Назад
Мудрість: що це таке і яке має значення??

Навигация по разделу
мудрость

Що таке мудрість і в чому її сенс?

Що таке мудрість і чи залежить вона від віку? Чи існують відмінності між чоловічою та жіночою мудрістю? Як можна стати мудрішими?

З інтелектом, знаннями, розумом начебто все зрозуміло. Їх пояснити зможуть багато. Але коли запитують, що таке мудрість, дадуть відповідь лише одиниці. Адже вона виходить далеко за рамки звичної освіти або виховання. Мудрість не викладають у школі чи університеті. Де ж, в такому випадку, її взяти? Чи можна це зробити своїми силами, або необхідний наставник? В якому віці приходить мудрість, чи залежить вона від прожитих років? На всі ці питання постараємося відповісти разом.

Що таке мудрість?

Мудрість — це інтелект, доповнений досвідом. Мало щось знати, важливо ще вміти ці знання правильно застосовувати. За великим рахунком, можна виділити кілька трактувань мудрості. з філософською точки зору цей майстерність відображає ступінь пізнання світу і засвоєння інформації. у релігіях мудрість – якість, в абсолютній мірі належить творцеві, і невеликими фрагментами відкривається людям. у лексиконі широко поширене слово «Софія», як синонім мудрості. Звідси походить сам термін "філософія», як "любомудрие".

На побутовому рівні можна говорити про мудрість життя, яка з'являється у людей в процесі їх дорослішання. Вона пов'язана з різними пережитими ситуаціями. Таким чином, колись з'явилися давні знання про закони та механізми природи. Наприклад, люди відкрили лікарські властивості деяких трав, вивчали поведінку диких тварин, передбачали сезонні зміни клімату. Їх цьому ніхто не вчив. Просто досвід і знання, отримані методом численних проб і помилок, допомагали краще розуміти навколишній світ і самого себе.

Найчастіше, мудрість асоціюється зі зрілістю , але кількість прожитих років не може бути єдиним її мірилом. Справа в тому, що важливіше біологічного віку його психологічний еквівалент. Хтось може набратися стільки ж мудрості в тридцять років, як інший в п'ятдесят. Не обов'язково цим якістю буде володіти сивочолий старець, який живе за рахунок фамільного стану своїх аристократичних предків. При цьому молода дівчина, яка змінила десяток робіт і побувала в яких завгодно перипетіях, буде відрізнятися справжньою життєвою мудрістю. Багато хто впевнений, що для жінок це якість набагато важливіше академічних знань.

Розуміючи всю багатогранність мудрості, наші предки виділили цілий ряд її видів, про які піде мова в наступному розділі.

Пройти тест на психологічний вік

Види мудрості.

У російськомовному богослов'ї виділяється класифікація, заснована на наближенні людини до божественного початку. Згідно з цими поглядами, бувають такі види:

 • Премудрість - найвищий ступінь мудрості, притаманний Творцю;
 • Мудрість - Досвід людини, помножений на відкрилися йому знання;
 • Розсудливість - вміння і навички, придбані людиною.

Згідно буддистським уявленням, відомо п'ять видів мудрості, властивих жінкам. При бажанні їх може осягнути чоловік:

 • Дзеркальна - чітке та об'єктивне сприйняття речей чи подій;
 • Вирівнювання - відчуття тісного взаємозв'язку і рівності між усім сущим;
 • Розрізнення - сприйняття речей окремо і як частини цілого;
 • Пов'язані з досвідом - вміння витягувати уроки з життєвих ситуацій;
 • Всепроникна - розуміння безмежності і універсальності світу, відчуття можливостей простору.

Інші релігії пропонують свої трактування мудрості, але умовно їх можна розділити на дві категорії: Божественна (духовна) і людська (життєва). Мудрість життя-навик грамотного застосування накопичених знань. Вона виникає тільки в процесі діяльності, оскільки залежить від її результатів. Вища мудрість може з'явитися в стані спокою, наприклад, медитації , коли людина настільки очистить свій розум від усього зайвого, що почне відчувати голос Всесвіту.

