкості і тепла, що хочеться розширити визначення.

Доброта - поняття виключно моральне . А тільки моральне робить людину людиною. Це одна з найдавніших моральних категорій, найголовніший талант який більше за інших цінувався людьми в різні часи. Це найвище благо, абсолютна чеснота, яка наближає до ідеалу.

Важливим критерієм доброти є відсутність користі . Коли вона справжня, то робиться без суєти і шуму, не виставляється напоказ, не вимагає натомість послуг або подяки, суспільного схвалення. Доброта має одну унікальну здатність: чим більше ми віддаємо іншим, тим більше її стає. Її ніколи не буває в надлишку, вона може бути великою або маленькою, непомітною на перший погляд. Але іноді вона повертається в примноженій кількості, викликаючи сплеск найяскравіших і дивовижних емоцій.

Сьогодні не вистачає активної, дієвої доброти . Творити добро властиво багатьом. Але вираз» добрі справи " – настільки розхоже, що люди перестали замислюватися про його істинному значенні. У широкому сенсі-це хороші вчинки, що йде від серця допомогу іншим людям (або не людям), вираз альтруїзму, людяності, уваги. Але добра справа-це не показова дія. Коли людина розповідає про зроблене добро, він отримує від цього користь і тим самим значно зменшує його цінність.

Але це не означає, що добрі справи не заслуговують на будь-яку винагороду. При всій безкорисливості вчинку невдячність викликає, щонайменше, подив. А іноді-відверто коробить. Адже не дарма невдячність називають дочкою гордості і відносять до найбільших гріхів. Доброта-моральна категорія, значить, і нагорода за нього повинна бути моральною. Подяка виражається по-різному. Частіше це просте»спасибі". Іноді-відповідна послуга, іноді – медаль «за добрі справи».

« висловлюючи подяку, ми повинні пам'ятати, що найвищий прояв вдячності – це не слова, а вчинки."(Дж. Кеннеді).

Пройти тест на емпатію

Етимологія слова і поняття.

На перший погляд значення слів «добро» і «доброта» залишалися постійними в продовження всієї історії російської мови. Але в словниках XVIII-XIX століття "добро" мало кілька тлумачень: моральний - "всі позитивні вчинки" і матеріальне - «власність, нажитий скарб». Тобто добро асоціювалося з багатством, а добрими вважалися люди заможні. Сьогодні слова використовуються тільки в морально-етичному значенні і відносять до моральної сфері життя.

Слово «добро» споконвічно російське, походить від праслов'янської мови, який проіснував до 5 століття до н.е. на думку вчених-етимологів поняття походить від слова «дуб» і означало мужній, стійкий, сильний. "Добро" - п'ята буква давньослов'янського алфавіту, який був не просто набором звуків, але цілим посланням до слов'ян.

Слово «доброта» не має точних аналогів в інших мовах, але це не означає, що філософи обійшли його в своїх працях. В античній філософії поняття доброти було частиною етичних і філософських категорій. При цьому воно вважалося з душевною і духовною потребою людини. Пізніше в філософії XVI-XIX століть розуміння доброти зводилося до вигоди і користі.

Доброта, добро і чеснота-це основні поняття етики . Вони, безумовно, близькі за звучанням і походженням, але позначають різні речі. Як відомо, добро-це ознака стійкої рівноваги світу, його ніколи не буває багато. Але з добротою трохи інакше-для неї важливий напрямок і справжні мотиви того, хто її здійснює. Чеснота-прагнення людини здійснювати хороші вчинки, іноді одноразове прагнення. Доброта-це категорія постійна, вона або є, або її немає.

Що говорять релігії про доброту і добро?

