Назад
Платонічна любов: що це таке і чи реальна вона??

Навигация по разделу
платоническая любовь

Що таке платонічна любов і чи можлива вона?

Що таке платонічна любов і які її ознаки? Які особливості є у цього почуття і чи існує воно в сучасному світі?

Культ сексу в рекламі, кіноіндустрії, мистецтві, сучасній літературі призвів до того, що платонічна любов здається чимось нереальним. І сприймається вона або як міф, або як відгомін застарілих звичаїв. Але що, якщо такий вид почуттів дійсно існує? Якими відмінностями він володіє? Хто і за яких умов може побудувати платонічні відносини?

Що таке платонічна любов?

Платонічна любов — це різновид тривалих глибоких почуттів, заснованих лише на духовній близькості, за винятком фізичного контакту. Однак ставлення до неї і її визначення не можна назвати однозначними. Зокрема, відкритими залишаються два питання.

 1. У таких відносинах передбачається повна відсутність тактильного контакту (в тому числі і поцілунків , обіймів) або тільки статевого акту, петтінга, прелюдії?
 2. У закоханих відзначається повна асексуальність (відсутність сексуального бажання)? Партнери свідомо намагаються придушувати статеве збудження або використовують альтернативні способи задоволення?

На жаль, однозначних відповідей немає . Частково це пов'язано з тим, що дана тема не особливо популярна в сучасній психології взаємин. З іншого боку, першовідкривачем ідеї став філософ, а не психолог. Ним був Платон & 8212; давньогрецький мислитель, ім'я якого і стало основою назви.

Він вважав, що існує два різновиди любові &8212; небесна і тілесна. Перша &8212; і є платонічна. Вона височіла їм до рівня Божественної, просвітленої, істинної. Друга ж була земним відображенням першої і підкріплювалася тваринними інстинктами. При цьому Платон вважав, що духовна близькість може існувати виключно між чоловіками. А ось жіноче Призначення , на його думку, обмежувалося тільки продовженням роду.

Чи справжня платонічна любов?

Реальна, але вельми рідкісна. Причому більша частина &8212; це тимчасово. Наприклад, почуття підлітків. Пара може кілька років утримуватися від статевого акту, відчуваючи виключно духовно-моральний інтерес. А подорослішавши, молоді люди вже вирішуються на інтимні стосунки.

Те ж стосується і принципу «до весілля &8212; ні-ні». Партнери перевіряють стійкість своїх почуттів, забороняючи собі секс до одруження. Однак після нього вони вже не відмовляються від фізичних насолод.

І все ж типи закоханості, які повноправно можна назвати платонічними, існують. Вони можуть бути як усвідомленим вибором, так і результатом обставин, що склалися.

Пройти тест на сумісність

1. Релігія.

У багатьох культурах і релігіях світу є священні сани, які забороняють їх носіям вступати в фізичну близькість. І хоча такі люди присвячують свої життя служінню богу / богам / Всесвіту і духовному розвитку , до деяких з них любов земна все ж приходить.

Деякі прихильники подібних релігій вважають цю подію випробуванням, інші & 8212; просто продовжують любити , не порушуючи законів своїх вірувань. У випадку з другими можна говорити про платонічних почуттях. Однак в таких питаннях необов'язково замішана віра. Відмова від задоволення "поклику плоті" іноді пов'язаний з:

 • Особистим світоглядом, бажанням протистояти земним спокусам;
 • Нерівною любов'ю (різні касти, заборона батьків);
 • Почуттями до партнера, який вже в шлюбі (без інтиму);
 • Свідомим відмовою від відносин (якщо кохана людина &8212; наркоман або агресивна особистість, наприклад).

Ці ситуації пов'язані вже скоріше не з релігією, а з особистими поглядами на життя, особливостями культури, соціальними засадами, батьківським вихованням.

2. Похилий вік.

Очевидно, що люди похилого віку в більшості своїй мають мінімальну потребу в активному сексуальному житті. Організм перестає потребувати такого заняття і більше не подає сигналів про незадоволеність. Спальня починає сприйматися тільки як кімната для сну і відпочинку.

