Назад
Цілепокладання: що це таке? Цілі і завдання

Навигация по разделу
Целеполагание

Що таке цілепокладання і важливість цього вибору?

Що таке цілепокладання і чому воно так важливо при старті. Від того, наскільки вдало його здійснити, залежить успіх подальшого планування

У списку навичок, необхідних для успіху, Цілепокладання знаходиться на одній з перших позицій. Це пов'язано з тим, що будь-яке завдання буде ефективно виконано лише в разі правильної підготовки і вдалого старту. Тільки адекватна мета стає стартом для хорошого результату. Але як її вибрати, щоб не допустити помилку з самого початку? Як навчитися розставляти пріоритети? Які інструменти Цілепокладання бажано знати кожному? Розглянемо найефективніші прийоми.

Що таке Цілепокладання?

Цілепокладання - це усвідомлене дію, результатом якого стає чітко сформульована мета . Без неї неможливо спланувати завдання, оскільки вона являє собою центральний стрижень будь-якого проекту. Це головний орієнтир, що визначає подальший рух.

Далі йде побудова ієрархії підзадань, виконання яких призведе до основного результату. Таким чином, формується дерево цілей , на «гілках» якого, немов листя, знаходяться маленькі щоденні завдання. Це доречно для довгострокових і глобальних цілей. Чим масштабніше задумка, тим більше компонентів вона в собі містить. Все це бажано враховувати на етапі Цілепокладання, як відправної точки будь-якого проекту.

Пройти тест на самооцінку

Поділ цілі на менші підпункти називається декомпозицією . Візуально її можна відобразити у вигляді граф-схеми, яка поєднує всі підцілі в рамках загального проекту. Кожен пункт доповнено зазначенням необхідних дій, ресурсів, можливих позапланових ситуацій. Цю структуру ще називають деревом мети, про який вже говорилося вище.

Як приклад розглянемо підготовку дипломної роботи. Її захист стає головним мотивом , закладеним на етапі Цілепокладання. Завдання другого рівня-проведення необхідних експериментів, написання тексту. Кожен з цих пунктів включає в себе більш дрібні підзадання.

Текст роботи складається з введення, матеріалів і методів, огляду літератури, опису результатів експерименту, висновків. У свою чергу, вони також містять ще більш дрібні цілі і завдання, які повинні бути враховані. Крім вказівки самих етапів, дерево цілей повинно включати коментарі з необхідними діями і можливими «підводними каменями».

Наприклад, під час підготовки літературного огляду, студент повинен розуміти мінімально допустиму кількість джерел, знати сайти, на яких у вільному доступі є тематичні статті, а також володіти інформацією про тих авторів, імена яких обов'язково повинні потрапити до переліку літературних джерел. Це краще передбачити на самому початку, інакше доведеться доповнювати напередодні захисту диплома.

Але навчання чи робота – це лише частина життя. Крім них є куди більш значущі життєві цілі, від яких залежить доля людини . Можна побудувати кар'єру, заробити великі гроші і бути відомим, при цьому, не стаючи щасливою людиною. Адже сім'я, друзі, хобі куди важливіше соціального статусу. Розглянемо питання Цілепокладання з філософської точки зору.

Цілепокладання при виборі життєвих цілей.

Прихильники гармонійного розвитку особистості активно пропагують необхідність дотримання Колеса життєвого балансу . Його візуальний прояв-коло, найчастіше розділений на 8 частин. Серед них: відносини з оточуючими, відпочинок, робота, хобі , здоров'я, сімейне щастя, бюджет, саморозвиток .

В різних інтерпретаціях можуть з'являтися і інші пункти, але суть ясна. Так ось, кожен з цих пунктів повинен бути метою. Тільки всебічний розвиток дозволяє відчувати відчуття щастя і повноти життя. Нехтуючи одним з пунктів, людина ризикує усвідомити, що витрачав свої сили абсолютно не туди.

Тому, глобальне Цілепокладання слід починати з розуміння свого покликання і справжніх бажань . Вже потім з'являються гроші, кар'єра, автомобіль та інші зовнішні атрибути, які соціум нав'язує особистості як цінності.

Суть Цілепокладання незмінна в будь-якому варіанті застосування. Наприклад, якщо мета – відносини, то підхід до її складання не буде відрізнятися від будь-якого іншого проекту. Необхідно зрозуміти, який партнер цікавий, дізнатися, де такий типаж людей «мешкає», розібратися в його інтересах.

Паралельно з пошуком пари, можна поставити мету другого порядку, пов'язану з самоаналізом. Зрозуміти, чому раніше не вдавалося почати відносини, які помилки допускалися, що бажано в собі змінити. Виходить та ж сама декомпозиція мети, як і в разі Цілепокладання у вирішенні виробничих або навчальних питань. Тільки значимість результату вище роботи або диплома. Але це залежить від пріоритетів особистості, адже є кар'єристи, для яких робота важливіша за особисте життя. Головне мірило-внутрішній голос і його підказки.

З чого почати Цілепокладання?

Якщо мова йде про цілі життя , найкраще відправною точкою вибрати свою найзаповітнішу мрію. Необхідно гармонійно вписати її в усі складові своєї особистості. Припустимо, хтось мріє стати відомим спортсменом. Бажано весь свій світ направити на здійснення цієї мети. Для початку він визначає глобальну задачу-перемога на Олімпійських іграх. Далі розбиває її на довгострокові цілі терміном від року до трьох-п'яти років.

У перший період старанно тренується, розвиваючи силу і необхідні навички . Далі, починається низка змагань, зборів і відбіркових турнірів. Після цього, перші місця на чемпіонаті Європи та світу. Досягнення цих цілей відкриває двері до олімпійського золота. Але на цьому шляху є, крім спортивних досягнень, ще й правильне харчування , турбота про своє здоров'я, відновлення сил після виступів, психологічна підготовка, пошук спонсорів для поїздок і вирішення багатьох інших організаційних моментів. Дуже добре, якщо особисте життя не стане перешкодою на цьому шляху.

Тому і дівчину йому краще вибрати таку, яка буде розуміти його мета і не почне протиставляти себе спорту. Друзі, Хобі, відпочинок також не повинні віддаляти його від мрії. Тільки синхронізувавши всі ці компоненти, молодий спортсмен доб'ється результатів і, можливо, підкорить Олімпійський п'єдестал. Вдалим стартом для цього буде целепалагание і грамотне побудова дерева цілей. Що однаково застосовується і для інших сфери життя .

Завдяки популярному радянському мультфільму «Пригоди капітана Врунгеля», в ужиток міцно увійшла фраза «як корабель назвеш, так він і попливе». Цей вислів в повній мірі характеризує важливість такого етапу, як Цілепокладання. Від нього залежить не менше 50% успіху будь-якої затії. Так що, ставитися до нього варто з належною ретельністю і відповідальністю.

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Чому з'являється впевненість, що мене ніхто не любить і чи так це наспра ...
Психотерапевт: хто це такий, як вибрати і не помилитися??
Психотерапевт: хто це такий, як вибрати і не помилитися??
Хто такий психотерапевт і як зрозуміти, що він не порушує етику в роботі ...
Як дізнатися свої здібності: 7 способів
Як дізнатися свої здібності: 7 способів
Як дізнатися свої здібності і які рівні їх розвитку бувають? 7 ефективни ...
Головні питання Для дівчат, які варто задати перед відносинами
Головні питання Для дівчат, які варто задати перед відносинами
Питання Для дівчат не такі прості. Можна завчити хоч 500 звичайних, але ...
6 порад, як розпоряджатися грошима в умовах нестабільності
6 порад, як розпоряджатися грошима в умовах нестабільності
6 порад, як розпоряджатися грошима в умовах нестабільності
Відмінності та основи мотивації і натхнення людей
Відмінності та основи мотивації і натхнення людей
Що таке мотивація і що таке натхнення. Основні інструменти мотивації та ...
Реаліст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути
Реаліст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути
Хто такий реаліст і які бувають види реалістів. Як себе з ним вести і як ...
Новое youtube видео