Назад
Публічні виступи: що це таке та їх основні правила.

Навигация по разделу
публичные выступления

Що таке Публічні виступи і як до них підготуватися?

Що таке Публічні виступи і чи є якісь правила? Як підготуватися до них і вибрати правильну тему? З чого складається процес виступу?

Софіти запалені і спрямовані на сцену. Камери включені. Мікрофон перевірений. Публіка повільно затихає і спрямовує погляд на трибуну. Виходить ключова особистість заходу & 8212; оратор. Він & 8212; причина, через і заради якої зібралися присутні, призвідник всієї дії. Нестерпна обстановка для того, хто не підготовлений бути центральною фігурою такої події. Публічні виступи & 8212; це велика відповідальність і тиск. Як же підготуватися до них, про що говорити, яких правил дотримуватися?

Що таке публічний виступ?

Публічний виступ — це соціальна подія, в якій оратор інформує аудиторію, спонукає або переконує її в чомусь. Характерні особливості:

 • Велика кількість слухачів (принаймні група);
 • Явне переважання монологічних висловлювань;
 • Вибудувана структура мови;
 • Наявність конкретної цілі .

Багато хто переконаний: Публічні виступи проводяться лише політиками, культурними чи громадськими діячами. Ця думка помилкова, як і те, що подібні події обов'язково супроводжуються відеозйомками або навалою репортерів. У цю ж категорію входять звичайні батьківські збори, захист наукових дисертацій, проголошення тостів на весіллях і подібні події.

Спілкування з публікою може бути спонтанним, але заплановані виступи практикуються частіше. У чому полягають основні правила таких уявлень?

Пройти тест на тип особистості

Правила публічних виступів.

1. Взаємодія з аудиторією.

Незважаючи на те, що в подібному заході переважають монологи, це спілкування не можна назвати одностороннім. Весь процес організовується заради аудиторії, адже саме вона &8212; інструмент для досягнення ораторської мети. Тому зворотний зв'язок не менш важлива.

Взаємодія спікера зі слухачами починається вже з моменту його виходу на сцену. Відбувається воно відразу на декількох рівнях:

 • Візуальному & 8212; жести, спрямовані в бік залу, установка зорового контакту;
 • Вербальному &8212; риторичні або прямі запитання, звернення до натовпу;
 • Емоційному & 8212; досвід ритора емоцій , які відчуває публіка, їх дзеркальне відображення;
 • Смисловому &8212; словесне залучення аудиторії в тему, спонукання задуматися.

Установка контакту визначає подальший хід виступу. Тому, вийшовши на сцену, краще спочатку привітати глядачів, окинути аудиторію поглядом, а потім вже приступати до мови. Це змусить слухачів відчути себе значущими.

2. Розкриття теми.

Якщо спікер заздалегідь оголосив назву або навіть план майбутньої зустрічі, він повністю розкриває тему виступу. В іншому випадку його чекають засудження суспільства, зіпсована репутація, а також зруйнована перспектива. Щоб предмет обговорення був розглянутий всебічно, а публіка залишилася задоволеною, до оратора і його промови висуваються вимоги:

 • Переконливі аргументи (в ідеалі не тільки словесні, але також звукові, Візуальні тощо);
 • Збереження стилістики (наприклад, наукової &8212; для захисту диплома);
 • Доступна для аудиторії лексика;
 • Зрозуміла дикція, правильна вимова;
 • Розгляд різних точок зору, моделей, ситуацій;
 • Структурованість тексту &8212; зав'язка, основна частина, кульмінація, розв'язка (при необхідності &8212; ретардації, авторські відступи, але в обмеженій кількості).

Оратор за рахунок суспільного виступу хоче досягти конкретної мети . Однак і у присутніх на заході глядачів також є очікування. Вони витрачають на подібні збори особистий час, а часом і гроші. Тому затягувати мова, говорити загальними фразами, уникати конкретики вважається поганим тоном.

3. Динаміка і статика.

Це правило стосується поз спікера, його інтонації, міміки, тону, пересувань по сцені. Якщо Виступаючий буде весь час стояти на одному місці і розмовляти монотонним голосом, глядачі заснуть. А якщо ж він стане бігати по сцені і залу, активно розмахуючи руками, корча гримаси, то слухачі швидко втомляться від його рухів, втратять інтерес.

Щоб утримати увагу публіки, доведеться чергувати положення в просторі, звучання голосу.

Робиться це під час інтригуючих моментів, смислових переходів, несподіваних поворотів в оповіданні. Бажано зрідка походжати по сцені & 8212; так, щоб глядачі встигали стежити за всіма рухами. Якщо аудиторія при цьому невідривно стежить за "подорожами" ритора &8212; значить, вона захоплена ним.

4. Реакція на непередбачуваність.

Оратор не застрахований від конфузів. Ситуації, коли під час виступу сильно скрипів мікрофон або не включалася презентація, &8212; численні. Спікери кидали листи з текстом промови, подскальзывались, смішно обмовлялися. Навіть несподівані оплески часом здорово збивали з настрою . Оповідачі при цьому починали запинатися, нерозумно посміхатися або намагатися перекричати піднявся шум. І це був провал.

У будь-якій ситуації важливо зберігати спокій. Тільки з ним можна швидко придумати, як викрутитися з неприємності. Якщо незручність все ж сталася, є кілька способів гідно з неї вийти:

 • Делікатно пожартувати &8212; тільки гумор , без насмішок чи сарказму;
 • Вибачитися за подію, продовжити як ні в чому не бувало (якщо не зациклюватися на проблемі, глядачі теж забудуть про неї);
 • Перенаправити увагу громадськості на щось інше;
 • Попросити допомогти людей з перших рядів;
 • Піднести подію як запланованих хід (по можливості, інакше все буде виглядати жалюгідним виправданням).

