Назад
Феномен: що це таке, які бувають і приклади

Навигация по разделу
феномен

Що таке феномен і дивацтва людського мислення

Що таке явище у філософії, психології та повсякденному житті? 5 правил негативного мислення, які допоможуть обернути негативні думки собі на користь.

«незбагненний» – слово, яке найкраще характеризує феномен. Це дивовижне явище хвилювало філософів протягом століть. Але найцікавіший для нас-феномен людського мозку. Якщо дізнатися, як віра лікує від реальних хвороб, і чому негативне мислення корисніше позитивного, можна зробити особистий прорив набагато швидше.

Що таке явище?

Феномен — це незвичайний, непізнаний, винятковий факт або явище, причина якого невідома. У деяких філософських системах феноменом називають зовнішню сторону явища, осягнути яку можливо тільки на чуттєвому рівні.

Феноменологія-напрям у філософії, який займається дослідженням природи феноменів, тобто дослідження того, що присутнє в свідомості і існує насправді. Феномену, як споглядальному явищу, протиставляється ноумен – предмет інтелектуального споглядання.

Етимологічно « феномен " походить від грецького слова, що перекладається як « бути «або" здаватися ». Тобто феномен-це одночасно думка, відчуття, сприйняття, уявлення. В античній філософії термін найчастіше зустрічається в роботах Аристотеля, Сократа, Демокріта. Популярним було вчення Платона і його учнів-платоніків, згідно з яким феноменальний (відображає ідею) світ протиставляється ноуменальному (розкритому в ході пізнання) світу.

Саме поняття запозичене в російську мову з французької в XVIII столітті. У Новий час поняття феномена стали ключовими ідеями в філософії Канта. Німецький філософ Іммануїл Кант заперечує протиставлення феномена ноумену і вважає перший об'єктом, який пізнається одночасно на рівні почуттів і інтелекту. Засновник феноменології Едмунд Гуссерль присвятив праці винятковості людської логіки та свідомості. Він запропонував своє визначення феномену: " ... це те, що є в наявності без поділу на сутність і явище, на те, що здається і те, що існує насправді ».

Феномени вивчаються філософією, психологією , етикою, естетикою, точними, природничими науками і в кожній є свій список незбагненних фактів. Наприклад, в економіці існує ефект Веблена – незбагненно високий попит на товари із завищеною ціною. А орнітологи вивчають явище» нарікання " Шпаків-коли птахи збиваються у величезні зграї і рухаються синхронно.

Пройти тест на темперамент

Феномени людської свідомості і мозку.

Існують тисячі книг і наукових праць, які дають визначення людській свідомості і психіці . Але єдиної домовленості з цього приводу поки немає. Як факт приймаються діаметрально протилежні твердження. Одні вчені вважають: свідомістю наділені абсолютно всі живі істоти. Цієї ж точки зору дотримується і буддизм. Інші стверджують, що свідомість невіддільна від поняття рефлексії (самоаналізу).

Поки що когнітивні науки міркують про природу свідомості, виникненні думки, пристрої мозку, вчені продовжують сперечатися на тему популярних соціально-психологічних феноменів.

1. Феномен віри.

Наука вимагає доказів, а віра в них не потребує. Хоча є результати магнітно-резонансного сканування мозку під час молитви, які виявляють специфічну електричну активність, активності тім'яної і скроневої частках. Але ж справжня віра не зводиться до електричних розрядів. Релігійна віра допомогла вижити людям в нелюдських умовах війни, голоду і концтаборів. віра в себе допомагає нам стати сильнішими, змінити життя . Віра є основою для іншого незбагненного явища – ефекту Плацебо , коли людина замість ліків отримує «пустушку», але одужує.

2. Феномен самотності.

Самотність відноситься до числа понять, які відомі начебто всім, але насправді приховують складний, суперечливий філософський зміст. Здавалося б все однозначно: самотність – це коли ти один. Але людина може жити один і при цьому мати багато друзів знайомих і родичів. У жителів мегаполісів є інша проблема-самотність удвох, коли людина знаходиться у відносинах, в колі друзів і близьких, а всередині порожнеча. І це не всі постановки проблеми. Є ще добровільне самотність людини, яка не хоче вступати в шлюб, вимушене самотність в новому колективі, відсутність емоційного зв'язку з людьми, відсутність родичів.

3. Феномен дежавю.

Дежавю – швидкоплинне відчуття впізнавання незнайомого, яке можна випробувати в побутових ситуаціях. Дежавю дає ілюзію ясновидіння, коли нам здається, що ми бачили майбутнє уві сні або можемо передбачити його. В античності це почуття називали "спогадом про минуле життя", а сучасні вчені вважають ефект грою нашого підсвідомості. але дежавю залишається однією з найдивніших, незбагненних і некерованих здібностей людини.

4. Феномен позитивного мислення.

