Назад
Лідери думок: хто це такі і які бувають??

Навигация по разделу
лидер мнений

Хто такі лідери думок і як з ними взаємодіяти?

Хто такі лідери думок? Чому соціальні мережі породили справжній феномен сучасності і як це використовувати?

Поняття «лідери думок» в ужиток увійшло порівняно недавно, після активного поширення мережі Інтернет. Особливо вплинуло на цей феномен поява соціальних мереж. Стало модним вишукувати і залучати лідерів думок (opinion leaders) для різних політичних або економічних цілей. У цю категорію мітять всі кому не лінь, від молоді, ще не встигла стерти молоко з губ, до глибоких пенсіонерів, чий досвід починає межувати зі старечими примхами.

Чи можна називати їх лідерами думок? Хто взагалі заслуговує на це звання? Чи коректно говорити про таку категорію користувачів Інтернету? Наскільки велика їхня реальна сила та авторитет у суспільстві? Як їх знаходити і залучати в свої проекти? Розберемося разом в цьому важливому питанні.

Хто такі лідери думок?

Лідери думок – це люди, здатні впливати на прийняття рішень іншими людьми. Насправді це поняття не нове. Швидше за все, воно таке ж давнє, як і цей світ. З часів печерних людей, в племені з'являлися ті, хто вели за собою інших. Вони ставали старійшинами, вождями, ватажками культів. Хіба їх не можна назвати лідерами думок? Звичайно можна. Просто, з появою Інтернету виникла можливість впливати на більше число людей.

Розмилися кордони між містами, країнами, континентами. Наприклад, простий сільський хлопець або дівчина з зубожілого Мухосранська може стати лідером думок для жителів з іншої держави, нехай навіть Гондурасу, віддаленого від нього на тисячі кілометрів.

Раніше про таке могли тільки мріяти. Хоча, автори світових релігій, що жили століття тому, заткнули за пояс всіх піарників і маркетологів сучасності разом узятих. Вони навички лідогенераціі (маркетинговий термін, що означає залучення потенційних клієнтів) можуть позаздрити найбільші корпорації сучасності.

Складно навіть уявити, чого змогли б домогтися наші геніальні предки, якби в їх розпорядження в ті часи потрапило технологічне диво під назвою Інтернет. Але він все-таки з'явився і нинішні ентузіасти старанно продовжують їх справу, правда в більш меркантильному і приземленому руслі.

Серед політичної тусовки часто застосовується термін ЛОМ або лідер громадської думки, але це уточнення надлишково і Додано тільки, щоб отримати красиву абревіатуру. Ломів активно відстежують і намагаються завербувати різні партії або громадські організації, за ними полюють і комерційні структури. Лідери думок дуже часто йдуть їм на зустріч, особливо якщо ця зустріч обіцяє солідний гонорар. Відомі артисти, спортсмени, вчені навперебій знімаються в рекламах, беруть участь в іміджевих проектах, ненав'язливо демонструють різні товари на своїх сторінках соціальних мереж.

Пройти тест на тип особистості

З одного боку вони заробляють гроші, але ризикують втратити титул лідера думки. Адже ком'юніті (по молодіжному – спільнота) досить швидко розпізнає продажність свого кумира, перестаючи реагувати на його поради. Тому далеко не кожен ЛОМ вплутується в гонку за наживою. Багато з них задовольняються авторитетом в суспільстві, вкрай ревно оберігаючи своє ім'я і особистий простір. Лідери думки бувають різні, тому розберемося в їх класифікації.

Види лідерів думки.

Типологій цього феномена придумано багато. Наприклад, один з найвідоміших американських соціологів минулого століття Роберт Кінг Мертон запропонував розділяти ломів на локальних і космополітів . Перші впливають в конкретній місцевості, будучи її уродженцями. Другі мають досвід міжнародної активності, переїжджаючи з одного місця в інше.