5. Завершення промови.

Промова закінчена. Глядачі аплодують. Камери вимкнені. Що далі? Стояти? Спуститися в зал? Піти? Втекти?

Подякувати за увагу &8212; перша необхідність. Залу сподобаються компліменти на кшталт "для мене було честю виступати перед вами" або "я радий, що зміг поділитися своєю ідеєю з професіоналами" . Якщо виступ був творчим, гумористичним, можна злегка поклонитися.

Але і після цього не можна поспішати відразу ж залишати сцену. В учасників зустрічі можуть залишитися питання. Відповівши на них, Виступаючий ще краще зарекомендує себе.

Тільки після цього можна буде зійти зі сцени. Коли ж присутні повністю відволікаються на свої справи, ритор отримає право покинути приміщення.

Пройти тест: інтроверт чи екстраверт?

Як підібрати для себе тему?

Тема може стати основою успішної мови, тільки якщо вона буде відповідати п'яти вимогам:

 1. Актуальність. Нікому не цікаво слухати про застарілі речі, які ніяк не впливають на нинішнє (або хоча б майбутнє) становище;
 2. Перспектива. Якщо запропоновані ідеї не вирішують проблем, в них немає сенсу;
 3. Знання. Без належної обізнаності в темі не можна побудувати логічних суджень, тим більше &8212; пояснити їх іншим людям;
 4. Зацікавленість спікера. Запал, наснага оповідача передається слухачам. Чим сильніше автор захоплений тематикою &8212; тим легше глядачам переймати цей азарт;
 5. Інтерес громадськості. Важливо заздалегідь визначати цільову аудиторію. Доповідь" Особливості розбирання і чищення автомата " навряд чи припаде до душі гуманітаріям.

Виконання цих Умов допоможе підібрати хорошу тему і забезпечити успіх мови.

Процес підготовки до виступу.

Репетиції. вони допоможуть добре запам'ятати текст, виключити помилки, відточити дикцію. Репетирувати краще перед дзеркалом або знайомими.

План . Саме перебування перед натовпом &8212; вже стрес. Тому краще підстрахуватися і написати (намалювати) на одному аркуші підказки, нагадування або план розповіді. Якщо ж під час виступу допустимо використання повного тексту (захист дисертації, неформальний виступ), бажано покласти його в сумку ще напередодні важливого дня.

Зовнішній вигляд. всі деталі зовнішнього вигляду продумуються за кілька днів до події. До них відносяться:

 • Запис на стрижку, укладку, манікюр;
 • Підбір, покупка вбрання, взуття, аксесуарів;
 • Тестування всього нового &8212; кольору волосся, форми бороди, фасону одягу;
 • Похід до стоматолога, косметолога або дерматолога;
 • Примірка готового образу.

Якщо все це робити за один день до свого дебюту, можна наштовхнутися на купу проблем. Перукар піде відпустку, лак не встигне висохнути, а торішній костюм раптом не підійде за розміром.

Переддень і ранок дня "ікс". чи варто говорити, як важливо добре виспатися? бадьорість , здоровий колір обличчя, впевненість стануть додатковими плюсами. Ще одна деталь &8212; харчування. Краще не їсти на ніч, але щільно поснідати. Також бажано не переїдати за годину до виступу. Якщо прокинувся апетит, досить буде перекусити солодким батончиком з горіхами.

Нервозність. Алкоголь або заспокійливі препарати перед виступом &8212; це табу . Вони гальмують розумові процеси, все реакції, помітно погіршують мова. Замість них, перед самим виходом на сцену можна провести кілька вправ для релаксації :

 • Глибоко і рівно Дихати, вдихаючи повітря протягом як мінімум 3-х секунд, а видихаючи &8212; 5-і;
 • Уявити, що всі присутні в залі &8212; давні знайомі;
 • Зробіть коротку легку розминку;
 • Повільно жувати жуйку (процес жування асоціюється зі спокійною обстановкою);
 • Подути на подушечку великого пальця (уповільнює пульс).

Публічні виступи не належать до категорії подій, які легко проводити без підготовки. Це заходи, що вимагають сили волі , впевненості, наполегливості. Тільки дотримуючись описаних правил, грамотно підбираючи теми, старанно готуючись до подання, можна розраховувати на достовірний успіх.

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
Че робити з цим життям? 7 різних шляхів для розвитку
Че робити з цим життям? 7 різних шляхів для розвитку
Че робити зі своїм життям, якщо здається що все не так? Як вийти з цього ...
Самореалізація особистості: що це таке і які види бувають??
Самореалізація особистості: що це таке і які види бувають??
Що таке самореалізація людини і які є її види? Які основні ознаки, за як ...
Психологічний портрет: що це таке і з чого складається??
Психологічний портрет: що це таке і з чого складається??
Що таке психологічний портрет і які пункти обов'язково включає в себе? В ...
Ніжні слова і як їх говорити коханим: + 40 прикладів
Ніжні слова і як їх говорити коханим: + 40 прикладів
Як говорити ніжні слова правильно? Чи однакові вони для чоловіків і жіно ...
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Як мотивувати себе на досягнення своїх цілей, особливо довгострокових. А ...
Садист: хто це такий, причини агресії і як протистояти??
Садист: хто це такий, причини агресії і як протистояти??
Хто такий садист і як розпізнати побутового садиста? Як справлятися зі с ...
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Що таке когнітивний дисонанс і як наш мозок зменшує психологічну напругу ...
Новое youtube видео