Назад
Психологія кольору: що це таке і як її використовують

Навигация по разделу
психология цвета

Що таке психологія кольору і як вони впливають на поведінку?

Що таке психологія кольору і які питання і закономірності досліджує? Як використовується в бізнесі та психотерапії? Як улюблені колірні переваги допомагають в самодіагностиці?

Маркетологи знають, що 90% загального враження від товару залежить від вдалої колірної схеми. А найдавніший і згадуваний у всіх мовах колір-червоний. Вивчає і пояснює подібні закономірності дивовижна наука – психологія кольору. Де ще використовують колірну символіку, як її застосовують в психотерапії, про що говорять колірні переваги – розповідаємо в статті.

Що таке психологія кольору?

Психологія кольору — це емпірична наука, що вивчає вплив кольору на мислення, чуттєве і психоемоційне сприйняття дійсності, щоденний настрій, поведінку і вчинки. Наука вивчає суб'єктивну сторону сприйняття кольорів, не пов'язану з науковими знаннями оптики.

Одним з головних постулатів психології кольору є твердження про те, що у кольору, як і у особистості, є свій характер . Вони здатні порушувати, пригнічувати, дратувати, облагороджувати, підносити, переконувати, лікувати. Доведено, що кольори самим безпосереднім чином задіяні в багатьох біохімічних і фізіологічних процесах, що протікають в організмі людини. Вони можуть підвищити або знизити тиск, змінити частоту дихання, створити відчуття ознобу або тепла, посилити голод або відчуття насичення, викликати агресію або спокій, поліпшити пам'ять або увага.

Характеристики базових кольорів універсальні , але їх сприйняття все ж пов'язане з індивідуальними особливостями дивиться. Зазвичай людина не сприймає колір «взагалі», а в контексті: інтуїтивно зчитує насиченість відтінку, співвідносить його зміст з подією зі свого життя, минулим досвідом. Частина впливають на сприйняття кольорів факторів пов'язана з культурними традиціями, колірної символікою, частина – з характеристиками або енергією колірного випромінювання. Додатковими факторами сприйняття кольору вважаються його насиченість, яскравість, контраст з іншим фоном, прозорість середовища.

Пройти тест на характер людини

Історія.

Інтерес до вивчення кольору з'явився тоді, коли первісні люди навчилися витягувати і виготовляти натуральні фарби. З цього моменту кольори були нерозривно пов'язані з магією та релігією. Про важливість знань про кольоросприйняття і необхідності їх застосування в різних областях науки говорили ще за часів античності. У своїх працях давньогрецький лікар Емпедокл ототожнював кожну стихію з окремим кольором. А основоположник філософії Арістотель порівнював колірну гамму з музичними співзвуччями.

Принципи впливу кольору на людську психіку завжди цікавили художників і архітекторів . Першим, хто створив струнку систему сприйняття кольорів і визначив шість базових кольорів, був Леонардо Да Вінчі . Він же ввів поняття про колірному контрасті, парних відтінках, а також зауважив, що сприйняття білого залежить від оточення. У XV столітті італійський живописець Джан Паоло Ломаццо зіставив колірні відтінки з різними темпераментами.

Майже через півтора століття досягнення Ісаак Ньютон у фізичній оптиці практично позбавили кольору його теологічного змісту. Одним з перших, хто заговорив про взаємозв'язок "окремих квітів і особливих душевних станах" був німецький поет Гете . Після кількох десятиліть праці він опублікував книгу» вчення про колір", яку сам оцінював вище своїх поетичних досягнень. Пізніше вчені заговорили і про лікувальні властивості кольору. Так, великий російський психіатр Бехтерев стверджував, що « приваблива колірна гамма лікує краще будь-якої мікстури… ».

Як використовується психологія кольору в бізнесі?

