Назад
Рефлекс: що це таке і як використовувати їх в житті??

Навигация по разделу
рефлекс

Що таке рефлекс і чи є від них користь?

Що таке рефлекс? Відмінності умовних рефлексів від безумовних. Які рефлекси можуть заважати? 3 техніки допомагають формувати нові звички.

Кожен наш день включає десятки несвідомих дій. Ми помічаємо щось красиве і дістаємо телефон, щоб зробити фотографію. Дивимося на годинник, але не пам'ятаємо котра година. Ми моргаємо, дихаємо уві сні, обсмикуємо руку від гарячого чайника. Причина, по якій ми робимо подібні дії – рефлекси. Часом вони допомагають вижити, іноді буквально тягнуть назад, заважаючи домогтися успіху. У чому відмінності рефлексів і рефлексії? Як за допомогою десяти простих звичок змінити життя? І чому мікрорішення ефективніше глобальних цілей? Відповідь - у тексті.

Що таке рефлекс?

Рефлекс — це несвідома або неконтрольована свідомістю реакція живого організму на подразники, яка проходить за участю центральної нервової системи. Це реакція пристосування, спрямована на відтворення рівноваги. Рефлекторні відповіді проходять за одним шаблоном: неодноразове вплив подразника на одну точку тіла або нервової системи супроводжується аналогічною реакцією.

Існує багато типів рефлексів, але все поділяються на 2 основні групи:

Безумовні рефлекси - фізіологічні вроджені реакції, закладені в генах. Вони проявляються на рівні інстинктів, без контролю з боку свідомості і без якихось зусиль з нашого боку. Ми ковтаємо слину при вигляді улюбленої страви, обертаємося на звук впав стільця, покриваємося мурашками на холоді, закриваємо очі від яскравого світла.

Умовні рефлекси - реакції адаптації до змін середовища, які набуваються людиною протягом усього життя. Для появи таких рефлексів потрібні певні умови, тому вони називаються умовними. Ми вчимося говорити, читати, їздити на ковзанах або велосипеді, водити машину, плавати. Умовні рефлекси допомагають нам згадати навички навіть після тривалої перерви.

Чисті безумовні рефлекси – це мимовільне рух ноги при ударі по колінному сухожиллю. Так званий колінний або стретч-рефлекс допомагає нам утримувати положення в просторі, тому вважається ознакою здоров'я. Складні умовні реакції організму ще називають набутим поведінкою. Це наші звички і стереотипи , сформовані в результаті навчання, виховання, Самовиховання , під впливом досвіду, оточення або яскравих, пам'ятних подій.

Пройти тест на характер людини

Історія дослідження рефлексів.

Сам термін ввів французький філософ, математик Рене Декарт в XVII столітті. До відкриття рефлексів вважалося, що живі істоти наділені душею, яка керує всіма діями. Ідея Декарта на той момент виявилася революційною. Він зважився усунути душу з процесу управління реакціями організму і довів, що тілесне пристрій цілком здатне справлятися з самоврядуванням.

Російський професор, один з основоположників психології Іван Михайлович Сєченов довів, що будь-які свідомі або несвідомі реакції організму керуються рефлексами. Навіть ті явища мозкової діяльності, які ми описуємо словами «смуток», «захват», «знущання» – не що інше, як результат м'язового скорочення.

Російський фізіолог, лауреат Нобелівської премії Іван Петрович Павлов першим ввів поняття «умовний рефлекс». Більшість своїх досліджень Павлов провів на собаках і довів, що для формування рефлексу потрібні чотири складові:

 1. Наявність мотивації - виробити звичку пити воду перед сніданком.
 2. Подразник (сигнал) – пробудження.
 3. Його багаторазове повторення – щоденне нагадування на телефоні.
 4. Підкріплення безумовним або задоволенням життєво важливої потреби – добре самопочуття.

Сьогодні знання про мозок змінюються з запаморочливо швидкістю. Технології на кшталт МРТ дозволили зробити про нього нові відкриття. Виявляється, мозок змінюється не тільки в дитинстві, але і протягом усього життя. Кожного разу, коли ми набуваємо нової звички або освоюємо навички, ми змінюємо свій мозок. Дослідник Університету Британської Колумбії доктор Лара Бойд назвала цю властивість «нейропластичністю мозку». Нейропластичність мозку зберігається в будь-якому віці, значить, свої звички ми можемо змінювати в будь-який час.

Рефлекс і рефлексія-в чому різниця?

