Назад
Тривожність: що це таке, її причини і як позбутися??

Навигация по разделу
тревожность

Що таке тривожність і як її перемогти?

Що таке тривожність і як позбутися від тривожного стану? Чому у дітей з'являється тривожний синдром і як його запобігти? 7 порад.

Тривожність – природна реакція, яка виникає при хвилюванні або побоюванні. Але що робити, коли вона повністю заполоняє розум, змушує нервувати з приводу і без, заважає спокійного життя? Підвищена тривожність-це діагноз, але не вирок. Ми розповімо, як з цим впоратися, стати впевненіше і стабільніше.

Що таке тривожність?

Тривога — це адаптивна реакція організму, яка готує його до фізичних або психічних процесів для подолання або досягнення цілей. Найчастіше тривога виражається в сукупності зі страхом, змушуючи організм працювати старанніше. виділяються гормони кортизолу та норадреналіну . Це пояснює підвищену пітливість, прискорений пульс, дихання. Як і інші емоції, тривога закладена на рівні інстинктів. Вона допомагала нашим предкам активізувати сили для втечі і битви.

Зараз люди не потребують такого захисту, але часто стикаються з підвищеним рівнем тривожності. Звідки ж вона береться?

Причини появи тривожності.

Часте або постійне тривожний стан перетворюється в тривожний синдром, тобто знаходить хронічний характер. Так відбувається з тим, хто довго відчував почуття страху або тривоги. До них відносяться діти, які піддавалися насильству, люди, що жили в зоні бойових дій або ті, хто бачив смерть рідних, близьких. Крім тривалого стресу існує ряд інших причин:

 • Психічні особливості. це пояснює прояви тривожності в залежності від типу особистості і схильності до тривожних розладів. Найчастіше це емоційно-чутливі, іноді інфантильні люди, які приймають все близько до серця, турбуються через дрібниці. Сюди ж можна віднести дітей, які тільки вчаться сприймати світ, відчувають все надчутливо.
 • Хронічний стрес . Стрес на роботі/навчанні / вдома, конфлікти з родичами або друзями, переживання з приводу здоров'я близьких або свого – все це впливає на нервову систему. Її» розхитаність " призводить до появи частих тривожних станів.
 • Психологічна травма . Дитячі травми і ті, що мали сильний психологічний вплив, закріплюються на рівні підсвідомості . Так починає проявлятися страх і стає тривожно в подібних ситуаціях.
 • Неправильне ставлення до себе . Ця причина частково ставитися до першої. Люди, з підвищеною вимогливістю до себе мають підвищений рівень тривожності. Найчастіше це пов'язано з соціальною сферою. Такі люди залежать від думки оточуючих, остерігаються показати себе дурними або смішними, турбуються з приводу зовнішнього вигляду.

Пройти тест на тип особистості

Діагностика тривожності і її види.

Тривожний розлад (тривожний синдром) — психічний розлад, який проявляється в загальній постійній тривозі, що не має конкретної причини.

 • Генералізований тривожний розлад (тривожний невроз). Така тривога проявляється на загальному рівні, може провокуватися будь хвилюючою ситуацією або з'являтися безпричинно.
 • Ситуативна тривожність . Провокує на сприйняття різних ситуацій як небезпечних або загрозливих.
 • Соціальна . Страх, пов'язаний із соціальним життям. Боязнь засуджувального думки інших людей або відкидання суспільства.
 • Панічний розлад . Захворювання проявляється спалахами панічного страху. Напади можуть наздогнати в будь-який момент і проявлятися на фізичному рівні (прискорене дихання, важкість у грудях, сильне серцебиття, нестача повітря). Якщо помічалися подібні випадки, краще звернутися до лікаря для складання правильного лікування.
 • Фобії . Страхи до конкретних речей. Наприклад, боязнь висоти, павуків або замкнутого простору.

Щоб визначити правильне лікування хронічної тривожності, потрібно напевно переконатися в її наявності, виключити інші розлади. Симптом:

 • Тривале відчуття тривоги;
 • Депресія ;
 • Хронічна втома ;
 • Безсоння;
 • Труднощі в зосередженні і розслабленні;
 • Дратівливість;
 • Прискорене серцебиття;
 • Тремтіння в руках;
 • Підвищена пітливість;
 • Головні болі, біль у м'язах;
 • Запаморочення;
 • Утруднене дихання, відчуття задухи.

Пройти тест на депресію

Як позбутися від тривожності?

1. Знайти причину і взяти перерву.

Найперший крок – зрозуміти причину тривоги. Якщо це можливо – усунути її. Наприклад, вчасно закінчувати неприємні розмови, уникати небезпечних ситуацій і стежити за власною безпекою.

2. Скидати фізичне напруження.