  • Імідж. Психологія кольору в одязі грає Чи не ключову роль у створенні цілісного образу, відповідного моменту. Наприклад, в діловому світі існує неофіційний, але необхідний дрес-код, який включає всі відтінки чорного, синього, сірого і неодмінний білий. Представники креативних професій вибирають яскраві відтінки, але при цьому вміло комбінують їх один з одним.
  • Маркетинг та реклама. Маркетологи знають, що така начебто абстрактна річ як колір впливає на рішення клієнтів і прибутковість бізнесу. Тому колірна схема логотипів, упаковки, сторінок інтернет-магазинів і рекламних білбордів розробляється великою командою дизайнерів і психологів. Враховується все: енергетика відтінку, вік і стать потенційних покупців, специфіка продукту.
  • Дієтологія. дієтологи знають, що кольори можуть збуджувати або пригнічувати апетит, тому активно використовують ці знання в своїй роботі. Помаранчевий, наприклад, підвищує мозкову активність і тим самим підсилює відчуття голоду. Зелений асоціюється зі свіжим салатом, тому створює ілюзію корисності. Всі відтінки синього пригнічують апетит, тому саме такі тарілки рекомендують використовувати тим, хто бореться із зайвими кілограмами.
  • Дизайн інтер'єру. відтінки палітри особливо важливі для дизайну інтер'єру, в якому людина проводить більшу частину свого життя. На думку психологів, нейтральні відтінки синього або сірого підвищують продуктивність роботи. Червоний занадто збуджує і стомлює при тривалому впливі. Чорний пригнічує, створює відчуття безвиході. Зате теплі відтінки кавового або жовтого створюють відчуття затишку, а зелений допомагає розслабитися після напруженого дня.

Пройти тест на тип особистості

Вплив базових кольорів на психіку.

Відомо, що в перших печерних малюнках частіше зустрічаються три кольори: чорний, білий і червоний. Причому популярність цих фарб, скоріше, пов'язана з магічними обрядами і символізмом, а не з простотою в добуванні.

Червоний: найдавніший.

Захоплює увагу, створює відчуття тепла; асоціюється з активністю, агресією, енергією, міцним здоров'ям. Червоний особливо вражав людей, оскільки асоціювався з кров'ю і самим життям. Пізніше він став символом любові, Божественної та державної влади, революції та перемоги.

Переваги червоного означають несвідоме бажання викликати у оточуючих збудження.

Чорний: найбільш парадоксальний.

З одного боку – він втілює елегантність, викликає відчуття захищеності, таємниці, тиші, загадковості. З іншого – асоціюється з трауром, скорботою, запереченням, відмовою і негативним сприйняттям життя. А ще чорний-це символ зла і чорної магії, зречення від усього позитивного.

Переваги чорного означають брак або відсутність в житті чогось важливого, бажання захиститися від зовнішнього світу.

Білий: найбільш невловимий.

Насправді це набагато складніше, ніж здається – це більше, ніж сума кольорових хвиль. Це символ ідеальності , який кожним інтерпретується по-своєму. Це джерело світла, яке бере участь у створенні світу. Приклади з підтвердженням такого уявлення про білому можна знайти у всіх релігіях світу.

Переваги білого означають бажання підкреслити чистоту, безпеку та чесноту.

Чорний з білим особливо відчуваються контрасті в з'єднанні . У парі вони уособлюють буття у всій його цілісності: добро і зло, день і ніч, світло і темряву. Протистояння білого і чорного відбивається протягом всієї історії, проявляється в літературі, релігії, мистецтві.

Кольорів і відтінків існує нескінченна безліч, тому розглянемо психологію декількох базових :

  • Синій. це відтінок душі, який вимагає зосередженості, готовності до медитації ; асоціюється з надійністю, спокоєм; втілює прагнення до спокою і єдності.
  • Жовтий. найсвітліший, самий сяючий; висловлює людську потребу в реалізації; асоціюється з сонячним світлом, легкістю, товариськістю, хорошим настроєм.
  • Зелений. це відтінок життя , природи, настрою, рівноваги; уособлює гармонію, спокій; асоціюється з весною, надією, безсмертям.
  • Рожевий. заспокійливий колірний ефект рожевого можна порівняти з дією легких транквілізаторів; уособлює невинність, жіночність, романтику.
  • Помаранчевий. це символ просвітлення і відтінок одягу буддійських ченців; ефект помаранчевого можна порівняти з дію антидепресантів; створює враження дружелюбності, відкритості, оптимізму.

Експерти в області сприйняття кольорів стверджують, що колір для більшості людей – сильний емоційний фактор. Але в цій науці немає строгих канонів, однозначного трактування символізму того чи іншого відтінку. Смислове навантаження кольору захоплює саме в контексті самопізнання, сприйняття або самовираження.

