Назад
Свідомість: що це таке і які у нього властивості??

Навигация по разделу
сознание

Що таке свідомість людини і як нею керувати?

Що таке свідомість і чому це складний для вивчення феномен? Властивості, види, функції та гігієна свідомості. Три техніки ментального очищення.

Роботи швидко навчилися робити те, що вміють люди: віртуозно грати в шахи і футбол, готувати, малювати картини. Але чого не вміє робити штучний інтелект, так це дегустувати вина або страви, переживати емоції і ставити собі цілі. Він не вміє мислити суб'єктивно. Зате це може наша свідомість.

Які ще завдання здатне виконувати свідомість людини? Чому це поняття настільки складне, що вчені не можуть дати для нього єдиного визначення? І чому очищати мозок не менш важливо, ніж чистити зуби перед сном? Відповіді - в статті.

Що таке свідомість?

Свідомість-це фундаментальна науково-філософська категорія, що виражає єдність психоемоційного стану і функції людського мозку. Феномену свідомості присвячені тисячі наукових робіт, але при великій кількості підходів, теорій, аспектів, граней і тлумачень воно все так же залишається загадкою для вчених. Кожне нове відкриття про сутність цього явища додає інформації, але не ясності. Тому у представників різних наукових напрямків є своє визначення феномена :

 • Свідомість (філософія) - суб'єктивна реальність, пов'язана з результатами діяльності мозку: думками, висновками, забобонами, оцінками, емоціями , науковими і досвідченими знаннями.
 • Свідомість (психологія) - складова частина психічного феномена, яка поряд з мисленням, волею, сприйняттям , пам'яттю відкриває суб'єкту картину світу, в яку включений він сам, його дії і стану.
 • Свідомість (психолінгвістика) - сформована в процесі спілкування мовна спадщина, тісно переплетена з духовним розвитком людства, що супроводжує його на кожному етапі розвитку і відображає кожну культурну стадію.

Пройти тест на тип сприйняття

Єдине, в чому сходяться вчені – це невіддільність свідомості від мозку. Оскільки немає жодного доказу про існування свідомості поза мозку, серед усіх фактів і гіпотез це твердження вважається найнадійнішим. Але питання про те, як в мозку народжується думка або суб'єктивна думка, як влаштована пам'ять і мова, звідки беруться фантазії або віщі сни, що відчуває людина в Комі або під гіпнозом залишаються відкритими.

Вивчення свідомості безпосередньо пов'язане зі створенням штучного інтелекту. Тому розібратися у свідомості-найскладніша із завдань, яка стоїть перед філософами, соціологами, психологами, медиками, лінгвістами, генетиками, біологами, фахівцями комп'ютерних технологій і робототехніки.

Історія питання.

Питання про походження і місцезнаходження свідомості вперше були сформульовані вченими, які жили до нашої ери. Гіппократ був першим лікарем, який зв'язав психіку людини з його мозком. А засновник афінської Академії Платон вважав, що думати про самого себе людина здатна тільки завдяки своїй безсмертній душі.

У XVII столітті французький математик і філософ Рене Декарт розробив концепцію подвійної природи людини: матеріального тіла і нематеріальної душі. Подальше вивчення свідомості у філософії та науці пов'язане з великими вченими-натуралістами: Вільгельм Лейбніц, Джордж Берклі, Джон Локк .

Психологія як наука про свідомість відокремилася від філософії в середині XIX століття. В цей же час в Лейпцигу була створена перша експериментальна лабораторія, присвячена дослідженню цього феномена. З приходом Зигмунда Фрейда світ зіткнувся зі зворотною стороною свідомості-несвідомим. Починаючи з середини XX століття пізнавальними процесами в мозку займається Когнітивна наука. Наукові відкриття в області вивчення свідомості зробили Вільгельм Вундт, Роджер Сперрі, Роджер Пенроуз, Олександр Лурія, Джон Серл, Наталія Бехтерева, Лев Виготський .

Не існує єдиної, спільної ідеї свідомості.

