Назад
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом

Навигация по разделу
гнев

Що таке гнів і як ним керувати?

Що таке гнів і чи є від нього користь? Які причини і наслідки його появи? Як боротися з гнівом і запобігати цьому? 9 ідей як управляти гнівом.

Почервоніле обличчя, стиснуті кулаки та біжучий рядок в очах «я злий» – так ми виглядаємо, коли розгнівані. Іноді ці емоції доречні і зрозумілі, але в більшості випадків вони тільки псують відносини, призводять до конфліктів і вимотують нас самих. Що таке гнів і які його причини? Чому так важко контролювати себе в люті? Ми розповімо, як впоратися з нахлинула хвилею обурення і перемогти себе.

Що таке гнів?

Гнів — це сильне почуття невдоволення, викликане обуренням по відношенню до будь-якої ситуації або людині. Воно супроводжується станом злоби і роздратування.

Гнів проявляється як на фізіологічному, так і на психологічному рівні. З точки зору фізіології він характеризується великим викидом гормону адреналіну, що впливає на спосіб мислення і дії. Напади гніву провокують висловлювати агресію, не замислюючись про наслідки. Механізми інстинктів направляють всю руйнівну силу агресії на подразника.

Гнів проявляється, коли людина не здатна контролювати свої емоції , або в ситуаціях психологічного насичення. У таких випадках ми часто говоримо:»як багато всього накопичилося".

Причини виникнення:

 • Фрустрація (невідповідність бажань і можливостей). Такий стан виникає, коли через перешкоди людина не здатна досягти заповітної цілі . У таких ситуаціях пропадає мотивація , прагнення, з'являється почуття гніву, в першу чергу по відношенню до себе.
 • Захист від фізичної загрози найчастіше проявляється в її уникнення або запобігання, але майже завжди супроводжується злістю.
 • Причиною злості може бути ситуація або думка, яка повністю суперечить нашим переконанням і поглядам. Це почуття підживлюється впевненістю у власному переконанні. У комплекті з іншими емоціями, гнів здатний провокувати спроби упередження і перебудови чужої думки.
 • Реакція інших людей . Емоції породжують відповідні емоції, гнів не виняток, особливо якщо така негативна емоція спрямована в нашу сторону необгрунтовано.
 • Гнів не виникає на порожньому місці . За ним завжди стоять почуття болю, страху, образи . Це результат накопичених емоцій незадоволеності.
 • В окремих випадках спалахи гніву забезпечують додаткове вироблення енергії для подальшої роботи. Вироблений адреналін сприяє більшій продуктивності і робочого запалу.

Пройти тест на психіку

Управління гнівом.

Гнів – результат запальності і загальної нестійкості емоційної сфери. Справитися з цим можна, якщо навчитися контролювати свій емоційний стан, розвивати стресостійкість. Для цього необхідно забезпечити комфортне середовище життєдіяльності, усунути джерела роздратування.

Крім перерахованих причиною гніву виступає фізична або психологічна біль, провокація, різкі критичні висловлювання. Наслідки виражаються в підвищеному рівні стресу і тривоги , неуважності, запальності.

Гнів може мати свою ступінь: від легкої досади і невдоволення до люті, сказу, злості. В крайній своїй мірі має руйнівну силу, яка спрямована в бік оточуючих, але здатна впливати на власний стан. Але якщо навчиться контролювати цю емоцію, можна забезпечити себе та інших.

1. Звільняємося від неприємного почуття.

Викорінити таку емоцію вкрай складно, адже вона закладена на рівні інстинктів, іноді навіть може бути корисна. Але часті спалахи гніву і неконтрольовані стани здатні принести непоправні наслідки. На щастя, існують способи, щоб налагодити самоконтроль і жити спокійно.

2. Тренування.

Фізичні вправи допомагають позбутися від злості. При фізичних навантаженнях виробляються ендорфіни (гормони щастя), які змушують нас відчувати себе свіжими, бадьорими, енергійними. Завдяки тренуванням можна, як кажуть, «випустити пар», направити вироблений адреналін в правильне русло. Регулярне заняття спортом не тільки допоможе зняти сліди стресу і злості, а також послужить хорошою профілактикою зниження рівня гніву і злості. Якщо на довготривалу тренування часу виділити не виходить, можна приділити 5-10 хвилин вправ – зробити легку разминочную зарядку. Це допоможе зняти втому , ненадовго відволіктися від роботи.

3. Дихальні вправи.

«вдих – видих, рахуємо до 10». Така порада дійсно працює. Повільне глибоке дихання зменшує серцебиття, стабілізує тиск, розслабляє організм.

Так що, якщо гнів вже підпирає, варто порахувати до 10, дихаючи при цьому правильно. Це врятує від зайвих емоцій.
Щоб правильно дотримуватися техніки дихання, потрібно слідувати наступній інструкції:

 • Знайти тихе місце для відпочинку, розташуватися зручно.
 • Повільно вдихніть через ніс. Сконцентруватися на черевній порожнині: відчути, як живіт наповнюється повітрям, розслабитися .
 • Не поспішаючи видихнути через рот. Напружити прес, таким чином виштовхнути повітря з легких.
 • Повторюйте процес кілька разів у помірному темпі.

Пройти тест на тип особистості

4. Розслаблення м'язів .

Якщо сконцентруватися на розслабленні м'язів, можна відчути, як відступає напруженість і тривожність. Краще релаксувати ввечері, для міцного сну або в момент сильної напруженості. Для цього потрібно:

 • Знайдіть зручне, Тихе місце.
 • Зосередитися на самій напруженій групі м'язів (найчастіше це шийний і поперековий відділи, іноді ноги, руки, лицьові м'язи). Напружити їх приблизно на 5-10 секунд.
 • Зробити повільний видих, розслабляючи напружені м'язи. Це допомагає відчути, як м'яз може розслабитися. Зробити паузу близько 20 секунд, повторити це з іншими групами м'язів.
 • По черзі напружувати м'язи ступень, гомілки, стегон, сідниць, преса, рук, шиї. Концентруватися на тому, як вони розслабляються. Уявляти, як стрес і злість відступають разом з напругою.

5. Висловити свої думки .

Після досліджень причин гнівливого стану, результати показали, що невдоволення підвищує активність мозку і рівень творчого мислення . Цим можна скористатися, перетворюючи негативні емоції. Наприклад, можна написати думки на папері, після-порвати її, або навпаки, почати писати історії, можливо це стане початком творчого хобі . Якщо це не допомагає, можна перейти до більш радикальних дій: відправитися в відлюдне місце і «вигукнути» весь негатив, або випустити пар, розбиваючи стару непотрібну посуд, розливаючи на стіни фарбу і т. п.

6. Запастися антистресами .

У магазинах можна знайти іграшки-антистреси, які відволікають увагу. Такий вид розслаблення більш безпечний (не потрібно нічого розбивати, розливати, руйнувати) і цікавий. Іграшки працюють завдяки приємним тактильним відчуттям. Бувають вони різними (іграшки з наповнювачами, рідиною, з м'яких матеріалів, приємних на дотик), тому легко буде вибрати ті, що сподобаються. Хорошою альтернативою іграшок стануть антистрес-розмальовки. Ці розмальовки з безліччю елементів, підходять для будь-якого віку. Так можна від злості позбутися, та ще картину намалювати.

7. Підняти собі настрій.

Змінити злість на милість допоможуть цікаві історії, смішні відео, анекдоти. Щоб заспокоїтися, можна подразник про себе обізвати, уявити в якомусь дурному смішному вигляді. Наприклад, уявити дратівливого боса у вигляді якоїсь тварини або в жіночому одязі.

8. Послухати заспокійливу музику.

Музика-один з найкращих способів, щоб звільнитися від гніву і стресу. Але мова йде тільки про спокійні, неагресивні жанри музики. Тому варто створити плейлист з розслаблюючою класикою, інді, кантрі або реггі. Вибрати кращі пісні, слухати їх, коли наздоганяє злість.

Пройти тест на темперамент

9. Повторювати заспокійливі фрази.