Тривожні стани дуже часто провокуються сильним фізичним напруженням. Для цього важливо навчитися розслабитися і тримати своє тіло в тонусі. Корисно буде зайнятися спортом або записатися на йогу. Якщо заняття в залі не підходять – альтернативою може стати велоспорт, плавання або пробіжки. У вільні від спорту дні, корисно практикувати різні техніки релаксації . Також хороший вплив надасть відвідування масажних салонів.

3. Зайняти себе роботою.

Як би дивно не звучало, але цей метод працює завжди. Тривожність може виникати в ситуаціях, коли мозку нічим себе зайняти. Він починає моделювати небезпечні ситуації і піднімати «загальну паніку». Щоб цього уникнути, потрібно відволіктися або просто зайняти себе корисною роботою.

4. Позбутися від шкідливих звичок.

Тривожний невроз – це не тільки психічна реакція, а й фізична, а значить самопочуття істотно впливає на рівень тривожності. Куріння, алкоголь та інші шкідливі звички тільки порушують нервову систему, що може виражатися в психологічних відхиленнях.

5. Знайти хобі.

Щоб не давати собі час для зайвих переживань, краще направити енергію на яке-небудь цікаве заняття. Добре якщо воно буде виробляти терпіння і розслабляти.

6. Висловлювати емоції.

Якщо проблема зайшла в глухий кут або стала заважати нормальній життєдіяльності, пора подумати про більш професійну допомогу. Хороший лікар невропатолог допоможе з'ясувати причину тривоги, а з психологом можна поділитися своїми почуттями, переживаннями.

7. Планувавши.

Тривога – це прояв паніки і страху в ситуаціях, в яких складно знайти вихід. Саме тому головне – правильно планувати подальші дії, а також планувати «провали». Життя непередбачуване, не завжди можна дізнатися, де нас чекає невдача. Плануючи всі можливі невдачі, ми можемо запобігти страх невідомості, запобігти тривожне загострення.

Пройти тест на психічні розлади

Тривожність у дітей: що робити?

Тривожність виникає у дітей, які перебувають у постійному стресовому середовищі вдома, спостерігають напади тривоги у батьків, близьких, або піддаються постійному тиску. У книгах про емоційну поведінку говориться, що тривожність у дітей виникає в таких ситуаціях:

 • Підвищені вимоги з боку батьків або школи . Наприклад, коли батьки (вчителі) хочуть, щоб дитина була успішною у всіх сферах і лають її, коли це не так. У дітей з'являється страх не виправдати очікування, які на нього покладають. Діти виростають, а страх не досягти успіху залишається. Так і зароджується тривожність.
 • Приниження в сім'ї . Так з дитинства формується неадекватна самооцінка . Дитина сприймає себе гірше за інших, адже таку думки йому вселили батьки або близькі. формуються комплекси , які в майбутньому переростають не тільки в тривожні побоювання, але і мають більш значні наслідки.
 • Маніпулювання . Часто батьки можуть використовувати залякування, щоб вплинути на поведінку дитини. Наприклад, батьки кажуть, що віддадуть дитину в дитбудинок або лякають фобіями. Такий метод не завжди дієвий, а головне може завдати шкоди психологічному стану дитини.

Що допоможе запобігти тривожному синдрому у дітей?

 • Контроль емоцій . Батьки мають величезний вплив на дитину. У ситуаціях непослуху не варто залякувати дитину, а навчити його правильно реагувати на зауваження батьків. Чи не злитися і не кричати, а за досягнення завжди хвалити.
 • Допомогти дитині впоратися з фобіями . Якщо позбутися від більшості страхів в дитинстві, це допоможе уникнути підвищеного рівня тривожності в дорослому житті. Наприклад, варто навчити дітей плавати в дитинстві, пояснити, що темрява нічим не страшна і т. п.
 • Піклуватися про емоційну сферу . У дитинстві ми схильні до впливу і травм як ніколи. Дуже важливо подбати про психоемоційний стан дитини, щоб запобігти нервовим розладам.

Тривожність – це захист. Вона допомагає піклуватися про власну безпеку. Іноді тривожність знаходить занадто частий характер, що заважає спокійній, розміреного життя. Щоб від неї позбутися, потрібно працювати над фізичним і емоційним здоров'ям, змінити шкідливі звички на корисні хобі і вчасно планувати справи. Якщо занепокоєння пов'язане з тривожністю дітей, то пора подбати про їх емоційному самопочутті, допомагати боротися з фобіями і не завищувати свої вимоги до них.

Пройти тест на стрес

Зараз читають
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Що таке психічні захворювання і як визначити їх наявність? Яке ставлення ...
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Що таке конфлікт поколінь і в чому його прояв? Особливості різних поколі ...
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Що таке планування і які його види і інструменти бувають? Відмінності мі ...
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок і наскільки це складно? Які бувають? 9 ...
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Екскурсію по основних віхах і етапах розвитку тайм-менеджменту для нас р ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Що таке уява і які види бувають? 7 відмінних методик як розвивати уяву в ...
Новое youtube видео