Є безліч суперечливих визначень і смислів, вкладених в це поняття: від уявлення суб'єкта про себе і навколишній світ до своєрідного сховища розумового процесу в певний момент часу. Одні вчені порівнюють свідомість з ефіром, який розподілений у Всесвіті, а людський мозок – з приймачем. Інші стверджують, що самосвідомістю володіє не тільки людина, але і будь-яке відчуває і реагує істота і навіть жива клітина. Треті взагалі називають свідомість ілюзією.

Немає однієї думки і про виникнення свідомості. Одні пов'язують його походження з природним або «тілесним» початком. Інші приписують йому божественне походження і стверджують, що свідомість людини подібно душі було «вкладено» в тіло вищим розумом. Є вчені, які вважають, що свідомість не вписується в фізичну картину світу, тому науковий підхід до його дослідження не застосуємо в принципі.

Властивості свідомості особистості.

Багатошаровість структури і багатозначність терміна свідомості також породила різні думки вчених про властивості цього феномена. Є кілька загальних трактувань, які дають розуміння властивостей свідомості:

 • Це продукт еволюції людини . Поступово мозок навчився не просто реагувати на зовнішні стимули, але перейшов до самоспостереження і відстеження своїх реакцій на те, що відбувається.
 • Це реально і не може бути зведено до інших явищ . Доказ цьому & 8212; твердження американського професора нейрофізіології Джозефа Богена, який порівнював свідомість з вітром. Вітер побачити не можна, можливо тільки помітити результати його діяльності.
 • Воно наповнене суб'єктивними переживаннями. вчені називають це явище « Qualia " - "феноменальна свідомість". Це наші відчуття: тепло-холодно, смачно-несмачно, кисло-солодко, комфортно-некомфортно. Все це не вимірюється ніякими фізичними приладами, але позначають різні відчуття у різних людей.
 • Якісно проявляється в різних станах. у моменти, коли людина зізнається в коханні або читає політичні новини, вона відчуває себе інакше.
 • Інтегрує різні елементи в єдине поле. наприклад, коли людина читає книгу, вона не тільки складає літери в окремі слова. В цей же час він відчуває шорсткість сторінок, становить думку про прочитане, відчуває емоції, переживає з приводу виникаючих асоціацій і свого минулого досвіду.
 • Воно первинне. все створене людиною спочатку виникло в його свідомості. Саме воно допомагає людині реалізовувати задумане,» вкладати " душу в свої справи, відчувати власну цінність і потрібність.

Пройти тест на півкулі мозку

Функції та види свідомості.

Свідомість в психології невіддільне від усвідомлення власного «я». Відповідно, його головні функції спрямовані на становлення і формування особистості:

 • Пізнавальна: можливість формувати знання про дійсність.
 • Накопичувальна : здатність накопичувати знання свої власні і передані попередніми поколіннями.
 • Оціночна: можливість оцінювати вчинки з точки зору власної моралі , своїх потреб та інтересів.
 • Цілеспрямована: вміння представити майбутній результат своєї діяльності і намітити шляхи його досягнення.
 • Креативна: бажання творити , винаходити, реалізовувати свої ідеї «за законами краси».
 • Комунікативна : можливість розуміти інших людей, спілкуватися особисто або через засоби зв'язку.
 • Регулятивна: здатність регулювати свою поведінку та діяльність з урахуванням змінених обставин.
 • Часоутворююча: здатність формувати цілісну тимчасову картину світу, в якій присутня пам'ять про минуле, припущення про майбутнє, бачення сьогодення.
 • Рефлексивна: здатність через самосвідомість спостерігати за собою, оцінювати свої вчинки, емоції, думки, мотиви, знання.

Це не повний список функцій свідомості. Але є у нього ще одна функція, якою стурбовані більшість дослідників - це життєвий досвід або відчуття" від першої особи ». Він формується при першій взаємодії з речами або явищами і закріплюється в мові у вигляді тверджень з категорії «подобається-не подобається».

Психологія свідомості визнає два його стану, які властиві психічно здоровим людям: в стані неспання (активна дія) і в стані сну (період відпочинку). Є й інші стани: затьмарення, ступор, отупіння, кома, марення, галюцинації . Ці стани-поле діяльності клінічних психологів і тих, кого цікавить психологічний вплив на свідомість людини.