Інша класифікація спирається на широту інтересів лідера думок. Якщо він позиціонує себе експертом в одній галузі, то мова йде про мономорфний лідер , якщо ж він намагається охопити все і відразу – то поліморфному . Другий варіант спочатку сумнівний, адже неможливо бути фахівцем у всьому. Особливо смішно, коли такими поліморфними лідерами намагаються стати зарвалися малолітки, у яких «зоряна» хвороба геть відшибла здоровий глузд. Ще гірше-політики, які свідомо " вішають локшину на вуха» своїм виборцям. Їх небезпека полягає в тому, що таким ЛОМам вірять тисячі людей.

Також можна розділяти лідерів думок за ступенем їх підприємливості. Одні просто впливають на оточуючих, сумлінно виконуючи свою роботу і проявляючи хороші людські якості. Вони не женуться за популярністю і славою, але користуються великим авторитетом в суспільстві. Інші намагаються заробити на своїх таланти , стаючи блогерами або амбасадорами різних брендів.

Блогер - це людина, яка веде тематичну сторінку (блог), регулярно наповнюючи її матеріалами і даючи зворотний зв'язок передплатникам. Різновид блогера, який створює відеоконтент, називається влогер.

Амбасадор - це людина, яка представляє якийсь бренд, стаючи його обличчям. Часто до них відносяться відомі спортсмени, актори, інші популярні особистості. Наприклад, український амбасадор автомобільного бренду Mitsubishi-дворазова чемпіонка світу з дзюдо Дарія Білодід. Російський імпортер автомобілів Toyota привернув до себе зірку ММА Хаббіба Нурмагомедова. Інший відомий японський бренд Nissan в якості амбасадора вибрав американську актрису Марго Роббі.

Погано це чи добре? Все залежить від моральної охайності лідера думок. Якщо публічна людина, рухомий жагою наживи, свідомо обманює своїх передплатників (фоловерів), рекламуючи сумнівні послуги і товари, він не витримає ніякої критики. Але і покарання не змусить довго чекати. Люди в ньому розчаруються, почнуться масові відписки, відповідно і рекламодавці втратять інтерес. Тому багато блогерів ретельно вибирають з ким працювати.

Вони не будуть рекламувати що завгодно, розуміючи ціну, яку доведеться за це заплатити. Лідери думок, якщо вони хочуть залишатися такими якомога довше, виявляють значну розсудливість при виборі партнерів. Але мова йде про вже розкручених блогерів і медійних осіб.

Класифікація ломів буде не повною, якщо випустити з уваги ще одну їх типологію, яка скоріше стосується блогерів. Так ось, їх прийнято розділяти на мікроблогерів і великих блогерів . Перші відрізняються малим числом передплатників, у других армія фанів може перевищувати народонаселення середньої країни.

Кожен має переваги та слабкі сторони. У мікроблогера менше популярності, зате більше залученість передплатників, їх активність і довіру. Наприклад, з тисячі фоловерів на його публікації реагує не менше 100 осіб, тобто 10%. У новинній стрічці його сторінка спливає майже у всіх передплатників. Якщо ця людина – представник якої-небудь оригінальної професії, наприклад художник, то і його фоловери, як правило, теж цікавляться цією тематикою. Він перетворюється на їхнього лідера думок. Рекламу товарів для живопису на сторінці такого мікроблогера побачить небагато людей, але це буде концентрована цільова аудиторія.

Великі блогери мають у своєму розпорядженні багатотисячними і навіть багатомільйонними аудиторіями, але похвалитися підвищеною активністю своїх передплатників не можуть. Справа в тому, що дуже популярні лідери думок втрачають головну свою «родзинку» – близькість до народу. Вони віддаляються від народу, який зробив їх своїми кумирами. Довіра людей падає, адже великі блогери вже не одні з них. Це слід враховувати будь-якому підприємцю або політику, який вирішив вибрати блогера для співпраці. Часом десяток мікроблогерів за своєю ефективністю здатний принести більше користі, ніж один великий.

Пройти тест: інтроверт чи екстраверт?

Як знайти лідера думок?