Пройти тест на темперамент

Кольорові техніки в психотерапії.

Загальноприйняті асоціації з різними відтінками ми сприймаємо автоматично. Ми говоримо: почорнів від обурення, позеленів від заздрості, почорнів від туги, навіть не замислюючись про значення цих словосполучень. Хоча колірні відтінки здавна використовувалися для лікування і діагностики в народній медицині. Так, в Аюрведе кожен колір веселки відповідає одній з семи чакр, що впливають на психічне здоров'я . У китайській медицині кожна система органів пов'язана зі своєю стихією і відповідними їй квітами.

Взаємозв'язок емоцій і кольору використовується в різних діагностичних і терапевтичних техніках.

1. Методика тестування Люшера.

Колірна психодіагностика Люшера дає можливість визначити емоційний стан тестованого в залежності від його колірних переваг. Методика заснована на ранжируванні відтінків і особливості суб'єктивного сприйняття кольорів. Під час тестування людина просто вибирає один відтінок з декількох запропонованих. Чим краще людина зуміє абстрагуватися від думок і переживань, тим більш об'єктивну оцінку особистості отримає в результаті. Тест використовується для самодіагностики, при прийомі на роботу, у вікових та соціологічних дослідженнях.

2. Арт-терапія.

Арт-терапія – це психологічна робота з малюнком і кольоровою палітрою. Ця художня терапія була створена на стику мистецтв, які пізнаються візуально: живопису, графіки, скульптури, дизайну. Причому участі в терапевтичних сеансах не потрібні навіть мінімальні художні здібності. Учасники процесу просто пізнають самих себе.

Арт-терапія може бути індивідуальною, але більш ефективною вважається робота в групі. Учасники спочатку виступають в ролі творців: створюють скульптури, картини, композиції. Потім стають глядачами, спостерігаючи за собою та іншими учасниками з боку. Закінчується сеанс обговоренням того, що, на думку учасників, автор вклав у своє творіння. Сам автор ділиться враженнями від роботи, своїми думками та емоціями. Завдяки арт-терапії приходить усвідомлення свого внутрішнього стану, може змінитися ставлення до себе, покращитися самооцінка .

3. Кольоротерапія.

Фізіотерапевти називають кольору самостійними силами, здатними не тільки поліпшити настрій , але вилікувати депресію, тривожність . Наприклад, меланхоліків в стані близькому до суїциду поміщають в Червоні кімнати. Пацієнтам з нервовими розладами або сильним перезбудженням "прописують" перебування в блакитних кімнатах, а хворі анорексія відчувають апетит після перебування в Жовтих приміщеннях. Подібними дослідженнями займаються цілі клініки. Але всі ці види терапії знаходяться на стадії експерименту.

Психологія кольору вивчає суб'єктивне, приховане значення кольору, яке не пояснюється одними тільки фізичними законами. Вона пояснює, як через сприйняття кольорів виявити свої пристрасті, пізнати самого себе і вибудувати власну повнокольорову гармонію.

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
Самовпевненість: що це і хто така самовпевнена людина??
Самовпевненість: що це і хто така самовпевнена людина??
Що таке самовпевненість і коли вона буває зайвою? Хто такий самовпевнена ...
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Як стримувати емоції і чи може бути шкідливо для психічного здоров'я? Як ...
Вправи на розвиток уваги: 5 технік концентрації
Вправи на розвиток уваги: 5 технік концентрації
Які є вправи на розвиток уваги і наскільки вони складні? 5 перевірених і ...
Лайф коуч: хто це такий і для чого потрібен лайф коучинг??
Лайф коуч: хто це такий і для чого потрібен лайф коучинг??
Хто такий лайф коуч і навіщо до нього звертатися? Що таке лайф коучинг і ...
Зрада: що це таке і чому люди зраджують??
Зрада: що це таке і чому люди зраджують??
Що таке зрада і чому вона відбувається? Як визначити потенційного зрадни ...
Соціофоб: хто це такий і в чому виражається соціофобія??
Соціофоб: хто це такий і в чому виражається соціофобія??
Хто такий соціофоб і які причини виникнення соціофобії? 9 питань для сам ...
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Що таке іпохондрія і чому це хвороба розуму, а не тіла? Чим іпохондрик в ...
Новое youtube видео