Назад
Толерантність: що це таке, її історія і навіщо вона потрібна??

Навигация по разделу
толерантность

Що таке толерантність і чому вона сьогодні важлива?

Що таке толерантність? Які є відмінності її визначення в різних словниках? Коли толерантність до себе це погано?

Щорічно 16 листопада світ відзначає День терпимості. Шкільні вчителі розвішують плакати про добро людини до людини, влаштовують конкурс малюнків, розповідають про різноманіття культур. Але що значить бути толерантним в сім'ї, на роботі, на вулиці? Як поважати інших, але не обмежувати свої права? І що є показником толерантної поведінки? Про це розмірковують представники ООН, духовні лідери і звичайні люди.

Що таке толерантність?

Толерантність — це терпимість до права інших людей на своє, відмінне від нашого, світогляд, спосіб життя, сексуальну орієнтацію, поведінку. Необхідна по відношенню до іншого народу, національності, релігії, гендеру . Водночас толерантність не означає поступки, байдужості або відмови від власної думки, вірувань, переконань або моралі . Можна бути терпимим до цінностей іншої людини, але залишати за собою право на незгоду з його переконаннями. Наприклад: бути терпимим до п'яниці, але засуджувати саме явища пияцтва.

Різні словники трактують толерантність по-різному. наукова література пояснює толерантність як визнання рівності, заперечення переваги. в педагогіці - позначає доброзичливість до різних груп населення. в етиці - це моральна якість, яке характеризує визнання людиною інтересів і принципів оточуючих. філософи вважають цю якість життєвою позицією, а політики – активним ставленням, взаєморозумінням і співпрацею.

Як сказала генеральний директор ЮНЕСКО Одрі Азулай «толерантність – це гуманізм у дії». У 1996 році Генеральна Асамблея ООН запропонувала щорічно святкувати день терпимості і ненасильства. Тепер щороку 16 листопада в школах, інших навчальних закладах проводять відкриті уроки, показують фільми про взаємну згоду між культурами і народностями. А центри толерантності в багатьох країнах проводять тиждень толерантності для привернення уваги громадськості до цієї проблеми.

Тобто в повсякденному розумінні толерантність – це життя в злагоді з іншими спільнотами. Але не зрозуміло, де закінчується цей лад і чи є межі толерантності? У загальнолюдському розумінні про терпимість дозволено забути, коли зустрічаються прояви расизму, націоналізму, антисемітизму, людинофобії, етнофобії. Але це тонка грань, про яку розмірковують філософи протягом століть.

Пройти тест на емпатію

Звідки виникла толерантність?

З латині термін «tolerantia» перекладався як «вимушене терпіння, добровільно перенесені страждання», тому спочатку ототожнювався з негативом, злом. Пізніше до перекладу додалося поняття "стриманість" і толерантність трактувалася як поступка в питанні свободи віросповідання.

У XVІІ столітті толерантність вивели окремою філософською категорією. Це сталося після Тридцятилітньої війни, під час якої конфліктуючі релігійні фанатики мало не повбивали один одного. Найвідомішим захисником терпимості до представників інших релігійних конфесій був Вольтер.

У 1953 році англійський лікар ввів це поняття для позначення толерантності імунітету до пересаджених чужорідних тканин. одночасно це звикання організму до ліків . Толерантність-це повна нездатність організму виробляти антитіла, що призводить до неминучої смерті людини.

У XIX столітті проблемами терпимості зайнялися соціологи. До визначення толерантності додалося розуміння самовираження і внутрішньої свободи, а також терплячість до опонентів під час дискусій. Сьогодні завдяки зусиллям ЮНЕСКО толерантність стала міжнародним поняттям, яке розшифровується як схильність до компромісу, угоди.

Толерантність-це духовне поняття, яке закладено у всіх релігіях світу . Цитата з Євангелія: « Не судіть, та не судимі будете ». Схожі висловлювання є в конфуціанстві, в Ісламі, індуїзмі. Є й слова з народної мудрості«" в чужий монастир зі своїм статутом не лізуть «або" в чий обоз сів, ті пісні і співай ».

Духовний лідер послідовників тибетського буддизму Далай-Лама XIV каже, що терпіння і терпимість не можна вважати ознакою слабкості. Це ознаки сили не ростити в собі гнів і образу . А здатність прощати-це справжня протиотрута гніву.

Навіщо потрібна толерантність?

Під час масової міграції народів, терактів, сексуальних скандалів наше людинолюбство постійно піддається випробуванню на міцність. Складнощі виникають не тільки між людьми, а й цілими спільнотами. Ситуація ускладнюється тим, що багатьом не зрозуміло, де ж межі терпимості. Одна справа-поважати послідовників іншої релігії, інша – відмовитися від звичного одягу, щоб когось не образити. І це не вигадка. Одна зі шкіл Великобританії заборонила дівчаткам носити шкільні спідниці, щоб не ображати дітей-трансгендерів відмінностями в одязі.