 • Згідно Біблії Добро – одне з імен Бога і автономного від Бога добра не існує. Доброта вважається основоположним критерієм людяності, а творить добро людина визнається істинно віруючим. Але виникає інше питання: Якщо Бог-джерело добра, навіщо тоді створив зло? Про це сперечаються філософи, теологи, релігійні діячі. Але глибше всіх, мабуть, говорив християнський богослов Григорій Ніський, що жив в IV столітті: «Зло – це видалення від добра, але без зла добро незбагненно». Вся Євангельська мудрість відображається в посланні Апостола Павла До римлян, яке закінчується словами «...перемагай зло добром».
 • Іслам закликає робити добро, не чекаючи схвалення. Це означає, що в спілкуванні людина повинна уникати грубості, образи, некрасивих слів, злості. Доброта передбачає м'якість, поблажливість, вчить приймати думки інших людей і не намагатися переконувати їх у своїй правоті.
 • Буддизм вчить людей вчитися доброті поступово «глечик наповнюється крапля за краплею. Так і мудра людина помалу наповнюється добром"» На відміну від інших релігій буддизм не протиставляє добро і зло, зате підкреслює важливість рівноваги любові і співчуття: «...хороший розум і добре серце повинні працювати разом». Духовний лідер послідовників тибетського буддизму Далай Лама XIV виступає в університетах, зборах, публічних зустрічах і у всіх виступах розповідає про значення доброти і співчуття для людського суспільства.

« вважаю, що дійсно справжня релігія – добре серце» (Далай Лама XIV).

Свята імені доброти.

13 листопада 1998 року був заснований Всесвітній день доброти. Організатором "Всесвітнього руху за доброту" стала Японія. Сьогодні традиція прижилася в 28 державах, але щорічно список країн святкування поповнюється новими учасниками. Ключова ідея, яку пропагує спільнота, полягає в тому, що доброта доступна кожному і здатна об'єднати весь світ. Крім того прояв доброти корисно і самій людині.

Учасники руху вірять, що добро робити нескладно і в будь-якому випадку воно повернеться людині сторицею. У цей День прийнято дарувати всім людям квіти, проводити флешмоби і відкриті уроки в школах. Символ організації-відкрите серце.

Щорічно 17 лютого відзначається неофіційне свято – День спонтанного прояву доброти. Його в 2000-х роках ініціювали благодійні організації США, але сьогодні день отримав загальносвітову Популярність. Організатори закликають допомагати іншим незалежно від їх віросповідання, фінансового становища та місця проживання.

Коли доброта стає зайвою?

Нас з дитинства вчили: допомагати іншим – це правильно. Ми підросли і тепер поспішаємо створити побільше добрих справ. Причому не замислюємося – чи необхідно це іншій людині. Є відмінний вислів»заподіяти добро і ласку". Коли ми кидаємося на допомогу тим, хто нас не просить, ми лише ускладнюємо проблему. Адже для вирішення будь-якого життєвого завдання людині даються рішучість, Сила волі , сміливість для її вирішення. Коли ми ліземо зі своїми добрими порадами або вчинками, то забираємо його ініціативу, позбавляємо можливості розвивати особисті якості.

4 приклади з життя, коли нав'язана доброта стає неприродною:

Приклад 1. Наполеглива порада.

Поради – найлегший варіант непрошеної допомоги і необтяжливий спосіб створити добро. Їх можна витерпіти на сторінках журналів або в рекламі, адже виконання рекомендацій ніхто перевіряти не буде. Інша справа-друзі або родичі. Особливо, ті, що з віком зарахували себе до мудреців, але не мають ні найменшого відношення до даної області знання. Часом добровільний "опікун" так старанно нав'язує свої поради, що опікувані просто починають його уникати.

Висновок + сові т.непрошені поради в будь-якій формі дратують. Тому періодично намагайтеся обривати себе на половині пропозиції. Або для зміни запитайте іншого, чи потребує він підказки.

Приклад 2. Я знаю, що так буде краще.

Якщо з порадами можна якось боротися, то з непрошеними послугами набагато складніше. Добровільний помічник намагається» як краще«, а виходить»як завжди". Неякісна допомога або так звана «ведмежа послуга» в кращому випадку зводить до нуля всі зусилля. У гіршому-руйнує відносини. Крім того послуга змушує іншого відчувати себе боржником. Це дратує ще більше.

Висновок+порада . Роблячи щось непрохане для людини, пам'ятайте: ви вторглися в чуже особистий простір. Тому будьте готові отримати відповідь " а ми вас просили?"або побачити роздратування замість подяки .

Приклад 3. Гіперзабота.