Де шукати мудрість?

Розвиток цієї навички може йти різними шляхами. Одні шукають собі вчителя. Інші читають книги. Треті набивають свої власні»шишки". Четверті поєднують теорію з практикою. П'яті взагалі нічого не шукають, але в певні моменти до них приходить осяяння.

Якщо хтось свідомо хоче стати мудрішим, але не розуміє, які кроки для цього зробити, можна скористатися наступними рекомендаціями:

 • Переймати досвід тих, кого вважаєте мудрішими;
 • Уникати зайвої або марної інформації;
 • Вчитися на своїх і чужих помилках;
 • Розвивати проактивність і позитивне мислення ;
 • Застосовувати на практиці отримані знання;
 • Практикуйте усвідомлене саморозвиток ;
 • Навчитися чути свій «внутрішній голос».

Ці поради досить прості, як в розумінні, так і виконанні. До них можна вдатися в будь-якому віці. Головне, щоб людина виявилася готова, адже для того, щоб стати мудрішими, необхідні елементарні задатки. Найчастіше цей навик приходить вже в зрілому віці, хоча, варто враховувати гендерна специфіку питання. жіноча та чоловіча мудрість відрізняються . Перші освоюють цю "науку" набагато раніше, а чоловікам необхідно більше доводів і підтверджень, що задовольняють логічному типу мислення. Їх прагнення до систематизації і расскладиванію всього «по поличках» уповільнює процес пізнання, але робить його результати більш достовірними.

Не дарма східні традиції виділяють дві частини єдиного цілого – інь і ян . Саме в їх взаємодії створюється єдине ціле, яке відрізняється досконалістю і гармонією. Мудрість жінки і чоловіка полягає в тому, щоб вчитися один у одного, поважати досвід і знання свого партнера.

Більше того, мудрі люди вважають, що кожен, кого ми зустрічаємо на нашому шляху – наш учитель. Тому не варто нехтувати ким-небудь, адже кожен новий знайомий з'являється в житті людини не випадково.

Мудрість людини не залежить від навчання чи кар'єри. Вона визначається більш глибокими компонентами, ніж просто рівень знань, кмітливості або винахідливості. Названий навик поєднує все перераховане, множачи на досвід, інтуїцію і духовність . Головний учитель в цьому випадку – сама життя , і репертуар її методів безмежний.

Пройти тест на інтуїцію

Зараз читають
Афірмації Луїзи Хей на здоров'я, любов і успіх
Афірмації Луїзи Хей на здоров'я, любов і успіх
Хто така Луїза Хей і чому її афірмації такі особливі? Приклади позитивни ...
Дисципліна: що це таке і 5 способів її в собі розвинути
Дисципліна: що це таке і 5 способів її в собі розвинути
Що таке дисципліна і які є її види? Навіщо потрібна дисципліна? 5 надійн ...
Як цілуватися в перший раз: 5 видів поцілунків і загальні правила
Як цілуватися в перший раз: 5 видів поцілунків і загальні правила
Якими бувають поцілунки? Чим відрізняються їх техніки? Як цілуватися в п ...
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Складно уявити людину, яка хоче опинитися в позиції жертви. Що таке синд ...
Ефективна мультифункціональність і Кайрос-менеджмент
Ефективна мультифункціональність і Кайрос-менеджмент
Тема даної публікації під назвою «ефективна мультифункціональність» тіль ...
Скептицизм: що це таке і як пов'язаний з критичним мисленням??
Скептицизм: що це таке і як пов'язаний з критичним мисленням??
Що таке скептицизм? Як використовується у філософії, науці та характерис ...
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Що таке відчуття і чому їх важливо практикувати? Як продовжити відчуття ...
Новое youtube видео