Якщо почуття в парі були засновані не тільки на ранніх буйних роках статевої активності, приходить стадія платонічної любові. У цей період партнери, звичайно, не зацікавлені один в одному або в будь-якому іншому в сексуальному сенсі. Замість цього, вони виявляють у себе величезний життєвий досвід і:

 • Подяка за разом прожиті роки (парадоксально, але в такі роки все частіше згадуються хороші моменти, хоча людська пам'ять схильна фокусуватися більше на поганих спогадах);
 • Довіра до коханого / коханої, відчуття, що на нього / неї можна покластися;
 • Усвідомлення важливості партнера, зусиль, які він докладає зараз або прикладав в минулому;
 • Прихильність, яка міцніє з кожним роком (причому навіть якщо любові як такої немає);
 • Турботу , бажання допомагати, вміння правильно приймати допомогу. Проблеми зі здоров'ям трапляються все частіше, переносити їх все важче. Зате підтримка виходить на якісно новий рівень.

Розлука з дорослими дітьми, знижена активність, мудрість , Час зближують партнерів у віці, даруючи їм нову порцію глибоких почуттів.

3. Фізіологічні особливості.

Для окремої категорії людей з обмеженими можливостями секс стає медичною забороною або зовсім фізично неможливим процесом. Одні примудряються викручуватися з такого становища, не залишаючи спроб вести активне статеве життя. Інші & 8212; приймають такий розклад, знаходячи альтернативу в духовній близькості зі своєю парою.

Психологічні або психічні особливості також можуть стати серйозною перешкодою для інтиму. Шизофренія, панічні атаки , глибокі травми на грунті минулого невдалого досвіду змушують періодично уникати сексу або зовсім відмовлятися від нього. Хоча, як правило, такі пацієнти намагаються боротися з симптомами своїх станів, так як все ж потребують фізичного задоволення.

Чого не сказати про категорію людей з наступними особливостями:

 • Асексуальність & 8212; відсутність сексуальної орієнтації і зацікавленості в ній;
 • Фригідність (статева холодність) & 8212; прогресивне зниження жіночого лібідо або стійке небажання;
 • Гіполібідемія &8212; втрата або вроджена відсутність статевого потягу.

Вони можуть вступати в інтимні стосунки, але роблять це лише заради партнера. Якщо ж знаходять когось, хто приймає їх незвичайну рису, то відмовляються від контакту на користь духовного розвитку відносин.

4. Безвідповідальність почуттів.

Ті, кому не пощастило зі взаємністю, мимоволі змушені стати прихильниками платонічних почуттів. Закоханість не зникає по клацанню пальців. Більш того, вона відчувається ще гостріше при розривах, безмовності, відмовах у прийнятті або поділі любові. Виходить, на відносини, фізичну близькість розраховувати не доводиться. Однак емоції всередині ще киплять, не збираючись діватися куди-небудь найближчим часом. Далі йде одна з двох основних моделей поведінки.

 1. Спробувати забути коханого/кохану, знайти заміну, зануритися в роботу або якесь заняття, позбутися будь-яких нагадувань про пару.
 2. Прийняти стан справ, продовжити жити далі, не намагаючись звільнитися від своїх почуттів, спогадів.

У першому випадку людина ігнорує проблему, уникає болю, йде в себе. У другому &8212; свідомо переживає платонічну прихильність. Він може сподіватися на щось або просто плисти за течією, але він не закривається від реальних емоцій. Як не дивно, але така осмисленість навіть допомагає легше переносити невзаємність.

Пройти тест: чи любить він мене?

Відстань

З появою та розповсюдженням соціальних мереж відносини на відстані стали більш актуальними. Хоча вони не особливо заохочуються суспільством, їх кількість не знижується. Але навіть якщо не враховувати можливості інтернету, все одно ситуацій, в яких парі доводиться надовго розлучатися, вистачає. Наприклад:

 • Відхід хлопця в армію;
 • Рейс моряка далекого плавання;
 • Контракт для моделі на роботу за кордоном;
 • Переїзд сім'ї одного з партнерів;
 • Підвищення до посади в головному офісі;
 • Виїзд на навчання в іншу країну та ін.

Швидше за все це тимчасові етапи і пара рано чи пізно зустрінеться. Однак період вимушеного дотримання дистанції допомагає закоханим відчути принади платонічної любові.

Якщо ж відносини не поновлюються, а партнери залишаються жити на відстані, не відвідуючи один одного, найчастіше пара розлучається остаточно. Або це стає обопільним рішенням, або хтось один зустрічає нове захоплення.

Дружба &8212; це і є платонічна любов?

Дійсно, платонічні відносини дуже нагадують дружні. Але вважати їх ідентичними все ж не можна. На це є чотири основні причини.

 • Духовна прихильність не виключає сексуального потягу. Справжня ж дружба не передбачає фізичного бажання.
 • Моральна прихильність ускладнює особисте життя, оскільки закоханий не хоче звертати уваги на інших. Здорові дружні стосунки ніяк не перешкоджають розвитку романтичної сфери.
 • Вважати дружбою будь-яку прихильність, що виключає секс, &8212; означає заперечувати існування любові релігійної, патріотичної, батьківської, до себе. Що неправильно.
 • Дружнє коло може включати відразу кілька людей. Духовний союз же виникає тільки між двома особистостями.

Є також думка, що дружба доступна всім з самого дитинства, а ось закоханість приходить не раніше статевого дозрівання.

Висновок простий : дружня і платонічна любов &8212; два різних почуття. У них є схожі і навіть абсолютно однакові сторони, але все ж вони не вважаються одним цілим.

Пройти тест на дружбу

Що сильніше &8212; любов проста чи платонічна?

Знайти однозначну відповідь, на жаль, не вийде, як і у випадку з будь-яким філософським питанням. Можна лише виділити три основні точки зору.

 1. Платонічна любов &8212; ідеальна, тому вважається більш тривалою, сильною, ніж звичайна.
 2. Проста закоханість &8212; реальна, включає ще й фізичну сумісність, тому вона складніше, сильніше духовної.
 3. Одна &8212; результат інший. Спочатку виникає інтерес до зовнішності, він заснований на фізичному потязі. Потім розкривається Особистість , виникає потреба в духовному зближенні.

Останній варіант &8212; парадоксальний, тому що він не виключає статевий зв'язок з платонічних відносин, хоча помітно знижує її значимість.

Виявляється, платонічна любов &8212; не міф, а один з видів реальних почуттів зі своїми особливостями. Далеко не кожен може перейнятися цим станом, так як фізична близькість для багатьох вкрай важлива. Можливо, відносини без контакту здадуться комусь дурістю або безглуздою тратою часу. Проте вони роблять щасливими тих, хто їх добровільно і усвідомлено вибирає.

Пройти тест Фрейда

Зараз читають
Самовпевненість: що це і хто така самовпевнена людина??
Самовпевненість: що це і хто така самовпевнена людина??
Що таке самовпевненість і коли вона буває зайвою? Хто такий самовпевнена ...
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Як стримувати емоції і чи може бути шкідливо для психічного здоров'я? Як ...
Вправи на розвиток уваги: 5 технік концентрації
Вправи на розвиток уваги: 5 технік концентрації
Які є вправи на розвиток уваги і наскільки вони складні? 5 перевірених і ...
Лайф коуч: хто це такий і для чого потрібен лайф коучинг??
Лайф коуч: хто це такий і для чого потрібен лайф коучинг??
Хто такий лайф коуч і навіщо до нього звертатися? Що таке лайф коучинг і ...
Зрада: що це таке і чому люди зраджують??
Зрада: що це таке і чому люди зраджують??
Що таке зрада і чому вона відбувається? Як визначити потенційного зрадни ...
Соціофоб: хто це такий і в чому виражається соціофобія??
Соціофоб: хто це такий і в чому виражається соціофобія??
Хто такий соціофоб і які причини виникнення соціофобії? 9 питань для сам ...
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Що таке іпохондрія і чому це хвороба розуму, а не тіла? Чим іпохондрик в ...
Новое youtube видео