Управління свідомістю.

Наше внутрішнє «Я» точно так само потребує «чищення», як тіло або житло. Серед вчених навіть є такий вислів:»шлунок розумніший за мозок – його може знудити". Йдеться про те, що шлунок здатний радикальним способом позбутися від зайвого або того, що він нездатний переварити. Але все інформаційне сміття, яке потрапляє в нашу голову, залишається в ній назавжди.

Як тільки починаєш фільтрувати перегляд телевізора, новини в Інтернеті, безглузді розмови, суперечливі чутки, очищення свідомості відбувається само собою. Але як бути з тим, що вже накопичилося? Для цього є три детокс-техніки очищення мозку.

Техніка 1. Профілактика.

Процес ментальної прибирання починається з простих правил інформаційної профілактики:

 1. Якщо розповідаєте про щось, постарайтеся передати те, що бачили особисто. Свої враження, чутки або думка з цього приводу краще залишити при собі. Це допоможе не засмічувати інформаційне поле і не віддалятися від реальності.
 2. Якщо переказуєте чужі розповіді, перевіряйте інформацію. Ті, що наповнені негативними емоціями або нелісовими оцінками краще не переказувати зовсім. Це допоможе не нагнітати паніку і зберегти власний спокій.
 3. Якщо сперечаєтеся про щось, то аргументуйте свої доводи фактами, а не емоціями або авторитетом. Це допоможе не витрачати енергію на суперечку заради суперечки.

Техніка 2. Розслаблююча п'ятниця.

Мова піде не про традиційні п'ятничних способах розслаблення після важкого трудового тижня. Ця техніка допоможе взяти більше контролю над своїм життям, виконувати важливі, але не термінові справи, які періодично спливають в пам'яті і заважають сконцентруватися.

 • У понеділок покладіть на стіл чистий аркуш паперу та ручку.
 • Протягом тижня записуйте всі справи, які періодично спливають в пам'яті.
 • У п'ятницю ввечері візьміть список і розбийте справи за категоріями так, щоб в них було простіше орієнтуватися. Наприклад, в одному списку можуть бути самі трудовитратні: генеральне прибирання, поїздка в супермаркет. Їх можна розбити на кілька додаткових пунктів, щоб було простіше виконувати. В іншому списку можуть бути справи, які можна зробити пізно ввечері: оформити альбом з фотографіями, пошукати в Інтернеті нову книгу.
 • У суботу вранці візьміть в руки готовий список і виконуйте все, що в ньому записано. Якщо щось не встигли, але хочете зробити «коли-небудь», перенесіть справи в окремий список і закріпіть на видному місці.

Техніка 3. Практикуємо усвідомленість.

Уважність є частиною буддійської медитативної практики. У західній культурі вона використовується як терапевтичний метод для того, щоб навчитися спостерігати за собою без критики і зайвої жалості, позбавлятися від стресу і непродуктивних моделей мислення.

Усвідомленість можна практикувати на різних рівнях:

 • Емоційному . Відстежувати негативні, осудливі, оціночні думки про самого себе та інших.
 • Ментальному . Навчитися домовлятися з собою перед початком нової справи, розглядати проблеми як нові можливості.
 • Тілесному . Займатися спортом, більше гуляти, висипатися, насолоджуватися красою природи і творів мистецтва.
 • Інтуїтивному . Вчитися діяти без постійних підказок, спиратися на свої відчуття і інтуїцію .
 • Ритуальному . Занурюватися в повну тишу, щоб попрактикувати медитація , глибоке дихання, подяка , помолитися або просто поміркувати.

Висновки :

 • Свідомість – це те, що відрізняє людину від тварин. Але єдиного визначення, що це таке, поки не існує.
 • Єдине, в чому впевнені вчені: свідомості поза мозку не існує.
 • Практика уважності допомагає підтримувати гігієну свідомості та переживати важкі часи, сповнені стресу.

Пройти тест на інтуїцію

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео