Назад
Піраміда потреб Маслоу: що це таке і як виглядає??

Навигация по разделу
пирамида потребностей

Що таке піраміда Маслоу та схема людських потреб?

Що таке піраміда потреб по Маслоу і чому зображується у вигляді трикутника? Як розшифровується і застосовується в житті?

Демокріт називав потреби основною рушійною силою, завдяки якій людство отримало розум, мову і мислення. Абрахам Маслоу упакував всі потреби в піраміду понад півстоліття тому.  Сьогодні його теорію використовують в роботі, бізнесі і критикують одночасно. Щоб навчитися використовувати її в своїх інтересах, потрібно розібратися, як влаштована піраміда Маслоу, з яких частин складається і чому ступені збудовані саме в такій послідовності.

Що таке піраміда Маслоу?

Піраміда Маслоу — це схематичне зображення всіх людських потреб від найпростіших і нагальних до піднесених. Ще в 1943 році психолог Абрахам Маслоу описав піраміду цінностей з однією метою: зрозуміти, що мотивує людей здійснювати ті чи інші вчинки. Сам Маслоу тільки сформулював це поняття, а наочну діаграму придумали його учні.

Піраміда потреб.

Американський психолог з українським корінням Абрахам Маслоу (1908-1970) одним з перших почав вивчати поведінку людей з позитивної точки зору. До цього вся психотерапія зводилася до вивчення психічних відхилень або поведінки поза нормою. Разом з основоположниками гештальт-терапії Маслоу сформулював основні прийоми психоаналізу, які психотерапевти використовують на своїх сеансах.

Як виглядає піраміда Маслоу

пирамида Маслоу

Зазвичай піраміду зображують у вигляді трикутника:

  • Найнижча і найширша частина - це фізіологічні потреби організму. Наше тіло історично запрограмоване на задоволення потреби в їжі, втамуванні спраги, сні, сексі. Якщо воно хоче поїсти або піти в туалет, то мозок ні про що інше більше думати не здатний.
  • Другий етап - потреба в безпеці. Як і фізіологія, безпека вшита в наше ДНК ще за часів людинообезьян. Життєві завдання наших предків були прості нехитрі: 1. Поїсти. 2. Розмножуватися. 3. Уникнути небезпеки бути з'їденим. Вони допомогли людству вижити, тому потреба в безпеці ще називають фізіологічною реакцією «бий або біжи».
  • Третій етап - потреба в любові і приналежність до групи теж закладена за часів печерних жителів, коли поодинці було просто не вижити. Але саме для життя в групі людині знадобився новий навик. Це сила волі . Якщо її вчасно не підключити, можна запросто проштрафитися і бути вигнаним з печери або в сучасних умовах, бути заблокованим в соціальній мережі.
  • Четверта і п'ята - потреби в повазі і в пізнанні. Вони настільки взаємопов'язані, що йдуть в комплекті. Адже у вчених і винахідників, наприклад, потреба в пізнанні набагато сильніше, ніж у визнанні. Наприклад, Григорій Перельман все життя доводив і довів теорію Пуанкаре, а потім відмовився від покладеної премії і всіх звань.
  • Шостий етап - естетичні потреби. Це музеї, виставки, музика, танці, захоплення, все те, що приносить насолоду душі і формує інтелект.
  • Сьомий етап - потреба в самоактуалізації або бажання розкрити свій духовний потенціал. Тут теж не все однозначно. За логікою пристрою піраміди реалізувати цю потребу потрібно в останню чергу. Але ж ченці домагаються реалізації духовного потенціалу саме за рахунок упокорення інших своїх потреб.

Пройти тест на тип особистості

Суперечки щодо піраміди Маслоу.

Піраміду потреб Маслоу сьогодні частіше згадують не у зв'язку з психологією , а з торгівлею. її використовують маркетологи і торгові представники всіх рангів. На профільних вони стверджують: якщо» бити " по самим базовим потребам людини, напевно вдасться мотивувати його придбати товар або послугу. Але не все тек просто, як здається.

Суперечки з приводу піраміди потреб по Маслоу не вщухають. Перше, що змушує сумніватися в цій теорії – історія про те, як сам Маслоу відбирав людей для дослідження. Спочатку він шукав людей ідеальних. Але не знайшов. Після цього жорсткі умови відбору поступово пом'якшувалися, і вдалося відібрати достатню кількість добровольців для випробувань. Але всі вони були близькі до поняття "ідеальної людини". На практиці таких людей мало. А практика – як відомо-критерій істини .

Друге, що турбує сучасних психологів – це « перевернута піраміда ", коли на чільне місце ставиться самовдосконалення і самоактуалізація. Коли людина виставляє перед собою якийсь ідеал , прагне до нього і навіть не розуміє, навіщо йому все це. А ще спрацьовує «ефект медичного довідника»: читаєш довідник і відразу знаходиш в собі всі хвороби. Тільки сьогодні читають не довідники, а неймовірні історії перевтілення, досягнення, злету. І здаються собі неідеальними, негідними чогось хорошого. А виправити "неідеальність" допоможе тільки нескінченне самовдосконалення.

Австралійський дипломат і вчений Джон Бертон (1915-2010) розвивав і пропагував інше бачення піраміди Маслоу . Він розглядав людину як цілісну особистість , для якої всі потреби важливі в однаковій мірі. Тобто жодна з потреб не вважається нижчою або вищою, потреби не можуть виключатися, ігноруватися, бути предметом угоди або угоди.

Але будь – яка теорія-це лише теорія. Піраміда так і залишиться красивою картинкою, якщо незрозуміло, як можна застосувати її в реальному житті.

Як «прикласти» піраміду людських потреб у звичайному житті.

Далі зібрані історії практикуючих психотерапевтів і консультантів зі стратегій кар'єри про те, як піраміді потреб Маслоу можна знайти застосування в звичайному житті.

Приклад 1. Рекламний агент.

Використовувати піраміду потреб можуть не тільки рекламні агенти. Ми самі можемо розібратися в собі і зрозуміти, чому здійснюємо певні покупки. Адже ми часто купуємо не айфон, а можливість приєднатися до «клубу обраних» (приналежність до групи), мріємо не про шубу, а про можливість бути крутіше, ніж суперниця (потреба у визнанні). Такий самоаналіз допоможе не тільки зрозуміти себе, але і навчитися чинити опір наполегливій рекламі і нерозумним витратам.

Приклад 2. Голодний чоловік.

Взагалі-то ця схема була описана ще в чарівних казках: «добра молодця нагодуй, напої, в лазні попар, а потім вже і випитуй». Якщо перефразувати: задовольни базові потреби згідно піраміди Маслоу і тоді вже навантажуй чоловіка розумними розмовами. Але правило це діє не тільки під час вечері. Часто ми працюємо, забуваємо про обід і відпочинок, з головним болем починаємо вирішувати глобальні проблеми, а потім дивуємося «щось голова не варить». Іноді досить просто перекусити або поспати півгодини і мозок самостійно перезавантажиться.

Приклад 3. Кар'єрні зміни.

У мережі Сьогодні публікують безліч історій про те, як важливо самореалізуватися в професії «за покликом серця». Створюється враження, що варто закинути ненависну роботу і душа розгорнеться, ідеї почнуть бити фонтаном. А ось і ні. У мережі публікують тільки історії успіху, а історії невдач в більшості своїй залишаються за кадром. Люди звільняються з бажанням змінити життя. А через місяць стикаються з проблемою: улюблена справа не приносить очікуваного доходу і в один день просто нема на що купити їжі. І тут починається паніка. А в паніці творити якось не виходить. Тому консультанти зі стратегій кар'єри радять знайти роботу, яка буде приносити стабільний дохід і залишить час для улюбленої справи. Якщо перефразувати: коли їсти нічого (фізіологія) і нічим платити за квартиру (безпека), то і улюблена справа не радує.

Приклад 4. Важкий підліток.

Для підлітка особливо важливо відчути приналежність до групи. Тому і виникають всі ці підліткові рухи, групи в мережі, листування, таємні товариства. Деякі батьки чинять радикально-забороняють. Але заборонити дитині спілкуватися, значить позбавити його базової потреби. Тому психологи радять не забороняти, а підміняти групи. Наприклад, замість гри онлайн зацікавити підлітка спортом. Тоді на зміну одній групі прийде інша, і забороняти нічого не потрібно буде.

Приклад 5. Ідеальний партнер.

На запит в пошуковику " як вибрати партнера» система пропонує сотні посилань на тестування. Хто складає ці тести, незрозуміло. Зате в піраміді потреб все просто і ясно. Спершу можна просто подивитися на неї самостійною і зрозуміти, чого хочеться від життя. Потім можна поговорити про потреби разом з обранцем. Комусь постійно хочеться їздити на виставки і на курси підвищення кваліфікації, а комусь поїсти і посидіти в соцмережах. Може, краще обговорити різницю в смаках на ранніх стадіях, ніж згодом розчаруватися у відносинах і сімейного життя?

Висновок : піраміда по Маслоу – це ще один спосіб розібратися в джунглях наших бажань і справжніх потреб.

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
Че робити з цим життям? 7 різних шляхів для розвитку
Че робити з цим життям? 7 різних шляхів для розвитку
Че робити зі своїм життям, якщо здається що все не так? Як вийти з цього ...
Самореалізація особистості: що це таке і які види бувають??
Самореалізація особистості: що це таке і які види бувають??
Що таке самореалізація людини і які є її види? Які основні ознаки, за як ...
Психологічний портрет: що це таке і з чого складається??
Психологічний портрет: що це таке і з чого складається??
Що таке психологічний портрет і які пункти обов'язково включає в себе? В ...
Ніжні слова і як їх говорити коханим: + 40 прикладів
Ніжні слова і як їх говорити коханим: + 40 прикладів
Як говорити ніжні слова правильно? Чи однакові вони для чоловіків і жіно ...
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Як мотивувати себе на досягнення своїх цілей, особливо довгострокових. А ...
Садист: хто це такий, причини агресії і як протистояти??
Садист: хто це такий, причини агресії і як протистояти??
Хто такий садист і як розпізнати побутового садиста? Як справлятися зі с ...
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Що таке когнітивний дисонанс і як наш мозок зменшує психологічну напругу ...
Новое youtube видео