Назад
Постановка цілей: що це таке і як їх правильно ставити??

Навигация по разделу
постановка целей

Що таке постановка цілей і як це правильно робити?

Що таке постановка цілей і як це робити легко і невимушено? Як оволодіти технікою Цілепокладання досконало?

Для того, щоб кудись прийти, необхідно вибрати маршрут. Це справедливо, як для подорожей, так і реалізації життєвих планів. Постановка цілей зумовлює ефективність їх досягнення. Якщо на етапі Цілепокладання допущена помилка, під загрозою зриву виявиться вся місія. І навпаки, правильна постановка мети допоможе реалізувати задумане з меншими зусиллями і витратами. Але як навчитися цьому? Чи відомі прийоми, за допомогою яких легше поставити мету? Чи важко оволодіти цими методами? Розберемося разом.

Що таке постановка цілей?

Постановка цілей — це активна психічна дія, спрямована на вибір актуальних завдань, з визначенням необхідних інструментів для їх реалізації. Один з найважливіших навичок , який необхідний на етапі Цілепокладання - це вміння правильно розставляти пріоритети. Справа в тому, що людину постійно оточують найрізноманітніші завдання, від чого постановка мети не завжди дається легко.

Короткострокова пам'ять може одночасно оперувати декількома процесами, тому багатозадачність стає цілком звичним явищем. В таких умовах, вибір пріоритетів визначає ефективність подальших дій, особливо, якщо належить ставити цілі на рік. Це актуально як для роботи, так і планування повсякденному житті.

Не страшно помилитися при виборі щоденних цілей. Куди гірше вибрати неправильні орієнтир при довгостроковому плануванні терміном на рік або навіть кілька років. У підсумку можна втратити дуже багато часу даремно, не отримавши при цьому результатів. Як правильно поставити мету, щоб не шкодувати про це? Якими прийомами краще користуватися? Як переконатися у вірності прийнятого рішення? Поговоримо про це далі.

Як ставити цілі?

Відомі різні методики, що сприяють прийняття рішень і подальшого планування. Одна з найактуальніших – техніка SMART , за допомогою якої постановка цілей перестає бути складністю. У чому її особливість? Ця техніка звертає увагу людини на п'ять небезпек, що підстерігають на етапі Цілепокладання. Чому ж багато цілі в житті так ніколи і не будуть досягнуті?

По-перше, деякі з них розмиті, їм не вистачає конкретності ( Specific ). Завдання, засновані на таких цілях, нагадують казкове завдання «піди туди – не знаю куди, принеси те – не знаю що». Людина, яка вирішила поставити мету саме таким чином, навряд чи її коли-небудь досягне.

По-друге, більшість неправильних цілей об'єднуються спільною рисою-всі вони не піддаються вимірюванню ( Measurable ). Наприклад, хтось скаже»Я хочу більше заробляти". Начебто, добре, але питання-наскільки більше? На долар, на два, на три? У два рази більше, або в десять разів? При постановці цілей необхідно враховувати цей момент, інакше їх не вдасться реалізувати.

Особливо важливо це при виборі довгострокових орієнтирів. Набагато легше контролювати досягнення вимірних цілей. Припустимо, поставлено завдання-збільшити дохід в два рази за рік. Значить, кожен місяць необхідно додавати приблизно по 8% від початкової суми. Якщо пройде півроку, а прибуток зросте тільки на 10-15%, слід терміново скорегувати свої дії, інакше завдання не буде вирішена.

По-третє, далеко не всі поставлені цілі відповідають критерію досяжності ( Achievable ). Звичайно, добре бути оптимістом , вірити в краще, слідувати принципам зворотного зв'язку та іншим бла-бла-бла, але бажано завжди мислити реалістично. Якщо який-небудь студент-двієчник з провінційного містечка вирішить за рік стати мільярдером, можливо, при вдалому збігу обставин, це йому і вдасться, але ймовірність такого дива мінімальна. Куди більш правильна постановка цілей в його випадку-підвищення успішності в університеті, проходження додаткових курсів, або збирання стартового капіталу для відкриття свого бізнесу.

Пройти тест: оптиміст або песиміст

По-четверте, цілі повинні бути значущими ( Relevant ) для людини, яка їх поставила. Наприклад, коли в пріоритеті спорт, немає сенсу вибирати завдання, пов'язані з наукою або творчістю . Все одно, вони не будуть виконані від душі. Та й заради чого витрачати час, який краще присвятити улюбленому заняттю і домогтися в ньому справжніх вершин? Слід завжди прислухатися до свого внутрішнього голосу, який підкаже, як поставити мета життя .

По-п'яте, щоб досягти мета , необхідно поставити для цього чіткі тимчасові рамки ( Time bound ). Припустимо, дівчина вирішила стати співачкою, але не визначила, коли саме це має статися. Її мрія може так і виявитися нереалізованою, оскільки вона залишиться на рівні фантазії . Якби ця дівчина знала, як поставити собі за мету, вона б обов'язково обмежила терміни виконання. Наприклад, виділила для цього один рік. Спланувала проходження майстер-класів та курсів, заняття у досвідченого вчителя з вокалу, участь у тематичних конкурсах та шоу талантів. Це допоможе їй досягти поставленої мети.

Техніка SMART служить підказкою в процесі Цілепокладання, даючи можливість уникнути найнеприємніших помилок. Актуалізуємо ці рекомендації:

  • Конкретність;
  • Вимірність;
  • Досяжність;
  • Значення;
  • Обмеженість у часі.

Поєднання цих п'яти критеріїв – головна формула успішної реалізації цілей. Але як правильно ранжувати цілі по їх значущості?

Як вибрати ціль?

Постановка цілей і завдань повинна збігатися з основними пріоритетами людини. В першу чергу необхідно вибирати завдання, які знаходять відгук в душі. Немає сенсу ставити цілі, якщо вони абсолютно не цікаві і неактуальні. Найкраще починати Цілепокладання з вибору найголовнішої мети.

Наприклад , це може бути успішним бізнесом. Далі, визначаються довгострокові цілі. Припустимо, отримання бізнес-освіти, збирання стартового капіталу і вироблення необхідних навичок. Потім, ці завдання розбиваються на ряд середньострокових і короткострокових цілей. І кожен день людина присвячує планомірному слідуванню за наміченим маршрутом, крок за кроком наближаючись до головної мети.

Прийомів, як поставити мету, досить багато, але не обов'язково користуватися ними всіма. Досить вибрати кілька найцікавіших і застосовувати саме їх. Бажано всі дії і плани пропускати через свого «внутрішнього цензора» і робити тільки те, що дійсно надихає .

Постановка цілей може легко перетворитися з непосильної завдання в веселу і захоплюючу гру, якщо підійти до цього процесу вдумливо і грунтовно. Один з найдієвіших прийомів, які допомагають на етапі Цілепокладання – техніка SMART. Оволодівши нею, можна навчиться правильно формулювати свої завдання, перетворюючи їх зі звичайних фантазій в здійсненні цілі. Мріяти, безумовно, корисно, але ще краще ставити конкретні завдання і здійснювати їх.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Як навчитися любити себе? 6 головних кроків
Як навчитися любити себе? 6 головних кроків
Як навчитися любити себе, забути про комплекси і почати повноцінно жити? ...
Біхевіоризм: що це таке, необіхевіоризм і соціобіхевіоризм
Біхевіоризм: що це таке, необіхевіоризм і соціобіхевіоризм
Що таке біхевіоризм, звідки він походить і що вивчає? Як допомагає дослі ...
Як закохати в себе жінку? Психологія і фізіологія процесу
Як закохати в себе жінку? Психологія і фізіологія процесу
Як закохати в себе жінку за допомогою всебічного підходу? Які психологіч ...
Мораль: що це таке, моральні принципи і моральність.
Мораль: що це таке, моральні принципи і моральність.
Що таке мораль? Чому вона буває внутрішньої і соціальної? Моральний прин ...
Толерантність: що це таке, її історія і навіщо вона потрібна??
Толерантність: що це таке, її історія і навіщо вона потрібна??
Що таке толерантність? Які є відмінності її визначення в різних словника ...
Рефлексія: що це таке, походження та визначення.
Рефлексія: що це таке, походження та визначення.
Що таке рефлексія як філософське, теологічне, наукове та психологічне яв ...
Мандраж: що це таке і 7 порад як з ним впорається??
Мандраж: що це таке і 7 порад як з ним впорається??
Що таке мандраж і коли він виникає? 7 отлтічних порад, які допоможуть вп ...
Новое youtube видео