Людина, про яку піклуються надміру, стає інфантильною, безініціативною, пасивною. Він фізично не вміє або не хоче піклуватися про себе і живе за принципом «інші все вирішать». Це зіпсовані відносини, де» опікун " начебто намагається допомогти іншому, але тим самим принижує і нівелює його бажання, здібності, мрії. Якщо жертві набридає пасивна роль, відносини закінчуються розривом. В іншому випадку опікуваний довгі роки залишається емоційно і психічно незрілою особистістю.

Висновок+порада . Простежуйте у себе спалаху батьківської гіперопіки, навіть якщо мова йде про п'ятирічну дитину. Постарайтеся поважати особисті кордону іншого, рахуватися з його думкою, інакше надмірна турбота засмокче, як болото.

Приклад 4. Емоційний шантаж.

Цей прийом використовують ті, хто впевнений: «всі засоби хороші», коли вони продиктовані добрими намірами. Але людина, якій погрозами і примусом намагаються заподіяти добро, тільки чинить опір і злиться. Але ж опікун бажає найкращого. Тому в хід йдуть фрази:» я на тебе життя поклала«,» я життя прожила, знаю, як краще«,»я ж говорила/попереджала". Але спроба керувати іншим за допомогою почуття провини тільки зовні виглядає гідною. Насправді-це прояв егоїзму і бажання «потішити» своє его.

Висновок+порада . Якщо хочете налагодити поважні відносини, краще не використовувати заборонені прийоми. Тоді не доведеться витрачати свої сили на непотрібні справи, а направити енергію на дійсно важливе.

Пройти тест: дитина, дорослий, батько

Насправді питання допомоги дуже особисте. Важливо розуміти причини і наслідки свого доброчесного вчинку. Вони, як правило, егоїстичні. Іноді це бажання здатися мудрішим, в інших випадках – очікування похвали, по – третє-прагнення маніпулювати іншою людиною. Але поняття "абстрактна доброта" не існує. У кожного своя вигода і іноді найбільше благодіяння – залишити іншого в спокої.

« ... це те, що глухий здатний почути, а сліпий – побачити» (Марк Твен).

Як виховати доброту?

Доброта, альтруїзм, чуйність закладені в нас з народження. Ще Дарвін говорив, що взаємовиручка допомогла нашим предкам вижити. Але на початку XX століття економісти і філософи активно пропагували «чеснота егоїзму». Але перед лицем глобалізації люди все більше відчувають, що горезвісний індивідуалізм не приносить щастя. Крім того, що доброта закладена в людині генетично, її можна і потрібно виховати в будь-якому віці.

Як виховати доброту в дитині?

Доброта сьогодні в моді – про неї міркують в мережі, пишуть в підручниках, проводять відкриті уроки. Але одними уроками виховання не закінчується, а батьки часто підтримують в дитині «пробивні» якості – наполегливість, вміння постояти за себе, переконати у власній правоті. Безумовно, ці якості знадобляться в житті, але не менш важливо навчити дитину бути добрим, відкритим, чуйним, співчуваючим.

Є речі, які неможливо прищепити ін'єкціями або ввести насильно. Їх можливо донести виключно особистим прикладом. Справжня доброта без майбутньої користі живе там, де є любов і довіра. Для батьків ми зібрали 10 порад психологів і педагогів про те, як не виростити дитину, озлоблену на весь світ:

 1. Навчіть дітей довіряти – спочатку батькам, потім собі, Потім світу.
 2. Поясніть силу слів – розкажіть, що від грубого слова іншому буває боляче, зате слова подяки додадуть людині сил.
 3. Не залякуйте, не відповідайте агресією на агресію – відповідна злість лякає дитину, не вчить його альтернативної поведінки.
 4. Розкажіть історію з особистого досвіду – насильно змусити дружити не можна, зате на прикладі можна пояснити причину вчинків іншої людини.
 5. Не забирайте дорогі для нього іграшки або речі – це породить відчуття небезпеки, недовіри.
 6. Навчіть прислухатися до власних відчуттів – вміння розрізняти емоції допоможе не тільки в доброті, але і в процесі соціалізації.
 7. Розкажіть, що «іншість» не привід відторгати людину – навчіть взаємодіяти з однолітками з інвалідністю, дітьми-аутистами, сонячними дітьми.
 8. Підтримуйте вроджену доброту – виховуйте дитину уважно і м'яко, роблячи упор на гармонію, а не на слухняність.
 9. Вчіть співчуття, а не жалості – розповідайте про біль тварин, прикрощі інших людей, привчіть ділитися з тими, хто потребує.
 10. Просто любіть – людина, яка росла з відчуттям любові, ніколи не стане озлобленою і проживе щасливе життя.