Але філософи та психологи сходяться в одному: толерантність допомагає нам гідно прийняти те, що ми не в змозі змінити . І при цьому отримати всі можливі вигоди. Ідея толерантності також полягає у прийнятті різноманітності світу як невідворотного факту. Щоб ідеї толерантності пізнавалися з дитинства, в школах проводять уроки терпимості. Дорослим доводиться виховувати себе самостійно.

Якщо виховання в собі терпимості дається занадто важко, варто глибше вникнути в причини антипатії до інших людей. Можливо, причиною цього є дитяча психотравма або застарілі погляди на життя, які пора поміняти. Адже навколишній світ змінюється безперервно. Але одна справа знати, як описують толерантність вчені і зовсім інша-знати свою мотивацію :

  1. Якщо ви ставитеся до себе з часткою здорової самокритики, то і для переконань інших людей знайдете розумне пояснення.
  2. Якщо ви помічаєте У інших тільки слабкості, а у себе, коханого відзначаєте одні гідності, примиритися з чужою «іншістю» вам дуже важко.
  3. Якщо ви впевнені в собі , берете відповідальність за свої вчинки, то ви з великим успіхом зможете домовитися з будь-яким опонентом. На відміну від невпевненої людини, яка у всьому бачить приховану загрозу.
  4. Якщо ви власник здорового почуття гумору і здатні іронізувати над своїми вчинками, ви напевно толерантні і до інших. На противагу людині, у якого навіть безневинний жарт викликає образу.
  5. Якщо ви вмієте слухати, не засуджуючи і готові поділитися своєю думкою, ви володієте здоровою самооцінкою . На відміну від людини, яка не стримує роздратування або затаїть образу.

Протилежне поняття толерантності – нетерпимість. Нетерпимість-прекрасний привід зняти з себе відповідальність за своє життя. Адже всі невдачі можна звалити на представників інших національностей, нацменшин або ще кого-небудь. Нетерпимість позбавляє нас можливості домовитися з іншими людьми, прийти до компромісу. І це якість дуже заважає побудувати нам міцні відносини.

Пройти тест на впевненість у собі

Коли толерантність погана?

Толерантність до приниження – це коли людина вважає насильство над собою нормою. Мало того, він внутрішньо погоджується з ґвалтівником і продовжує принижувати себе самостійно. Наприклад, хтось зробив зауваження з приводу моєї фігури. Впевнена людина обуриться, скаже»Це моя справа". Терпимий до насильства промовчить, і потім буде відчувати почуття сорому і приниження.

Психотерапевти стверджують, що толерантність до насильства виникає через невміння дати відсіч . Фундамент такої невпевненості закладається в сім'ях з тоталітарними батьками. Думка дитини не враховується, батьки завжди знають «як правильно». Щоб уникнути покарання дитина звикає: не можна чинити опір, потрібно бути зручним для інших. Подорослішавши, він добровільно шукає свого «ката», чекаючи схвалення, підтримки і покарання.

Терпимість до насильства породжує вразливість. Нездатний захистити себе людина – одна відкрита рана. Будь-яке слово, несхвальний погляд він сприймає в свою сторону. І від цього страждає ще більше. З цієї ситуації є один вихід: вчитися себе захищати. Як то кажуть – порятунок потопаючих, справа рук самих потопаючих.

Висновки

  • Толерантність – це повага, розуміння, а також прийняття різноманіття культурних цінностей, способів самовираження і прояву людської індивідуальності.
  • Питання толерантності не таке молоде, як здається. У стародавньому світі толерантність була чеснотою. Пізніше про неї роздумували Вольтер, Дж. Локк. І. Гете.
  • Нетерпимість провокує деструктивну поведінку, позбавляє можливості домовитися.
  • Терпимість до приниження формується в дитинстві і змушує проживати життя з позиції жертви.

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
Криза особистості: що це таке і 6 ідей як його пережити
Криза особистості: що це таке і 6 ідей як його пережити
Що таке криза особистості і які є шляхи виходу з нього? Як зрозуміти, що ...
Життя: що це таке і якою вона може бути??
Життя: що це таке і якою вона може бути??
Що таке життя і коли воно стає хорошим? Чому емоції всередині людини так ...
Як стати лідером: 7 фундаментальних принципів
Як стати лідером: 7 фундаментальних принципів
Як стати лідером і які прийоми найефективніші? Чи є щось, без чого не об ...
Мотивуючі фрази: що це таке і в чому їх секрет??
Мотивуючі фрази: що це таке і в чому їх секрет??
Що таке мотиваційні фрази і де їх шукати? Як їх правильно вибирати і вик ...
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть, якщо вона відійшла на другий план? Які є способ ...
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Як мотивувати себе на досягнення своїх цілей, особливо довгострокових. А ...
Фемінізм: що це таке і хто такі феміністки??
Фемінізм: що це таке і хто такі феміністки??
Що таке фемінізм і які є хвилі фемінізації? Історія течії фемінізму. Які ...
Новое youtube видео