Принципова відмінність дії позитивних і негативних думок на життя людини доведено наукою. Безумовно, позитивне мислення зменшує депресію , продовжує життя. Але його часто плутають з магічним. Нам здається, що досить кількох позитивних думок і вуаля – все станеться само собою. Але позитивна думка, помножена на нульову дію, дає нуль результату. А ілюзія контролю і всемогутності заважає нам реально оцінювати те, що відбувається. Так що установки позитивного мислення підходять не всім. А феномен оптимізму полягає саме в негативному мисленні.

Пройти тест: оптиміст або песиміст

Феномен негативного мислення.

Говорити, що позитивні установки не працюють неправильно. Але ми розглянемо випадки, коли стане в нагоді мислення негативне – здатність розгледіти підводні камені заздалегідь і зустрічатися з ними підготовленим.

Правило 1. У всього є зворотна сторона.

Світла сторона – те, що ми намагаємося представити оточуючим. Темна сторона-те, що гальмує наше наближення до ідеалу . Саме тому обіцянки кадровика і реальна робота – дві великі різниці. Тому наступають кризи відносин , сварки, розчарування, розрив відносин.

Висновок. в першу чергу у всьому варто шукати недоліки.

Правило 2. Чим гірше, тим краще.

Парадокс, але коли ми зазнаємо невдачі, наша самооцінка піднімається. Це доведено науково. Люди, які виросли в атмосфері подолання труднощів стають кращими співробітниками і роблять успішну кар'єру частіше, ніж виховані в «зефірних» умовах. Сама думка про помилку не приводить їх в жах, але допомагає зосередитися. Людина стає розумнішою тільки тоді, коли зустрічається віч-на-віч з труднощами і розуміє, що вони не такі вже страшні.

Висновок. головне-навчитися робити вірні висновки зі своїх поразок і тримати удар .

Правило 3. Все безкоштовне цінується менше або зовсім не цінується.

Коли ми легко, не напружуючись, отримуємо бажане, то не встигаємо сформувати уявлення про його цінності. Те, що ми отримуємо без зусиль, не викликає у нас довгого інтересу. Це відноситься до навчання – безкоштовні курси ми рідко оглядаємо до кінця, зате на платних вчимося із задоволенням. Таке ж трапляється у відносинах, творчості , на роботі.

Висновок. У всього є своя ціна. І краще пізнати її заздалегідь.

Правило 4. Стереотипи і патерни не змінюються.

Величезна кількість бізнес-тренерів навчають працюючим методикам успіху, дієтологи дають поради схуднення, психологи розповідають про те, як успішно вийти заміж. Але багато хто продовжує їсти фаст-фуд і ненавидіти своїх роботодавців. Наш мозок вважає за краще ходити второваними стежками, вигадує шаблони поведінки. Тому звички, патерни , стереотипи , життєві сценарії не змінюються.

Висновок. Замість того, щоб чекати змін інших, краще придумати нову стратегію поведінки. Або змінитися самому, якщо вийде.

Правило 5. Радість буває не просто надмірною, але неправильною.

В стані ейфорії , яку дарує нам радість , ми легше наважуємося на авантюрні вчинки, перестаємо бачити серйозні загрози і ризик, не схильні думати про щось складне. Зате негативні емоції заохочують скрупульозний і систематичний аналіз інформації, сприяють до уважного способу мислення. заздрість і злість здатні мотивувати ефективніше, ніж захоплення. А смуток подає сигнали, що в житті щось пішло не так.

Висновок. при правильному підході негативні емоції можуть стати нашими друзями .

Висновки :

  • Психологічний феномен – це психологічний ефект, який перевірений на досвіді, але не доведений науково.
  • Соціально-психологічні феномени характеризують взаємини людей один з одним.
  • Негативне мислення приводить на світлу сторону життя. Треба тільки навчитися мислити правильно.

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
Емоції людей: 7 основних емоцій і як їх відрізняти по обличчю??
Емоції людей: 7 основних емоцій і як їх відрізняти по обличчю??
Які бувають емоції людей і чи завжди відображаються на обличчі? Як за ви ...
Емоційне лідерство та емоційна компетентність: що це??
Емоційне лідерство та емоційна компетентність: що це??
Що таке емоційне лідерство і чому це важлива якість для керівника? Як по ...
Позитив: що це таке і яка від нього користь??
Позитив: що це таке і яка від нього користь??
Що таке позитив і чи завжди він доречний? Добре чи погано мати лише пози ...
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок і наскільки це складно? Які бувають? 9 ...
Як написати казку: 10 перевірених порад
Як написати казку: 10 перевірених порад
Як написати казку? Що повинно обов'язково бути присутнім в казці, а що к ...
Як стати привабливою для свого чоловіка??
Як стати привабливою для свого чоловіка??
У будь-якому шлюбі настає період, коли на зміну палким почуттям приходят ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Новое youtube видео