В екстрених ситуаціях це дуже допомагає не втратити контроль над собою. Для цього потрібно говорити собі фрази на кшталт «Заспокойся, ця ситуація скоро закінчиться», «я злий, але можу з цим справлятися», «постався до цього простіше», «це проблема, але вона поправна», «не гнівайся, а роби висновки» і т. п.

Користь гніву.

Як би дивно не звучало, але існують ситуації, які виправдовують гнів, навіть говорять про його користь.

 • Гнів закладений на рівні інстинктів, в процесі еволюції сприяв виживанню. Лють мобілізує ресурси організму для боротьби, захисту від небезпеки. Відсутність цієї емоції навряд чи б допомогло нашим предкам вижити і навчитися захищатися.
 • Гнів захищає наші цінності, переконання, допомагає боротися з несправедливістю. Злість-природна реакція обурення на несправедливість.
 • Він допомагає відстоювати свої права і рухатися до мети. Люди, які не бояться іноді висловити злість, більш переконливі в поглядах. Працює це тільки, якщо емоції не підкріплюються агресією в бік оточуючих.
 • Можна сказати, що гнів покращує психологічний стан, з огляду на той факт, що він дозволяє показувати обурення, висловлюватися. Це набагато краще, ніж тримати образи в собі, які з часом накопичуються, згубно впливають на психологічне здоров'я, але переборщувати з негативом не варто.

Запобігти – це перемогти.

Якщо напади гніву змушують рвати і метати все навколо, то варто мати на увазі кілька технік, які можуть запобігти спалаху гніву.

 • Планувати свої дії. якщо заздалегідь спланувати свої дії, то при початкових стадіях гніву, його можна запобігти. Наприклад, можна робити паузи при високій напрузі або переводити неприємні теми в інше русло.
 • Налаштовуватися на позитив. якщо бути оптимісти , то і ситуацій, які викликають роздратування, буде в рази менше. Краще завжди говорити собі підбадьорливі фрази, приділяти увагу внутрішньої мотивації, позбавлятися від подразників.
 • Дивитися на ситуації з різних сторін. найчастіше гнів викликаний обуренням і незгодою. Але якщо це відбувається занадто часто, то коштувати охолонути, зважити всі «ЗА» і «проти», подивитися на ситуацію під іншим кутом.
 • Навчитися медитаціям. медитації допоможуть тримати в балансі своє тіло і розум, а найголовніше, навчать керувати емоціями, відпускати негатив, думати свіжою головою.
 • Стежити за своїм режимом. злість проявляється також в результаті перевтоми. Статут, ми хочемо, щоб навколишній світ не турбував нас. А коли відбувається зворотне, занурюємося в стрес. Щоб уникнути цього, потрібно стежити за режимом життя, відпочинком і міцним сном.
 • Запобігти прикрий стан допоможе простий розмова з людиною, яка часто викликає обурення. З'ясування відносин здатне запобігти безліч неприємних ситуацій.
 • Звернутися до психолога - буде хорошим варіантом, коли справлятися з власними емоціями не виходить або ніякі техніки не працюють.

Гнів – почуття, з яким стикається кожен. Але його поява не завжди бажано, а наслідки часто незворотні. Дотримуйтесь наших порад, щоб навчитися його попереджати і контролювати.

Пройти тест на стрес

Зараз читають
Хронічна втома: що це таке, її причини і як боротися??
Хронічна втома: що це таке, її причини і як боротися??
Що таке хронічна втома і як вона проявляється? Які причини такого стану ...
Тренінг особистісного зростання: що це таке і як вибрати??
Тренінг особистісного зростання: що це таке і як вибрати??
Що таке тренінг особистісного зростання і чому це пошуки власної мотивац ...
Швидкочитання: що це таке і як навчиться??
Швидкочитання: що це таке і як навчиться??
Що таке швидкочитання і чи ефективно воно? Як швидко читати книги, витяг ...
Знайомство з чоловіком: 10 головних помилок
Знайомство з чоловіком: 10 головних помилок
Яких помилок краще уникати, щоб знайомство з чоловіком виявилося успішни ...
Як зацікавити хлопця? 7 необхідних умов
Як зацікавити хлопця? 7 необхідних умов
Як зробити перший крок і зацікавити хлопця? Які є психологічні хитрощі? ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Новое youtube видео