Розібравшись в класифікації ломів, перейдемо до питання їх пошуку. Відразу відзначимо, що шукати лідерів думок в рідному місті і регіоні набагато простіше, ніж в чужих. Це викликано специфікою їх "професії". По суті, ЛОМ-це продукт "сарафанного радіо", тільки в більшому масштабі. Тож не дивно, що корінний житель краще розбирається в таємниці свого міста, ніж приїжджий. З цією проблемою стикаються всі політичні партії і великі фірми, які вирішили знайти лідера думок на новій території. Як це зробити? З появою Інтернету завдання значно спростилася. Соціальні мережі взагалі оприлюднили всіх таємних і явних лідерів. Більш того, вони спровокували появу нових ломів, перетворивши в них людей, які і мріяти не могли про подібну славу.

Наприклад, чиясь безробітна дружина, яка раніше хіба що з котом конкурувала за місце на дивані, різко перетворюється в лідера думок для тисяч інших домогосподарок, викладаючи на свою сторінку курйозні моменти боротьби з тим самим котом. Число її фоловерів збільшується до сотень тисяч. Від рекламодавців, як від мух, немає відбою. Поступово вчорашній лузер трансформується в маститого блогера, починає заробляти в рази більше чоловіка. Знайти її елементарно - просто проаналізувати інтернет-простір міста.

Найпопулярніші майданчики, на яких плодяться блогери: YouTube, Instagram, Facebook. Зараз ще стрімко розвиваються TikTok і Telegram, але з ними ще не все так однозначно. Розберемо традиційні платформи.

1. YouTube.

Популярний веб-сервіс, на якому можна викладати відеоматеріали. Специфіка роботи з ним відрізняється від соціальних мереж. Щоб знайти лідера думок в YouTube необхідно "погратися" ключовими словами. Продовжуючи тему домогосподарки з котом, це можуть бути «мій кіт», «милий котик», «війна з котом» і т.д. можна знайти сотні постачальників Відео на тему кота. Далі їх можна ранжувати за кількістю передплатників, лайків, коментарів.

Регіонально прив'язатися тут складніше, ніж наприклад, в сфері туризму, нічних клубів або спортивних заходів. Адже котиків люблять всі. Якщо людина створює відеоконтент з регіональною прив'язкою, набагато простіше вгадати його цільову аудиторію. Наприклад, рекламодавця цікавлять жителі міфічного Мухосранська. Після довгих пошуків в YouTube, вдається знайти єдиного місцевого блогера-Діда Мефодія, який виклав на своєму каналі ролик під назвою «приїжджайте до нас в Мухосранськ». Під цим відео сім лайків, судячи з усього, за кількістю жителів цього села. Значить, великий трансконтинентальний холдинг, який бажає оволодіти скромними заощадженнями місцевої еліти, неодмінно повинен зв'язатися саме з цим доморощеним лідером думки, Розмістивши на його каналі свою рекламу.

Пройти тест на самооцінку

2. Instagram.

Перспективна соціальна мережа, яка активно набирає популярність, погрожуючи обійти свого головного конкурента і родоначальника – Facebook. Оскільки в ній немає спільнот, лідерів думки можна знайти тільки по їх активності на власних сторінках. Головні показники, як і у випадку з Влогерами в YouTube – кількість передплатників і їх активність. Другий пункт набагато важливіший, адже не завжди мільйони фоловерів активно відстежують зміни на сторінці блогера. Вони могли, колись підписавшись на нього, вже давно втратити інтерес, але забути відписатися. Нейромережі, які визначають роботу Instagram, досить оперативно реагують на втрату людиною популярності, опускаючи його нижче у видачі. Такий блогер все рідше з'являється в стрічках новин у своїх передплатників, відповідно його пости рідше проглядаються.

Головний критерій популярності людини в соціальній мережі Instagram – залученість його публікацій, яка вимірюється лайками і коментарями. Ще є охоплення і репости, але вони не видно стороннім користувачам. Цю інформацію необхідно запитувати безпосередньо у блогера.

В Instagram не завжди вдається відразу визначити географічну прив'язку невідомої людини, тому найкраще знайомство з лідерами думок починати з соціальної мережі Facebook, яка має цілий ряд переваг для політики і бізнесу. Потім вже можна знаходити цікавлять акаунти в Instagram і YouTube. У всякому разі, цей алгоритм дій ефективніше для пошуку місцевих експертів і громадських діячів.