Рефлекс і рефлексія - однокореневі слова, що походять від латинської reflectio (відображення) . У свою чергу слово reflectio складається з двох частин: основи flectio - викривлення, поворот з приставкою re - протилежна дія. тобто слово буквально перекладається як "зворотний напрямок". але загальне словотвір не дає головної відповіді: ці поняття схожі або різні.

Обидва терміни використовуються у філософії, фізіології, психології і означають реакцію живого організму. Але на цьому схожість закінчується, починаються відмінності. Зрозуміти відмінності допоможе невеликий аналіз, наведений в таблиці:

Рефлекс рефлексія
це будь-яка реакція організму на роздратування це осмислене роздуми як окремий випадок загальної реакції
Об'єкт дії-це будь-який орган або система організму (фізіологічна або психологічна) Об'єкт дії – самопізнання або самосвідомість як феномен людської психіки
це мимовільна реакція це свідоме роздуми, самоаналіз
характерний для будь-якої істоти, наділеної нервовою системою є характеристикою людини

Відмінності між рефлексами та рефлексією описав Рене Декарт у своїй книзі «Пристрасті душі». У психологічному вченні автора не тільки тіло звільнялося від душі (психіки), а й душа ставала вільною від фізичної оболонки. Тіло вміє пересуватися, душа – міркувати. Рефлекс керує тілом. Душею керує рефлексія.

Які рефлекси заважають нам жити?

Наш мозок шукає способи спростити життя, тому починає звички, які не потребують багато енергії. Але не всі вони допомагають нам у житті стати щасливішими. Навпаки, деякі тягнуть нас назад, буквально заважають домогтися успіху.

Знаменитий досвід і. п. Павлова був простий : включається лампочка – приносять їжу – у собаки виділяється слина. Після закріплення реакції тарілку забирали, але після включення лампочки слина все так же вироблялася. Так і ми: звично реагуємо на все навколо, не замислюючись про причини:

 • У дитинстві нас образив рудий хлопчик – всіх рудих людей ми вважаємо агресивними .
 • Вчителька з високою зачіскою ставила нам двійки – від жінок з високими зачісками ми чекаємо несправедливості.
 • Довготелесий однокласник на ім'я Андрій постійно дражнився – всіх високих Андрєєв ми вважаємо за краще обходити стороною.

Ми спочатку спілкуємося з такими людьми вороже, тому що не усвідомлюємо наших реакцій. Навіть ретельно прихована настороженість зчитується на підсвідомому рівні. Ми бачимо в таких людях ворогів, помічаємо тільки негативні сторони, нападаємо – вони захищаються. Так що єдина причина, по якій оточуючі здаються нам злісними і агресивними – ми самі.

Що робити?

 • Крок перший: зрозуміти, що ваші кривдники і нові знайомі – різні люди.
 • Крок другий: відстежувати свої реакції, після чого взяти на себе відповідальність за їх прояв.

Ця проста техніка принесе подвійну користь. По-перше, позбавить від образ, які віднімають чимало внутрішньої енергії. По-друге, допоможе виявити масу можливостей для спілкування, яких ми уникали.

Пройти тест на тип сприйняття

Як привчити мозок змінюватися?

Структурні зміни мозку формують довготривалу пам'ять , де і «живуть» наші звички. Але глибинні зміни не проходять в один день, для цього потрібен час. Найпоширеніше твердження-що звичка виробляється за 21 день. Але все індивідуально. Все залежить від генів, минулого досвіду, натренованості мозку.

Наш мозок і м'язи мають багато спільного: вони піддаються тренуванню , втомлюються, краще працюють від одних продуктів, лінуються від інших. А ще-атрофуються без нових вправ (фізичних або розумових), вимагають цілого комплексу вправ для «прокачування».

Здавалося б, бери і тренуй. Але не все так просто. Напевно, у кожної людини є свій особистий комору покинутих правильних звичок-там припадає пилом намір вчити англійську, економити, вчасно лягати спати, правильно харчуватися і робити справи відразу, не відкладаючи на потім. Скрізь одна трудність: рухати зміни хочеться, але сила тертя гальмує будь-які нововведення.

Є кілька способів, що скасовують силу тертя. Можна вибрати той, що підходить саме вам.

Техніка 1. Прості дії.

Секрет мозку полягає в тому, що як тільки він навчиться робити щось легке, він повторить і складніше. Ось 10 корисних звичок, які не вимагатимуть титанічних зусиль, але змінять якість життя:

 1. Випийте склянку води відразу після пробудження і пийте достатню кількість води протягом дня.
 2. Відмовитися від смартфона, телевізора за 30 хвилин до сну.
 3. Протирати обличчя кубиком льоду після вечірнього вмивання.
 4. Засинати не пізніше 11 години вечора, вставати на 30 хвилин раніше.
 5. Щодня читати 30 сторінок з книги.
 6. Ввечері згадувати все хороше, що сталося за день.
 7. Щодня робити добрі справи.
 8. Відкладати 10% доходу.
 9. Вести домашню бухгалтерію.
 10. Уповільнити 5 хвилин і мріяти.

Техніка 2. Двофазний метод формування звичок.

Метод складається з двох кроків: завантаження та закріплення.

Перший завантажувальний крок дається нелегко, адже дотримуватися нової звички доведеться з фанатичною точністю. Але цей етап триває недовго. Коли він пройде, можна буде розслабитися. Наприклад, ви вирішили нахажівать по 10 тисяч кроків в день. Не можна робити винятки ні в сніг, ні після важкого дня, ні в Свято. На цьому етапі важливо натренувати мозок на ходьбу.

Другий крок - підтримуючий – триває довше, зате дозволяє бути більш гнучкими. Наприклад, можна розслабитися в неділю, а покладені кроки пройти в інший день. Або замінити ходьбу невеликий пробіжкою підтюпцем, лижної прогулянкою.

Для закріплення звички можна додати тригери : наприклад, купити гарний костюм, в якому ви собі дуже подобаєтеся. Коли перший ентузіазм спаде, спрацює тригер. Скажіть собі: я не буду йти гуляти, просто приміряю мій гарний спортивний костюм. Одягнете костюм і без проблем підете на прогулянку. Ну не пропадати ж такій красі.

Техніка 3. Мікрорішення замість глобальної мети.

Коли ми ставимо перед собою глобальні, довгострокові цілі , мозок лякається і включає опір на повну потужність. Відсутність реального результату в перспективі викликає одне бажання: заплакати і опустити руки. Зате якщо здійснювати маленькі кроки і кожен раз отримувати винагороду, шанси досягти успіху стають набагато реальніше. На цьому і будується техніка мікрорішень – кожне рішення повинно приводити до видимого результату. Якщо його немає, потрібно міняти тактику, придумувати нові способи, доводити завдання до кінця, поки вона не буде зроблена.

Як це працює. наприклад, ви вирішили за місяць привчити себе пити в день 2 літри води. Без звички залити в себе склянку води за раз важко. Ще важче-стежити, скільки води випито. На які мікрорішення можна розбити звичку для впровадження?

Крок 1. протягом першого тижня пити склянку води відразу після пробудження. Для цього можна поставити з вечора нагадування і залишати воду на тумбочці. Вранці досить просто простягнути руку і випити воду.

Крок 2. контролювати кількість випитого на роботі. Вважати кількість склянок за день важко. Кращий вихід-набрати півторалітрову пляшку води і тримати її на робочому столі. Випивати все протягом дня.

Крок 3. тримати в машині на видному місці пляшку води. В дорозі багато пити не хочеться, зате пару ковтків здатні підбадьорити і доповнити денний план.

Не треба намагатися змінити все за один день. Організм і мозок просто не витримають і включать внутрішні гальма. Зате кожен маленький результат здатний надихнути, зарядити енергією, направити до наступних успіхів.

Висновки

 • Рефлекси-наша внутрішня віртуальна інструкція з виживання, яка формується все життя.
 • Звички, ритуали, якорі, гачки свідомості – все це різні назви рефлексів.
 • Мозок змінюється не тільки у дітей, він залишається пластичним протягом життя.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Зараз читають
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Чому з'являється впевненість, що мене ніхто не любить і чи так це наспра ...
Що робити, якщо не хочеться жити? 15 ідей
Що робити, якщо не хочеться жити? 15 ідей
Ефективні поради про те, що робити, якщо не хочеться жити? Де шукати мот ...
Міжособистісний конфлікт: що це таке і 5 способів вирішення
Міжособистісний конфлікт: що це таке і 5 способів вирішення
Що таке міжособистісний конфлікт і які його основні ознаки? Які види був ...
Розвиток особистості: що це таке і які є стадії??
Розвиток особистості: що це таке і які є стадії??
Що таке розвиток особистості і як це допомагає знайти свою індивідуальні ...
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть, якщо вона відійшла на другий план? Які є способ ...
Знайомство з дівчиною під мікроскопом
Знайомство з дівчиною під мікроскопом
Знайомство з дівчиною в невідповідному місці або в неправильний час може ...
Бізнес по-жіночому: як заробляти легко і з задоволенням??
Бізнес по-жіночому: як заробляти легко і з задоволенням??
Як жінці знайти своє покликання і заробляти гроші легко і з задоволенням ...
Новое youtube видео