« Доброта – почуття воспитуемое."(З. Гердт).

Як стати добрішим самому?

Науково доведено: коли ми допомагаємо іншим, ми самі стаємо щасливішими. Доброта може виражатися різними способами і проявлятися в простих речах: посмішці, словах підтримки, щирому компліменті. Поговоримо про вчинки, які допоможуть зробити добро людям і отримати свою порцію задоволення.

 1. Вчіться доброті У інших . Згадайте, як добросерді вчинки інших людей зробили ваше життя кращим і що ви при цьому відчували. Спробуйте повторити цей вчинок від чистого серця.
 2. Станьте волонтером . Наведіть довідки про волонтерські організації у Вашому місті: притулкам для тварин, екологічним рухам зі збору сміття, оргкомітетам з організації спортивних, культурних або соціальних заходів.
 3. Робіть маленькі добрі справи . Доброту і любов можна вкладати навіть в незначні вчинки: купіть щось у бабусі на базарі, залиште позитивний відгук в улюбленому кафе, зробіть щирий комплімент касиру в супермаркеті.
 4. Не  смітити . Прибирати за собою після пікніка, викидати сміття в урну – цього сьогодні недостатньо. Щоб зберегти екосистему і завдати менше шкоди природі перейдіть на багаторазові тканинні пакети, відмовтеся від одноразового посуду, постарайтеся купувати продукти в одній великій упаковці замість кількох маленьких.
 5. Будьте добрими до всіх, а не лише до тих, хто в біді . Це стосується доброти, спрямованої на емоційно близьких нам людей: батьків, дітей, співвітчизників, які також живуть в іншій країні.
 6. Посміхніться більше . Посмішка ввічливості може стати сигналом доброзичливості і дружелюбності для оточуючих. Посмішка-привітання допоможе зблизитися, скоротити дистанцію і продемонструвати нашу вроджену сприйнятливість до доброти.
 7. Розвивайте дружелюбність і товариськість . Одного бажання стати добрим недостатньо, адже ці якості зчитуються на підсвідомому рівні. Досить докласти трохи зусиль, щоб бути уважними до людей, питати їх про справи, поспівчувати в невдачах і проявити зацікавленість.

Висновки:

 • Доброта – це найвища чеснота і найважливіше гідність в світі, яке вважається головним показником моральності людини.
 • Добрі справи визначаються не за прагматичними наслідками, а за моральними категоріями.
 • Не показна, але безкорислива доброта повертається, як відлуння.
 • Способи поширення добра непередбачувані та різноманітні. Істотні щоденні вчинки і офіційні свята, які пропагують добро.
 • Допомагаючи силою, ми ґвалтуємо. Так що нав'язані добрі вчинки частіше напружують, ніж викликають подяку.
 • Випадковий акт людинолюбства може покращити, але може зламати чиєсь життя. Тому краще допомагати тим, хто цього чекає.

Пройти тест: інтроверт чи екстраверт?

Зараз читають
Як позбутися від душевного болю? 8 ідей
Як позбутися від душевного болю? 8 ідей
Як позбутися від душевного болю і вилікувати душу? 8 різних універсальни ...
Як стати щасливим? 7 основних правил
Як стати щасливим? 7 основних правил
Як стати щасливим і що в цьому може допомогти? 7 дієвих способів знайти ...
Шкала самооцінки: низька самооцінка, занижена, адекватна, висока і завищена
Шкала самооцінки: низька самооцінка, занижена, адекватна, висока і завищена
Що таке шкала самооцінки? Що таке низька самооцінка, занижена, адекватна ...
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Стан що робити, коли все погано, не приходить раптом. 9 простих порад, я ...
Смуток: що це таке і що робити якщо сумно??
Смуток: що це таке і що робити якщо сумно??
Що таке смуток і чому нам буває сумно? Як позбутися від смутку: кращі сп ...
Егоїст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути??
Егоїст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути??
Хто такий егоїст і його види. Позитивні і негативні сторони егоїстів. Як ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Новое youtube видео