3. Facebook.

Більш доросла аудиторія, можливість формування спільнот, розширений функціонал роботи і багато іншого, поки ще роблять цю соціальну мережу зрозуміліше і простіше для ведення бізнесу. У ній набагато легше здійснювати пошук мікроблогерів та інших локальних лідерів думки. Досить підписатися на одну з місцевих спільнот, з досить неоригінальною назвою «Типовий Мухосранськ», «в Мухосранську» або «новини Мухосранська» і промоніторити активність цих ком'юніті. Хто найчастіше публікується, збираючи більше коментарів і репостів? Відповівши на це питання, можна зрозуміти, хто формує інформаційний простір регіону. Коли ЛОМ виявлено, необхідно правильно до нього підійти.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Як працювати з лідером думок?

Питання знайомства з будь-яким блогером і влогером мало відрізняється від звичного налагодження комунікацій. В першу чергу, з ним необхідно познайомитися. Це можна зробити як онлайн, так і офлайн. Якщо у рекламодавця або політика є спільні знайомі з цікавлять лідером думок, можна організувати з ним зустріч або спілкування за рекомендацією. При відсутності зв'язків, можна написати особисте повідомлення або спробувати зрозуміти по сторіс і постам, де це людина найчастіше буває, підстерігши його в точці дислокації.

Коли знайомство відбулося, необхідно чітко сформулювати всі свої побажання, не забувши при цьому аргументувати, чому вибрали саме його. Людська природа універсальна і легка лестощі ще нікому не завадила. Співрозмовник повинен чітко розуміти, що від нього хочуть, і чому він повинен допомогти. Так що, наступним пунктом діалогу стане озвучений гонорар. Від складності і масштабу доручень залежить оплата. Також на фінансову сторону процесу впливає і зарозумілість блогера. Як правило, розкручені лідери думок вимагають захмарні суми, тоді як мікроблогери можуть працювати за подарунок, символічну плату, або навіть, щоб підвищити свою власну впізнаваність. Все вирішується індивідуально. Перед початком бесіди краще перечитати книги Дейла Карнегі, в яких ретельно розбирається Мистецтво діалогу.

Головне пам'ятати, що лідери думки – такі ж люди, як і всі інші. Вони ходять по тих же вулицях, харчуються тією ж їжею і відпочивають в тих же закладах. Вийти на них легко, так само як і зав'язати спілкування. Вони можуть стати ефективними інструментами на шляху до просування чиїхось ідей, товарів, послуг. Важливо чітко спланувати співпрацю і розуміти, яким чином можна відстежити ефективність роботи.

Результат співпраці визначається його завданнями. Для бізнесу важливо розуміти, що головна мета - продажі. Не лайки, репости або Передплатники, а саме продажу. Якщо вони зросли, значить, лідер думок впорався зі своїм завданням. Якщо ні, значить-не впорався. Для політика або громадського діяча важливий імідж і впізнаваність. Якщо кожна собака на районі прогавкає його ім'я, ще й хвостом виляти буде, то результат досягнутий. У разі багатотисячної армії передплатників невідомого походження, які з'явилися у відповідь на співпрацю з ЛОМом, складно реально підрахувати конверсію.

Діалог з лідерами думок необхідно будувати чітко, прагматично і структуровано. Формулювати зрозумілі цілі і планувати їх досягнення. Інакше результат теж буде, тільки незрозуміло який.

Лідери думок, як феномен сучасності, з одного боку мають реальний вплив, з іншого – є інформаційною ілюзією суспільства. Їх ефективність визначається багатьма факторами, включаючи сферу діяльності. Розпізнати і знайти їх не так складно. Не важко вийти з ними на діалог. Головне чітко зрозуміти, навіщо це потрібно. Не слід очікувати від них багато чого, так само як і недооцінювати їх можливості. Як і з будь-якими інструментами, з ЛОМами треба вміти працювати і тоді можна досягти будь-яких намічених цілей .

Пройти тест на темперамент

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео